Jump to content

Anubias A1200+ Vs Sunsun Hrx-1200H


Recommended Posts

Πες μας πρωτα εσύ γιατί είσαι αναμεσα στα δυο ενυδρεία και γιατί έτσι ώστε να μην γράφουμε τζάμπα , οι προτεραιότητες διαφέρουν στον κάθε ενα όπως και τα γούστα

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρωτα εσύ γιατί είσαι αναμεσα στα δυο ενυδρεία και γιατί έτσι ώστε να μην γράφουμε τζάμπα , οι προτεραιότητες διαφέρουν στον κάθε ενα όπως και τα γούστα

Ο κυριοτερος λογος ειναι η τιμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θελεις να φτιαξεις?Θα βαλεις φυτα?Τι ψαρια σκεφτεσε?

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα τιμης αλλα και επιπλου θα προτιμουσα το sun sun! Nομιζω εχει και ενα φιλτρο ενσωματομενο!

Οχι οτι το αλλο δεν ειναι ωραιο!

Παντως το sun sun δεν ειναι χαλι ποιοτικα, αν αυτο φοβασαι, επειδη ειναι κινεζια!

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα τιμης αλλα και επιπλου θα προτιμουσα το sun sun! Nομιζω εχει και ενα φιλτρο ενσωματομενο!

Οχι οτι το αλλο δεν ειναι ωραιο!

Παντως το sun sun δεν ειναι χαλι ποιοτικα, αν αυτο φοβασαι, επειδη ειναι κινεζια!

Αυτο που με απασχολει ειναι το υψος, ειναι πολυ πιο ψηλο το sunsun και γι αυτο εχει και 73 λιτρα περισσότερα. Θα με δυσκολεψει στο καθαρισμα, αποχες και δεν ξερω και αν φαινεται και ωραια με τετοιο υψος..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιο ψηλο ειναι το ανουμπιας κατα 5 ποντους εκτος κι αν βλεπω τοσο λαθος!

Αλλα στους 60 ποντους πιστεψε με δεν εχεις κανενα προβλημα στο καθαρισμα. Εμενα που ειναι 83, ναι εχω προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε

Έχουν ίδιες διαστάσεις

Και το anubias ειναι πιο μεγάλο

Επισης δίνει την βάση ΜΑΖΙ

και έχει λάμπες με πιο πολλα watt

Οπότε εγώ ψηφίζω Anubias

Για τα παραπάνω

Πάντως έχουν κάνει λάθος και στα δύο ενυδρεία

Σε θέμα λίτρων

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε

Έχουν ίδιες διαστάσεις

Και το anubias ειναι πιο μεγάλο

Επισης δίνει την βάση ΜΑΖΙ

και έχει λάμπες με πιο πολλα watt

Οπότε εγώ ψηφίζω Anubias

Για τα παραπάνω

Πάντως έχουν κάνει λάθος και στα δύο ενυδρεία

Σε θέμα λίτρων

Εχω το SunSun. Έχει 3 λάμπες T-5 των 39W

Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε

Έχουν ίδιες διαστάσεις

Και το anubias ειναι πιο μεγάλο

Επισης δίνει την βάση ΜