Jump to content

Ερυθρομυκίνη


Safarpn

Recommended Posts

Για το κυανοβακτήριο η πλέον δραστική λύση όπως έχει αναφερθεί, ειναι η ερυθροκυμίνη. Πέρασα αυτο το στάδιο με λίγο κυανό που το αντιμετώπισα πριν δυο μηνες με συσκότιση και όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες καθαρισμού του νεκρού βακτηρίου στη συνέχεια. Εμφανίστηκε πάλι προχθές σε πολυ αρχικο στάδιο και βρίσκομαι πάλι σε διαδικασία συσκοτισης. Για να λάβω τα μέτρα μου και να είμαι προετοιμασμένος για το μέλλον έψαξα να βρω ερυθροκυμίνη αλλα μέχρι στιγμής όπου ρώτησα δεν υπάρχει και μάλιστα μου είπαν οτι έχει καταργηθεί σα φάρμακο. Βρήκα όμως erythromycin base (βάση ερυθροκυμίνης) την οποια χρησιμοποιούν οι φαρμακοποιοί σαν αντιδραστηριο ...ή κάτι τέτοιο, μάλλον έτσι μου το είπαν. Μπορει η βάση ερυθροκυμίνης να χρησιμοποιηθεί στο ενυδρειο για την αντιμετώπιση του κυανοβακτηρίου;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλώντας επιστημονικά, η ερυθροκυμίνη είναι μία παραλλαγή της ερυθρομυκίνης, η οποία περιλαμβάνει την δραστική ουσία... κύμινο, από όπου και πήρε την ονομασία της. :P

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε στο ερώτημα και ασε τα επιστημονικά!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κλεόβουλε. Ίδια δοσολογία με αυτή που προτείνεται για την ερυθρομυκίνη;

.....το Τ9 το γράφει λάθος το φάρμακο, όχι εγω φιλενάδα Kalliroi...... αμέσως να μας την πεις! :P

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ενα διαχειριστή να αλλάξει την ονομασία του φαρμάκου σε "Ερυθρομυκίνη" στον τίτλο προκειμένου να μη μπερδευτούν τα μέλη που θα δουν το θέμα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ενα διαχειριστή να αλλάξει την ονομασία του φαρμάκου σε "Ερυθρομυκίνη" στον τίτλο προκειμένου να μη μπερδευτούν τα μέλη που θα δουν το θέμα.

Ευχαριστω!

Έγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι η τρίτη φορά μέσα σε 3,5 μηνες που μου εμφανίστηκε το κυανοβακτήριο. Κάθε φορα που εμφανίζεται ειναι σε αρχικό στάδιο, πολυ ήπιο και εύκολα φεύγει με συσκότιση και τις ακόλουθες διαδικασίες. Προχθές έκανε πάλι την εμφάνισή του και δε βλέπω άλλη λύση απο την ερυθρομυκίνη. Σημερα αγορασα 5 γρ. βάση ερυθρομυκίνης και κάποια στιγμη θα ξεκινήσω θεραπεία.

Βρήκα οδηγίες και δοσολογία αλλα διαφέρουν μεταξύ τους απο site σε site οι οδηγίες. Μπορει κάποιος που έχει κάνει θεραπεία να βοηθήσει σχετικά με τη δοσολογία και πόσες μέρες θεραπεία να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντιβιωση ερυθρομυκίνης ψάξε στα φαρμακεία γιατί η σκόνη είναι πανάκριβη παει 2 ευρώ το γραμμάριο , ενω η ανριβιωση κανει 3,5 περίπου το κουτί των 8 χαπιών των 500 mg

Link to comment
Share on other sites

ΗΜΕΡΑ 1η
Προσθέτουμε 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνης. Μπορείτε είτε να την διαλύσετε σε λίγο νερό ενυδρείου είτε να την ρίξετε σαν σκόνη μέσα. Αν έχετε σκίμμερ κλείστε το. Η λειτουργία του μπορεί να ελαττώσει την δράση του αντιβιοτικού.

ΗΜΕΡΑ 2η

Προσθέστε επιπέλον 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνη.

