Jump to content

Satanoperca Maripitensis


Recommended Posts

Καλησπερα,

Ανεβαζω 3 απο τα αγαπημενα μου ψαρια αγορας απο προπαραγελια γερμανιας αποτο animall.gr

Ζουν στο ενυδρειο μαζι με αλλους συγκατοικους περιπου 2+ μηνες,υποστρωμα εχω βαλει πυρητικη αμμο,

Γενικα ειναι πολυ ηρεμες κιχλιδες,ομορφες,ασυνηθιστες,τρωνε απο κατω συνηθως ρουφωντας την αμμο και ξαναφτυνοντας την,τρωνε πολυ γενικα!

Μετρησεις ενυδρειου nh4=0,nh2=0,nh3=10

Αλλαγη νερου κανω καθε 7 μερες το 40%.

Ταιζω 5 διαφορετικες καταψυγνενες τροφες,φιλαρακια,και διαφορα πελλετς και τροφες

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Εκανες καλη αγορα, πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα είναι να τα χαίρεσαι!

Ανέβασε και γενική εικόνα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, ανεβαζω 1 pic πριν του βαλω τα ψαρια

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και 1 pic την βαση μονο

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Οταν εβαζα τα ψαρια για προσαρμογη..

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια ειχα εναν οσκαρ σε 200 λιτρα μαζι με 1 ζευγαρι λαμπιδοχρομις.προυπηρχε το ενηλικο ζευγαρι απο πιο παλια

Γεναει 3 μικρα και ζουνε ακρως ειρηνικα για τα επομενα 2 χρονια με ενηλικο οσκαρ 30 εκατοστ!! Σε 1 μ ενυδρειο..με συχνες αλλαγες νερου κ 2 φιλτρα κρατουσα ηρωικα τα νιτρικα κατω απο 20-30..

Σκοπος ηταν αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου περιπου 480 λιτρα μεικτα με μηκος 1.50 ωστε να ζησει ο οσκαρ με μερικους αλλους συγκατοικους...

Εμεινε μονος του ο οσκαρ για περιπου 6 μηνες μεχρι να ερθουνε τα αλλα ψαρια κ εδειχνε οτι ειχε κανει ειδη το ενυδρειο όλο δικό του..

Με το που παρελαβα τα ψαρια που εχω δυστηχως επιτεθηκε σε ενα με αποτελεσμα νατον χαρισω σε 1 φιλο μου κ επιστροφη σε 200αρι ενυδρειο..

Πραγματικα αλλη συμπεριφορα σε 500 λιτρα.ειμαι σιγουρος δεν θα δεχοταν κανενα αλλο ψαρι για συγκατοικο ουτε στο μεγεθος του.

Αυτα που εχω κρατησει παντως δεν το εχω μετανοιωσει.

Εχω σκοπο νατα κρατησω μεχρι να παρατησω το χομπυ :) εχουν ολα πολυ κινηση στο ενυδρειο.τρωνε με απιστευτη ορεξη οτιδηποτε πεσει μεσα,ζουνε ειρηνικα ολα μαζι... για ναδουμε κ αργοτερα πως θαναι οταν ενηλικιωθουνε

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Πριν φυγει ο οσκαρ

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο ευχαριστώ στο πετ σοπ στα Χανιά το VIP στον κλαδισο,εκτος την αγορα του ενυδρειου απο εκεί, μια ατυχία που ειχα με το καπακι αμέσως με εξυπηρετησαν και το ανταλακτικο και δωρεαν τοποθετηση,τους προτεινω ανεπιφυλακτα.

Το πετ σοπ μου το ειχαν προτεινει τα παιδια απο την ΛΕΣΧΗ ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (ΛΟΧ) και συγκεκριμενα ο Ντινος που ασχολειται με όλα,ναναι καλά.

Το πετσοπ με την σειρα του συνεργαζεται με το aquatech στο Ηρακλειο για ολα τα μεγεθη ενυδρειων.

Τελος ενα μεγαλο ευχαριστω και στο πετσοπ στα χανια στην Κυδωνιας το PET WORLD του Γιαννη Βενετάκη που εχει βοηθησει πολυ κοσμο με τις σωστες συμβουλες του,δεν κοιταζει μόνο το κερδος οπως οι περισσοτεροι επαγγελματιες και σε αυτον χρωσταω εγω και πολλοι αλλοι οτι εχουμε συνεχισει το χομπυ με τα ψαρια και τους παπαγαλους σε δυσκολους οικονομικα καιρους!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια! Να τα χαιρεσαι.

