Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Ξεκινα 1024-1025 να εχεις την αβαντα της μιας μοναδας μεχρι να μαθεις το συστημα... Δεν ξερω και εαν ειμαστε κοντα να περασω για βοηθεια-μετρησεις... Μενω λουτσα....

Αντε αντε, μονο για 'σενα θα δεχτω φωτο χωρις φωτισμο :P

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα 1024-1025 να εχεις την αβαντα της μιας μοναδας μεχρι να μαθεις το συστημα... Δεν ξερω και εαν ειμαστε κοντα να περασω για βοηθεια-μετρησεις... Μενω λουτσα....

Αντε αντε, μονο για 'σενα θα δεχτω φωτο χωρις φωτισμο :P

Ευχαριστω πολυ Αγγελε αλλα δυστυχως ειμαστε αρκετα μακρυα!Μενω Κερατσινι.Να ριξω το αλατι χυμα στο ενυδρειο για να ανεβασω?Εφτασε και η φωτοοοο!!!

post-49179-0-46718900-1402430070_thumb.jpg

post-49179-0-66854300-1402430091_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μετρησεις(με ρεφρακτομετρο) δεν κανεις τπτ...

Επισης δεν ριχνεις χυμα αλατι, το διαλυεις πρωτα καλα, αλλα αμα εισαι πχ 1023 δεν χρειαζεται να κανεις τωρα κατι....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μετρησεις(με ρεφρακτομετρο) δεν κανεις τπτ...

Επισης δεν ριχνεις χυμα αλατι, το διαλυεις πρωτα καλα, αλλα αμα εισαι πχ 1023 δεν χρειαζεται να κανεις τωρα κατι....

Ok!Το πιασα!Οποτε παιρνω αυριο δειγμα απο το νερο και παω pet-shop για μετρηση.Δεν μου ειπατε σχολια για την φωτο!

Link to comment
Share on other sites

η πρωτελευταια φωτο ηταν εξαιρετικη απο θεμα aquascape παιξε λιγο ακομα μαζι του θα σε δικαιωσει

Link to comment
Share on other sites

η πρωτελευταια φωτο ηταν εξαιρετικη απο θεμα aquascape παιξε λιγο ακομα μαζι του θα σε δικαιωσει

προτελευταια?ποια εννοεις?ο βραχος τωρα εχει κολληθει με aqua munster orca construct και αποτι ειδα δεν κουναει με τιποτα.να προσθεσω κανενα κομματι βραχου αν βρω η να το αφησω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

η ετσι???

αυτη ,οπως και να εχει δοκιμασε και βλεπεις πριν κολλησεις

Link to comment
Share on other sites

η ετσι???

στο 55 post

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

αυτη ,οπως και να εχει δοκιμασε και βλεπεις πριν κολλησεις

εχει ηδη κολληθει απο χθες το βραδυ και σημερα βλεπω οτι εχει κολλησει πολυ καλα.ολος ο βραχος σηκωνεται μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που γραφω κοφτα και δεν εξηγω αυτα που λεω αλλα ειμαι στην δουλεια...

Λοιπον τωρα που εχω 5'

Εαν μετρησεις και η αλατοτιτα σου ειναι πχ 1022 θα την φερεις σταδιακα με τις αλλαγες, δηλαδη θα φτιαχνεις αλατι εκει που το θελεις πχ 1025 και σε 2-3 αλλαγες θα ανεβει, τα περισσοτερα ψαρια δεν εχουν θεμα εαν ειναι 1022, τα κοραλλια εχουν θεματα...

Να εισαι συγουρος οτι μετρανε με ρεφρακτομετρο!

Αλατι χυμα ριχνεις την πρωτη φορα που γεμιζεις το ενυδρειο σου και δεν υπαρχει αραγωνητης και βραχος, αυτο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση νααζευτη καπου και να μην διαλυθει καλα, απο εκει και υστερα σε κουβα η βαρελι με κυκλοφοριτη και για τουλαχιστον 20 ωρες!!