ΗΜΕΡΑ 3η
Τα αποτελέσματα πρέπει να είναι ήδη ορατά. Κομμάτια νεκρών κυανοβακτηρίων θα επιπλέουν στο νερό. Ανοίξτε το σκίμμερ και προσθέστε ένα μηχανικό φίλτρο ακόμη για να τα απομακρύνετε. Προσπαθήστε να καθαρίσετε το νερό όσο πιο πολύ μπορείτε για να αποφύγετε την εμφάνιση αμμωνίας

ΗΜΕΡΑ 4η
Το ενυδρείο έχει σχεδόν καθαρίσει. Απομακρύνετε όσο πιο πολύ μπορείτε να κατάλοιπα. Κάντε μία αλλαγή νερού 50%.
Προσθέστε 2,5mg/Lt ερυθρομυκίνη.

ΗΜΕΡΑ 5η – 7η
Καθαρίστε τα φίλτρα μία φορά την ημέρα τουλάχιστον. Ελέγχετε για αμμωνία και νιτρικά. Μόνο αν έχετε υψηλές μετρήσεις να κάνετε αλλαγή νερού.

ΗΜΕΡΑ 8η
Αλλαγή νερού 30%.
Προσθέστε 1mg/Lt ερυθρομυκίνη.

=======================================================================================================

Θα χρειαστείς ζυγαριά ακριβείας ή φίλο φαρμακοποιο!!!

Αν δεν βρεις σε φαρμακείο, πάρε ένα τηλ εδω http://www.pharmabeast.gr/ Νομίζω πως έχουν σε καλή τιμή

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Φίλο φαρμακοποιο δεν έχω οπότε θα βγάλω σε έναν καθρέφτη τα 5γρ. και με ενα ξυράφι θα χωρίσω τις ποσότητες έτσι ώστε να βγάλω τα mg που χρειάζομαι κάθε φορά.....ok.... ακούστηκε κάπως παράξενη η όλη διαδικασία!

Οι οδηγίες που γράφεις αναφέρονται σε προχωρημένο κυανοβακτήριο έτσι; Εμένα ειναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο, να ακολουθήσω όλες τις μέρες όπως τις περιγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλο φαρμακοποιο δεν έχω οπότε θα βγάλω σε έναν καθρέφτη τα 5γρ. και με ενα ξυράφι θα χωρίσω τις ποσότητες έτσι ώστε να βγάλω τα mg που χρειάζομαι κάθε φορά.....ok.... ακούστηκε κάπως παράξενη η όλη διαδικασία!

Οι οδηγίες που γράφεις αναφέρονται σε προχωρημένο κυανοβακτήριο έτσι; Εμένα ειναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο, να ακολουθήσω όλες τις μέρες όπως τις περιγράφεις;

Το καλαμακι μη ξεχασεις...αχαχαχαχαχαχα δεν μπορουσα να αντισταθω! :P

Link to comment
Share on other sites

Το καλαμακι μη ξεχασεις...αχαχαχαχαχαχα δεν μπορουσα να αντισταθω! :P

Χαχαχα το περίμενα!
Link to comment
Share on other sites

Φίλο φαρμακοποιο δεν έχω οπότε θα βγάλω σε έναν καθρέφτη τα 5γρ. και με ενα ξυράφι θα χωρίσω τις ποσότητες έτσι ώστε να βγάλω τα mg που χρειάζομαι κάθε φορά.....ok.... ακούστηκε κάπως παράξενη η όλη διαδικασία!

Οι οδηγίες που γράφεις αναφέρονται σε προχωρημένο κυανοβακτήριο έτσι; Εμένα ειναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο, να ακολουθήσω όλες τις μέρες όπως τις περιγράφεις;

Οι οδηγίες αφορούν σε ολοκληρωμένη θεραπεία. Προσωπικά όταν χρειάστηκε, τις εφάρμοσα ακριβώς έτσι

Επειδή θα επιβαρύνεις τη βιολογία του ενυδρείου, προσωπικά θα επέλεγα να το κάνω μια φορά και να γίνει σωστά

Σ οτι αφορά το 1ο μέρος με τον καθρέφτη και το ξυράφι, ξέχασα να γράψω πως πρέπει να κλειδώσεις την πόρτα, να κατεβάσεις τα στόρια και να πέσεις με τα μούτρα στη...θεραπεία!!!

ΥΓ : Στο site όπου το είχα διαβάσει, έγραφε επί λέξη : "Χαμηλότερες από τις συνιστώμενες δόσεις πιθανόν δεν θα έχουν το αποτέλεσμα που θέλουμε. Χρησιμοποιείτε ερυθρομυκίνη μόνο όταν συντρέχει σοβαρός λόγος. Θυμηθείτε, είναι φάρμακο και μάλιστα αντιβιοτικό"

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Μετα τη χρήση της ερυθρομυκίνης μπορεί μα ξαναβρεί το κυανό έτσι; Υπήρξαν περιπτώσεις που έχω διαβάσει τουλάχιστον. Μετα τι κάνουμε που θα έχει γίνει πιο ισχυρό στην Αντιβίωση; Λέμε τωρα....αν....

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη χρήση της ερυθρομυκίνης μπορεί μα ξαναβρεί το κυανό έτσι; Υπήρξαν περιπτώσεις που έχω διαβάσει τουλάχιστον. Μετα τι κάνουμε που θα έχει γίνει πιο ισχυρό στην Αντιβίωση; Λέμε τωρα....αν....

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά μετά η μόνη λύση ειναι να ξεστηθεί το ενυδρείο...οπότε σκεφτόμαστε θετικά!!!!

Όσοι δοκίμασαν ερυθρομυκίνη, τα κατάφεραν

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, προσωπικα θα κοιτουσα να βελτιωσω την κυκλοφορια στο ενυδρειο μου....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, προσωπικα θα κοιτουσα να βελτιωσω την κυκλοφορια στο ενυδρειο μου....

Το γνωρίζω αυτο. Μετα τη 2η φορα που το έπαθα, έβαλα κυκλοφορητή 3000lt/h και τον έβαλα να χτυπάει την άμμο, εκεί δηλαδη που βγαίνει το κυανό. Πειραματιζόμουν συνέχεια μας τη θέση του μιας και μου ανακάτευε το βυθο. Τωρα έχω παραγγείλει και έναν δεύτερο λίγο πιο μικρο να δω πως θα τους βάλω και τους δυο για να αυξησω ακόμα πιο πολυ την κυκλοφορία. Την ερυθρομυκίνη την πήρα αλλα δε θα αρχίσω ακόμα θεραπεία. Θα προσπαθήσω μια τελευταία φορα και βλέπουμε. Με κούρασε όλο αυτο. 4 μέρες συσκότιση κάθε μήνα και τα υπόλοιπα. Τελευταία προσπάθεια κανω και μετά.......ΦΑΡΜΑΚΟ!
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα μια τελευταία ευκαιρία στο κυανοβακτήριο. Αφαίρεσα την προσβεβλημένη άμμο και περισσότερη ακόμα και αφού την έπλυνα και την έβρασα την έβαλα πάλι μέσα. Έκανα την αλλαγή νερού και πρόσθεσα έναν κυκλοφορητή που είχα στην αποθήκη (μέχρι να έρθει ο άλλος που έχω παραγγείλει). Πολυ πιθανόν να ξανακάνει την εμφάνισή της μιας και στο τζάμι μπροστα και χαμηλα είχε μείνει άμμος κολλημένη με ψιλοπρασινοπό χρωμα σε μερικά σημεία. Κάθε φορά που έβραζα μέρος της άμμου, δε μπορείτε να φανταστείτε τι πρασινίλα έβγαζε. Μετα το βράσιμο η άμμος πλύθηκε καλα πριν μπει στο ενυδρειο. Πολυ πρασινίλα μιλάμε. Είδωμεν λοιπόν. Αν ξαναβρεί θα τις ρίξω ερυθρομυκίνη, δε την παλεύω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κάτι τρομερό η συγκεκριμένη θεραπεία. Προσωπικά δοκίμασα με συσκότιση κι επειδή δεν ειδα σημαντικό αποτέλεσμα, προχώρησα με ερυθρομυκίνη.

