Jump to content

Υποψηφιος Σε Αλατια


mmamatsis

Recommended Posts

Καλησπερα σας

οπως καποιοι απο εσας εχετε δει πουλαω το δισκοενυδρειο μου αλλα επειδη μου ειναι πολυ δυσκολο να σταματησω αυτο το χομπι λεω να μπλεξω με αλατια...

σιγα σιγα για αρχη και μετα βλεπουμε...

σκεφτομαι να κανω ενα μικρο reefακι σε ενα juwel rekord 600 (60 λιτρακια) που εχω.

Δεν εχω ιδεα ομως ειμαι ασχετος.

οποτε μια βοηθεια σχετικα με εξτρα εξοπλισμο που πρεπει να παρω , τι ψαρακι μπορω να βαλω μεσα, θα ηταν καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

για σου φιλε και καλωσηρθες στ' αλάτια. :)

Πρωτα απ'όλα θα έλεγα να ξεκινήσεις να διαβάζεις τα θέματα που υπάρχουν εδω για το θαλασσινό καθως και για τα νανο-reef και να δεις πως τα ξεκινήσαμε ολοι βήμα-βήμα ( να αποφύγεις και τα λάθη που κάναμε..).

Κι εγω απο γλυκό προέρχομαι, η εμπειρία βοηθάει αρκετά αλλα στην πορεία θα δεις και μονος σου οτι το θαλασσινό ειναι ενα χόμπι απο μόνο του!

Να ξερεις επίσης οτι στο θαλασσινό είναι πιο δύσκολο να συντηρήσεις ενα μικρό ενυδρείο απότι ενα μεγάλο..

Πάντως γι αρχή χρειάζεσαι ενα φιλτράκι να βάλεις άνθρακα και αντιφώσφορο, θερμοστάτη, κυκλοφορητή-ες, skimmer καλο ειναι να υπάρχει ( αν και βολεύεσαι στην αρχή με συχνές αλλαγές νερού ), νερο απο Α/Ο ( αντιστροφη όσμωση ) αν υπάρχει, αλάτι, ενα αλατόμετρο να μετράς την αλατότητα, κοραλιογενή βράχο ( νεκρό ή ζωντανό ), αραγωνίτη, τεστάκια για παραμέτρους νερού, πολυ διάβασμα και ΥΠΟΜΟΝΗ. :)

Ξεκίνα να διαβάζεις, μάζεψε σιγα-σιγά τα εξαρτήματα κι εδω είμαστε! :)

Δες και χρήσιμα links εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/forum/28-aaaieeu-dhaanss-eaeaooeiiy/

http://www.aquazone.gr/forums/forum/30-nano-reefs/

Link to comment
Share on other sites

με το καλο και υπομονη και διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην θαλασσα μην διστασεις να ρωτήσεις οτι θελεις καλη αρχη και καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

καλοσωρισες στην απεραντη γαλαζια θεα !!!!

με το καλο να δουμε το νεο σου reef !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή

Καθ από εμένα

Καλό διάβασμα και οτι χρειαστείς

εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...