Jump to content

Green Dust Algae


nicpapa

Recommended Posts

Καλημερα Χρηστο. Η αληθεια ειναι οτι μπορουμε μονο νακαταθεσουμε τις εμπειριες μας και να επισημανουμε οτι υπαρχει σπο την επιστημονικη βιβλιογραφια. Αποτην αλλη ειναι τοσες πολλες οι αλγες και η καθε μια εχει τα χαρακτηριστικα της οπου γενικευοντας το ολο θεμα ειναι ακομα ποιο δυσκολο να βγαλουμε ακρη. Μιλωντας γενικα παντα και πληροφοριακα να πουμε οτι οι αλγες ειναι αναποσπαστο κομματι στα ενυδρεια μας ακομα και οταν δεν τις βλεπουμε, αυτες παντα υπαρχουν και παραμονευουν. Θα το ελεγα πως ειναι ενα αμυντικο συστημα της φυσης οπου οταν υπαρχει καποια ανωμαλια και εκει οπου οι υπολοιποι οργανισμοι, βακτηρια φυτα δεν μπορουν να αποροφησουν ποια τα επιπλεων ποσα ρυπανσης αυτες κανουν την εμφανιση τουςμεχρι να επανελθει η ισοροποια και να εξαφανιστουν παλι απο τα ματια μας.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τίποτα δεν ξέρω, δεν ξέρω πως εμφανίζεται και πως εξαφανίζετε η άλγη.

εξαφανίσουμε είναι ένας αγώνας που θα βγούμε χαμένοι, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να την περιορίσουμε.

Τη παρατήρησα έως τώρα

1. όσο περισσότερο CO2 τόσο λιγότερη άλγη και τόσο ευκολότερα την καταπολεμούμε αν εμφανιστεί.

2. λανθασμένα κελβιν ευνοούν την άλγη αλλά δεν είναι πάντοτε ο κανόνας.

3. η εμφάνιση της και η εξαφάνιση της είναι ανεξάρτητη από τον έντονο ή μη έντονο φωτισμό.

4. παρατήρησα ότι δεν ισχύει ο κανόνας ότι πρέπει να έχουμε και φυτά γρήγορης ανάπτυξης για να μην έχουμε πολλές άλγεις, είχα ενυδρεία χωρίς ή με λίγη άλγη τα οποία έτρεχαν αποκλειστικά με φυτά αργής ανάπτυξης.

5 ph, kh, gh δεν παίζουν σημαντικό λόγο.

6 και το σημαντικότερο συμπέρασμα μου είναι ότι όλα τα παραπάνω μπορούν να ανατραπούν.

1-4 . Χρηστο με το co2 μόνο που κανουμε ειναι να βοηθαμε τα φυτα να αναπτυσονται.

Ειμαι κατα στην θεωρια οπως λένε πολοί οτι επειδη τα φυτα τραβάνε τα θρεπτικά δεν εχουμε αλγη.

Μιας και εγω ειμαι φουλ στα λιπάσματα.

Εγω νομίζω οτι κατι αλλο παιζει...

2. Εχω δοκιμάσει μονο απλές λάμπες φθορισμους, τις φθηνές απο 3000k εως 8000κ , και εχω καταφέρει να αναπτυξω ολα τα φυτα ευκολα και δυσκολα, χωρις να εμφανίζονται άλγες.

3. Ο φωτισμός ,ολη η ιστορια στο φυτεμένο ειναι εδω.

Γιατι λιπάσματα μπορουμε να δωσουμε οσο θέλουμε , φωτισμό πάλι μπορουμε να βάλουμε οσο θέλουμε , αλλα μας περιοριζει το co2.

Εχω ενυδρειακια χωρις co2, και δεν εχουν ίχνος άλγης, αλλα εχω χαμηλό φωτισμό πολυ χαμηλο ισα ισα να μην χαλάνε τα φυτα.

5 Πιστευω το ίδιο.

Θα πω και εγω εμπειρικα ...

Ολη η ιστορια στο φυτεμένο ειναι το ποσο co2 θα εχουμε στο νερό, και μετα τα άλλα τα φτιάχνουμε αναλογως..

Οσο πιο δυνατό φωτισμό εχουμε τοσο πιο γρηρορα πάνε ολα φυτά και άλγες.

