Jump to content

help!!!!!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τος φιλους των ενυδρειων.ειμαι μελος καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το ενυδρειο μου.ειμαι αρχαριος και ξεκινησα παρα πολυ βιαστηκα με το θεμα.εχω στην κατοχη μου ενα record 70l και εχω μεσα ενα ξιφοφορο,ενα molly,εναν μονομαχο,εναν silver shark,4 neon,4 αρλεκινους και εναν δισκο.(βασικα τα περισσοτερα ηταν επιλογη της γυναικας μου!!!)το ενυδρειο αυτο στηθηκε μεσα σε 3 μηνες (γι'αυτο λεω οτι βιαστηκα) αλλα δεν ηξερα και εγω ουτε τα βασικα.μετα απο καποιες απωλειες που ειχα τωρα εχω φτασει σε ενα σταδιο καπως καλο!!το προβλημα που εχω ειναι οτι (πιανει) το τζαμι και τα υπαρχοντα του ενυδρειο κατι σαν χνουδι,και ηθελα να σας ρωτησω απο τι προερχεται αυτο και πως θα το αντιμετοπισω. σας ευχαριστω εκ των προτερω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τος φιλους των ενυδρειων.ειμαι μελος καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το ενυδρειο μου.ειμαι αρχαριος και ξεκινησα παρα πολυ βιαστηκα με το θεμα.εχω στην κατοχη μου ενα record 70l και εχω μεσα ενα ξιφοφορο,ενα molly,εναν μονομαχο,εναν silver shark,4 neon,4 αρλεκινους και εναν δισκο.(βασικα τα περισσοτερα ηταν επιλογη της γυναικας μου!!!)το ενυδρειο αυτο στηθηκε μεσα σε 3 μηνες (γι'αυτο λεω οτι βιαστηκα) αλλα δεν ηξερα και εγω ουτε τα βασικα.μετα απο καποιες απωλειες που ειχα τωρα εχω φτασει σε ενα σταδιο καπως καλο!!το προβλημα που εχω ειναι οτι (πιανει) το τζαμι και τα υπαρχοντα του ενυδρειο κατι σαν χνουδι,και ηθελα να σας ρωτησω απο τι προερχεται αυτο και πως θα το αντιμετοπισω. σας ευχαριστω εκ των προτερω!!!

Αν αυτό το χνούδι είναι πράσινο ή καφέ τότε είναι άλγη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τος φιλους των ενυδρειων.ειμαι μελος καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω.αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το ενυδρειο μου.ειμαι αρχαριος και ξεκινησα παρα πολυ βιαστηκα με το θεμα.εχω στην κατοχη μου ενα record 70l και εχω μεσα ενα ξιφοφορο,ενα molly,εναν μονομαχο,εναν silver shark,4 neon,4 αρλεκινους και εναν δισκο.(βασικα τα περισσοτερα ηταν επιλογη της γυναικας μου!!!)το ενυδρειο αυτο στηθηκε μεσα σε 3 μηνες (γι'αυτο λεω οτι βιαστηκα) αλλα δεν ηξερα και εγω ουτε τα βασικα.μετα απο καποιες απωλειες που ειχα τωρα εχω φτασει σε ενα σταδιο καπως καλο!!το προβλημα που εχω ειναι οτι (πιανει) το τζαμι και τα υπαρχοντα του ενυδρειο κατι σαν χνουδι,και ηθελα να σας ρωτησω απο τι προερχεται αυτο και πως θα το αντιμετοπισω. σας ευχαριστω εκ των προτερω!!!

