Jump to content

Νερο Όσμωσης Και Φυτά !!


Recommended Posts

καλημερα φίλοι μου το ενυδρείο που έχω είναι 210 λίτρα και το sub είναι 70 λίτρα και το έχω φυτεμένο επειδη θέλω να έχω χαμηλό ph γιατί από ψάρια έχω νεον τερτα το θέμα μου είναι η αλλαγες που θα κάνω θα είναι μόνο από όσμωση {το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα } επηρεάζουν τα φυτά γιατί άκουσα ότι δεν έχει κάποια ιχνοστοιχεία το νερό της όσμωσης όπως έχει το νερό της βρύσης που είναι απαραίτητο για τα φυτά η κάνω λάθος??ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λές φίλε μου, περιμένω και γω απάντηση σε αυτό που ρωτάς γιατί απο τότε που χρησιμοποιώ σκετη όσμωση εχω γεμίσει μπουκαλάκια με ζουμιά και τα φυτά δεν πάνε και πολύ καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ μέσα, δεν κάνουμε ποτέ 100% αλλαγή από όσμοση. Ακόμη και σε ενυδρεία με δίσκους ή κάτι αντίστοιχο που επιβάλλεται η χρήση της για τις απαραίτητες τιμές νερου... Τώρα για το φυτεμένο....μάλλον δεν χρειάζεται καν. Γιατί δεν δοκιμάζεις τύρφη να μαλακώνεις το νεράκι;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φίλε μου την τύρφη δεν την προτιμώ ιδιαίτερα την είχα στο παρελθόν και μου καφετιζε το νερό κάτι που δεν μου άρεσε οπτικά και από την στιγμή που έχω αντίστροφη ώσμωση νομίζω οτι η τύρφη είναι περιττη για μένα και βέβαια γλιτώνω συν επιπλέον έξοδο ας μας απαντήσουν και οι ποιο έμπειρη ευχαριστω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με νερό 100% από όσμωση ούτε φυτά θα έχεις ούτε ψάρια. Το νερό από την Α/Ο είναι σχεδόν 100% στείρο από θρεπτικά συστατικά. Εγώ χρησιμοποιώ 60 % νερό βρύσης και 40 από Α/Ο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με νερό 100% από όσμωση ούτε φυτά θα έχεις ούτε ψάρια. Το νερό από την Α/Ο είναι σχεδόν 100% στείρο από θρεπτικά συστατικά. Εγώ χρησιμοποιώ 60 % νερό βρύσης και 40 από Α/Ο

Για τα φυτά Σταμάτη συμφωνώ σε αυτό που λές, για τα ψάρια δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε 100% νερο απο οσμωση κανουμε χρηση σκευασματων ,ιχνοστοιχιων κλπ. καθως το νερο της ομωσης ειναι "νεκρο".

γι αυτο προσθετουμε και βρυσης ,ωστε να παιρνει απο εκει το νερο μας θρεπτικα συστατικα..

αν δεν θελεις να ριχνεις σκευασματα στο νερο σου , απλα κανε 90% οσμωση με 10% βρυσης..

οπως σου ειπε ο Σταματης ,δεν θα εχεις ουτε ψαρια ουτε φυτα σε λιγο καιρο με "νεκρο" νερο..

Link to comment
Share on other sites

αν θελουμε 100% νερο απο οσμωση κανουμε χρηση σκευασματων ,ιχνοστοιχιων κλπ. καθως το νερο της ομωσης ειναι "νεκρο".

γι αυτο προσθετουμε και βρυσης ,ωστε να παιρνει απο εκει το νερο μας θρεπτικα συστατικα..

αν δεν θελεις να ριχνεις σκευασματα στο νερο σου , απλα κανε 90% οσμωση με 10% βρυσης..

οπως σου ειπε ο Σταματης ,δεν θα εχεις ουτε ψαρια ουτε φυτα σε λιγο καιρο με "νεκρο" νερο..

Χρηση σκευασμάτων γινεται κανονικά, το είπα παραπάνω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπαν και οι προηγούμενοι η χρηση ιχνοστοιχείων είναι μονόδρομος ακόμη και αν δεν γίνεται αποκλειστικά αλλαγή 100% νερου απο όσμωση , πρεπει να διατηρείται παντα κάποια σκληρότητα στο νερό και για τα ψάρια και για τα φυτά αλλά και για την σταθερότητα του ph

Link to comment
Share on other sites

Χρηση σκευασμάτων γινεται κανονικά, το είπα παραπάνω, ευχαριστώ.

σωστα! δεν το προσεξα..

αρα εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μην γράφουμε οτι θέλουμε!!!!!

Για μεγάλο διάστημα διατηρούσα ενυδρείο με 100% Α/Ο και συμπλήρωνα μόνο την εξάτμιση με βρύση(από βαρεμάρα). Στα 400 λίτρα περίπου με σκαλάρια και φουλ φυτεμένο.

Με μια αναλογία 90 Α/Ο - 10 βρύση, θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δν λεμε οτι θελουμε..

