Jump to content

Sps Reef Tank Mantal 80G


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Για το φωτιστικό θα αναφερθώ εκτενώς και σε άλλα ποστ αλλά για τώρα μπορώ να σου πω τα εξής :

Τα υλικά είναι κοιλοδοκός αλουμινίου 23,5*23,5 από LEROY MERLIN καθώς και οι πλαστικοί σύνδεσμοι.

Το ξύλο είναι κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 1cm.

Οι ανακλαστήρες είναι από ένα υλικό που είναι ακριβό και λέγεται ETAL BOND με πάχος 4mm. Το πήρα ακριβά ( 50 ευρώ/μ2 ) διότι έκανα λάθος στο πάχος, ήθελα λιγοτερο πάχος.

Έκοψα και στραντζαρισα 6 κομμάτια για να φτιάξω 6 ανακλαστήρες.

Για τις διαστάσεις και κάποια τεχνικά θέματα είχα την αμέριστη συμπαράσταση χομπίστα που δεν είναι, πλέον, στο φορουμ . Τον ευχαριστώ .

Αν ξαναέφτιαχνα ανακλαστήρες, σήμερα, θα αγόραζα κατευθείαν της ΑΤΙ με 10 ευρώ τον έναν και θα τέλειωνε η υπόθεση.

Παιδεύτηκα με τις διαστάσεις, την στράντζα, και άλλα συναφή και άργησα σο φτιάξιμο.

Πάνω στο καπάκι έχω 5 μπάλαστ, όχι dimmable, τα οποίο ψύχω με δύο απλά ανεμηστιράκια από pc.

Στο φωτιστικό έχω τοποθετήσει plexi glass 3mm και στα πλάγια του έχω βάλει ένα ανεμηστιράκι 12V 30A , το οποίο κρατάει τις λάμπες δροσερές.......

Το έχω συνδέσει με ηλεκτρολογικό πίνακα και χρονοδιακόπτες για να ανάβει σταδιακά από τις 8:30 μέχρι τις 20:30.

Συνολικό κόστος : μάλλον μου στοίχισε 200 ευρώ χωρίς τις λάμπες αλλά πιστεύω ότι πάει και πιό κάτω.

οκ για ανακλαστηρες σημερα έκανα έρευνα και συμφέρουν και σε κόπο και σε χρήμα έτοιμοι τις άτι τέλους του μήνα ξεκινάω και εγω την κατασκευή οποτε βοήθησε πολυ η απαντηση σου επισης τι ballast έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν στα ελεγα βρε πανο οτι μερικοι(βλ. λυκουργος) θα σε ζαλισουν για το φωτιστικο? :usd::usd::usd::hysterical::hysterical::hysterical:

Περα απο την πλακα το τι βοηθεια αποτελουν οι πληροφοριες σου ειναι περιττο να το αναφερω!

Μου εκανε τρομερη εντυπωση και το κοστος!

Πολυ προσιτο και δινεις και τις διαστασεις που θες εσυ και την αποσταση αναμεσα στις λαμπες,που κατα την ταπεινημου αποψη οι περισσοτερες ετιαριες τις εχουν πολυ πιο κοντα μεταξυ τους απ'οτι χρειαζεται.

Ωραιες και οι τελευταιες φωτο! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλέπεις θα μας ξεκανεις

Πολύ ωραία χρώματα

Βάλε μας κσι κάνα βίντεο :D

Δεν μπορώ να βάλω διεύθυνση στο youtube.

Όμως μπορείς να γράψεις sps reef tank mantal και να το δεις σε διαφορετικές χρονικές περιόδους.

Link to comment
Share on other sites

εναν σπογγο Παυλο

Ακριβώς, πολύ σωστά Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

οκ για ανακλαστηρες σημερα έκανα έρευνα και συμφέρουν και σε κόπο και σε χρήμα έτοιμοι τις άτι τέλους του μήνα ξεκινάω και εγω την κατασκευή οποτε βοήθησε πολυ η απαντηση σου επισης τι ballast έβαλες;

OSRAM 2*39

Έχω βάλει πέντε επειδή ανάβω τη πρώτη λάμπα στις 8:30 μέχρι τις 18:30 , τη δεύτερη 9:00 - 19:00, τις άλλες δύο 9:30 - 19:30, την πέμπτη από 10:00-20:00 και την έκτη λάμπα από 10:30 έως 20:30.

Με ηλεκτρολογικό πίνακα και χρονοδιακόπτες που όταν πέσει το ρεύμα δεν χάνουν τις ρυθμίσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στα ελεγα βρε πανο οτι μερικοι(βλ. λυκουργος) θα σε ζαλισουν για το φωτιστικο? :usd::usd::usd::hysterical::hysterical::hysterical:

Περα απο την πλακα το τι βοηθεια αποτελουν οι πληροφοριες σου ειναι περιττο να το αναφερω!

