Jump to content

Εργασία Και Χαρά....


Recommended Posts

... ή πιο σωστά "κατανομή του χρόνου"

Κακά τα ψέματα, είναι κάποιες εργασίες στο ενυδρείο μας που μπορεί κάποιος να τις χαρακτηρίσει και ως ρουτίνα... (με την κακή έννοια) !!!

Θα είναι το καθάρισμα των τζαμιών, του βυθού, η προετοιμασία και αλλαγή νερού, η διαδικασία με όλη τη σειρά των τεστ... και πάει λέγοντας.

Αλήθεια, όταν έρχεται η ώρα/μέρα για αυτές τις εργασίες, τις κάνουμε με χαρά ή λέμε "ωχ πάλι αυτό έχω να κάνω τώρα" !!!

Ο καθένας μας όμως πιστεύω ότι έχει βρει τον δικό του τρόπο και χρόνο ενασχόλησης με το ενυδρείο του.
Εγώ θα σας πως τους δικούς μου χρόνους και πως έχω προγραμματίσει αυτή την ενασχόληση ώστε να γίνεται πιο ευχάριστη και όχι... "αγγαρεία" (λέμε τώρα).

Αφιερώνω λοιπόν μια ημέρα της εβδομάδας για να ασχοληθώ αποκλειστικά με το ενυδρείο μου και νομίζω ότι έτσι μου κάθεται καλύτερα απ ότι στο παρελθόν που σχεδόν κάθε μέρα έπρεπε να κάνω και κάτι.
AquaDay λοιπόν για εργασία και ολοήμερη χαρά !!!

Εσείς τι κατανομή έχετε κάνει στον χρόνο σας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Google Calendar. Καταχωρώ ένα "συμβάν" όπως για παράδειγμα "Να κάνω αλλαγή νερού" και μέσα στην περιγραφή του συμβάντος γράφω μία λίστα με όσα πρέπει να κάνω. Για παράδειγμα:

1. Να καθαρίσω τα τζάμια

2. Να κλαδέψω

3. Να καθαρίσω το φίλτρο

και τα λοιπά.

Βάζω ποια μέρα και ποια ώρα θέλω να το κάνω και το ορίζω "επαναλαμβανόμενο" ώστε να βρίσκεται κάθε εβδομάδα στο ημερολόγιό μου. Επιπλέον, έχω επιλέξει να με ενημερώνει με e-mail 2 ώρες πριν, ώστε να το έχω στα υπόψη μου, 1 ώρα πριν με sms ώστε αν είμαι έξω και ξεχαστώ να γυρίσω στο... καθήκον μου και δέκα λεπτά πριν να πεταχτεί ένα παράθυρο, γιατί στάνταρ θα βρίσκομαι στον υπολογιστή. :D

Αυτό για την οργάνωση. Τώρα η συνέπεια, είναι άλλο θέμα, αφού συνέχεια το μετακινώ και το αναβάλλω, μιας και δεν μου φτάνει ο προσωπικός χρόνος. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Χε χε και εγώ εκεί καταχωρώ τις όποιες εργασίες και μου έρχονται ειδοποιήσεις στο κινητό !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λειτουργό απρογραμμάτιστα, μηδέν πρόγραμμα και ποτέ δεν κρατώ σημειώσεις εκτός και αν πειραματίζομαι, εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Γενικά είμαι πολύ φλου με την φροντίδα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με το Google Calendar μπορείς να προσκαλέσεις και άλλους, π.χ. να κουβαλήσεις τους φίλους σου να κάνετε μαζί την αλλαγή, δηλαδή εσύ να δίνεις οδηγίες και οι άλλοι να τις εκτελούν. :P

Είναι από τα αγαπημένα μου εργαλεία επίσης επειδή λειτουργεί και ως ημερολόγιο, γιατί μπορώ να ανατρέξω πίσω και να ξέρω πότε έκανα τι.

Επειδή και το τάισμα είναι για μένα μία "εργασία" που μερικές φορές ξεχνούσα, τώρα που κάνω δίαιτα και πρέπει να τρώω 5 φορές την ημέρα, έχω βάλει στο ημερολόγιό μου όταν τρώω να ταΐζω και τα ψάρια. Έτσι τα ταΐζω το πολύ πέντε φορές την ημέρα αλλά από λίγο εννοείται. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω καθε 15 μερες που κανω καθαριοτητες φροντιζω να πεφτει οταν ειμαι βραδυ στη δουλεια, να ειναι καθημερινη και να λειπει το ετερον ημιση! :D

Εκτελω τις εργασιες με χαρα μιας και ειναι το χομπυ μου αλλα οταν εχω να κανω δουλειες εσωτερικα, μια η κουρμπα, μια το μεγαλο υψος, δεν το κρυβω βαρυγκομαω!