Μια από τις αιτίες είναι βέβαια και ο υπερβολικός πληθισμός του μικρού σου ενυδρείου. Οι τιμές των ΝΗ3 και ΝΟ2 θα είναι ψηλές(εξού και οι απώλειες που λες) και αν δεν μειώσεις τα ψάρια σου θα χάσεις και άλλα. Ο δύσκος π.χ. είναι πολύ περιττός (θέλει πολλή νερό και καλές συνθήκες νερου) O silver shark το ίδιο και συνολικά έχεις πολλά πολλά ψάρια που ζητούν διαφορετικές συνθήκες νερού και λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το χνουδι ειναι ασπρο.και να το καθαρισω την επομενη ξαναπιανει.και κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω.πως θα μπορεσω να διατηρησω τα φυτα (ζωντανα) γιατι μαυριζουν!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε!κατ'αρχας θεωρω πως για τα λιτρα του ενυδρειου σου εχεις πολλα ψαρια και επισης ο συνδυασμος των ειδων σου ειναι ασυμβατος!οποτε αυτο απο μονο του ειναι προβλημα!προφανως βιαστηκες να βαλεις και τα ψαρια,οπως ειπες,με αποτελεσμα να εχεις και απωλειες!οσο για το προβλημα σου με το χνουδι,θεωρω πως αυτο ειναι αλγη η οποια αναπτυσσεται αφου μεσα στα ειδη που προανεφερες δεν εχεις και καποιον πλακωστομο!αν οντως ειναι αλγη αυτο που μπορεις να κανεις για να μην μπλεξεις με ''χημειες''ειναι πλακωστομος και το να καθαριζεις το τζαμι!πεσ και τι συνθηκες επικρατουν στο ενυδρειο σου,τισ βασικες νιτρικα νιτρωδη αμμωνια ph για να εχουμε μια εικονα και τι χρωμα(αν μπορεις να διακρινεις)εχει το χνουδι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το χνουδι ειναι ασπρο.και να το καθαρισω την επομενη ξαναπιανει.και κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω.πως θα μπορεσω να διατηρησω τα φυτα (ζωντανα) γιατι μαυριζουν!!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε λεωνιδα το τεστ που εχω ειναι το aquavital multistick και πριν λιγο το εκανα και εδειξε τα εξης,

NO3=10,NO2=OK,dGH=14,dKH=6,PH=6,4.περιμενω απαντηση.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω μονο αληθινα αλλα δεν ξερω πως λεγονται

Link to comment
Share on other sites

φιλε λεωνιδα το τεστ που εχω ειναι το aquavital multistick και πριν λιγο το εκανα και εδειξε τα εξης,

NO3=10,NO2=OK,dGH=14,dKH=6,PH=6,4.περιμενω απαντηση.ευχαριστω

ΝΗ3?

Θέλεις υγρά τεστ. Τα τύπου στικ δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι απο τις μετρησεις σου φαινεσαι σχετικα οκ!αφου εχεις νιτρωδη 0 πιθανολογω πως και η αμμωνια σου θα ειναι 0!τα νιτρικα σου ειναι 10 εινα σε καλα επιπεδα,εχεις βεβαια και πολλα ψαρια!στο θεμα σου τωρα¨,απ'οσο ξερω αυτο το ασπρο χνουδι ειναι μια μορφη μουχλας η οποια μπορει να εμφανιστει στα καινουρια ενυδρεια τα οποια δεν εινα τελειως στρωμενα!αν και οπως φαινετα απο τις μετρησεις σου εχει γινει ο κυκλος της αμμωνιας το ενυδρειο σου ''στρωνεται ακομη αφου εινα 3 μηνων!αυτο λοιπον το χνουδι''μουχλα''δεν ειναι βλαβερο απλα φαινεται ασχημο!μπορεις να το καθαρισεις.στειλε αν μπορεις κ καμια φωτι να δουμε περι τινος προκειται!οπως σου ειπε και ο αλλος φιλος αν ηταν πρασινο η καφε τοτε θα επροκειτο για αλγη εφοσον ειναι ασπρο εγω εντοπιζω εκει το προβλημα,χωρις απολυτη σιγουρια αφου δεν εχουμε εικονα!απλα σου λεω πως αυτο ειναι συνηθες!παρε κι αλλες γνωμες,απλα καθαρισε το.εχεις κ αληθινα φυτα μεσα?το ph σου πως το εχεις τοσο χαμηλα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω βαρεθει να το καθαριζω.οσο για το ph ριχνω που και που λιγο απ'το acid buffer