Αν εχουμε υγιες φυτα τοτε δεν θα έχουμε και ανάπτυξη άλγης...

Δεν υπάρχει ενυδρειο διχως άλγη....

Σε ολα μου τα ενυδρεια εχω λιγο και απο κάτι, αλλα ειναι ολα ελεγχομενα ...

Ακομη και να υπερβουμε στο co2 , παλι οι άλγες θα υπάρχουν...

Το προβλημα με τις άλγες , ειναι οταν κολάνε επάνω στα φυτα , ωστε να τους κλέψουν το φως, εκει εχουμε προβλημα με το φυτο το οποιο σταματαει να αναπτυσεται και θα παρει την κατηφόρα ολο το συστημα.

Για εμένα η πιο ¨δυσκολη¨αλγη εινα η gda, ειναι κουραστική.

Δοκιμάστε σε ενα hitech με πολυ φως και λιπάσματα , να μπλοκαρετε τα φυτα να μην αναπτυσοντε(δεν ειναι δυσκολο μην τους δωσετε ενα στοιχειο απο την λιπανση ) , ή να το αφησετε μια δυο εβδομάδες χωρις co2 και θα δειτε κατευθεια άλγες.

Εχω δοκιμάσει διάφορα, στα ενυδρεια μου για να βγάλω άλγες αλλα ποτε δεν ειχαν πάρει το πάνω χέρι.

Το βασικο στο φυτεμένο που εχω καταλαβει ειναι οτι δυστηχω ο πινακας για τον υπολογισμο του co2 δεν ισχυει!!!

Οι ανεμιστηρες στα φυτεμένα ενυδρεια προκάλουν προβλημα .

Στο ενυδρειο με την gda, η gda αλγη εχει υποχωρησει πλέον ( εχει λιγο στα τζάμια ελάχιστη ) , αλλα σε μερικα φυτα κυριως στα φυτα με λεπτο φυλλωμα μου εμφανιστηκε μια σαν καφέ που αν το τριψεις με το χέρι φευγει.

Τωρα αυτη πια είναι δεν γνωρίζω... :)

post-47325-0-60626000-1410111573_thumb.jpg

post-47325-0-18377000-1410111575_thumb.jpg

post-47325-0-60679100-1410111576_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει διάφορα, στα ενυδρεια μου για να βγάλω άλγες αλλα ποτε δεν ειχαν πάρει το πάνω χέρι.

:rasp::rasp: :rasp: :rasp: :rasp:

θα σου πω το μυστικό

σταματάς την λίπανση του ενυδρείου μόνο αυτήν τίποτε άλλο και αρχίζουν η ελλείψεις όπως η παρακάτω φωτογραφία

13_zps668ac5e7.jpg

μετά από 1-2 μήνες έχεις αυτό το αποτέλεσμα

algen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο είχα δει το ενυδρείο στο άλμπουμ σου !

Καιηθελα να σε ρωτησω είχες co2 σε αυτό?

Επειδή σε ενα ενυδρειo μου αναπτυσω cladophora αλλά χωρίς co2 δεν γίνεται έτσι ναι μεν αναπτύσεται αλλαδεν πυκνώνει!

2 μηνες χωρίς λίπανση και εσύ τι περιμενες να αναπτυχθούν τα φυτά ;

Τι φωτισμό είχες ;

Link to comment
Share on other sites

δεξιά φαίνεται η σκάλα διάχυσης το ενυδρείο ήταν 60Χ30Χ30 με δυο Τ5

όσο τα φυτά άρχισαν να αποσυντίθενται τόσο άρχισαν να εμφανίζονται η αγλεις, το κουφό και ανεξήγητο για εμένα είναι ότι ένα σημείο από την πέτρα όπως βλέπεις δεν έπιασε αλγεις σχεδόν καθόλου ενώ το φυτό που βλέπεις να αναπτύσσετε στο ενυδρείο με της αλγης το πρόσθεσα αργότερα για να δω πως θα αντιδράσει, αυτό αναπτύσσονταν όχι σωστά αλλά δεν έπιανε άλγη.

