Jump to content

Καινούργιος Σε Νεροχελώνες


Recommended Posts

Γεια σας, χθες πηρα μια νεροχελώνα και θελω να μοιραστώ μαζί σας καποια πράγματα, όπως επίσης να πάρω και τις συμβουλές σας!

Δεν ξέρω ακόμα το γένος, καθώς είναι πολύ μικρό! Το ενυδρείο το έχω καμια 5 μέρες, και μόλις χθες πήρα το χελωνάκι.

Μπορώ να πω πως παει αρκετά καλά, το χελωνάκι είναι ακόμα φοβισμένο, αλλά τρώει σχεδόν όλο το φαγητό του κ ανεβένει στην εξέδρα κ είναι μερικές φορές αρκετά ενεργητικό, κολυμπάει προς το τζάμι, σαν να προσπαθεί να βγεί εξω :Ρ

Την περισσότερη ώρα κάθεται πάνω σε ένα φυτό διακοσμιτικό που έχω σε μια γωνία κ ηρεμεί, αλλά πιστεύω πως αυτό οφείλεται στο ότι ακόμα είναι φοβισμένο. Δεν πιστεύω οτι πρέπει να ανυσυχώ έτσι;

Όταν με βλέπει κρύβεται, αν κ προσπαθώ να μην το τρομάξω. Μπορώ να κάνω κάτι για να αρχίσει να με μαθαίνει σιγά σιγά;

Απο λίγο που διάβασα, φαίνεται πως είναι υγιέστατο, το καβούκι του είναι σκληρό κ τα μάτια του κανονικά, δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα!

Επίσης προς το παρόν έχω βάλει μια λάμπα πυρακτώσεως απο πάνω, για να ανεβένει και να λιάζεται, χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο η αυτή είναι καλή;

Βάζω κ μερικές φωτό! Με είδε τώρα και τρόμαξε κ κρύφτηκε πίσω απο το φίλτρο :Ρ Το φυτό στην γωνία είναι το μέρος που κάθεται συνήθως!

Ευχαριστώ!!

post-59229-0-04716500-1401795917_thumb.jpg

post-59229-0-49969000-1401795924_thumb.jpg

post-59229-0-75160800-1401795933_thumb.jpg

post-59229-0-89136200-1401795941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Εδώ θα βρείς ότι χρειάζεσαι για την φροντίδα της χελωνίτσας σου

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/65716-aaeuiaeea-iaanio-eae-dhecnioeineaao-oaaoeea-iaa-aooa/

Επίσης συμπλήρωσε την φόρμα παρουσίασης και θα είμαστε όλοι δίπλα σου να σε βοηθήσουμε σε ότι απορία έχεις με αυτή την νέα συμβίωση.

Καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία χελωνιέρας:
Scripta Scripta

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: 40x20x17
Συνολικά Λίτρα: 24
Sump (λίτρα): ?

Οργανισμοί:
Χελώνες: 2
Άλλα είδη: 0

Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο: ναι
Πέτρες: ναι
Ξύλα: οχι
Ψεύτικα Φυτά: 1
Στεριά: ναι
Άλλα διακοσμητικά : ενα διακοσμητικό πιθαρι
Βυθός: πετρα

Φωτισμός:
UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας): οχι
Άλλες λάμπες: πυρακτωσεως
Διάρκεια φωτισμού: 7-8 ωρες
Απόσταση UVB λάμπας απο στεργιά: -

Υποστήριξη οργανισμών :
Φίλτρανση: ναι
Θέρμανση/ Ψύξη: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: οξυγωνο
Διατροφή: γαριδες και στικς


Παράμετροι:
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (26°C):

Συντήρηση:
Αλλαγές νερού: ναι καθε 7-10 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: ναι, αντιχλωριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: πλυσιμο διακοσμητικων

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Να ρωτησω κατι παιδια, σημερα πηρα και μια 2ρα χελωνα, ενο ειχα την αλλην για μερικες μερες. Σήμερα όμως ολο το φαγητο το εφαγε η καινουργια, και η πρωτη που ειχα δεν εχει φαει τιποτα. Την εβγαλα εξω για να φαει ξεχωριστα, αλλα παλι δεν τρωει. Τι πρεπει να κανω;

Επίσης η πρώτη που είχα, δεν ηταν απο την αρχη ιδιεταιρα κινητικη, συνηθως καθεται σε ενα φυτο που εχω, η σε μια γωνια κατω απο μια πετρα, ενω η καινουργια που εφερα κανει συνεχεια βολτες. Μηπως εχει κατι η πρωτη;

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - matzis
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορούν να συντρέχουν στο ότι δεν τρώει η παλιά...

