Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Καλη αρχη και απο εμενα :)

Ευχαριστω Αγγελε!!!Ελπιζω καποια στιγμη να καταφερω να φτασω το ενυδρειακι εκει που εχει φθασει το δικο σου.Α μολις μου ερθουν τα λεντ που εχω παραγγειλει θα χρειαστω οδηγιες

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το skimmer μου θα ειναι το deltec mce-300 αφου βρεθηκε απο συγφορουμιτη και δευτερα πιθανοτατα θα το εχω.Αλατι παρηγγειλα το tropic marine bio-actif 4 kg καθως και ενα πυκνομετρο της sera για αρχη μεχρι να ερθει το ρεφρακτομετρο που εχω παραγγειλει απο ebay.Το μονο που μενει να βρω απο βδομαδας ειναι αραγωνιτης και βραχος.Αληθεια πως μετρατε κατα την προετοιμασια του νερου ποσο αλατι πρεπει να προστεθει.Και ποσο νερο πρεπει να φτιαξω κατα το αρχικο γεμισμα γιατι μετα θα μπει και ο βραχος και ο αραγωνιτης μην πλυμμηρισουμε.Για αρχη θα βαλω νερο βρυσης η απιονισμενο?(Για οσμωση δεν μας παιρνει τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να εβαζε απο οσμωση κατευθειαν...

Αμα αφαιρεσεις τον πυκνομετρο-την διαφορα του bio activ με του απλου αλατιου και εκανες και λιγη υπομονη για να εχεις ολα πριν ξεκινησεις θα εβγαζες την οσμωση(50€ εχει)....

Μπορεις να το γεμισεις κανονικα και την ημερα που θα βαλεις βραχο και αραγωνητη να το αδειασεις επιτοπου οσο χρειαζεται, εκτος εαν υπαρχει βαρελι προετοιμασιας και εχεις οσο χρειαζεται για να συμπληρωσεις εαν το γεμισεις λιγο πιο πανω απ την μεση....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλο ειναι να περιμενεις το ρεφρακτομετρο για να κανεις σωστη δουλεια

Περιπου ειναι 1 κιλο στα 30 λιτρα νερου, αναλογως την αλατοτητα που θες, γραφει και πανω η συσκευασια δοσολογια

Αραγωνιτη εχω, σου στειλα μηνυμα

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Τα ψώνια έγιναν.Αλάτι tropic Marin bio-actif 4 kg,το πυκνομετρο της sera το οποίο Ίσως να μην χρειαστεί αν έρθει σύντομα το ρεφρακτομετρο,βακτήρια aquarium Munster,το σκιμμερ παρεληφθει,τον αραγωνιτη θα τον πάρω από τον φίλο μου τον Βασίλη,μένει ο βράχος και η όσμωση .Η όσμωση έχει αποσταλεί από την waterwaves και τώρα με τυραννα το θέμα βράχος και το γνωστό πρόβλημα ότι ξεπενταριαστηκα και βλέπω παντοφλα προ των πυλών.Ας δούμε όμως το θέμα βράχος.Τα παιδιά σε γνωστό ενυδρειακο κατάστημα μου πρότειναν ένα σετ 5 κιλών της aquaroche το οποίο αποτι μου είπαν θα με καλύψει για τον όγκο του ενυδρείου μου μιας και είναι από πολύ ελαφρύ υλικό και εξαιρετικά πορώδες.Έχει δουλέψει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Τις αγορες σου(εκτος απ το πυκνομετρο :P ) δεν θα τις μετανιωσης!!

Κοιτα εγω οταν ηθελα και εψαχνα βραχο βρηκα κατα τυχη(τυχη γιατι απλα δεν μου ειχε περασει απ το μυαλο) σε πετ σιτι σε παρα πολυ καλες τιμες, 11€ τα 7 κιλα, ποροδες και τα σχετικα, απλα ηθελε δουλεια, σπασιμο-τρυπημα-κολημα....