Κατα τα αλλα εκεινη η μερα δεν με κουραζει καθολου!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

....ααα ξέχασα να πω ότι εκείνη τη μέρα κλείνω και τα τηλέφωνα γιατί ως συνήθως εκείνη την ώρα που θα έχω βάλει τα χέρια στο ενυδρείο, χτυπάνε τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

....ααα ξέχασα να πω ότι εκείνη τη μέρα κλείνω και τα τηλέφωνα γιατί ως συνήθως εκείνη την ώρα που θα έχω βάλει τα χέρια στο ενυδρείο, χτυπάνε τα τηλέφωνα.

Αααα καλα αυτο εννοειται! Θα χτυπησει το κουδουνι για τα κοινοχρηστα, ο ταχυδρομος θα φερει συστημενο κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω συνδυασει ολες τις ρουτινες,οπως και την καθιερωμενη αλλαγη νερου,για Κυριακη....ξυπναω το πρωϊ με την ησυχια μου κανω την αλλαγη μου και μετα παω για καφε!

Αυτο επειδη συνηθως τις καθημερινες βαριεμαι ελεεινα!!!

Αν λειπω καμια Κυριακη,τοτε τα μεταφερω Σαββατο ή Δευτερα!

Το μονο που ισως να κανω εξτρα μεσοβδομαδα ειναι κανα καθαρισμο τζαμιων για να το βλεπω καθαρο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανω τις αλλαγες καθε κυριακη, ετοιμαζω νερο καθε πεμπτη για δυο αλλαγες και το κραταω σε βαρελι με θερμοστατη και κυκλοφοριτη, μετρησεις κανω καθε 15 εκτος του kh που κανω συστηματικα λογο καταναλωσεις και ελειψης δοσομετρικης...

Τα τζαμια οποτε εχω ορεξη....

Link to comment
Share on other sites

μιας και μετεφερα το 60λιτρο εξω καθε σαββατο εχει αλλαγη και καθαρισμο τζαμιων (δεν φανταζεστε τι αλγη πιανει στις 5 μερες) και στον μονο μαχο καθε κυριακη που εχει ταισμα με αρακα (ετσι μαζευω και τα υπολειμματα αρακα)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Κυριακή απόγευμα, αλλαγή νερού και όταν χρειάζεται κλάδεμα. Καθημερινά λίπανση.... Καθάρισμα τζαμιών κάθε δυο εβδομάδες ,μια και δεν χρειάζεται νωρίτερα.....

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα προς αποφυγή :)

Αλλαγή νερού όποτε μου έρθει. Μάζεμα νερού την μια μέρα, το αλάτι την επόμενη και σπάσιμο 3-4 μέρες μέχρι να το πάρω απόφαση.

Καθάρισμα τα τζάμια οταν πια δεν βλέπω τι γίνετε εκεί μέσα :D

Μετρήσεις ποτέ, εκτός από Kh με το ΕφΗλΙα EyE System. Εκεί πράττω αναλόγως αλλά γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τάισμα καμία ρουτίνα. Όποτε μου έρθει, οτι μου έρθει, όσο μου έρθει. Ποτε όμως πάνω από 2 μέρες νηστεία.

Στο μόνο που είμαι "σωστός" είναι η αναπλήρωση. Μην τα ξεφτιλίζουμε όλα :P

Γενικά ρυθμοί φεεεεταααα....

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρία συνονόματε, το έτοιμο νερό δεν κάνει να μένει παραπάνω από 24 ώρες, χάνει πολύτιμα στοιχεία και πέφτει το pH

Link to comment
Share on other sites

Το google calendar ακουγετε εξαιρετικό, θα το δοκιμασω οταν ελθει η ωρα!!

Επ ευκαιρία συνονόματε, το έτοιμο νερό δεν κάνει να μένει παραπάνω από 24 ώρες, χάνει πολύτιμα στοιχεία και πέφτει το pH

Γιατι; Κανονικα δεν πρεπει να γινεται αυτο. Που το διαβάσες να το ψάξω λιγο; Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρει κάπου στις οδηγίες η AquaVitro και το είπε ο αφηγητής στη εκδήλωση που είχε γίνει.

Συμπεραίνω ότι θα συμβαίνει σε όλα τα αλάτια.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράλογο. Δηλαδή οταν μπει στο ενυδρειο τι αλλάζει, οτι μπαίνει στο κύκλο του αζώτου; Και εκει σταματάει να χάνει ιχνοστοιχεία και ph; Εδω αν οντως ισχύει αλλάζει πολλα απο όσα ξέραμε για τα αλατια στο χομπι. Οποίος βρει η εχει υποψην του κάποιο link θα το εκτιμούσα να με το έστελνε η να το πόσταρε :) .

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρία συνονόματε, το έτοιμο νερό δεν κάνει να μένει παραπάνω από 24 ώρες, χάνει πολύτιμα στοιχεία και πέφτει το pH

Βάγγο λες αυτός να είναι ο λόγος που έχω χαμηλό pH(7.6 πριν ανάψουν τα φώτα και 7.9 μόλις σβήσουν)?

Link to comment
Share on other sites

Βάγγο λες αυτός να είναι ο λόγος που έχω χαμηλό pH(7.6 πριν ανάψουν τα φώτα και 7.9 μόλις σβήσουν)?

Μπα.. :P
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...