Jump to content

Χαλίκι Για Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα ενυδρείο 190lt το οποίο θα φιλοξενήσει αργότερα ψάρια γλυκού νερού.
Επειδή είμαι καινούργιος θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να βάλω ψιλό χαλίκι παραλίας και πως θα μπορούσα να το βάλω γιατι φαντάζομαι θα έχει κάποια διαδικασια(εννοείται από παραλία νησιού και όχι με πολύ κόσμο για λόγους μικροβίων κλπ).

Δεκτές όλες οι συμβουλές σας και αν είμαι κάπου λάθος δεκτή η κάθε διόρθωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πες μας λίγο τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις για να δούμε και τι βυθό μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Severum σκέφτομαι αλλά ακόμα δεν γνωρίζω το ψάχνω για τα μεγέθη τους και αν θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτά τα λιτρα για αυτό το είδος

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το αφήσεις το χαλίκι και να πάς για άμμο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απο το νησι να την παρεις παλι βρωμικη θα ειναι! Οποτε θελει διαδικασια! Ασε που θα σου σκληρυνει το νερο!

Καλυτερα να πας σε αμμο οπως λεει κι ο Δημητρης και να ειναι καλυτερα απο πετ ή μαντρα αρκει να ειναι ουδετερη χαλαζιακη!

Σε 190 λιτρα να ξερεις εισαι οριακα για ενα ζευγαρακι! Ποσα σκοπευεις να βαλεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω ακόμα για αυτό και το ψάχνω λίγο με τα Severum γιατί ξέρω ότι θέλουν αρκετό χώρο. Αν δεν κάνω λάθος ανήκουν στην κατηγορία των ημιάγριων ψαριών? Γιατι εκέι θέλω να κινηθώ και μάλλον θα καταλήξω σε μικρότερα ψάρια με συνδυασμό άλλων μικρών. Αλλά δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να βάλω και ψάχνομαι γενικά στο φόρουμ :D
Όσο για το χαλίκι/άμμο δεκτές οι συμβουλές σας απλά στην άμμο στο καθάρισμα με το σωλήνα δεν θα την τραβάει και θα την βγάζει εκτός ενυδρείου μαζί με το νερό? Μπορεί να έχω και τελείως λάθος αντίληψη πάνω σε αυτό και για αυτό ρωτάω :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις σκουπα βυθου; Κατα την αποψη μου δεν χρειαζεται! Αλλα αν θες να την κανεις γινεται ευκολα προσαρμοζωντας ενα χωνι!

Τελικα θα καταληξεις σε ημιαγρια που λες ή μικρα κοπαδοψαρα γιατι με μπερδεψες;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οπως θα εχεις καταλαβει δεν γνωριζω και πολλα γιατι ειμαι καινουργιος στο χομπυ :P :P Αν υπαρχουν μικρα ημιαγρια ψαρια θα καταληξω εκει...αλλιως θα ψαξω να βρω 2-3(εννοω ενα ειδος αλλα οχι να ζει 1 μονο του στο ενυδρειο) ημιαγρια ψαρια που να μην εχουν προβλημα στα λιτρα μου που ειναι δυσκολο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν αγρια,ημιαγρια και ηρεμα ψαρια :P Υπαρχουν ψαρια με διαφορετικες απαιτησεις.

Μην ψαχνεσαι σε βαθια νερα,και ελα να σε κανουμε εναν αφρικανο,να απολαυσεις χρωμα ,κινηση,ζευγαρωμα.τσαμπουκα.και ευκολια.Δηλ.ολα τα καλα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια είδη ψαριών με τα χαρακτηριστικά που ανέφερες? :D

Σας ευχαρίστω όλους για την βοήθεια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη τον ακους! Μεινε συγκεντρωμενος στην Αμερικη!

Οταν λες ημιαγρια τι ακριβως σκεφτεσαι; Τι εικονα εχεις στο μυαλο σου;

Link to comment
Share on other sites

Μη τον ακους! Μεινε συγκεντρωμενος στην Αμερικη!

Οταν λες ημιαγρια τι ακριβως σκεφτεσαι; Τι εικονα εχεις στο μυαλο σου;

:hysterical::hysterical::hysterical: μαου μαου θα συον κανω εγω

Link to comment
Share on other sites

Η εικονα που εχω στο μυαλο μου ειναι οχι πιρανχας!! :P :P πιο ηρεμο!! χαχαχαχα
1 μετρο μηκος, πλατος 42εκ. , υψος(βαθος) 52 εκ...

Οτι μου προτεινει ο καθενας ειναι δεκτο σαν σκεψη η τελικη αποφαση θα αργησει να ερθει απλα τωρα θελω να μαθω πρωτα καποια πραγματα για να εχω καποιες γνωσεις πριν το αρχισω :)

Link to comment
Share on other sites

Περα απο την πλακα,οτι αρεσει πραγματικα εσενα να φτιαξεις.Απλα η Αφρικη ειναι ευκολοδιαχειρισημη.με σχετικα φθηνα υλικα(πχ αμμο απο θαλασσα).

Και το πιραναχας,μια χαρα ειναι αν εχεις σωστα λιτρα,απλα τρωνε τα παντα :D

Στα λιτρα σου στην αφρικη υπαρχουν αρκετες προτασεις.

Μια ομαδα 10-12 ατομων απο αυτα τα διαολια πχ http://www.aquahobby.com/gallery/e_demasoni.php

Διαβασε αυτο το αρθρο,και τα ξαναλεμε http://www.aquazone.gr/forums/topic/65556--/ :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω αρκετο διαβασμα!! Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το severum δεν το λες και επιθετικο. Εκτος απο τις γεννες του! Δες εδω.

Εσυ γιατι θες επιθετικα ψαρια;

Αν πας σε Αφρικη να ξερεις οτι θα εχεις μπολικους τσαμπουκαδες αλλα θα εχεις ενα ενυδρειο με πετρες ψαρια που πηγαινουν πανω κατω ολη την ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Το severum δεν το λες και επιθετικο. Εκτος απο τις γεννες του! Δες εδω.

Εσυ γιατι θες επιθετικα ψαρια;

Αν πας σε Αφρικη να ξερεις οτι θα εχεις μπολικους τσαμπουκαδες αλλα θα εχεις ενα ενυδρειο με πετρες ψαρια που πηγαινουν πανω κατω ολη την ωρα!

Το έψαχνα χτες να το παραθέσω αλλά δεν ... :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...