Jump to content

Το Καινουργιο Μου Nano Reef 60 Λ..


Αγγελος B.

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τους φιλους !!!  

 

πηρα μια αποφαση που την ηθελα παρα πολυ , με αφορμη το ραγισμα στο παλιο μου ενυδρειο το οποιο το ειχα με γλυκο νερο 

 

αγορασα ενα καινουργιο 60αρι και το εκανα θαλασσινο .

 

ελπιζω για αρχη να εχω καταφερει το ελαχιστο !!! 

 

 

Με εκτιμιση Αγγελος.....

 

 

 

 

P1000772_zpsef79886f.jpg

 

 

 

P1000768_zpsc2be036e.jpg

 

 

 

 

 

 

P1000764_zps223788ba.jpg

 

 

 

 

 

P1000761_zps1cfdd0f4.jpg

 

 

 

 

 

P1000760_zps12e3b354.jpg

 

 

 

 

 

P1000759_zps3fc5e935.jpg

 

 

 

 

P1000758_zps6196b201.jpg

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον κανε παρουσιαση ,εχεις σκιμμε?τι φως εχεις?γραψε αν θες ,η σπηλια ειναι υπεροχη .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα σκοπο να κανω παρουσιαση σε λιγο καιρο για να βαλω και κανενα κοραλλι για να το ολοκληρωσω !!

σκιμερ δεν εχω βαλει ακομα αλλα αργοτερα θα βαλω και φωτισμο εχω μια λαμπα 15w Τ8 18000kelvin ...

Σ'ευχαριστω για την σπηλια !!!

Με εκτιμιση Αγγελος ....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το aquascape.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βασικα στο καπακι δεν περνει 2 λαμπες αλλα η μπλε ειναι απαραιτητη γενικα ;; η για τα κοραλια;; μπορω να την αλλαξω και να βαλω μονο μπλε;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο !! Στολιδάκι θα γίνει με διάβασμα και υπομονή .....!!!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια !!! να εισαι καλα !!!

οσο για διαβασμα και υπομονη ....ειναι το μονο σιγουρο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο στήσιμο

Λάμπα βάλε άλλη και μπλε

ΑλλΑ άφησε και την άσπρη

ΑλλΑ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο

Θα μπορείς να διατηρήσεις κοραλια

πέραν από μερικά μαλακά

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ !!!!

θα αλλαξω λαμπα θα βαλω μπλε για τα κοραλια γιατι 1 λαμπα εχει το καπακι μου ... και θα βαλω μ****α και αρκετα ευκολα !!!

και παλι σ'ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εγινε τελικα!!!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Καλησπερα κι απο μενα!

Επειδη εβαλα κι εγω το χερακι μου ελαχιστα....πιστευω οτι για πρωτη μας προσπαθεια στη θαλασσα καναμε κατι ομορφο αρχικα που εχει δυνατοτητα να ομορφηνει πολυ περισσοτερο!!!!

Το θεμα ειναι οτι αν η μπλε λαμπα ειναι απαραιτητη για τα πολυ ευκολα κοραλλια?Αν ναι,τοτε μαλλον πρεπει να κοιταξουμε σε λεντοταινια για να μπει στο καπακι γιατι ειναι μαλλον δυσκολο για δευτερη Τ8......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε τρελε ξαδερφε τελικα ναι γινεται ομορφο ....

αμα ρε φιλε και με την μια λαμπα ( μπλε) κανουμε δουλεια και ειναι οκ. να μην βαλουμε λεντοταινια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πουν οι πιο εμπειροι.....νομιζω οτι η ασπρη ειναι βασικη και η μπλε δευτερευουσα...δεν μπορεις να εχεις μονο μπλε..δεν ειμαι σιγουρος βεβαια...... :)

Link to comment
Share on other sites

Ποσα βατ φωτισμο εχει;; Εκει κολανε οι λαμπες οσον αναφορα τον αριθμο τους, τα χρωματα ειναι για τα φασματα που αντιδρουν καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

15βατ δυστηχος δεν φτανουν παρα ισως για μερικα μ****α κοραλακια...

Καλο θα ηταν αναβαθμισεις τον φωτισμο σου...

Υπαρχουν φθηνες λυσεις diy με led που μετα βαζεις οτι θελεις....

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Ουτε καν!

Τσιπ 3βατ ή καλητερα 10βατα... Με 3 θα εισαι κομπλε... Κοντα στο 50ρι υπολογισε....

Εχω βρει και ενα φωτιστηκο λεντ απο ebay στα 25€ περιπου, ηθελα να το δοκιμασω εγω ομως πρωτα πριν το προτηνω, αλλα αμα θελεις να δοκιμασεις σου στελνω λινκ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

στηλε το link αλλα εχω κρατησει το μετασχηματιστη με τα ακροφισια απο το παλιο ενυδρειο μηπως μπορεσω να κανω καμια μοντα για να στηριξω την λαμπα μεσα .... τι λες ;;; ειναι αρκετα μεγαλος ..... να προσπαθησω ;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη!!!τα λιτρα σου για τον φωτισμο που εχεις ειναι ανυπαρκτος....ακομα και για ευκολα "μ****α".Πες μας λιγο την διασταση απο το ενυδρειο και απο μετρησεις πως εισαι μιας και βλεπω occelaris + cleaner.Φιλτρανση εχεις???Παντως λογικα η θα "παιξεις με led η θα προσθεσεις και λαμπες τ8.act ειναι για συμπληρωμα του φασματος αλλα ενεργοποιη και τα κοραλια γενικοτερα...Η λευκη πρεπει να ειναι απο 10.000κ εως 14.000κ.φιλικα Κωστας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάψεις την πλάτη, θα απαλλαγείς από τις φυσαλίδες ατμόσφαιρας λόγω κακής εφαρμογής .

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αγγελε...εχεις ξεκινησει πολυ ομορφα,φτου φτου :thumbsu:

Το στησιμο ειναι υπεροχο φιλε μου και οταν θα αρχισεις σιγα σιγα να προσθετεις κοραλια θα δειξει ακομα περισσοτερο η δουλεια που εκανες.

Καλη αρχη και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη!!!τα λιτρα σου για τον φωτισμο που εχεις ειναι ανυπαρκτος....ακομα και για ευκολα "μ****α".Πες μας λιγο την διασταση απο το ενυδρειο και απο μετρησεις πως εισαι μιας και βλεπω occelaris + cleaner.Φιλτρανση εχεις???Παντως λογικα η θα "παιξεις με led η θα προσθεσεις και λαμπες τ8.act ειναι για συμπληρωμα του φασματος αλλα ενεργοποιη και τα κοραλια γενικοτερα...Η λευκη πρεπει να ειναι απο 10.000κ εως 14.000κ.φιλικα Κωστας :thumbsu:

Καλησπερα!

Οι διαστασεις ειναι 60×30×40 και φιλτρο εχω το fluval U3 εσωτερικο με ενυδρειακο βαμβακι και ανθρακα-αντιφωσφωρο της Seachem.

Μετρησεις σημερινες εχω No2-0 Nh4/3-0 και No3-5 με υγρα τεστ Salifert

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...