Πρόσεχε μόνο να μην ξεπεράσεις την προτεινόμενη δόση ανά ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κάτι τρομερό η συγκεκριμένη θεραπεία. Προσωπικά δοκίμασα με συσκότιση κι επειδή δεν ειδα σημαντικό αποτέλεσμα, προχώρησα με ερυθρομυκίνη.

Πρόσεχε μόνο να μην ξεπεράσεις την προτεινόμενη δόση ανά ημέρα

Ξέρεις τι φοβάμαι και κολλάω να τη χρησιμοποιήσω; Μήπως ξαναεμφανιστεί το ρημάδι κι αυτη τη φορά πιο ισχυρό και μετα χρειαστεί νσ κανω κωλοτούμπες για να το αντιμετωπίσω! Ασε που πρέπει να βρω κανά "αλάνι" να μου χωρίσει τις δόσεις του φαρμάκου γιατι δε παίζει ζυγαριά. Να πας σε κανά φαρμακείο να του πεις: "Συγνώμη, μήπως θα μπορούσατε να μου ζυγίσετε και να χωρίσετε σε ξεχωριστές μικρές συσκευασίες αυτη τη λευκή σκόνη στα 850 mg έκαστη;"....δε λέει, ν' ακούμε σειρήνες πρωινιάτικα δεν ειν' καλο.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι φοβάμαι και κολλάω να τη χρησιμοποιήσω; Μήπως ξαναεμφανιστεί το ρημάδι κι αυτη τη φορά πιο ισχυρό και μετα χρειαστεί νσ κανω κωλοτούμπες για να το αντιμετωπίσω! Ασε που πρέπει να βρω κανά "αλάνι" να μου χωρίσει τις δόσεις του φαρμάκου γιατι δε παίζει ζυγαριά. Να πας σε κανά φαρμακείο να του πεις: "Συγνώμη, μήπως θα μπορούσατε να μου ζυγίσετε και να χωρίσετε σε ξεχωριστές μικρές συσκευασίες αυτη τη λευκή σκόνη στα 850 mg έκαστη;"....δε λέει, ν' ακούμε σειρήνες πρωινιάτικα δεν ειν' καλο.

Μην τρελαίνεσαι

Αν δεν βρεις κεφάτο φαρμακοποιο, κάνε το εξής

Αν θυμάμαι καλά στη θεραπεία, ρίχνεις 3 φορές 2,5mg/lt και μία φορά 1,5mg/lt

Αρα του λες να σου βάλει 3Χ2,5mg/lt (την ποσότητα που χρειάζεσαι βάσει λίτρων) κι άλλη μια φορά 1Χ1,5mg.lt (την ποσότητα που χρειάζεσαι βάσει λίτρων)

Βάλε την 1η παρτίδα (αυτή με τα 7,5mg/lt) σε ένα δοχείο και ρίξε 3 φορές νερό χρησιμοποιώντας συγκεκριμένη μεζούρα. Το κουνάς πολύ καλά να διαλυθεί και μετά βάλτο ψυγειο! Εννοείται οτι ενημερώνεις μικρούς και μεγάλους, να μην πλησιάσουν το μπουκάλι.

Την 2η παρτίδα (αυτή με το 1,5mg.lt) βάλτην σε άλλο μπουκάλι και πάλι ψυγείο.

Οταν χρειαστεί να ξεκινήσεις, χρησιμοποιήσε την μεζούρα που λεγαμε πιο πριν, για την κάθε δόση των 2,5mg/lt. Έχεις δλδ χωρίσει την δόση σε 3 ίσα μέρη

Ελπίζω να κατάλαβες πως εννοώ να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μην τρελαίνεσαι

Αν δεν βρεις κεφάτο φαρμακοποιο, κάνε το εξής

Αν θυμάμαι καλά στη θεραπεία, ρίχνεις 3 φορές 2,5mg/lt και μία φορά 1,5mg/lt

Αρα του λες να σου βάλει 3Χ2,5mg/lt (την ποσότητα που χρειάζεσαι βάσει λίτρων) κι άλλη μια φορά 1Χ1,5mg.lt (την ποσότητα που χρειάζεσαι βάσει λίτρων)

Βάλε την 1η παρτίδα (αυτή με τα 7,5mg/lt) σε ένα δοχείο και ρίξε 3 φορές νερό χρησιμοποιώντας συγκεκριμένη μεζούρα. Το κουνάς πολύ καλά να διαλυθεί και μετά βάλτο ψυγειο! Εννοείται οτι ενημερώνεις μικρούς και μεγάλους, να μην πλησιάσουν το μπουκάλι.

