Jump to content

"καινούργιο" Ενυδρείο


Recommended Posts

γεια σας παιδιά

πριν λίγες μέρες στην αποθήκη συνάντησα μπροστά μου 1 παλιό ενυδρείο
π είχα επιχειρήσει να στήσω
είναι περίπου 100+l (90x40x50 περίπου θα το μετρήσω σύντομα και θα σας πω)
θέλω λοιπόν να να το βάλω σε λειτουργία αλλα αυτή τη φορα θέλω να τα κάνω όλα σωστά!!!!

απότι θυμάμαι σε προηγούμενες απόπειρες το νερό ήταν θολο είχε "ρεύματα" και αρκετά θορυβώδες
γενικά μετά από μερικούς μήνες τα ψαράκια χαιρέταγαν....
το μέγιστο που το είχα κράτηση ήταν περίπου 1-1.5 χρόνο

αυτό που ζητάω τώρα είναι 1 ενυδρείο φυτεμένο με 4ψαράκια το πολύ (αν χωράνε άνετα φυσικά)( 2ζευγάρια διαφορετικά)η 1 ζευγάρι κινητικό πιο μεγάλου μεγέθους
και επειδή διαβάζω ότι γεννάνε κιόλας και υπάρχει η πιθανότητα υπερπληθυσμού θέλω ψαράκια τα οποια να είναι δύσκολα στην εκτροφή τους (η αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να το αποφύγω χωρίς όμως αυτό να σημαίνει μονο αρσενικά η θηλυκά...)

λοιπόν που θέλω τη βοήθεια σας τώρα επειδή δεν θέλω να απογοητευτώ πάλι και να το ξανά βάλω στην αποθήκη

θα ήθελα να μου προτείνεται:

ψαράκια που θα μπορούσαν να ζήσουν σε ζευγάρια σε αυτά τα λίτρα(να υπενθυμίσω είναι περίπου 90x40x50)και να μην "ξεσκίζουν" τα φυτά και να είναι ανθεκτικά

επίσης ποιο τύπο φίλτρου?διάβασα ότι τα εξωτερικά είναι καλύτερα?

από άποψη θορύβου(για τα ψαρια φυσικά)τι προτείνεται?

επειδή δεν θέλω να δημιουργούνται ρεύματα και να κολυμπάνε μαζί με τα ψαρια και οι σκατουλεs και τα κομμένα fila θα μπορούσα να βάλω 2 μικρά εσωτερικά? βασικά το θέμα φίλτρου με ανησυχεί από άποψη μην απογοητευτώ πάλι giati πιστεύω ότι ο βασικός λόγος π τ είχα παρατήσει τις άλλες φορες ήταν οι κολυμβήτριες σκατουλες και το θολο νερό

στον μηχανικό εξοπλισμό εκτος από τη θέρμανση το φίλτρο τις "μπουρμπουλήθρες" και τις λάμπες υπάρχει κάτι άλλο π είναι απαραίτητο?

ποσο εκτιμάτε ότι κάνει ένα καλο set μηχανικού εξοπλισμού?θα ξεπεράσω τα100E?

συγγνώμη για την έκθεση^^^
και ευχαριστώ για το χρόνο σας
κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

υγ: θα πάω να μετρήσω ακριβώς ποσο είναι το ενυδρείο να σας πω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες! :)

Κατ'αρχην,οι διαστασεις που λες βγαζουν 9x5x4=180 λιτρα μικτα...πες 150-160 καθαρα...αρα πας σε εξωτερικο φιλτρο καλυτερα γιατι δυο εσωτερικα και πολυ χωρο θα σου πιασουν και περιπου τα ιδια λεφτα ειναι....

Σε fluval ειναι το 206,σε eheim δεν θυμαμαι να σου πω ποιο ειναι το αντιστοιχο μοντελο της,και φυσικα υπαρχουν κι αλλες μαρκες....

Στο φιλτρο μεσα θα χρειαστει να εχεις σφουγγαρια,ενυδρειακο βαμβακι και βιολογικο υλικο σαν αυτο https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=fluval%20biomax

Αν δεν κανω λαθος αυτα τα συμπεριλαμβανει η fluval στα φιλτρα της...