Μου εκανε τρομερη εντυπωση και το κοστος!

Πολυ προσιτο και δινεις και τις διαστασεις που θες εσυ και την αποσταση αναμεσα στις λαμπες,που κατα την ταπεινημου αποψη οι περισσοτερες ετιαριες τις εχουν πολυ πιο κοντα μεταξυ τους απ'οτι χρειαζεται.

Ωραιες και οι τελευταιες φωτο! :bowdown::bowdown:

Στο φωτιστικό αυτό μπορώ να βγάλω τους 2 μεσαίους ανακλαστήρες και να βάλω 2 ψύκτρες 10*40μήκος με 3w led.

Χωράει 40 * 3w ακόμα = 120 watt σε led

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος κηπος φιλε :bowdown:

Σε ευχαριστώ πολύ Στράτο .

Link to comment
Share on other sites

Και συνέχεια θα έχουν οι φώτο από σαμπ και πίνακα .

post-3939-0-81674000-1402429132_thumb.jpg

post-3939-0-88125300-1402429144_thumb.jpg

post-3939-0-86666400-1402429178_thumb.jpg

post-3939-0-94459000-1402429203_thumb.jpg

post-3939-0-43991200-1402429228_thumb.jpg

post-3939-0-57033000-1402429257_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ξεχασα να σε ρωτησω μρ τι φωτογραφικη μηχανη τραβας???τελειες οι φωτο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

OSRAM 2*39

Έχω βάλει πέντε επειδή ανάβω τη πρώτη λάμπα στις 8:30 μέχρι τις 18:30 , τη δεύτερη 9:00 - 19:00, τις άλλες δύο 9:30 - 19:30, την πέμπτη από 10:00-20:00 και την έκτη λάμπα από 10:30 έως 20:30.

Με ηλεκτρολογικό πίνακα και χρονοδιακόπτες που όταν πέσει το ρεύμα δεν χάνουν τις ρυθμίσεις τους.

ok ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μανταλ μου εχεις βιασει τα ματια και καταστρεψη την ψυχολογια.... Δειξε ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλααα είδα τα βίντεο και έπαθα πλάκα

Σπογγος εεεε , ενδοιαφερον

Αυτό θα πει οφθαλμολουτρο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο φιλε Παναγιωτη!Ειδες δουλεια το jad?Προχωρα γερα! :thumbsu: :thumbsu:

Με το συγκεκριμμένο μόνο και την αλλαγή αντλίας .

Δηλ. σε πολλά jad η είσοδος της αντλίας μέχρι την έξοδο κάνει τουλάχιστον 2 γωνίες και μειώνει την ισχύ.

Στο συγκεκριμμένο ρίχνει η αντλία απεθείας στο σώμα του σκίμμερ και βάζοντας την 1400λ/ω αντί την 1000λ/ω που δίνει ή εταιρεία , του αλλάζεις τα φώτα ........

Να είναι καλά ο Πολύβιος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αληθεια ξεχασα να σε ρωτησω μρ τι φωτογραφικη μηχανη τραβας???τελειες οι φωτο :thumbsu:

Δεν ξέρω, την έχω δώσει στο φίλο που μου τη δάνεισε .

Link to comment
Share on other sites

Γειτονάκι είσαι;; Που τον ξες τον Πολύβιο;;;

Από το μαγαζί που δουλεύει.

Περνάω που και που , του κλέβω γνώσεις ( χεχεχεχεχε ) και φεύγω.!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερες και οι τελευταιες φωτο παναγιωτη :bow:

Πραγματικα δεν χορταινω να τις βλεπω!

Σιγουρα μεσα στα πιο ομορφα ενυδρεια στη χωρα μας!

Μου εχει κανει και εντυπωση ο τροπος που εχεις προσεγγισει το θεμα εξοπλισμος κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερες και οι τελευταιες φωτο παναγιωτη :bow:

Πραγματικα δεν χορταινω να τις βλεπω!

Σιγουρα μεσα στα πιο ομορφα ενυδρεια στη χωρα μας!

Μου εχει κανει και εντυπωση ο τροπος που εχεις προσεγγισει το θεμα εξοπλισμος κτλ!

Πράγματι,είναι εντυπωσιακή, σε ορισμένα κοράλια, η επέκταση στους πολύποδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο από το youtube .

Αντιγράφω τη διεύθυνση από το youtube αλλά όταν κάνω επικόλληση δεν γράφει τίποτα .

Κάνω κάτι λάθος ή δεν υποστηρίζει κάτι το laptop μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει
το βάζω εγώ που μπορώ
ειναι το τελευταίο βίντεο που ανεβασες



Εντυπωσιακόόόό
Προσέξτε τους πολυποδες
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...