Link to comment
Share on other sites

πιστευευτε οτι θα φτιαξει η υποθεση; Σας ευχαριστω ολους σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω!καποια στιγμη θα σταματησει να εμφανιζεται αν ειναι αυτο!υπομονη!οσο για τα λουλουδια σου που λες οτι μαυριζουν,αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο!εχεις διοξειδιο η υποκαταστατο?τι λαμπες εχεις?υποστρωμα?χρησιμοποιεις λιπασμα και προσθετα καλιο σιδηρο κλπ?αν παλι εχεις οσα χρειαζονται για τα φυτα σου,δηλ ολα τα παρααπανω,το μαυρισμα μπορει να οφειλεται σε περισσεια φωσφορου!

Link to comment
Share on other sites

post-3461-1174488283_thumb.jpg sorry εχω και 3 guppy
Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΝΟΥΔΑΚΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ; ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΦΩΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΑΝΑΜΕΝΟ!!!!!!! ΛΕΤΕ;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

10-12 ωρες με χρονοδιακοπτη ειναι αρκετο το φως!αναβε το 11 πρωι με 10-11το βραδυ!σου ειπα για το χνουδι τι ειναι εφοσον ειναι ασπρο,σε διαφορευικη περιπτωση αν δηλ εχει αλλο χρωμα ειναι αλγη.φυσικο ειναι να εχεις αλγη με τις τιμες των νιτρικων σου και με τα φωτα συνεχεια αναμμενα!ασε που στρεσαρεις τα ψαρια!!παρε κ πλακωστομο!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός οτι κάποια στιγμή πρέπει να βραδιάσει και στο ενυδρείο σου και να πάνε φυτά και ψάρια για ύπνο!! :thaman: Η φωτοπερίοδος σου πρέπει γενικά να είναι από 8 έως 12 ώρες, πράγμα που συνεπάγεται τις υπόλοιπες ώρες τα φώτα να παραμένουν σβηστά. Χρονοδιακόπτες είναι η καλύτερη λύση, (στο practicer υπάρχουν φθηνοί και καλοί). Όσο για το χνουδάκι, είναι μήκυτας, δηλαδή μούχλα! Δεν βλάπτει κανένα εκτός από την καλαισθησία του ενυδρείου. Είχα και γώ κάτι παρόμοιο σε μια ρίζα. Το πρόβλημα λύθηκε μερικώς μετά από προσθήκη apple snails. Από ότι παρατήρησα μάλλον έφυγε από μόνο του, αφού έκανε τον κύκλο του και ισορρόπησε και το ενυδρείο. Πόσο καιρό βγαίνει τώρα το χνούδι?

Link to comment
Share on other sites

αν υπολογιζω σωστα το χνουδακι βγαινει απο τοτε που αφηνω το φως συνεχεια αναμενο.ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

post-3461-1174509321_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

...εχω στην κατοχη μου ενα record 70l και εχω μεσα

ενα ξιφοφορο,

ενα molly,

εναν μονομαχο,

εναν silver shark,

4 neon,

4 αρλεκινους

και εναν δισκο....

post-3461-1174488283_thumb.jpg sorry εχω και 3 guppy

Αλήθεια, σκέφτεσαι να κάνεις τίποτα γι' αυτό..?

Τα ψάρια που έχεις είναι τελείως ασύμβατα μεταξύ τους και οι συνθήκες του ενυδρείου σου (αν δεχθούμε τις τιμές σαν σωστές) είναι βασανιστικές για κάποια από αυτά (μάλλον για όλα να πω καλύτερα...). Κάτι που βέβαια δεν μπορείς να αποφύγεις ακόμα και αν τις αλλάξεις, γιατί μετά θα είναι δύσκολες για τα υπόλοιπα. Οσο για την ποσότητα των ψαριών που έχεις, έχει ξεπεράσει τα όποια ελαστικά όρια που θα μπορούσε να επικαλεστεί κάποιος. Δεν μιλάμε για ενυδρείο με ψάρια, αλλά για ΤΕΛΕΙΩΣ ασύμβατα ψάρια (ψαροσαλάτα) με λίγο ενυδρείο γύρω τους...!