Αεραντλια δεν χρειαζεται,Θερμοστατη σιγουρα,και απο φως τι εχεις?Εχει καπακι?Παιρνει καμια λαμπα?

Για τα ψαρακια θα το δουμε στην πορεια εχουμε χρονο....το σημαντικο ειναι να δεις τον εξοπλισμο και μετα να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου και να φτιαξεις ενα υγειες συστημα...

Το φορουμ εχει παρα πολλα αρθρα που θα σε βοηθησουν οποτε αρχιζεις διαβασμα και εδω ειμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Λοιπόν φίλτρο καλύτερα

να πάς σε ένα εξωτερικό

Θέρμανση 1 θερμοστατη 75 ή 100 watt

ανάλογα τι λέει κάθε εταιρία

Αεραντλια δεν χρειάζεσαι (αυτό με τις μπουρμπουλήθρες

που λες

Φωτισμό από την στιγμή που θα πάς

σε φυτά , καλό ειναι να έχεις περίπου 0,5 watt/λίτρο

Επίσης θα χρειαστείς υποστρωμα για φυτά

Φίλτρο , θερμοστατη , φυτά και οτι άλλο

Χρειαστείς θα βρεις στις αγγελίες σε πολύ καλές τιμές

Ψαράκια θες να βάζεις νερό από την βρύση

ή να το επεξεργάζεσαι (πχ με τύρφη)?

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι 80x35x45 125l

το καπάκι έχει βάση για 2 λάμπες 55cm η κάθε μια

για ψαρια ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι πρέπει να διαλέξεις πρώτα ψαρια για να στήσεις το ανάλογο περιβάλλον...

Έγινε επεξεργασία - spiros dst
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια απορία επειδή έχει πιάσει πολύ βρωμιά καθάρισμα κάνω με χλωρίνη/σαπούνι η να το αφήσω καμια μέρα με ξύδι να μαλακώσουν η βρωμιές και μετά να το τρίψω απλά με 1 σφουγγάρι??

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις ειναι μια χαρα...και αφου εχεις και καπακι και χωρο για δυο λαμπες εισαι κομπλε...

Για ψαρια σωστα διαβασες αλλα αν δεν πας σε αφρικανικα,σε ολα σχεδον τα υπολοιπα φτιαχνεις το ενυδρειο σου με το δικο σου γουστο...οσα φυτα,ξυλα,πετρουλες θες και απο κει και περα τα ψαρακια γενικα δεν εχουν προβλημα....

Το θεμα ειναι αυτο που ρωτησε πιο πανω ο paulasty...αν θες να εχεις νερο βρυσης ή να το επεξεργαζεσαι για να το μαλακωνεις.....

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμα καλυτερα οχι με σαπουνι ή χλωρινη......

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδιά νόμιζα ότι είχα απαντήσει σ αυτό..
νερό βρύσης για αρχή
πιστεύω θα συγχωρούν περισσότερα λάθη...

ίσος αργότερα π θα αποκτήσω κάποια βασική εμπειρία πάω σε κάτι μ περισσότερες απαιτήσεις!

από φίλτρο τώρα π είναι σίγουρο το μέγεθος (125l) στοχεύουμε ακόμα στο 206?

η το 106 μπορεί νά κάνει δουλειά?το 1 είναι για 200l το άλλο για 100? εννοείτε θα πάρω αυτό π θα απόδοση καλύτερα άλλωστε η διαφορα είναι μικρή απότι είδα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα σε αυτο το λινκ θα βρεις πολλες απαντήσεις ξεκινά διάβασμα και εδω ειμαστε http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το με ξύδι

Και μετά πολύ καλό ξέπλυμα

Καλύτερα 206 για να μην είσαι στο όριο

Διάβασε το λινκ

Που έβαλε ο Λυκούργος

Και εμείς ήμαστε εδώ για

οτι χρειαστείς

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι παιδιά

μέσα στ βδομάδα θα παραγγείλω το 206^ ελπίζω να μην δημιουργεί πολλά ρεβματα μεσα στ ενυδρείο

απότι κατάλαβα με νερό βρύσης με τ προϋπόθεση ότι το θέλω φυτεμένο θα κατευθυνθώ προς

guppy

platty

cherrybarb

forktail blue eye

rainbow fish

και χρυσόψαρα?

σκέφτομαι να βάλω συνολικά 6 ψαράκια (3+3) επειδή όλα αυτά(εκτος από τα χρυσόψαρα)είναι μικρούλια

ποια είναι πιο δραστήρια και θα μπορώ να τα χαζεύω χωρίς να πανικοβάλλονται?

(6 είναι πολλά?καλύτερα 1είδos η 2είδη?)

πως θα αποφύγω την αναπαραγωγή?πολλαπλασιάζονται γρήγορα?
ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς για αυτήν την ερώτηση αλλα θέλω να ξέρω γιατί αν γεννήσουν δεν θα έχω τι να τα κάνω...

κάποιο ψαράκι σαν "πλακοστομο" η σαλιγκάρι μπορώ να βάλω?
από αυτά που γλείφουν τα τζαμια

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι γκαπυ (1 αρσ.+3 θυλ.) και ενα χαρεμι πλατυ...θα εχεις πολυ κινηση αλλα ομως και πολλες γεννες.....

Αλλιως μπορεις να βαλεις μια ομαδα 8-10 cherry barb που εχω κι εγω....μονα τους,ειναι πολυ κινητικα και δεν αναπαραγονται ευκολα......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να στο πω με σιγουρια....αναλογα τις συνθηκες και τις κρυψωνες.....

Μπορει σε κανα διμηνο μια θυληκια να γεννησει 15 ας πουμε μικρα και αλλη μια αλλα 15 αλλα μπορει να επιζησουν 5,10 ή και ολα.... :)

Εχεις λιτρα για καποια επιπλεον μικρα που δεν θα μεγαλωσουν και αμεσως αλλα ισως καποια στιγμη να χρειαστει να δωσεις....

Link to comment
Share on other sites

το βλέπω για καμια γαριδούλα/σαλιγκάρι και chery barbs

πάνε μαζί αυτά η θα τρώγονται?

θα πάω σήμερα κιόλας να δω τι από αυτά θα μπορέσω να βρω και να κοιτάξω τιμουλες για το φίλτρο!

στ internet το βρήκα75E(αν δ κάνω λάθος)το 206fluval
είναι καλή τιμή?

Link to comment
Share on other sites

μόλις επέστεψα από τα μαγαζιά
δυστυχώς δεν έχουν μεγάλη ποικιλία...
λοιπόν

από φίλτρα βρήκα

fluval206 με 80E
eheien250 με 100E

tetratec ex600 με 130(βγαίνοντας από το μαγαζί μ είπε 110 xD)

κάτι κινεζικα που δεν ρώτησα καν τιμή

ποιο θα προτιμούσατε?

δυστυχώς από ψαράκια
ποικιλία ήταν πολύ μικρή

guppy

swordtail

platy

neon

tigerbarb

(ίσος κάποιος από πάτρα ξέρει να μ προτείνει κάποιο μαγαζί μ ποικιλία?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδή τα χρήματα που θα δώσεις δεν θα είναι λίγα, θα σου πρότεινα να κάνεις έρευνα αγοράς μέσω online καταστημάτων και να συγκρίνεις διάφορα φίλτρα σε τιμές & δυνατότητες

Για μένα, εκτός από την τιμή, σημαντικό ρόλο παίζουν

1. Η κυκλοφορία νερού

2. Η κατανάλωση

3. Η ποιότητα των υλικών

4. Ο κατασκευαστής

5. Ο χώρος για βιολογικό υλικό

6. Τα παρελκόμενα που περιλαμβάνονται στη συσκευασία

7. Οι γνώμες άλλων, που το έχουν χρησιμοποιήσει

πχ υπάρχουν κινέζικα τα οποία τα βγάζουν τα λεφτά τους, αν δεις αυτά που πρσφέρουν στην τελική τιμή

Ζωντανά, εφόσον έχεις καταλήξει σ αυτά που θέλεις, μπορείς να προμηθευτείς επίσης από online καταστήματα