Δεν ξερω ποσο σου ειπαν τα παιδια, αλλα αμα θελεις να το διασκεδασης μεχρι το γεμισμα σκεψου το... Για κολημα πας ειτε σε εποξικη δυο συστατηκων(ενυδρειακη), αφρο(δεν θυμαμε την μαρκα), τρυπημα για καμβιλιες κτλπ :)

Με το καλο το γεμισμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά μου είπαν 67 ευρώ αν θυμάμαι καλά.11 ευρώ τα 7 κιλά????Ευχαριστώ!Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα pet city ούτε εγώ τα σκέφτηκα

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα για κολλες και τα σχετικα θα παει κατι παραπανω και μιλαμε για νεκρο στεγνο βραχο, αλλα εχεις τα συν τις καθαρης αρχης και την χαρα της δημιουγειας.... Μετα βαζεις ενα δυο κιλα ζωντανο βραχο για περισσοτερη βιοποικηλια και θα εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει.Να δώσω και 10 ευρώ για κόλλα δεν έχω πρόβλημα αν είναι να γλιτώσω τόσα λεφτά από τον βράχο.Τον ζητάς από εκείνους βράχο για θαλασσινό?

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο η απλα στα βραχια και στις ριζες που εχουν αμα κοιταξης κανει μπαμ!! Ειναι με νεκρο κοραλλι επανω και τα σχετικα.... Ζηγισμενο και ετοιμο με barcode....

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Ελπίζω να το έχουν και στον Πειραιά

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν εχουν, εχουν εδω στην λουτσα :P πες τους να στον φερουν, δυο κομματια 7 κιλα το καθενα :)

Υγ: δεν ξερω για ποσο ακομα γιατι σκευτομαι να τον παω για "καβα"....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν!Τα ψώνια έγιναν.Αλάτι tropic Marin bio-actif 4 kg,το πυκνομετρο της sera το οποίο Ίσως να μην χρειαστεί αν έρθει σύντομα το ρεφρακτομετρο,βακτήρια aquarium Munster,το σκιμμερ παρεληφθει,τον αραγωνιτη θα τον πάρω από τον φίλο μου τον Βασίλη,μένει ο βράχος και η όσμωση .Η όσμωση έχει αποσταλεί από την waterwaves και τώρα με τυραννα το θέμα βράχος και το γνωστό πρόβλημα ότι ξεπενταριαστηκα και βλέπω παντοφλα προ των πυλών.Ας δούμε όμως το θέμα βράχος.Τα παιδιά σε γνωστό ενυδρειακο κατάστημα μου πρότειναν ένα σετ 5 κιλών της aquaroche το οποίο αποτι μου είπαν θα με καλύψει για τον όγκο του ενυδρείου μου μιας και είναι από πολύ ελαφρύ υλικό και εξαιρετικά πορώδες.Έχει δουλέψει κανείς κάτι αντίστοιχο?

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

aquaroche εκπληκτικος και ακριβος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω.Aquaroche 5 κιλά η άλλον νεκρό?Για ζωντανό σκέφτομαι για κάνα δύο κιλά για μπόλιασμα

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Την ποσοτητα που θα χρησιμοποιησεις για μπολιασμα γιωργο να προσεξεις παρα παρα παρα παρα πολυ οταν θα την παρεις.

Να παρατηρησεις πολυ καλα το καθε κομματι οσο χρονο και αν σου παρει.Να μην ντραπεις καθολου η' να νοιωσεις καπως...εχουν καταστραφει πολλα ενυδρεια απο πολλα και διαφορα Pest οποτε δεν ειναι ωραιο να απογοητευτεις τωρα που ξεκινας :thumbsu:

Και να ξεκινησεις την αναζητηση για pest ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ γιατι τα περισσοτερα οταν θα βγαλεις το βραχο εκτος νερου θα κρυφτουν/μαζευτουν κτλ

Και μετα συνεχιζεις και εκτος νερου

Για την επιλογη προσωπικα αν δεν με ενδιεφεραν τα χρηματα θα πηγαινε σε aquaroche μαζι με καποια κομματακια νεκρου βρχου.

Αν ομως δεν θες να δωσεις τα χρματα για το πρωτο,παρε μονο νεκρο βραχο δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Απλα με το aquaroche ειναι πολυ πιο ξεκουραστο/ευκολο το να κανεις κατι ωραιο σαν στησιμο και εναι και πιο ελαφρυς οπως ειπες.