Με τι αλλα ψαρια τα εχεις;

Βαλε μια γενικη του ενυδρειου!

Μηπως το θεμα πρεπει να μεταφερθει;

Link to comment
Share on other sites

Thanks,στο προφιλ μου γραφω τα ψαρια και το ενυδρειο που εχω

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πλεκο που εχω

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και περιεργα ψαρια εχεις διαλεξει! Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Thanks man,πιστευω ως τωρα τουλαχιστον οτι τα ψαρια περνανε πολυ καλα επισης,μου εχουν κανει εντυπωση μεγαλη,οτι τρωνε παρα παρα πολυ...τα ταιζω 3 φορες την μερα και παλι μολις πλησιαζω στο ενυδρειο μαζεβονται ολα μαζι ψηλα και παρακαλανε για φαγητο!

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

ο L015 Candy Striped Pleco μου, σπανια θα παει στα τζάμια να τα καθαρίσει,συνήθως στα ξυλα βρισκεται ολη μερα, εντυπωση μου κανει οτι οταν πεφτει το φαγητο ειναι ο πρωτος που θα εμφανιστει και παλευει να κρατησει τις ταμπλετες που θα τους ριξω,ξαπλωνει πανω στην ταμπλετα και την κρυβει!!δεν φοβαται καθολου γενικά ολη την μερα κανει βόλτες,δεν κρύβεται καθόλου.

Αντιθετα ο Pleco Blue Phantom L128, ο πιο μικρος του ενυδρειου, ειναι φοβιτσιαρης αλλά καλος καθαριστης τζαμιων, ειναι η αδυναμια μου γιατι ειναι εξαιρετικα ομορφος,το μπλε του χρωμα μου αρεσει πολυ και πιστευω αν εχει την υγειά του και μεγαλωσει θα φανουν ακομα καλυτερα τα χρωματα του.

θα προσπαθησω να ανεβασω και μερικες φότο των καλυτερων ψαριων για εμενα προσωπικα που ειχα ποτε,τα myleus moy, εχω 6,μία μικρη ομάδα, μεγαλώνουν πολυ γρηγορα,τρομερές συμπεριφορές τους σαν κοπαδακι που ειναι,πραγματικα ενδιαφερον ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι τρομερα ψαρια! Αν μπορεις βαλε μας ενα βιντεο να τα δουμε ολα εν κινηση!

Α και για τα γατοψαρακια, αν σε παιρνει, βαλε αλλα 2-3!

Link to comment
Share on other sites

Απο τις σπανιες φορες που ο L15 ειναι στα τζαμια!

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Pimelodus Pitcus

Δεν σταματανε δευτερολεπτο,συχνοτερα κανουν βολτες την μερα και κινουνται εξαιρετικα γρηγορα,δυσκολο να βγαλεις φοτο χωρις ναναι κουνημενη.δειχνουν να θελουν μεγαλα ενυδρεια σε μηκος για να βγαζουνε την μεγαλη ενεργεια που εχουνε,δειχνουν ναναι οι αρχοντες του βυθου και να μην φοβουνται απο τιποτα,μερικοι εχουν γραψει οτι οταν ειναι 1 ή 2 μονα τους και οχι σε ομαδα κρυβονται συνεχεια κ δεν βγαινουν αποτην κρυψωνα τους.εγω παντως που εχω 3 ειναι συνεχεια εξω.μεγαλωνουνε σχετικα αργά.

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημοσιευμένη  εικόνα

sent by Samsung Note2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα Φάνη.

Όμορφα ψάρια αλλά θα ήθελα να προσέξεις λίγο την διατροφή τους καθώς σίγουρα ού τε η Peckoltia αλλά ούτε και ο Hemiancistrus "καθαρίζουν τζάμια"...

Τί ακριβώς ταίζεις τα ψάρια σου και με ποιά συχνότητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου,

Ευχαριστως να μου πεις τι μου προτεινεις για ταισμα.εγω ριχνω 3 φορες την μερα, 1 κατεψηγμενη τροφη(bloodworm ή αρτεμια ή cyclops). Kai απο τροφες λιγο απο ολες : τις βγαζω φωτο κ τις ανεβαζω

Link to comment
Share on other sites

post-16893-1404838169,0077_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

O L15 πραγματι οπως γραφω και πριν, μονιμα στα ξυλα και στον βυθο βρισκεται.σχεδον ποτέ στα τζαμια.εχει μεγαλωσει αρκετα παντως.δεν φοβαται καθόλου,ούτε ψάρια,ουτε εμένα οταν πειραζω το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...