Jump to content

Βοήθεια Για Αφρικάνα!


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου,

Εδώ και δύο μέρες στο αφρικάνικό μου παρατήρησα ένα ψαράκι να κάθεται κυρίως στο βυθό και να κρύβεται.

Χθές βράδυ διαπίστωσα ότι στη μία του πλευρά έχει ένα σημάδι σαν να είναι αλλοιωμένο ή φαγωμένο(Φαίνεται στη φωτό).

Υποψιάζομαι εσωτερικό σκουλήκι ή κάτι τέτοιο χωρίς να ξέρω πολλά από ασθένειες.Παράμετροι νερού είναι όλα εντάξει δεν έχει αλλάξει κάτι.

post-53406-0-02174600-1401805965_thumb.jpg

post-53406-0-60796900-1401805979_thumb.jpg

Άν γνωρίζετε τί είναι πείτε μου και πώς το αντιμετωπίζω. Είναι κολλητικό;

Link to comment
Share on other sites

Και βαλε καμια κοντινη!

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη φόρμα...

Προσπαθώ και για κοντινή αλλά δέν κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και δύο μέρες στο αφρικάνικό μου παρατήρησα ένα ψαράκι να κάθεται κυρίως στο βυθό και να κρύβεται.

Χθές βράδυ διαπίστωσα ότι στη μία του πλευρά έχει ένα σημάδι σαν να είναι αλλοιωμένο από μέσα ή φαγωμένο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 220λτ
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό sump με 6λτ siporax ,μπλέ σφουγγάρι και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3+ μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 labidos, 4 maingano,3 hongi και 4 socolofi.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):Τάισμα 2 φορές την ημέρα, νερό βρύσης στις αλλαγές με prime+chichlid lake salt το 25% κάθε 7 μέρες

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 8,2
- KH: 8-9
- GH: 10-11
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία: 25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Sera
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Pseudotropheus socolofi
- Ιστορικό Ψαριού: 1 μήνα στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Περιγράφτηκε στην αρχή + ότι ανεβαίνει να φάει όταν ρίχνω τροφή.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-
-Δοσολογία:-
-Χρόνος Χρήσης:-
-Αναλυτική περιγραφή:-

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-53406-0-56651000-1401817522_thumb.jpg

post-53406-0-46022200-1401817546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι και η ουρά φαγωμένη ή έτσι φαίνεται στις φωτογραφίες ; Το ψαράκι έδειχνε σημάδια από πριν ή έγινε μέσα σε 2 ημέρες έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Νικο αυτο εχει ρεψει! Εχει μπει μεσα το στομαχι και εχει πεσει η ουρα! Σαν εσωπαρασιτα μου φαινεται!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι αφρικάνες κρύβονται πολύ στις πέτρες μπορεί να έχει ξεκινήσει από πιό πρίν το πρόβλημα και να άργησα να το καταλάβω.

Δέν ξέρω άν φαίνεται καλά αλλά δεν εξέχει κάτι σε εκείνο το σημείο,είναι καμπυλωτό προς τα μέσα. Μοιάζει σαν πληγή ή κάτι να το τρώει από μέσα. Άν είναι κάτι κολλητικό

σκέφτομαι για καμιά ισχυρή αντιβίωση αλλά φοβάμαι τη βιολογία μου.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει ρέψει και δέν ξέρω άν σώζεται στο στάδιο που είναι.Τα άλλα ψάρια είναι μια χαρά...τούμπανο.

Θά΄ναι κρίμα νομίζω να επιβαρύνω το ενυδρείο και να χάσω τη βιολογία με κάτι πολύ ισχυρό εκτός και άν γίνει προληπτικά για τα άλλα.

Δέν ξέρω. Πείτε καμιά γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι αυτό έχει να φάει τουλάχιστον 10+ μέρες, ίσως να τρώει και ξύλο απο κάποιο κυριάρχο...

κατα πρώτον τσέκαρε εάν το ψάρι τρώει....εάν τρώει τσέκαρε τα περιττώματα του εάν είναι φυσιολογικά

και παράλληλα δές εάν του την πέφτει κάποιο άλλο ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω,μαλλον δεν θα την βγαλη καθαρη.Αλλα να ξερεις οτι εχεις πολλα ψαρια,οριακα θα ελεγα εισαι μονο για δυο χαρεμακια,και πολλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ταίζονταν όλα κάθε φορά. Μάλλον επειδή είναι το μικρότερο της παρέας το στρεσάρανε πολύ.

Προσπαθεί να φάει αλλά αργεί να βγεί και ζήτημα να προλαβαίνει 1 κόκκο κάθε φορά.Και περισσότερο να ρίξω προλαβαίνουν τα άλλα μετά μανίας και το εξαφανίζουν.

Περιττώματα δεν μπορώ να δώ αφού μονίμως κρύβεται. Παρακολουθώ και βλέπουμε.

Ξέρω για την ιχθυοφόρτωση περίμενα να μεγαλώσουν λίγο και να κρατήσω 2 είδη αλλά άν δώ να στρεσάρεται και άλλο ψάρι θα τα αραιώσω πολύ πιό γρήγορα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι αυτό είναι άρρωστο (μάλλον από ενδοπαράσιτα) και θέλει άμεσα θεραπεία.

Στο ενυδρείο σου έχεις 15 mbuna ενώ για τα λίτρα σου (υποθέτω 1μ. μήκος) θα πρότεινα max 6 ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να το βγάλω και να του κάνω θεραπεία σε ένα 10λτ που έχω μήπως και το σώσω.

Ευχαριστώ kleovoulos.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...