Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Τι εννοείς τέρμα πάνω????

Κανονικά είναι να το έχεις τέρμα κάτω, να ακουμπάει σχεδον το καπάκι....

τερμα πανω εννοω το πανω μερος του κυπελλου να κοντευει να ακουμπησει το χειλος του καπακιου αλλα βλεπω οτι ο αφρος πολυ δυσκολα φθανει τοσο ψηλα ωστε να μπει μεσα στο κυπελλακι ενω ο τυπος σε αυτο εδω το βιντεο

βλεπω οτι εχει το κυπελλο πολυ χαμηλα. Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτό από το δικό σου, γιατί μπερδεύτηκα με τα πάνω και κάτω.... Κανονικά πρέπει να το έχεις όπως στο βίντεο, και αν ο αφρός ανεβαίνει πολύ αργά, ή πολύ γρήγορα, στο κύπελλο, το ρυθμίζεις με την αυξομείωση του αέρα από την βαλβίδα..... Και η βαλβίδα, κατά την εταιρεία, πρέπει να είναι "σε ώρα 2"

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως ανακαλυψα οτι και αλλος συμφορουμιτης ειχε τις ιδιες ανησυχιες με εμενα και μου λυθηκαν οι αποριες σχετικα με το κυπελλο.http://www.aquazone.gr/forums/topic/36783-eaaeoionassa-skimmer-mc300/

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πολύ διατομικη και τα νιτρώδη κολλημένη στα ύψη.Ευτυχώς έχει μηδενιστεί σχεδόν η αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Η διατομική είναι αναπόφευκτη στα πρώτα βήματα του στρωσίματος (ενίοτε και άλλες φορές στην πορεία του)

Το ότι μηδένισε η αμμωνία είναι δείγμα καλής πορείας στον κύκλο του αζώτου...

Νιτρώδη και νιτρικά πόσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα για τον τρόπο / χρόνο και την πορεία του κύκλου

41.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη σήμερα που μέτρησα έχω 2 mg/lt και νιτρικά γύρω στα 50

Link to comment
Share on other sites

.....και πόσες μέρες έχει που ξεκίνησε ο κύκλος?

Link to comment
Share on other sites

.....και πόσες μέρες έχει που ξεκίνησε ο κύκλος?

Από τις 10/6 μπήκε νερό και ξεκίνησε το στρώσιμο
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο χρονοδιάγραμμα είναι περίπου... άρα καλά πάει πάνω κάτω

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία!Αν πάμε σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα δηλαδή σε καμία εβδομάδα θα μπορώ να κάνω αλλαγή νερού.Είναι λογικό όμως από τόσο νωρίς να έχω ανεβασμένα νιτρικά και διατομικη άλγη?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί από τις μετρήσεις...... οι μέρες δεν είναι απαραίτητο να είναι και απόλυτα σταθερές

Link to comment
Share on other sites

Από χθες και τα νιτρώδη είναι 0.Ενώ όμως περίμενα να μηδενιστουν τα νιτρώδη και να εκτοξευθουν τα νιτρικά βλέπω ότι και τα νιτρικά είναι χαμηλά γύρω στο 10.Μπήκαν και 2 μικρά κλοουνακια,ένα chromis viridis και δύο σαλιγκάρια αλλά και πάλι τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν.Να τα καταναλώνει η διατομικη?Αλλαγή νερού πότε πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Να δώ έτσι και το μετανιώσεις για την χρωμίδα, τι θα κάνεις.......

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ψιλοευκολο να την πιάσω.Είναι μεγαλουτσικη.Λες να έχω θέμα?Εν τω μεταξύ έχω ετοιμάσει νερό για αλλαγή αλλά έχω χαμηλά τα νιτρικά και δεν ξέρω τι να κανω

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη γιατι νιτρηκα 10 για sps πχ θεωρουνται τσιμπημενα....

Φωτος δεν!! Ομως εε;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν το χω καθόλου με τις φωτογραφίες. sy3e2epa.jpghudubuna.jpgpy8u6e4y.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Τα βραχια τα εχεις κολλημενα;;

Τα σταρ πολυπς μετακινησε τα λιγο απ τον βραχο γιατι εαν ανεβουν πανω θα γεμισουν και αντε βγαλτο μετα....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχει δρομο ακομα το ενυδρειο, υπομονη φιλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ξεκινας τις αλλαγες κανονικα καθε εβδομαδα το ταισμα για αρχη μια φορα την ημερα και το σκιμερ στα κανονικα του,προσθεσε βακτηρια οπως λεει η συσκευασια και βαλε ανθρακα και αντιφοσφωρο.Με οπλο την υπομονη σου και τις ρουτινες θα ερθει μην βαλεις αλλο τιποτα τωρα και εφοσον εχεις σκληρα μετρας καθε 3,4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκληρά.Εν τω μεταξυ μετα απο διακοπη ρευματος δυσκολευομαι να ξεκινησω το σκιμμερ.Η αντλια δουλευει αλλα το νερο ισα ισα που τρεχει και δεν ξεκιναει η παραγωγη αφρου.Τι μπορει να φταιει?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Το ποιό απλό που μπορείς να κάνεις είναι, όπως ψιλόλειτουργεί το σκίμμερ, από το σωληνάκι του αέρα να ρουφήξεις λίγο και να φυσίξεις μέσα..... 2-3 φορές και θα πάρει.....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποιό απλό που μπορείς να κάνεις είναι, όπως ψιλόλειτουργεί το σκίμμερ, από το σωληνάκι του αέρα να ρουφήξεις λίγο και να φυσίξεις μέσα..... 2-3 φορές και θα πάρει.....

εισαι τιτανοτεραστιος!!!!!πηρε!!!!αραγε ομως τι θα γινοταν αν ελειπα και εκανε διακοπη???
Link to comment
Share on other sites

Θα το πεταγες απο το παραθυρο χαχαχα

αυτο εννοειται!!!χαχαχαχαχα!!!!!αληθεια τι γινεται στην περιπτωση που γινει διακοπη?δεν πριμαρουν μονα τους μετα απο καποια ωρα? Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...