Jump to content

Ροη Νερου !


Recommended Posts

μεσα στο φιλτρο εχω σωληνακι τι εννοεις να το κανω τρυπες με μια καρφιτσα δηλαδη και να το ανεβασω ροη ? η να βαλω προστετο στην εξοδο και να το κανω τρυπες εκει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι' εννοουσα προσθετο εξωτερικα στην εξοδο του φιλτρου σαν σπρει μπαρ

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα πειρα μια λαμπα 11w 6400K χαμηλης καταναλωσης ψυχρο λευκο φως. Στο εξωτερικο του φιλτρου εβαλα ενα κλασικο λαστικο, το ανοιξα τρυπες και ανεβασα τερμα τη ροη και δεν εχω προβλημα με το ποσο δυνατη ειναι τωρα ειναι κομπλε . Τα εκανα σωστα η παλη δεν ?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πως το βλεπεις, ειναι ικανοποιητικο;

Link to comment
Share on other sites

απο φως ειναι ικανοποιητικο λιγο πιο σκοτεινο και επειδη η λαμπα ειναι πιο μικρη πιστευα θα εχω πολλα σκοτεινα σημεια στα πλαγια αλλα ειναι κομπλε . Απο ροη δε βλεπω το ψαρακι να εχει προβλημα στο κολυμπη .Καθαρισα σχεδον ολη την αλγη εβγαλα το ξυλο εξω το ετριψα καλα τα τζαμια επισης εκανα αλλαγη το 40 % σχεδον αυτα, ειναι πεντακαθαρο τωρα απο βδομαδα θα σας πω αποτελεσματα . Λεω να κανω 2 φορες αλλαγες 10-20% καθε φορα για καλυτερα .

Link to comment
Share on other sites

απο φως ειναι ικανοποιητικο λιγο πιο σκοτεινο και επειδη η λαμπα ειναι πιο μικρη πιστευα θα εχω πολλα σκοτεινα σημεια στα πλαγια αλλα ειναι κομπλε . Απο ροη δε βλεπω το ψαρακι να εχει προβλημα στο κολυμπη .Καθαρισα σχεδον ολη την αλγη εβγαλα το ξυλο εξω το ετριψα καλα τα τζαμια επισης εκανα αλλαγη το 40 % σχεδον αυτα, ειναι πεντακαθαρο τωρα απο βδομαδα θα σας πω αποτελεσματα . Λεω να κανω 2 φορες αλλαγες 10-20% καθε φορα για καλυτερα .

Εγώ θα σου πρότεινα το αντίθετο. Όσο λιγότερο "πειράζουμε" τα ενυδρεία μας τόσο καλύτερα για τα ψάρια μας. Ειδικά οι μονομάχοι που θέλουν σταθερές συνθήκες, συχνά ενοχλούνται κάθε φορά που βάζουμε χέρι στο ενυδρείο. Η άποψή μου είναι ότι όσο τους αφήνεις στην ησυχία τους, τόσο καλύτερα είναι. Μια φορά την εβδομάδα η αλλαγή είναι ΟΚ. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το αντίθετο. Όσο λιγότερο "πειράζουμε" τα ενυδρεία μας τόσο καλύτερα για τα ψάρια μας. Ειδικά οι μονομάχοι που θέλουν σταθερές συνθήκες, συχνά ενοχλούνται κάθε φορά που βάζουμε χέρι στο ενυδρείο. Η άποψή μου είναι ότι όσο τους αφήνεις στην ησυχία τους, τόσο καλύτερα είναι. Μια φορά την εβδομάδα η αλλαγή είναι ΟΚ. :)

+1 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ολα κομπλε απο θεμα χνουδι , δεν υπαρχει καθολου σχεδον . Πηγα λιγο νερακι στο πετσοπ και με εκανε εκει τα τεστ (τζαμπα) απο νιντρικα και ολα ειναι κομπλε απλως με βρηκε καμποσο αμονια .Με ειπε ο ανθρωπος να κανω αλλαγες καθε μερα και να του ξαναπαω νερακι και θα με δωσει κατι να βαλω μεσα δεν ξερω τι θα σας γελασω! Να και η φτινη πατεντα πρωταρη που εκανα για το φιλτρο αλλα εκανε δουλεια τελικα http://prntscr.com/3tp7zp φαινεται και ο αλανακος λιγο κατω δεξια ^_^

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν θυμαμαι αλλα οπως με ειπε ειναι ολα καλα , την πεμπτη θα παω νερο παλι για να δουμε για αμονια και τι θα με δωσει εντελη . θα κρατησω τη τιμη για να σας πω !

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε "όλα καλά" δεν μας λέει κάτι και δεν μας καθησυχάζει εφόσον μέτρησε αμμωνία!!

Την επόμενη φορά που θα πας ζήτησε του να σου γράψει τις τιμές σε ενα χαρτάκι :)

Mέχρι τοτε λοιπόν κάνε μια αλλαγή νερού 30%-40% με διπλή-τριπλή δόση prime

και καλό θα είναι αν να μην ταίσεις για 1-2 μέρες.Αν πρόκειτε να πας μεθαυριο Πέμπτη

μην ταίσεις καθόλου μέχρι να ξαναμετρήσει το νερό σου.

Επίσης από αυτό το "κάτι" που σκέφτεται να σου δώσει καλύτερα πάρε μόνο το όνομα του και έλα

εδώ να τα κουβεντιάσουμε για να μην ξοδεύεις και τα χρήματα σου άσκοπα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ θα ενημερωσω πριν το παρω .Οσο για την αλλαγη 30 % που λες εχω κανει ιδη 2 φορες μια χτες και μια σημερα γιατι με ειπε να κανω καθε μερα , μεχρη την πεμπτη που θα παω να ξανακανω κι αλλη ? δεν θα ταισω καθολου παντος οπως λες

Link to comment
Share on other sites

Ύπαρξη αμμωνίας στο νερό σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά και το ψαράκι σου κινδυνεύει! Να προετοιμάζεις όσο καλύτερα μπορείς το νερό σου (σωστή θερμοκρασία και χρήση αντιχλωρίου) και προσπάθησε να μη στρεσάρεις το ψάρι όταν βάζεις το νερό στο ενυδρείο.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Μέχρι τώρα τι ποσότητα τροφής έριχνες στον μονομάχο σου; Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου και σε τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει γυρο στους 8 μηνες , οσο για την τροφη εριχνα 2 φορες τι μερα απο 1-2 αποξιραμενα σκουλικακια τα κλασικα και αλλες μερες 2-3 φυλλαρακια απο 2 φορες παλη . Τελευταια φορα που πηγα για τεστ η αμμωνια ηταν στο 0 αλλα πριν παω ειχα κανει 3 φορες αλλαγες νερου το 50% σχεδον καθε φορα σε 3ης μερες και δεν ταισα καθολου .Τωρα το παω μια φορα τι βδομαδα να δω αν ανεβει παλη. Το φιλτρο μεσα εχει το μπλε σφουγγαρι απο κατω σε μεγαλουτσικια ποσοτητα εχει χορο μεσα να μπει και το βιολογικο υλικο της σερα το siporax mini απο πανω .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να ξέρεις ότι η βιολογία είναι το α και το ω για τα ενυδρεία μας. Άρα βάλε βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και κράτησε σταθερές τις ρουτίνες σου και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...