Το αλατι πριν διαλυθει ειναι τοξικο και καυστικο για τα ψαρια και τα κοραλλια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μπηκε νερο στο ενυδρειο.Η αλατοτητα ειναι γυρω στο 1022-1023 μετρημενη με το πυκνομετρο της sera.Να ριξω αλατι χυμα στο ενυδρειο και να ξαναμετρησω για να την ανεβασω?Το σκιμμερ το εβαλα να δουλευει(ακομα δεν καταλαβα πως φθανει ο αφρος στο κυπελλακι του).Να βαλω τα βακτηρια η να φτιαξω πρωτα την αλατοτητα?

Θα στο εξηγήσω από κοντά την Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω από κοντά την Κυριακή

Εισαι ωραιος.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα στο εξηγήσω από κοντά την Κυριακή

Ok!θα περιμενω ως την Κυριακη λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που γραφω κοφτα και δεν εξηγω αυτα που λεω αλλα ειμαι στην δουλεια...

Λοιπον τωρα που εχω 5'

Εαν μετρησεις και η αλατοτιτα σου ειναι πχ 1022 θα την φερεις σταδιακα με τις αλλαγες, δηλαδη θα φτιαχνεις αλατι εκει που το θελεις πχ 1025 και σε 2-3 αλλαγες θα ανεβει, τα περισσοτερα ψαρια δεν εχουν θεμα εαν ειναι 1022, τα κοραλλια εχουν θεματα...

Να εισαι συγουρος οτι μετρανε με ρεφρακτομετρο!

Αλατι χυμα ριχνεις την πρωτη φορα που γεμιζεις το ενυδρειο σου και δεν υπαρχει αραγωνητης και βραχος, αυτο γιατι δεν υπαρχει περιπτωση νααζευτη καπου και να μην διαλυθει καλα, απο εκει και υστερα σε κουβα η βαρελι με κυκλοφοριτη και για τουλαχιστον 20 ωρες!!

Το αλατι πριν διαλυθει ειναι τοξικο και καυστικο για τα ψαρια και τα κοραλλια...

αυτο με το αλατι το καταλαβα.ειχα πιασει για να βαλω με το χερι στο βαρελι και ζεσταθηκε το χερι μου.εκτος αν ηταν η ιδεα μου.το νερο ετσι το εφτιαξα.το ειχα βαλει απο χθες το βραδυ σε 2 βαρελακια 60+30 λιτρα με αλατι και το εβαλα σημερα το απογευμα.Δηλαδη υπαρχει περιπτωση ολοκληρο μεγαλο petshop και να μετρανε με πυκνομετρο???ελεγα να βαλω χυμα αφου δεν εχω κανενα ζωντανο μεσα αλλα αν μου λες οτι μπορει να κατσει καπου το αφηνω καλυτερα.Θα ανεβει αργοτερα με τις αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι κανουν στα πετ, αλλα εχουν, αλλα δεν εχουν και αλλα δεν ξερουν το ειναι το υδρομετρο-πυκνομετρο-ρεφρακτομετρο-υγρα τεστ κτλπ... Για αυτο στο λεω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ok!θα περιμενω ως την Κυριακη λοιπον!

Δεν στο εξηγώ τώρα, γιατί απλά λειτουργεί.... θα στο δείξω με ποτήρι για να καταλάβεις πως περνάει το νερό....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα νερό και το πήγα σε pet-shop και μου το μέτρησαν με ρεφρακτομετρο.Η αλατοτητα ήταν στα 1023 οπότε γύρισα σπίτι και πρόσθεσα τα βακτήρια.Οπότε αύριο ξεκινάω μέτρηση αμμωνιας κτλ

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα σε καμια βδομαδα μετησεις... Ετσι και αλλιως θα κανεις καποιες μερες ετσι και αλλιως και ισως να μην δεις τιποτα, τωρα αμα σε τρωει το χερι σου βουρ!!!

Ανθρακα/αντιφως ξεκινησες;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το chemipure elite να τρέχει Άγγελε!

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφει στα αγγλικά τις ιδιότητες του. http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=4177

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι άνθρακας με αντιφωσφορο μαζί και φίλοι που ασχολείται χρόνια με reef μου το πρότεινε.

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σου έστειλα πμ, το είδες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...