Jump to content

Χρυσοψαράδικο 150 Λίτρα (Μικτά)


Recommended Posts

Κρίμα για το ψαράκι. Δυστυχώς δεν είναι δυνατόν να τα προλαβαίνουμε όλα...

Καλύτερα να περιμένεις την Χρυσάνθη να σου δώσει που είναι σίγουρο ότι μεγαλώνει φυσικά χωρίς ορμόνες και ταλαιπωρίες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε πειραζει φιλαρακι , συμβαινουν δυστυχως και ας μην ειναι παρηγορια αυτο που λεω , ειναι δυσαρεστο οντως .. 

Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε Σακη, στο ματιαξα!  :mellow:

Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε Σακη, στο ματιαξα!  :mellow:

 

Ειδικά εσυ, αποκλείεται!!!

 

Δυστυχως έγινε. Το χόμπι συνεχίζεται...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Την άποψη σας

Τα χρυσόψαρα αμέσως μετά το καλοκαίρι θα μεταφερθούν σε στενόμακρο ενυδρείο, χωρίς όμως τα συνολικά λίτρα να αλλάξουν (αυτή τη στιγμή ειναι σε κύβο)

Το έπιπλο του ενυδρείου που ειναι τώρα τα ψάρια είχε φτιαχτεί από μένα, βάσει των διαστάσεων του κύβου

Σκέφτομαι να μην φτιάξω νέο έπιπλο, αλλά να προσαρμόσω στο υφιστάμενο έπιπλο ένα στενόμακρο ξύλο (σαν βάση) και πάνω σ αυτό να τοποθετηθεί το νέο ενυδρείο

 

Το ερώτημα

Από τι υλικό προτείνετε να είναι το ξύλο που θα μπει ως "βαση" και σε τι πάχος το ξύλο?

Πρέπει να ενισχυθεί με κάποιον τρόπο στην επαφή του με το έπιπλο (πχ με σιδερογωνιές) ή ένα καλό βίδωμα πάνω στο έπιπλο αρκεί?

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Για πες υπάρχουσες διαστάσεις και τι διαστάσεις θες να έχει η βάση,

επίσης από τι υλικο είναι τώρα η βάση ; μεταλλική είναι ή ξύλινη ;

Link to comment
Share on other sites

Για πες υπάρχουσες διαστάσεις και τι διαστάσεις θες να έχει η βάση,

επίσης από τι υλικο είναι τώρα η βάση ; μεταλλική είναι ή ξύλινη ;

 

To έπιπλο είναι 60 Χ 50 (ξύλινη κατασκευή)

 

Το νέο ενυδρείο είναι 110 Χ 40

 

Θέλω δλδ να βάλω ενα κομμάτι πχ κοντρα πλακέ θαλάσσης πάνω στο υφιστάμενο έπιπλο με μήκος 110 Χ 40...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

To έπιπλο είναι 60 Χ 50 (ξύλινη κατασκευή)

 

Το νέο ενυδρείο είναι 110 Χ 40

 

Θέλω δλδ να βάλω ενα κομμάτι πχ κοντρα πλακέ θαλάσσης πάνω στο υφιστάμενο έπιπλο με μήκος 110 Χ 40...

 

Θα βάλεις ένα κομμάτι κόντρα πλακέ αλλά μόνο του δεν φτάνει, έχεις 25 πόντους από κάθε πλευρά, δεν είναι υπερβολικά πολύ αλλά δεν είναι και λίγο, και το ξύλο αν δεν το στηρίξεις με κόντρες ή με νεύρα, όταν ασκείς μόνιμα πίεση στραβώνει.

Πάρε 18αρι κόντρα πλακέ από Leroy που στο κόβουν στα μέτρα που θες, το περνάς με συντηρητικό ξύλου εμποτισμού 2-3 χέρια και το ξεχνάς

 

δες 2 προτάσεις

 

με κόκκινο χρώμα η μία και με μπλε η άλλη

 

 

bash_zpskb60ncgq.jpg

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάκη ευχαριστώ!!!

Σκέφτομαι να παω στην "κοκκινη" λύση με τις γωνίες...

 

Άρα κοιτάω για 18αρι ξυλο, το περνάω με συντηρητικό και μετά προσαρμόζω 2 γωνίες στο κάτω μέρος

Link to comment
Share on other sites

Τάκη ευχαριστώ!!!

Σκέφτομαι να παω στην "κοκκινη" λύση με τις γωνίες...

 

Άρα κοιτάω για 18αρι ξυλο, το περνάω με συντηρητικό και μετά προσαρμόζω 2 γωνίες στο κάτω μέρος

 

τα κόκκινα στο πλαι δεν είναι γωνιές, αλλά κομμάτι ξύλο σαν στήριγμα, αλλά λοξά, η γωνια δεν αντέξει.

