Jump to content

Σκιμερ + Uv Για Γλυκο.


Recommended Posts

Τελικα το σκιμερ και η αποστειρωση εχουν καποια αξια στο γλυκο νερο η πανε μονο σε αλμυρο ?Μιλαμε για νερο δικτυου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το σκιμερ και η αποστειρωση εχουν καποια αξια στο γλυκο νερο η πανε μονο σε αλμυρο ?Μιλαμε για νερο δικτυου παντα.

Skimmer , υπάρχει μόνο για την επιφάνεια. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορείς να πετύχεις και με καλή ανατάραξη. Για την UV οι απόψεις διίστανται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ρωταω,επειδη διαβασα σε ξενο φορουμ οτι αναλογως του νερου μπορει να παιξει...βεβαια υποθετω οτι δεν μιλουσαν για νερο δικτυου μεγαλουπολης.

Σε περιπτωσεις που δεν θελουμε αναταραξη ενα σκιμερ δεν θα μαζευε το φιλμ ?? Εχω φιλμ γι αυτο ενδιαφερομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ στην απάντηση του mr_zoo : http://www.aquazone.gr/forums/topic/94776-oeeiiaan-oaa-aeoei/#entry938453

Ομολογώ ότι είμαι λίγο αδιάβαστος με το θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι ειναι διαφορετικο απο του αλμυρου,επισης μιλαω για εντελως φτηνα πραγματα που ομως μπορουν να βελτιωσουν την εικονα σου (προφανως ΟΧΙ για να λυσω προβληματα ανισοροπιας).

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι περιπτωσεις που δεν θελουμε αναταραξη??

Μια ελαφρια τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβαζω καποια ψαρια ενοχλουνται...εμενα κανει ενα ψιλορευμα στα danio (4 leopard + 4 zebra υπερκινητικα) κι ομως εχω και ελαφρυ φιλμ! Αυτο τουλαχιστον ενα βιετκογκ των 6e δεν θα μου το λυσει ???

Link to comment
Share on other sites

Χαχα βιετκογκ λεω τα κινεζικα (μπορει να σου ανατιναξουν το σπιτι),εχει ομως φιλτρο επιφανειας με 5 ευρω και τσαμπα μεταφορικα !!!

http://www.ebay.co.uk/itm/191099384527?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

Κανε μεγαλητερη αναταραξη και θα φυγει το φιλμ.

Μηπως ταιζεις πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβαζω καποια ψαρια ενοχλουνται...εμενα κανει ενα ψιλορευμα στα danio (4 leopard + 4 zebra υπερκινητικα) κι ομως εχω και ελαφρυ φιλμ! Αυτο τουλαχιστον ενα βιετκογκ των 6e δεν θα μου το λυσει ???

Καποια ψαρια ενοχλουνται απο την δυνατη ροη.

Η δυνατη αναταραξη ισα ισα που οξυγονωνει περισσοτερο το νερο και δεν βοηθαει τα φυτα.

Ρυθμισε λοιπον το spray bar η την εξοδο του φιλτρου σου τοσο οσο και παρακολουθησε το φιλμ. . .

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν βοηθαεια τα φυτα γιατι να το κανω ? Εγω αντιθετως εχω βγαλει το spray bar για να μην προσθετω οξυγονο.

Το φιλμ το αφαιρω με ενα ποτηρακι οταν ανοιγω για να ταισω.

Οντως ταιζω πολυ,χωρις ομως να μενει κατι αφαγωτο...

Link to comment
Share on other sites

Το spray bar αν ρυθμιστει σε σωστη θεση,να κανει μια ελαφρια αναταραξη δηλαδη,δεν προσθετει οξυγονο . . .

Link to comment
Share on other sites

:) Για εξηγεισε το σε παρακαλω γιατι με ενδιαφερει !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...