Μετά αποφάσισα να ρίξω λίπασμα για να αναπτυχθεί το φυτό ποιο καλα αλλα και οι άλγεις. Παρόλο που έριχνα λίπασμα σε κάποια φάση οι άγλεις έπαιρναν τον κατήφορο και χωρίς να κάνω κάτι εξαφανίστικαν, λες και έκαναν τον κύκλο τους και έφυγαν.

Δυστυχώς κλαδοφόρα ποτέ δεν μπόρεσα να αναπτύξω, ακόμη και φυτά που πείρα από γνωστό :) με κλαδοφόρα αυτή εξαφανίστηκε, από τότε λέω πως έχω τα μαγικά ενυδρεία που αποτελειώνουν την κλαδοφόρα :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εγώ το είπα και παραπανω κάτι παιζει ....

Τριχοειδή άλγη ήτανε ;

Τώρα γιατί όχι στις πέτρες εκείνες ;

Μπορεί να απέβαλαν κάτι στο νερό να είχαν κάτι μέσα, βγάλε άκρη .

Αυτή σαπίζει σε αντίθεση με την cladophora!

Eχω μαζεμένη clado αν θέλεις να πειραματιστεί.

Πρόσεξε όμως μπορεί να εξαφανίζεται απο το ενυδρείο σου αλλ δεν παύει να την εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Χρηστο να υποθεσω πως δεν ειχες υποστρωμα στο ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

δεξιά φαίνεται η σκάλα διάχυσης το ενυδρείο ήταν 60Χ30Χ30 με δυο Τ5

όσο τα φυτά άρχισαν να αποσυντίθενται τόσο άρχισαν να εμφανίζονται η αγλεις, το κουφό και ανεξήγητο για εμένα είναι ότι ένα σημείο από την πέτρα όπως βλέπεις δεν έπιασε αλγεις σχεδόν καθόλου ενώ το φυτό που βλέπεις να αναπτύσσετε στο ενυδρείο με της αλγης το πρόσθεσα αργότερα για να δω πως θα αντιδράσει, αυτό αναπτύσσονταν όχι σωστά αλλά δεν έπιανε άλγη.

Μετά αποφάσισα να ρίξω λίπασμα για να αναπτυχθεί το φυτό ποιο καλα αλλα και οι άλγεις. Παρόλο που έριχνα λίπασμα σε κάποια φάση οι άγλεις έπαιρναν τον κατήφορο και χωρίς να κάνω κάτι εξαφανίστικαν, λες και έκαναν τον κύκλο τους και έφυγαν.

Δυστυχώς κλαδοφόρα ποτέ δεν μπόρεσα να αναπτύξω, ακόμη και φυτά που πείρα από γνωστό :) με κλαδοφόρα αυτή εξαφανίστηκε, από τότε λέω πως έχω τα μαγικά ενυδρεία που αποτελειώνουν την κλαδοφόρα :)

Η αποψη μου ειναι οτι απο την στιγμη που σταματησες την λιπανση σταματησε και η αναπτυξη των φυτων και σε δευτερη φαση η αποσυνθεση τους. Οι αλγες ως ποιο απλη οργανισμοι ομως βρηκαν τροφη τα ιδια τα φυτα που πεθαιναν και το νεο φυτο επισης ετρωγε και δεν επιανε αλγη γιατι και αυτο με την σειρα εβρισκε στη στηλη ποια και αυτο τροφη αναπτυσωταν και δεν επιανε αλγη. Απο την στιγμη που οι αλγες μετα ειχαν καταναλωση τα θρεπτικα των φυτων αρχισαν να υποχωρουν μεχρι να εξαφανιστουν.
Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες δεν εχουν καποια οργανικοι ουσια να προσφερη στις αλγες ουσιατικα. Η κλαδοφορα εμενα μου εβγενε πανω στην μος οπου την ειχα κοντα στις λαμπες 10.000 κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι περιεργο που συνεβη σε ενα γαριδαδικο μου...

Εχω 3 γαριδαδικα , ιδιου μεγεθους κατω απο ενα φωτιστικο 28 watt , και στα 3 εχω μια ελαφρια στρωση gda λογο του φωτισμου που τους εχω 13 ωρες στα πλαινα τζαμια .

Ενα περιεργο , στο ενα ενυδρειο μου πεταξε αλγη starhorn και η gda εξάφανιστηκε...

Δεν εχω πειραξει τπτ απο αλλαγες νερου εως και λιπάσματα.

Για πειτε...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν τοσο απλο να καταλαβαιναμε το γιατι σε ολα. Ειδικα σε ενα ενυδρειο που δεν παρακολουθου.ε αυτοπροσωπος. Οχι οτι θα ανακαλυπταμε σιγουρα την αιτια μια που μου τυχαινε να περνανε αλγες διαφορες διαδοχικα η και ταυτοχρονα στο ενυδρειο μου. Πιστευω πως και μεταξυ των διαφορων αλγεων υπαρχει καποιος ανταγωνισμος και αναλογα τις συνθηκες καποιες να προσαρμοζονται καλυτερα καποια στιγμη σε σχεση με καποια αλλη μεχρι να κανουν τον κυκλο τους. Απο την αλλη με το βαλε βγαλε μεσα φυτα και ακομα οταν βουταμε τα χερια μας απο ενα ενυδρειο στο αλλο σιγουρα μπορουμε να επιρεασουμε και παλι την ολη κατασταση.

Καταλαβαινεις νικο πως απο την μια δεν εχουμε αυτες τις γνωσεις σε αυτο το επιπεδο και απο την αλλη δεν ειναι τοσο απλο το θεμα. Μπορουμε να πουμε διαφορα αλλα θα ειναι μια υποθεση με πολυ λιγα στοιχεια και αρα πολυ στον αερα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 31/8/2014 at 12:36 ΠΜ, το μέλος nicpapa έγραψε:

Καπου πάλι διαβασα οτι η gda προσκολλάται οπου εχει biofilm...

Και ενας φιλος εβγαλε το ιδιο προβλημα, και εχει πολυ biofilm και πρωτεινικό φιλμ...

Προσπαθω να το συνδιάσω αλλα καπου κολάω ...

Ψάχνοντας το ξέθαψα.

Νομίζω ισχύει Νίκο. Όποτε καθαρίζω τα τζάμια, μετά από 4-6 ημέρες έχω πρωτεϊνικό φιλμ και αφρό στην επιφάνεια και η gda τρελαίνεται πραγματικά.

Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος AgMa έγραψε:

Ψάχνοντας το ξέθαψα.

Νομίζω ισχύει Νίκο. Όποτε καθαρίζω τα τζάμια, μετά από 4-6 ημέρες έχω πρωτεϊνικό φιλμ και αφρό στην επιφάνεια και η gda τρελαίνεται πραγματικά.

Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι παρόμοιο;

Δεν εχω τωρα προβλημα με gda... ητανε ενα διαστημα το οποιο δεν την εκανα καλα, οπως ηρθε ετσι εφυγε... :)

Δεν εβγαλα συμπερασμα, το μονο που μπορεις να πεις οτι εχει σχεση με τον δυνατο φωτισμό, ή ισως εκει αναπτυσεται απλα πολυ γρηγοροτερα.

Στην περιπτωση σου μηπως με το πρωτεινικο φιλμ , μειωνεις το οξυγονο στο νερο ? 

Δεν υπαρχει καλη ανταλαγη αεριων ...

Μηπως εκει να ειναι το προβλημα , ετσι οπως το περιγραφεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nicpapa έγραψε:

Δεν εχω τωρα προβλημα με gda... ητανε ενα διαστημα το οποιο δεν την εκανα καλα, οπως ηρθε ετσι εφυγε... :)

Δεν εβγαλα συμπερασμα, το μονο που μπορεις να πεις οτι εχει σχεση με τον δυνατο φωτισμό, ή ισως εκει αναπτυσεται απλα πολυ γρηγοροτερα.

Στην περιπτωση σου μηπως με το πρωτεινικο φιλμ , μειωνεις το οξυγονο στο νερο ? 

Δεν υπαρχει καλη ανταλαγη αεριων ...

Μηπως εκει να ειναι το προβλημα , ετσι οπως το περιγραφεις?

Έχω έναν μικρό κυκλοφορητή στην επιφάνεια για ανατάραξη, αλλά έχουν χαλάσει οι βεντούζες του και δεν κολλάει καλά και πέφτει.

Μπορεί να είναι και από εκεί γιατί όταν ξεκολλάει, δεν έχω ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...