Jump to content

200 Λίτρα Ταγκανικα


JOHN1801

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα ξεκινάω το στήσιμο του ενυδρειου μου
το οποίο προορίζεται για Ταγκανικα!
Έχω είδη προμηθευτεί αρκετές πέτρες(μπορεί βεβαια να χρειαστώ και άλλες).
Το ενυδρείο θα τρεξει με ένα εξωτερικό fluval 305 με sera siporax και fluval biomax!
Για βυθό θα χρησιμοποιηθεί 20 κιλά αραγωνιτης και μπορεί να προσθέσω και λιγο αμμο!
Τα ψαράκια που με ενδιαφέρουν είναι τα neolamprologus brichardi,από τα συγκεκριμένα ψαράκια στα 200 λιτρα μεχρι ποσά μπορω να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή στα νερά μας!! :D

Brichardi's θα βάλεις μία ομάδα 5-6+ ατόμων, που στην πορεία θα βγει ένα ζευγάρι. Τότε βγάζεις τα υπόλοιπα από το ενυδρείο και πολύ σύντομα το ενυδρείο θα γεμίσει από τις γέννες!!

:)

ΥΓ. Μην ξεχνάς τις φώτος :D

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και φωτο οταν αρχίσω να στήνω..να πω επίσης οτι στο πάτο του ενυδρειου τοποθετήθηκε φελιζολ 2εκατοστα για τυχόν κατολισθήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν απαραίτητο το φελιζολ αλλά δεν πειράζει κακό δεν κάνει , τι διαστάσεις είναι το ενυδρείο ,σίγουρα θα το χαρείς με τα brichardi ωραία ψάρια και δυνατά

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το βγαλω το φελιζολ,δεν έχω αρχίσει ακομα το στήσιμο.δεν θα χρειαστεί λέτε?

Το ενυδρείο είναι 100*40*50.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά διαστάσεις , όσον αφορά το φελιζόλ προσωπικά είχα χρησιμοποιήσει στα πρωτα αφρικάνικα μου ενυδρεία μετά τα κατάργησα ,βέβαια χρειάζεται καλή τοποθέτηση των πετρών και μετά να πέσει η άμμος ,αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω κακό δεν κανει και αν εσένα η παραμονή του σε κράτα πιο σίγουρο οσον αφορά την ασφάλεια μπορείς να το αφήσεις, εξάλλου είναι λεπτό σε πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και για το φωτισμο..τι λάμπες να χρησιμοποιησω?(ποσά Kelvin & ποσά watt)?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στην tanganyika

Θα το ευχαριστήσεις τι ενυδρείο

Μιας και που έχουν φοβερή συμπεριφορά

Και για εμένα δεν χρειάζεσαι

το φελιζολ αρκεί να τοποθετήσεις

καλά τις πετρες

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στην tanganyika

Θα το ευχαριστήσεις τι ενυδρείο

Μιας και που έχουν φοβερή συμπεριφορά

Και για εμένα δεν χρειάζεσαι

το φελιζολ αρκεί να τοποθετήσεις

καλά τις πετρες

Ευχαριστώ πολύ!

Τώρα όσον αφορά το φελιζολ..εάν δεν το βάλω,πρωτα πρέπει να βάλω την αμμο και μετά τις πέτρες ετσι δεν είναι?

Λογικά δεν είναι σωστό να βάλω τις πέτρες πάνω στο τζαμί σκετες..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα βάλεις τις πέτρες

Και μετά θα βάλεις την άμμο

Διότι τα ψάρια αυτά διαβούν αρκετά

μην έχεις κανένα απρόοπτο

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και για το φωτισμο..τι λάμπες να χρησιμοποιησω?(ποσά Kelvin & ποσά watt)?