Η εποχή είναι ακόμη καλή για μεταφορές ζωντανών...μέχρι να πιάσουν οι πολλές ζέστες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα για αυτό και ρωτάω ποιο θα προτιμούσατε...και εννοείτε απευθύνομαι σε άτομα π τ έχουν χρησιμοποιήσει η είναι πολύ καλή γνωστες του θέματος

η τιμές απότι έχω δει είναι ελαφρώς πιο πάνω από αθηνα αλλα αν βάλεις τα μεταφορικα είναι μια η άλλη οποτε πιστεύω καλύτερα να "ανοίξω μια πόρτα" με 1 από τα καταστήματα τς πόλης μου

πιστεύεις αθηνα>πάτρα θα έφτανε ζωντανό κάποιο ψάρι?από online καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

επειδή είμαι άσχετος με το θέμα για αυτό και ρωτάω ποιο θα προτιμούσατε...και εννοείτε απευθύνομαι σε άτομα π τ έχουν χρησιμοποιήσει η είναι πολύ καλή γνωστες του θέματος

η τιμές απότι έχω δει είναι ελαφρώς πιο πάνω από αθηνα αλλα αν βάλεις τα μεταφορικα είναι μια η άλλη οποτε πιστεύω καλύτερα να "ανοίξω μια πόρτα" με 1 από τα καταστήματα τς πόλης μου

πιστεύεις αθηνα>πάτρα θα έφτανε ζωντανό κάποιο ψάρι?από online καταστήματα

Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα και προς τη μεριά του Aquanova NFC -1200

Αν θες κάποιο επώνυμο, τότε δες το Eheim 2215 - Το Eheim 250 είναι για μικρότερα ενυδρεία

Από Fluval θα προτιμούσα το 306. Το 206 επίσης δεν θα σε καλύψει

Εξαρτάται βέβαια κι από την ιχθυοφόρτωση

Σκέψου ότι είναι μια αγορά, με προοπτική. Καλύτερα να δώσεις μερικά χρήματα τωρα, παρά να μετανιώσεις μετά

Και ποτέ μην κοιτάς τα αναγραφόμενα λίτρα που ποστάρουν οι ίδιες οι εταιρίες. Ειναι μακριά από την πραγματικότητα

Οσο για τα ζωντανα, εννοείται πως τα μαγαζιά που κάνουν αποστολές στην επαρχία, ξέρουν τη δουλειά τους (εκτός ελαχίστων εξαιρεσεων)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

\

\Το Eheim 250 είναι για μικρότερα ενυδρεία

Το 206 επίσης δεν θα σε καλύψει

Εξαρτάται βέβαια κι από την ιχθυοφόρτωση

\

\

σκοπεύω να έχω μέσα 4-6 ψαράκια μεγέθους guppy

άντε πες swordtail π είναι πιο μεγάλα..

και πολλά φυτά!

το ενυδρείο είναι μικτά 125l

χωρίς να είμαι ειδικός μ φαίνεται υπερβολή κάτι περισσότερο από αυτά...(fluval 206/eheim 250)

απότι έψαξα και διάβασα είναι από τις κορυφαίες μάρκες στ φίλτρα

Link to comment
Share on other sites

σκοπεύω να έχω μέσα 4-6 ψαράκια μεγέθους guppy

άντε πες swordtail π είναι πιο μεγάλα..

και πολλά φυτά!

το ενυδρείο είναι μικτά 125l

χωρίς να είμαι ειδικός μ φαίνεται υπερβολή κάτι περισσότερο από αυτά...(fluval 206/eheim 250)

απότι έψαξα και διάβασα είναι από τις κορυφαίες μάρκες στ φίλτρα

Ακυρο τότε. Ολα οσα σου εγραψα ήταν για περίπου 200 λιτρα. (αν θυμάμαι καλά απ τις διαστάσεις, περίπου 180 εβγαιναν)

Αν ειναι κοντά στα 125, τότε μια χαρά ειναι το fluval 206 ή το Eheim 250 (Προσωπικά θα επέλεγα το fluval)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...