Jump to content

Νεροχελωνάκι-Συγκάτοικος


Recommended Posts

εχω ενα χελωνακι (αυτο με τα κοκκινα μαγουλακια) σε ενα 30 λιτρο λιγοτερο απο ενα μηνα τωρα...και θελω να αγορασω αλλο ενα διαφορετικου ειδους.Μπορουν να συνυπαρξουν στο ιδιο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πες μας και για ποιο ειδος ενδιαφερεσαι;;

αυτο με τα ''κιτρινα μαγουλακια'';;

αν ναι:http://www.aquazone.gr/forums/topic/95228-iaaniaaeuiuee-ooaeuoieeio/

το ιδιο ειδος ειναι

Link to comment
Share on other sites

κατερινα οι χελωνες θελουν αρκετα λεφτα και συντηρηση.ψαξτο πολυ καλα πριν αποφασισεις να παρεις δευτερη και ουσιαστικα να διπλασιασεις τα εξοδα και τις αναγκες για ενυδρειο εξοπλισμο κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνηθως τα πηγαινουν καλα όλα τα ειδη,εγω εχω 2 από 3 ειδη....όμως αυτό στο λεω με μια επιφυλαξη παντα γιατι όπως ξερεις οι κοκκινομάγουλες είναι από τις πιο αγριες χελωνες,γι αυτό προσεχε βεβαια εάν εχουν αρκετο χωρο δεν υπαρχει πρόβλημα.....η γνωμη μου είναι αφου θελεις 2 ειδη και να εχουν και παρεα να επαιρνες άλλο ένα ενυδρειο και να εβαζες στην κοκκινομαγουλη άλλη μια και να επαιρνες άλλες 2 οποιουδηποτε αλλου είδους νεροχελωνων

Link to comment
Share on other sites

ένα πολύ σημαντικο πραγμα που ξεχασα να σου πω..........................οι χελωνες με τα κοκκινα μαγουλα είναι απαγορευμένες...εάν τις παρατησεις σε καμια λιμνη να εισαι σιγουρη ότι θα εχουν δικαιωμα να τις σκοτωσουν γιατι χαλανε τις φωλιες των αλλων χελωνων και εξαφανιζουν το ειδος τους....πρεπει επισης να ξερεις ότι αυτές οι χελωνες μεγαλωνουν αρκετα και εάν αποφασισεις να τις κρατησεις χρειαζονται λιμνη.....αλλιως το μονο μερος που θα είναι σιγουρο ότι είναι προστατευμενες είναι ο εθνικος κηπος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...