Με αυτή τη λύση θα βρέπει να βιδώσεις αυτά τα πλαινα στηρίγματα στο επίπεδο κομμάτι που θα προσθέσεις και στα κατακόρυφα που υπάρχουν, ίσως να χρειαστεί να κοπούν και φάλτσο ή να τα βιδώσεις με λαμακι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το ειχα σκεφτεί για ξυλο

 

Σκεφτόμουν σιδερένιες γωνίες - απ αυτές που στηρίζουν ράφια. Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν κάποιες για στήριξη ραφιών και σηκώνουν πολλά κιλά πχ http://www.organizerstores.gr/ostores/productManager/showProduct.action?productId=10964&categoryId=625 (δεν εννοώ ακριβώς αυτές)

 

Το ξύλο πιστευεις θα αντέχει περισσότερο?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το ειχα σκεφτεί για ξυλο

 

Σκεφτόμουν σιδερένιες γωνίες - απ αυτές που στηρίζουν ράφια. Εχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν κάποιες για στήριξη ραφιών και σηκώνουν πολλά κιλά πχ http://www.organizerstores.gr/ostores/productManager/showProduct.action?productId=10964&categoryId=625 (δεν εννοώ ακριβώς αυτές)

 

Το ξύλο πιστευεις θα αντέχει περισσότερο?

 

 

Σάκη στο σημείο που σου πρότεινα να μπουν αυτά τα στηρίγματα είναι πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε γωνιά, και ξέρεις πως τις περισσότερες φορές δεν παίζει ρόλο το υλικό ή το πάχος του αλλά το σχήμα ή η θέση που θα μπει το στήριγμα, άρα θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερα τα στηρίγματα από τις γωνιές. Και στο σημείο αυτό δεν μιλάμε μόνο για αντοχή αλλά να αποφύγουμε ακόμα και 1 χιλιοστό στρέβλωση, γιατί το τζάμι σαν άκαμπτο υλικό δεν αντέχει σε στρεβλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος Σακη! μπραβο!

τα λοιπα θα στα πει ο μαστροΤακης, το μονο που θελω να πω ειναι οτι εφοσων εχεις 50cm στο πλατος καντο 110 χ 50 , δεν θα το μετανιωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σάκη στο σημείο που σου πρότεινα να μπουν αυτά τα στηρίγματα είναι πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε γωνιά, και ξέρεις πως τις περισσότερες φορές δεν παίζει ρόλο το υλικό ή το πάχος του αλλά το σχήμα ή η θέση που θα μπει το στήριγμα, άρα θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερα τα στηρίγματα από τις γωνιές. Και στο σημείο αυτό δεν μιλάμε μόνο για αντοχή αλλά να αποφύγουμε ακόμα και 1 χιλιοστό στρέβλωση, γιατί το τζάμι σαν άκαμπτο υλικό δεν αντέχει σε στρεβλώσεις.

Ευχαριστώ Τάκη!!!

 

ωραιος Σακη! μπραβο!

τα λοιπα θα στα πει ο μαστροΤακης, το μονο που θελω να πω ειναι οτι εφοσων εχεις 50cm στο πλατος καντο 110 χ 50 , δεν θα το μετανιωσεις!

Καίρος ήταν να το κάνω!

Έχεις δίκιο για τα 50 cm. Θα καθίσει καλύτερα πάνω στο έπιπλο...

Link to comment
Share on other sites

Να σε βάλω λίγο στη πρίζα τώρα.

Το ενυδρείο εξωτερικό δεν είναι ;

Εχεις σκεφτεί ξύλινο ;

Αν είναι εξωτερικό εχεις σκεφτει μερικούς απλούς αυτοματισμούς για αλλαγές και αναπλήρωση  ; (και σε εσωερικό γίνονται βέβαια αυτά αλλα θέλει και κάποια υποδομή)

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε βάλω λίγο στη πρίζα τώρα.

Το ενυδρείο εξωτερικό δεν είναι ;

Εχεις σκεφτεί ξύλινο ;

Αν είναι εξωτερικό εχεις σκεφτει μερικούς απλούς αυτοματισμούς για αλλαγές και αναπλήρωση  ; (και σε εσωερικό γίνονται βέβαια αυτά αλλα θέλει και κάποια υποδομή)

 

Εξωτερικό είναι, αλλά δεν έχω χρόνο για τέτοια σχέδια...

Μακάρι να προλάβαινα!

 

Αυτοματισμούς δεν χρειάζομαι ιδιαίτερους

Αυτόματη αναπλήρωση ήδη τρέχει

Τις αλλαγές τις κάνω με λάστιχο απευθείας στον κήπο

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικό είναι, αλλά δεν έχω χρόνο για τέτοια σχέδια...

Μακάρι να προλάβαινα!

