Jump to content

120Lt Tanganyika!


DeLk

Recommended Posts

Σωστός

Και εμένα από την αρχή

ξεκαθαριστηκε

Και έχουν απόλυτο δίκιο

Σε τέτοιους καιρούς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Έχει περάσει καιρός και έπιασαν οι άλγες σε κοχύλια και πλάτη (όχι ακόμα στις πέτρες) και τα μούλτις άρχισαν τις ανασκαφές!

Ειδικότερα, ένα ψαράκι που είχα από την πρώτη νομίζω γέννα μου που είναι κάπου στα 2 χρονών τώρα, έσκαψε ένα μέρος, και σήμερα είδα ιδιαίτερη κινητικότητα από το ένα αρσενικό και το θηλυκό αυτό στο κεντρικό κοχύλι του εργοταξίου. Πιο συγκεκριμένα, το θηλυκό ήταν μέσα στο κοχύλι και αρσενικό προσπαθούσε με επιτυχία να μπει κι εκείνο μέσα. Αυτό συνέβει 4 φορές. Τι πιστεύετε ότι είναι? Ζευγάρωναν? Πρώτη φορά είδα αυτή την συμπεριφορά!

:)

ΥΓ. Βίντεο και γενικά φωτοαπντέιτ θα ανέβει αργότερα!!!
:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι!!

Πριν λίγο ενώ ετοιμαζόμουν να βγάλω το βίντεο, είδα τα 2 αρσενικά μούλτις να πλακώνονται στο ξύλο. Πιο συγκεκριμένα, αυτός που νωρίτερα είχε ζευγαρώσει με το θηλυκό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ, μάλλον θέλει να ζευγαρώσει και με το άλλο θηλυκό το οποίο είναι στην περιοχή του άλλου αρσενικού. Έπεσε αρκετό ξύλο, και ο δεύτερος τις έφαγε άγρια, είχε φτάσει στο σημείο να είναι κολλημένος στην άμμο και να τις τρώει από τον άλλον αρσενικό. Το κακό είναι πως του άφησε σημάδι στα πλάγια...

Το μόνο που με εξέπληξε ήταν η αντίδραση του δεύτερου θηλυκού, το οποίο προσπάθησε κανά 2 φορές να κόψει την επίθεση του πρώτου αρσενικού μπαίνοντας μπροστά!!!

Έχω σκοπό έτσι κι αλλιώς να δώσω τον άλλο αρσενικό όταν προκύψει γέννα και είμαι σίγουρος πως δεν θα μείνω χωρίς βαρβάτο αρσενικό!!

Προς το παρών τι να κάνω?

ΥΓ. Το βίντεο-απντέιτ θα είναι έτοιμο στο παρακάτω λίνκ σε καμιά ώρα και κάτι από τώρα

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Λογικά φαίνεται τώρα.

Σορρυ εκ των προτέρων για την κατάσταση του μπροστινού τζαμιού.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις προσοχή μην επιδεινωθεί ο τραυματισμός του αρσενικού. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ψαράκια

Πρόσεξε αυτό που σου

είπε ο Δημήτρης

Μια ερώτηση , το αρσενικο

χωράει στα κελυφη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι χωράει, αλλά όσο έπεφτε ξύλο προστάτευε την περιοχή και το θηλυκό του! :D

Λίγο πριν κλείσουν τα φώτα είδα μία άγρια σκηνή, κυλιόντουσαν στην άμμο, πέταξαν στην άκρη κανά 2 κοχύλια και έπεσε και ένα καλό κυνηγητό και μετά ο ένας στράφηκε προς τα Julies και ηρέμησαν για λίγο, ελπίζω να είναι καλά και το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Κράτα καλες συνθήκες νερού και μη παραμελήσεις καμία αλλαγή νερού μέχρι να κλείσει το τραύμα.