Με τον κανονικο βραχο ισως να σου παρει λιγο παραπανω χρονο αλλα μπορεις να κανεις και με αυτο κατι ομορφο :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Την ποσοτητα που θα χρησιμοποιησεις για μπολιασμα γιωργο να προσεξεις παρα παρα παρα παρα πολυ οταν θα την παρεις.

Να παρατηρησεις πολυ καλα το καθε κομματι οσο χρονο και αν σου παρει.Να μην ντραπεις καθολου η' να νοιωσεις καπως...εχουν καταστραφει πολλα ενυδρεια απο πολλα και διαφορα Pest οποτε δεν ειναι ωραιο να απογοητευτεις τωρα που ξεκινας :thumbsu:

Και να ξεκινησεις την αναζητηση για pest ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ γιατι τα περισσοτερα οταν θα βγαλεις το βραχο εκτος νερου θα κρυφτουν/μαζευτουν κτλ

Και μετα συνεχιζεις και εκτος νερου

 

Για την επιλογη προσωπικα αν δεν με ενδιεφεραν τα χρηματα θα πηγαινε σε aquaroche μαζι με καποια κομματακια νεκρου βρχου.

Αν ομως δεν θες να δωσεις τα χρματα για το πρωτο,παρε μονο νεκρο βραχο δεν θα εχεις καποιο προβλημα.

Απλα με το aquaroche ειναι πολυ πιο ξεκουραστο/ευκολο το να κανεις κατι ωραιο σαν στησιμο και εναι και πιο ελαφρυς οπως ειπες.

Με τον κανονικο βραχο ισως να σου παρει λιγο παραπανω χρονο αλλα μπορεις να κανεις και με αυτο κατι ομορφο :thumbsu:

 

Όντως φτάνουν αυτά τα 5 κιλά να στηρίξουν την βιολογία του ενυδρείου μου?Όσο για το μπόλι το κακό είναι ότι δεν ξέρω καν τι πράγμα να προσέξω!!!

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον!Το ενυδρειο αδειαστηκε,τα ψαρακια μεταφερθηκαν προσωρινα σε αλλο μικρο ενυδρειακι,καθαριστηκε,πλυθηκε,μπηκε αραγωνιτης και τοποθετηθηκε προσωρινα ο εξοπλισμος.Ακουω συμβουλες

post-49179-0-89715700-1402249653_thumb.jpg

post-49179-0-15860800-1402249680_thumb.jpg

post-49179-0-20133300-1402249700_thumb.jpg

post-49179-0-65171900-1402249720_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη θα πρέπει να βάλεις και την γλώσσα στο σκιμμερ γιατί το νερό βγαίνει με αρκετή ροή και θα σου κάνει φυσαλίδες στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη θα πρέπει να βάλεις και την γλώσσα στο σκιμμερ γιατί το νερό βγαίνει με αρκετή ροή και θα σου κάνει φυσαλίδες στο ενυδρείο

τον καταρρακτη εννοεις?δεν εχει.του ειχε σπασει του παιδιου που το ειχε.καμια πατεντα??Αν βαλω καμια γωνια κανουμε τιποτα η μπααα??Τους κυκλοφορητες πως να τους βαλω?η εξοδος του 2215 θα ειναι απο τα αριστερα

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά Γιώργη γύρω στα 17 ευρώ είχε σαν ανταλλακτικό

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά Γιώργη γύρω στα 17 ευρώ είχε σαν ανταλλακτικό

ξερεις σε ποιο μαγαζι?αν δεν θες να μου πεις εδω σε π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρουμε μαγαζιά δημόσια, μιας και έχουν βήμα στο φόρουμ.

Απ όσο ξέρω, το 99% των καταστημάτων που έχουν βήμα εδώ συνεργάζονται με τον αντιπρόσωπο της DelTec

Link to comment
Share on other sites

α ωραια!να παρω να ρωτησω γιατι δεν εχω βρει σε κανενα e-shop παρα μονο απο Γερμανια και κατα τυχη στην πολη που ειναι η αδερφη μου!sewatec λεγεται το μαγαζι αλλα πολλα τα μεταφορικα με dhl οποτε αν δεν το βρω θα ξηγηθει το αδερφακι.με γωνια λες δεν θα κανω δουλεια ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...