Jump to content

Ερυθρομυκίνη


Safarpn

Recommended Posts

Τι θέλεις να μου πεις και μου το κρύβεις; :wacko:

τιποτα ρε διελυσε το χαπι την ποσοτητα ποου θες στα λιτρα και ριξτο μεσα,νομιζω δεν ειμαι βεβαιος 1 χαπι 200 λιτρα , ψαξτο.
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται λοιπόν να κανω χρήση της αντιβίωσης και μου άρεσε αυτη η μέθοδος διαχωρισμού των δόσεων αλλα θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) μήπως βάζοντας το μείγμα (νερο-Αντιβίωση) στο ψυγείο μέχρι να χρησιμοποιηθεί και η τελευταία δόση, επιρρεαστεί η δράση της ερυθρομυκίνης; Δηλαδή μήπως εξασθενήσει η Αντιβίωση για κάποιο λόγο;

2) μεικτά λίτρα έχω 340. Σίγουρα καθαρα δεν ειναι τόσα αλλα δε μπορω να υπολογίσω στο περίπου πόσα ειναι, μιας και δεν έχω περιθώρια να "παίξω" με τις δόσεις (μικρότερη δόση=όχι αποτέλεσμα κτλ). Τα 340 λίτρα όμως με βοηθούν περισσότερο να χωρίσω τις δόσεις ακόμα και με το ξυράφι αφου 7,5x340 = 2.500 περίπου οπότε τα 5 γρ. που έχω τα χωρίζω στα δυο και η άλλη δόση 1,5x340=500 σχεδόν οπότε το υπόλοιπο το χωρίζω στα 5. Μιλάμε δηλαδη για καθαρα κοψίματα που γίνονται εύκολα με το μάτι και το ξυράφι. Να το κανω έτσι ή επειδη θα μου βγει η κάθε δόση λιιιιγο περισσότερη θα έχω κανά θέμα;

1. Η αντιβίωση, για το συγκεκριμενο χρονικό διάστημα, δεν εξασθενεί εντός ψυγείου

2. Υπολόγισε στο περίπου τα καθαρά λίτρα σου και μετά υπολόγισε τη δόση

Εγώ προσωπικά χρησιμοποίησα σκόνη. Ο φαρμακοποιός την ηξερε σαν ουσία.Αν δεν την έχει πρόχειρη, μπορεί να στην παραγγείλει

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Σκόνη έχω κι εγώ και είναι σε φυαλίδιο συνολικά 5 γρ. και αυτό είναι που με δυσκολεύει στο διαχωρισμό των δόσεων. Αύριο θα πάω σε φαρμακοποιό μπας και μπορεί να μου ζυγίσει τα mg που χρειάζομαι, διαφορετικά θα κάνω αυτό που πρότεινες.

Link to comment
Share on other sites

Σκόνη έχω κι εγώ και είναι σε φυαλίδιο συνολικά 5 γρ. και αυτό είναι που με δυσκολεύει στο διαχωρισμό των δόσεων. Αύριο θα πάω σε φαρμακοποιό μπας και μπορεί να μου ζυγίσει τα mg που χρειάζομαι, διαφορετικά θα κάνω αυτό που πρότεινες.

Αν υποθέσουμε πως έχει 300 λιτρα καθαρά, τότε χρειάζεσαι

3 Χ 2,5 Χ 300 = 2.250 mg για την 3πλη δοσή & 1,5 Χ 300 = 450 mg για την μονή δόση

Υπάρχουν και φθηνές ζυγαριές στο ebay αλλά θα αργήσει να σου έρθει

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις οτι τα 83mg παραπάνω στην κάθε δόση θα δημιουργήσει πρόβλημα; (εγκυκλοπαιδικά ρωτάω). Σκέφτομαι δηλαδή, τι 2,250mg τι 2,500mg;

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά - αν και γεωπόνος - ξέρω πως η μικρότερη δόση έχει σαν αποτέλεσμα να μην πιάνει η θεραπεία

Για μεγαλύτερη δόση, ειδικά σε τόσο μικρό ποσοστό, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα

Αλλά και πάλι θα χρειαστεί να υπολογίσεις την μονή δόση

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικά - αν και γεωπόνος - ξέρω πως η μικρότερη δόση έχει σαν αποτέλεσμα να μην πιάνει η θεραπεία

Για μεγαλύτερη δόση, ειδικά σε τόσο μικρό ποσοστό, δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα

Αλλά και πάλι θα χρειαστεί να υπολογίσεις την μονή δόση

Οχι φίλος. Τα υπόλοιπα 2,500 θα τα απλώσω στο καθρεφτάκι και με ένα ξυραφάκι....τακ τακ τακ.....θα χωρίσω τη δόση σε 5 ίσα μέρη....να τα 500mg!

......όσες φορές και να το γράψω, το ίδιο παράνομη ακούγεται αυτή η διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το διάβαζα και λέω, θα γράφει ξυραφάκι, καθρέφτης και σνιιιιφ... :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημερα, ηθελα να μαθω τελικα πως πηγε μετα τη χρηση της ερυθρομυκινης?

Αν εφυγε τελειως και αν ξανα εμφανιστηκε?

Επισης ηθελα να μαθω αν κατα τη διαρκεια της θεραπειας κανουμε συσκοτιση?

και  οτι αλλο θα θελατε να με συμβουλευσετε.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Έγινε επεξεργασία - PetrosAntonios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...