Link to comment
Share on other sites

Εδραιώθηκε η κυριαρχία. Από εδώ και πέρα πρέπει να παρατηρείς τις κινήσεις τους. Ο κυρίαρχος μπορεί να δώσει κάποια περιοχή στον ηττημένο και θα ζει εκεί. Αλλιώς μπορεί να συνεχίσει να τον χτυπάει αν πιστεύει ότι θέλει πιο μεγάλη περιοχή. Εκεί πρέπει να επεμβεις και να τον απομακρύνεις. Αν έχεις δει το ντοκιμαντέρ με τα μουλτις θα δεις ότι το θηλυκό είναι λογικό στην αρχή να υποστηρίξει τον"δικο" της αρσενικό. Αν χάσει φυσικά θα πάει με την πλευρά του νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Στο 60άρι δεν είχε ξανασυμβεί αυτό.. είχε φτιάξει το καθένα την μεριά του και όλα καλά.. τώρα όμως που σχετικά μίκρυνε ο χώρος θα υπάρξει ένα θέμα..

Θα τα παρατηρώ στενά τώρα, ίσως κάνω και μια αλλαγή νερού σήμερα. Τώρα που κοίταξα το ενυδρείο ακόμα ζουν και τα 2

.:)

Link to comment
Share on other sites

Στο 60άρι είχες και τα julies ή ήταν μόνα τους τα multies ;

Link to comment
Share on other sites

Αν μίκρυνε ο χώρος είναι λογικό να έρθουν σε ρίξη. Πρόσεχε τα και αν μπορείς άσε να μουλιάζει η τροφή σε σκορδοζουμο αν έχεις.. Μην το βάλεις σε καραντίνα γιατί μόλις το ξαναβαλεις πάλι θα δημιουργήσεις θέμα κυριαρχίας. Αν δεις ότι δεν τα βρίσκουν απομάκρυνε τον ηττημένο.

Όλα καλά θα πάνε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω τώρα που θυμήθηκα την ονομασία ότι το ντοκιμαντέρ για τα μουλτις λέγεται battle of the shells. Υπάρχει και στο YouTube αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για το σκορδόζουμο κι εγώ, όμως επειδή δεν έχω προς το παρών, ψάχνω να βρω ένα θέμα για DIY σκορδόζουμο και ούτε εκείνο το βρίσκω,... :notfair:

EDIT: Το ξέρω το ντοκιμαντέρ που λες, αλλά δεν το έχω δει όλο, δεν είχα χρόνο τότε.. Θα το δω όταν βρω χρόνο :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Να πω τώρα που θυμήθηκα την ονομασία ότι το ντοκιμαντέρ για τα μουλτις λέγεται battle of the shells. Υπάρχει και στο YouTube αν δεν κάνω λάθος.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/82942-battle-of-the-shells-multifasciatus/?hl=%2Bbattle+%2Bshells

:P

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας λίγο με την φωτογραφική, έβγαλα 2 "καλές" φωτός..

DSCN3057.jpg

DSCN3040.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καμιά 50αριά έβγαλα, έπαιζα με το φωτισμό κλπ, μόνο αυτές αξίζουν. Το βράδυ θα έχω και μία DSLR να δοκιμάσω και με εκείνη!!

ΑΝ βγάλω κάποιες καλές φώτος θα πάρω και μέρος στο διαγωνισμό βιοτοπικού που γίνεται στη Ρωσία!!

Θα ανεβάσω κι άλλες όταν έχω ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα up και εδώ.

Το ενυδρείο πάει μια χαρά, και μόλις ανακάλυψα ότι τα μουλτις γέννησαν!!!

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αφρικάνες με έχουν εντυπωσιάσει παρά το μικρό τους μέγεθος!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου, να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αφρικάνες με έχουν εντυπωσιάσει παρά το μικρό τους μέγεθος!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου, να το χαίρεσαι!

Ευχαριστώ φίλε!!

Όντως οι συμπεριφορές τους είναι εντυπωσιακές!!

:)

Link to comment
Share on other sites

DSC_1069.jpg

DSC_1062.jpg

DSC_1067.jpg

DSC_1071.jpg

DSC_1061.jpg

DSC_1072.jpg

DSC_1078.jpg

DSC_1075.jpg

DSC_1080.jpg

DSC_1084.jpg

DSC_1088.jpg

DSC_1086.jpg

DSC_1085.jpg

DSC_1081.jpg

DSC_1093.jpg

DSC_1099.jpg

DSC_1094.jpg

DSC_1089.jpg

DSC_1101.jpg

DSC_1097.jpgDSC_1096.jpg

DSC_1095.jpg

DSC_1070.jpg

:) :)

P.S. Έρχεται και βιντεάκι το συντομότερο :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...