Και όλα αυτά φίλε μου δεν στα λέω για να σε στριμώξω στη γωνία και να βγάλω τα απωθημένα μου ή για να στο παίξω "κάποιος", αλλά γιατί εκτιμώ από την εμπειρία μου ότι αρκετά πριν το καλοκαίρι θα γίνουν αιτία οι επιλογές σου (για τις οποίες είναι σαφώς υπεύθυνος ο μαγαζάτορας που στα πούλησε) να στεναχωρηθείς πάρα πολύ και εσύ και η γυναίκα σου.... (τα ψάρια δεν θα μπορούν να στεναχωρηθούν, γιατί δεν θα υπάρχουν πλέον...). Εάν δεν κάνεις ΑΜΕΣΑ κάτι, ετοιμάσου για δύσκολες μέρες σε σχέση με το ενυδρείο σου... Και εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να πέσω έξω...

Υ.Σ. 1: Φίλε home, συγχώρεσέ μου την πιθανά "σκληρή" τοποθέτηση, αλλά το πρόβλημα χρήζει άμεσης λύσης, μπας και προλάβεις το κακό. Και ο στόχος μου δεν είσαι εσύ (στο κάτω-κάτω δεν ήξερες), αλλά είναι να καταλάβεις ΑΜΕΣΑ την αναγκαιότητα αυτού που σου γράφω... Είναι τελείως αστείο να γίνεται συζήτηση για το "χνουδάκι" τη στιγμή που συμβαίνει αυτό το πράγμα μέσα στο ενυδρείο σου..! Και σε αυτό δεν φταις μόνο εσύ (γιατί προφανώς δεν ξέρεις και δεν καταλαβαίνεις τον κίνδυνο) αλλά και τα άλλα μέλη που συμμετέχουν και κάθονται και συζητάνε αυτό (καθώς και όσοι έμπειροι διάβασαν το θέμα και το προσπέρασαν), αντί να σου κρούσουν ΔΥΝΑΤΑ τον κώδωνα του κινδύνου που θα κληθείς να αντιμετωπίσεις (ξαναλέω) ΑΜΕΣΑ... :thaman:

Υ.Σ. 2: Ξέρω ότι κάποιοι μπορεί να πουν ότι είμαι πάλι απότομος ή ωμός και ότι δεν είναι τρόπος αυτός, αλλά επαναλαμβάνω ότι το μόνο που με νοιάζει είναι να κάνω κάτι... να συμβάλω όπως μπορώ... για να μην γίνει αυτό που είναι σαφές ότι ετοιμάζεται να γίνει... Δεν ρίχνω ευθύνες και δεν κατηγορώ κανέναν, μόνο κάντε κάτι να γλυτώσουν τα ψαράκια...! Please... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Filoxenos έχεις χίλια δίκια για την ιχθυοφόρτωση και την συμβατότητα των ψαριών. Προσωπικά το προσπέρασα διότι στο αρχικό post o home αναφέρει ότι είχε κάποιες απώλειες και υπέθεσα ότι δεν θα έχει τον ίδιο αριθμό ψαριών σήμερα. Τώρα για τα είδη των ψαριών..... παράλειψη! Μακάρι μέσω του ΑΖ να βρεί άτομα να μοιράσει κάποια ψαράκια διότι από όσο ξέρω λίγα pet shop πέρνουν πίσω ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους του φιλους!!Φιλε FILOXENOS δεν σε παρεξηγω για τον τροπο σου αρκει με την βοηθεια ολων σας να βγει κατι καλο.Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και θελω να μου πειτε πως να ξεκινησω να φτιαξω την κατασταση!! Υπ'οψιν,θελω να κρατησω τον δισκο. Πως θα το καταφερω;; Ευχαριστω πολυ!!!

post-3461-1174557300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...