Jump to content

Ροη Νερου !


Recommended Posts

μια ερωτηση παιδια εχω ενα 25λιτρο με μονομαχο μεσα απλα τη ροη του νερου την εχω στο τερμα χαμηλα ισα ισα που φυσαει δηλαδη , μηπως αυτο παιζει ρολο στο φιλτραρισμα του νερου η δεν εχει καμια σημασια ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μονομαχοι θελου πολυ χαμηλη ροη,οπωτε καλα κανεις που το εχεις στο τερμα χαμηλα.Αν θες να το δυναμωσεις γυρνα το spray bar να χτυπαει το τζαμι.

Απλα με την χαμηλη ροη μπορει να πιασεις καμια αλγη,αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι λογο του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω γιαυτο ρωτησα και εγω γιατι γεμιζει χνουδι το ενυδρειο καθε φορα πανο στο ξυλο στα τζαμια παντου ... δεν μπορω να το βαλω να χτυπαει στο τζαμι δεν μου το επιτρεπει η κατασκευη του φιλτρου μονο ευθεια γινεται ! και ο καιμενος λιγο παραπανο να το βαλω κανει κολοτουμπες κοντα στο φιλτρο και περιοριζεται το κολυμπι του στο μισο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Απλα θα κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και θα αφαιρεις την αλγη.

Ομως μπορει και μη φταιει η ροη για την αλγη που εχεις,ισως ειναι κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το χνουδι που λες τι ειναι; Σαν βλενα κατι;

Link to comment
Share on other sites

κανω 1 φορα τι βδομαδα αλλαγη 30-40 % αλλα μετα απο 1-2 μερες γεμιζει παλη , να μια φοτο αν βοηθησει να δειτε πως ειναι τζαμια και ξυλο ιδικα τωρα που το εχω γεμισει φυτα μεσα ειναι χειροτερα http://prntscr.com/3p2ebs

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτισμο εχεις? (βατ,κελβιν) και τι μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι κελβιν ειναι η λαμπα.

Γραψε και τις μετρησεις σου λιγο.

Link to comment
Share on other sites

απο μετρησεις δεν ξερω ειπα να αγορασω αλλα ηταν λιγο τσιμπιμενες οι τιμες και δεν μπορεσα τωρα η λαμπα ειναι 12000 κ

Link to comment
Share on other sites

12000;;;;; Ειναι παρα πολλα φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος λαμπα εχεις και οι μετρησεις ειναι σημαντικες δυστυχος οταν εχουμε αλγη και οχι μονο..

Link to comment
Share on other sites

οκ 1000 ευχαριστω και στους δυο σας θα το κοιταξω αυριο κιολας μια τελευταια ερωτηση αμα την παρω σε ροζ χρωμα θα εχουμε προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, λενε οτι το ροζ χρωμα βοηθαει στην αναπτυξη των φυτων και αν παρατηρησεις οι λαμπες που ειναι γυρω στα 4 με 4,5 χιλιαδες κελβιν βγαινουν ( οι περισσοτερες ) σε ροζ χρωμα!

Τωρα στο δικο σου ενυδρειο δεν ξερω να σου πω γιατι αν εχεις λιγα φυτα θα επωφεληθουν οι αλγες. Ασε που θα ειναι και σκοτεινο το ενυδρειο σου!

Καλυτερα παιξε σε αυτα τα κελβιν που σου ειπε ο Κωστας!

Link to comment
Share on other sites

τετια λαμπα μπορω να βρω και απο ηλεκτρικα ειδη η μονο απο petshop ειδικες για ενυδρεια ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα βρεις και σε ηλεκρικα ειδη! Τι διαστασεις εχει το φωτιστικο σου;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μετρα απο ακροφυσιο σε ακροφυσιο! Ακομη καλυτερα αν μετρησεις απο δοντακι σε δοντακι ή την παρεις μαζι σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα την παρω μαζι μου για καλο και για κακο αν δεν βρω 6500 και βρω μεγαλυτερη η μικροτερη πανω κατω μεχρη ποσο να ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ενυδρειοσου μιαζει ποιο πολυ με βαλτο. Παρε ενα σωληνακι οπου μπορεις να προσαρμοστει στο φιλτρο σου και καντου τρυπες για ναμην εχεις θεμα με την ροη. Το περιβαλλον εχει γινει ανοξικο και το ψαρακι σου κυνδηνευει και μπορει να σου αρωστησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...