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο αποτέλεσμα!! :)

Για τις λάμπες που ρώτησες, δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο!! Λίγα Watt και κανονικά Κελβιν 7-10 χιλιάδες!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο

ΑλλΑ νομίζω πως θα χρειαστείς

Άλλες 2-3 μικρές πετρουλες

Για κάθε νταμαρακι αριστερά

Και δεξιά

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει φωτιστικό ; αλλιώς μια λάμπα daylight ,παράδειγμα , http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/t-8-2670/product/sera-daylight-brilliant-t8.html και μια ροζ , παράδειγμα , http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/t-8-2670/product/sera-plant-color-t8.html και είσαι έτοιμος . Δεν υπάρχει λόγος να ξεπεράσεις τα kelvin που σου δίνω στα παραδείγματα για να αποφύγεις κάπιοια προβλήματα ,απο κεί και πέρα όσον αφορά τα watt αυτά θα εξαρτηθούν από το μήκος των λαμπών ,εσύ θα δείς τι θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο

ΑλλΑ νομίζω πως θα χρειαστείς'

Άλλες 2-3 μικρές πετρουλες

Για κάθε νταμαρακι αριστερά

Και δεξιά

Συμφωνώ απόλυτα..και μένα δεν μου άρεσε στο μάτι,θα βάλω κι άλλες..
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν έχει φωτιστικό ; αλλιώς μια λάμπα daylight ,παράδειγμα , http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/t-8-2670/product/sera-daylight-brilliant-t8.html και μια ροζ , παράδειγμα , http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/t-8-2670/product/sera-plant-color-t8.html και είσαι έτοιμος . Δεν υπάρχει λόγος να ξεπεράσεις τα kelvin που σου δίνω στα παραδείγματα για να αποφύγεις κάπιοια προβλήματα ,απο κεί και πέρα όσον αφορά τα watt αυτά θα εξαρτηθούν από το μήκος των λαμπών ,εσύ θα δείς τι θα πάρεις.

Λάμπες έχω από το φυτεμενο μου οι οποίες είναι 90cm πλάτος,έχω 4500 και 6500 Kelvin από τις οποίες οι δύο με τα χαμηλά Kelvin είναι ροζ,τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Όχι ωραίο είναι

Απλώςγια υπάρχουν

Πιο πολλές κρυψώνες

Και να κάνει μια διάφορα στο ύψος

Μπορείς πχ

Αριστερά ψηλό

Κέντρο χαμηλό

Δεξιά ανάμεσα στα αλλΑ δύο ύψη

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το πρώτο γέμισμα..

post-49498-0-92564900-1402354637_thumb.jpg

Από απόψε ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο..χρησιμοποίησα βακτήρια της API

καθώς και αντιχλωριο αφού όλα τα βιολογικά υλικά και τα σφουγγάρια είναι

καινούργια.

έχω προμηθευτεί και υγρά τεστ της API(No2,No3,Nh3/Nh4)

από ποτέ μπορώ να βάλω ψαράκια στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες έχω από το φυτεμενο μου οι οποίες είναι 90cm πλάτος,έχω 4500 και 6500 Kelvin από τις οποίες οι δύο με τα χαμηλά Kelvin είναι ροζ,τι λέτε?

Μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφε,χερομαι που επελεξες brichardi να εισαι σιγουρος πως θα μεινεις αφωνος με συμπεριφορες,ψαρακια βαλε αμεσα,οπως σου ειπαν και παραπανω βαλε 4-5 για να βγει ζευγαρι!!μια συμβουλη μην ανχονεσε και πολυ με το στησιμο γιατι οταν τελικα βγει το ζευγαρι θα πρεπει να βγαλεις τα υπολοιπα...και εκει ειναι λιγο παλουκι,δεν πιανονται τα σκασμενα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο αμμεσα να βάλω ψάρια δηλαδή? Το ενυδρείο ξεκίνησε χθες βράδυ να τρέχει,μπορω να βάλω το σαββατοκύριακο?

Link to comment
Share on other sites

Άστο να δουλέψει λιγάκι

Και μετά βάζεις μια ομαδουλα 4-5

ατόμων

Αυτό που λέει ο noa1978 ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι προσεκτικός με το ταισμα τώρα που είναι αρχή και δεν υπάρχει σταθερότητα στην βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το σαββατοκύριακο θα παραλάβω τα 3 πρωτα ψαράκια για να κάνω την αρχή! Χρειάζεται να προσθέσω καθόλου τροφή μέχρι να βάλω ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...