Μπορεί να αλλάζει δέρμα, μπορεί να μην είχε τις σωστές συνθήκες πρίν την πάρεις....

Εσύ οπωσδήποτε πρέπει να εφοδιαστείς με με uvb λάμπα, που αντικαθιστά σε ένα ποσοστό τον ήλιο, και χρησιμεύει στο ζώο στην σύνθεση της βιταμίνης D3 η οποία με την σειρά της, αυξάνει την απορρόφηση ασβεστίου από τα κόκαλα και τον εξωσκελετό.

Επίσης πρέπει να τους χοριγείς αυτό το επιπλέον ασβέστιο, είτε σε υγρή μορφή, είτε με κάποιο σουπιοκόκαλο και να τους δίνεις και κάποιες βιταμίνες σαν συμπλήρωμα.

Εννοείτε πως τα λίτρα ακόμα και τώρα είναι λίγα για τις δύο χελώνες, πόσο μάλλον, αν αυτές μεγαλώσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Θα παρω λαμπα το γρηγοροτερο δυνατον, και θα τους δώσω κ τις βιταμίνες που λες όπως και το ασβέστειο.

Υπάρχει όμως καμιά προσωρινή λύση για να φάει κ η παλιά; Φοβάμαι μήπως έχει ανορεξία, γιατί δεν την βλέπω κ ιδιέταιρα κινητική, ενώ η καινούργια, απο την πρώτη μέρα κ όλας, κάνει βόλτες συνέχεια, τρώει αρκετά, κ γενικώς φαίνεται υγιέστατη.

Για ενυδρείο σκοπεύω να πάρω μεγαλύτερο όταν μεγαλώσουν έτσι κ αλλιώς.

Το σουπιοκόκκαλο τι ακριβώς είναι; Το κόκκαλο της σουπιάς; Η παραπέμπει κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, για να φάει, μία "πονηρή" λύση, είναι να της ανεβάσεις την θερμοκρασία, για να ανέβει ο μεταβολισμός της.

Το σουπιοκόκκαλο είναι αυτό που είπες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι χωρίς θερμοστάτη, και είναι γύρω στους 26 βαθμούς.

Στο πόσο περίπου είναι μια καλή θερμοκρασία για τα επιθυμητά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

25-26 στα νορμάλ πλαίσια..... κάτω από την εξέδρα θα φτάνει και τους 30

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι τώρα όλα μια χαρά, τρώνε κανονικά και οι δύο, κ μάλιστα με μεγάλη όρεξη!! Η μία μάλιστα έχει εξοικιωθεί μαζί μου, όταν πάω να την ταίσω βγαίνει κατευθείαν στην εξέδρα, και καμιά φορά αν βάλω το χέρι μου έρχεται κατά πάνω του και το δαγκώνει κάπως η το παίζει. Η άλλη είναι λίγο διστακτική ακόμα αλλά σιγά σιγά με μαθαίνουνε !

Να ρωτήσω κάτι, η μία απο τις δυο, νομίζω έχει κάτι σαν αστιγματισμό; Θέλω να πω, η τροφή είναι σε ένα σημείο, αλλά αυτή δαγκώνει λίγο πιο πέρα, στον άερα, και μετά το βρίσκει. Πρέπει να με ανησυχεί αυτό;

Επίσης είδα προχθες στο ενυδρείο κάτι σαν αφρό , αλλά υπάρχει πιθανότητα απλα να αφρησε το νερό απο το φίλτρο κ το οξυγόνο που το ανακατέβει λιγάκι. Δεν νομίζω να το έκαναν οι χελώνες έτσι; (Τον αφρο φυσικα τον αφερεσα με ενα κουταλακι)

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

ο αφρος ειναι απο το νερο

και το αλλο με το φαι ειναι φυσιολογικο και εσυ να πας να δαγκωσεις κατι απο την επιφανεια του νερου με το μισο κεφαλι μεσα το ιδιο θα παθεις ε φαντασου που ειναι και τα ματια της σε τετοιο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...