 

Αυτοματισμούς δεν χρειάζομαι ιδιαίτερους

Αυτόματη αναπλήρωση ήδη τρέχει

Τις αλλαγές τις κάνω με λάστιχο απευθείας στον κήπο

 

 

Ε αφού είναι εξωτερικό και είναι δίπλα στο κήπο και υπάρχει και νερό, δεν θες ούτε αυτόματες αναπληρώσεις ούτε λάστιχα ούτε φλοτέρ, μια υπερχείλιση που να πηγαίνει στο κήπο,  ένα οικιακό απλό φίλτρο άνθρακα , έναν χρονοδιακόπτη και μια ηλεκτροβάνα πλυντηρίου ρούχων. και βάλτο κάθε πρωί να ρίχνει όσα λίτρα έχεις δει πως χρειάζονται για μικρές καθημερινές προσθήκες νερού που ταυτόχρονα κάνουν αναπλήρωση αλλά και αλλαγή. Tο έχω κάνει Σάκη και δεν ξέρω τι σημαίνει αλλαγή νερού στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Και αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό τώρα , φτιάξε την υποδομή για αργότερα, το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνεις 2 τρύπες στα πλαϊνά τα τζάμια (μια στη μία πλευρά και μια στην άλλη) και αργότερα συνεχίζεις τα απαραίτητα, η μία τρύπα θα είναι υπερχείλιση και η απέναντι είσοδος φρέσκου νερού. Επίσης αν είναι να φύγεις διακοπές δεν θα σε απασχολεί τίποτα , μπορείς να το αφήσεις όσο καιρό θες μόνο του αρκεί να φροντίσεις για το τάισμα, τίποτα άλλο. Ο ταρατσόκηπος μου αυτή τη περίοδο καταναλώνει από 80 έως 100 λίτρα νερό την ημέρα, αυτό το νερό φεύγει από το ενυδρείο και πάει για πότισμα , και στο ενυδρείο πέφτει φρέσκο, γίνεται καθημερινά δηλαδή αλλαγή ή καλύτερα προσθήκη, γύρω στα 80 λίτρα νερό , έχω ρυθμίσει αυτή η διαδικασία να κρατάει γύρω στα 20 με 25 λεπτά, ταΐζω 2 φορές την ημέρα DIY κατεψυγμένη τροφή (γαύρο κλπ) και τα νιτρικά μου είναι < 5, και αυτά είναι κάθε μέρα έτσι , όχι μόνο μετά την αλλαγή. Αυτό δεν σου απαγορεύει να κάνεις και χειροκίνητη αλλαγή αν θες. Στο δικό μου έχω και άλλη μια τρύπα πιο χαμηλά , με βανάκι, ανοίγω το βανάκι να αδειάσω όσο νερό θέλω και μετά πατάω το διακόπτη του χρονοδιακόπτη να ανοίξει η ηλεκτρομαγνητική να μπει φρέσκο νερό, και δεν βάζω κανένα πρόσθετο στο νερό, ούτε αντιχλώριο ούτε τίποτα άλλο, καθαρό φρέσκο νεράκι αποχλωριομένο με άνθρακα, σκέψου το, και αν χρειαστείς λεπτομέρειες εδώ είμαι.

Το κόστος δε , είναι πολύ μικρό,

Σωληνώσεις  , ρακορ , βάνες από είδη αυτόματου ποτίσματος,

Ηλεκτρομαγνητική 6 Ευρώ

Φίλτρο άνθρακα 12 Ευρώ ο άνθρακας , 12 Ευρώ το κάνιστρο ή 20 Ευρώ κάνιστρο με ρακορ ορειχάλκινα, το φίλτρο άνθρακα αλλαγή 1 φορά το χρόνο ή και παραπάνω,

Ψηφιακός χρονοδιακόπτης 6 Ευρώ

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Τάκη ευχαριστώ για μία ακόμη φορά

Το κόστος ειναι όντως μικρό και δεν μ απασχολεί

 

Δυστυχώς ομως δεν υπάρχει χρόνος για "μελετη" και κυρίως δεν υπάρχει χρόνος για υλοποίηση

Με μωρό στο σπίτι και με μεταπτυχιακό να τρέχει (το οποίο ευτυχώς τελειώνει), είναι αρκετά περιορισμένος ο χρόνος

 

Του χρονου ίσως. Φέτος, ολα βγαινουν οριακά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο χρυσοψαράρικο, ανακάλυψα πως ζουν και βασιλευουν 2 red cherry και 2 amano (τις ειδα χθες στο Φίλτρο Αμβούργου που έχει το ενυδρείο)

Oi 2 πρώτες ούτε καν ήξερα πως υπάρχουν, τις 2 τελευταίες τις είχα "χασει" εδώ και χρόνια

 

Θυμίζω πως τον χειμώνα το νερό φτάνει σε θερμοκρασία 15C...

 

Σκυλιά τελικά αυτές οι γαρίδες!!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βαλτες βρε σε κανενα αλλο ενυδρειο..  :P

Link to comment
Share on other sites

βαλτες βρε σε κανενα αλλο ενυδρειο..  :P

 

Στο 40λιτρο με τον μονομάχο ή στο 80λιτρο με τους μονομάχους???? :P

 

Μια χαρά ειναι με τα χρυσόψαρα...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... δεν εισαι για γαριδες  :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλή χρονιά!

Όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...