Την 2η παρτίδα (αυτή με το 1,5mg.lt) βάλτην σε άλλο μπουκάλι και πάλι ψυγείο.

Οταν χρειαστεί να ξεκινήσεις, χρησιμοποιήσε την μεζούρα που λεγαμε πιο πριν, για την κάθε δόση των 2,5mg/lt. Έχεις δλδ χωρίσει την δόση σε 3 ίσα μέρη

Ελπίζω να κατάλαβες πως εννοώ να το κάνεις

Πρόκειται λοιπόν να κανω χρήση της αντιβίωσης και μου άρεσε αυτη η μέθοδος διαχωρισμού των δόσεων αλλα θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) μήπως βάζοντας το μείγμα (νερο-Αντιβίωση) στο ψυγείο μέχρι να χρησιμοποιηθεί και η τελευταία δόση, επιρρεαστεί η δράση της ερυθρομυκίνης; Δηλαδή μήπως εξασθενήσει η Αντιβίωση για κάποιο λόγο;

2) μεικτά λίτρα έχω 340. Σίγουρα καθαρα δεν ειναι τόσα αλλα δε μπορω να υπολογίσω στο περίπου πόσα ειναι, μιας και δεν έχω περιθώρια να "παίξω" με τις δόσεις (μικρότερη δόση=όχι αποτέλεσμα κτλ). Τα 340 λίτρα όμως με βοηθούν περισσότερο να χωρίσω τις δόσεις ακόμα και με το ξυράφι αφου 7,5x340 = 2.500 περίπου οπότε τα 5 γρ. που έχω τα χωρίζω στα δυο και η άλλη δόση 1,5x340=500 σχεδόν οπότε το υπόλοιπο το χωρίζω στα 5. Μιλάμε δηλαδη για καθαρα κοψίματα που γίνονται εύκολα με το μάτι και το ξυράφι. Να το κανω έτσι ή επειδη θα μου βγει η κάθε δόση λιιιιγο περισσότερη θα έχω κανά θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται λοιπόν να κανω χρήση της αντιβίωσης και μου άρεσε αυτη η μέθοδος διαχωρισμού των δόσεων αλλα θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) μήπως βάζοντας το μείγμα (νερο-Αντιβίωση) στο ψυγείο μέχρι να χρησιμοποιηθεί και η τελευταία δόση, επιρρεαστεί η δράση της ερυθρομυκίνης; Δηλαδή μήπως εξασθενήσει η Αντιβίωση για κάποιο λόγο;

2) μεικτά λίτρα έχω 340. Σίγουρα καθαρα δεν ειναι τόσα αλλα δε μπορω να υπολογίσω στο περίπου πόσα ειναι, μιας και δεν έχω περιθώρια να "παίξω" με τις δόσεις (μικρότερη δόση=όχι αποτέλεσμα κτλ). Τα 340 λίτρα όμως με βοηθούν περισσότερο να χωρίσω τις δόσεις ακόμα και με το ξυράφι αφου 7,5x340 = 2.500 περίπου οπότε τα 5 γρ. που έχω τα χωρίζω στα δυο και η άλλη δόση 1,5x340=500 σχεδόν οπότε το υπόλοιπο το χωρίζω στα 5. Μιλάμε δηλαδη για καθαρα κοψίματα που γίνονται εύκολα με το μάτι και το ξυράφι. Να το κανω έτσι ή επειδη θα μου βγει η κάθε δόση λιιιιγο περισσότερη θα έχω κανά θέμα;

Παναγιωτη δες την απαντηση 227 http://www.aquazone.gr/forums/topic/83179-iaaessicia-ooc-eueaooa-iaa-120e/page-12

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη δες την απαντηση 227 http://www.aquazone.gr/forums/topic/83179-iaaessicia-ooc-eueaooa-iaa-120e/page-12

Τι θέλεις να μου πεις και μου το κρύβεις; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...