απο την στιγμη που εβαζες βρυσης , εστω και στην εξατμιση..τα ιδια λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μεγαλο διάστημα ? 3-4 χρόνια ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω Βαγγέλη και εχεις δικιο, το θέμα είναι οτι απο τοτε που αρχισα να χρησιμοποιώ όσμωση (εδω και 6 μηνες περιπου)ενώ τα ψαρια ειναι μια χαρά τα φυτα οχι παρόλο που χρησιμοποιώ όλη την σειρα της seachem απο λιπάσματα (flourish, potassium,σιδηρο και ιχνοστοιχεία). Παρουσιάζονται συνέχεια τρύπια φύλλα και κιτρινίσματα. Ισως να κάνω εγω κάποιο λάθος, πάντως τα άλλα ενυδρεία που έχω με νερο απο τα προφίλτρα, χωρις καθόλου όσμωση και λιγότερα λιπάσματα πάνε πολύ καλύτερα απο θέμα φυτών. Στα άλλα εχω ph 8,2 ενώ σε αυτό με την όσμωση έχω 6,8 με 7,0. Ειδικά ο εχινόδορος πάει κατά διαόλου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά Σταμάτη συμφωνώ σε αυτό που λές, για τα ψάρια δεν νομίζω

Και τα ψάρια έχουν ανάγκη μετάλλων ιχνοστοιχείων κτλ.

Από την μία μεριά να παράγω τελείως καθαρό νερό και από την άλλη να το <<ρυπαίνω>> με ματσούνια, το θεωρώ κάπως…… Έπειτα αυτό που πιστεύω πως με τελείως απαλλαγμένο νερό από διάφορους οργανισμούς το μόνο που καταφέρνω είναι να ρίχνω το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών.

Επιπλέων να σημειώσω πως είμαι κατά των βελτιωτικών συσκευασμάτων που πουλάει η κάθε εταιρία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη μπερδευεστε..ειναι αναλογα και τα φυτα,τις συνθικες νερου,νιτρικα,φωτα,co2 και πολλα αλλα..

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν βαζεις 100% οσμωση θες 100% να συμπληρωνεις ιχνοστοιχεια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και τα ψάρια έχουν ανάγκη μετάλλων ιχνοστοιχείων κτλ.

Από την μία μεριά να παράγω τελείως καθαρό νερό και από την άλλη να το <<ρυπαίνω>> με ματσούνια, το θεωρώ κάπως…… Έπειτα αυτό που πιστεύω πως με τελείως απαλλαγμένο νερό από διάφορους οργανισμούς το μόνο που καταφέρνω είναι να ρίχνω το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών.

Επιπλέων να σημειώσω πως είμαι κατά των βελτιωτικών συσκευασμάτων που πουλάει η κάθε εταιρία

Για τα ματζούνια αρχίζω και γω εμπειρικά να πιστεύω οτι δεν είναι απαραίτητα τελικά. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι εννοειτε ματζουνια παιδια..ματζουνι μπορει να ειναι και το υγρο λιπασμα για καποιους,πραγμα που τα φυτα μας το χρειαζονται θελουμε δεν θελουμε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι εννοειτε ματζουνια παιδια..ματζουνι μπορει να ειναι και το υγρο λιπασμα για καποιους,πραγμα που τα φυτα μας το χρειαζονται θελουμε δεν θελουμε..

Όχι τα λιπάσματα ρε Κώστα, αυτά είναι <<φαί>> για τα φυτά. Για τα υπόλοιπα λέω, βακτήρια, σκορδόζουμα και ότι άλλο πλασάρουν οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως τι εννοειτε ματζουνια παιδια..ματζουνι μπορει να ειναι και το υγρο λιπασμα για καποιους,πραγμα που τα φυτα μας το χρειαζονται θελουμε δεν θελουμε..

Για μένα όλα μετατρέπονται σε ματζούνια όταν προσπαθούμε με αυτά να αντικαταστήσουμε την φύση. Οταν χρησιμοποιούνται ως βοηθήματα ή ως ανάγκη σε κάποιο πρόβλημα τότε είναι χρήσιμα. Με λίγα λόγια να αποφεύγονται οι υπερβολές. Τωρα αν σε 100% όσμωση πρέπει να βάζουμε όλα τα ιχνοστοιχεία απο το μπουκάλι δεν είναι φυσιολογικό και κάνει και κακό στις τσέπες μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι λαθος το οτι δεν μπορεις να εχεις ψαρια δε 100% αο. Εγω τους δισκους μου οπως και πολλοι αλλοι τους δικους τους τους εχουν σε 100%αο και συμπληρονουν ιχνοστοιχεια.

Εγω τωρα εχω ph 4.25 και ισα ισα που τα ψαρια μου το γουσταρουν πολυ.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

η άποψής είναι πολλες εγώ προσωπικά πιστευω ότι τα ιχνοστοιχεία είναι απαραίτητα στο ενυδρείο δεν ξέρω από το νερό της βρύσης αν έχει τα απαραίτητα συστατικά ?? το θέμα είναι να κρατάμε και της σωστές τιμές του ενυδρείο όπως το ph που για μένα είναι και το ποιο σημαντικό για τα ψάρια που έχω!!!! !!!

Έγινε επεξεργασία - lilos lilos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δν λεμε οτι θελουμε..

απο την στιγμη που εβαζες βρυσης , εστω και στην εξατμιση..τα ιδια λεμε..

Δεν λέμε το ίδιο.

Του λέτε του ανθρώπου οτι με 100% Α/Ο δεν θα έχει ψάρια σε λίγο καιρό!!!!!!!!!!!!

Το 10% που προτείνουμε όσοι χρησιμοποιούμε Α/Ο σε φυτεμένα, είναι περισσότερο για τα φυτά.

Οι μποστανάδες, μπορούν να σας πουν για τα ποια φυτά ευδοκιμούν στα χαμηλά pH,Gh/kH(αποτέλεσμα χρήσης της Α/Ο) και ποια όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μεγαλο διάστημα ? 3-4 χρόνια ας πούμε

Πάνω από 2 χρόνια και αφού είχε ωριμάσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...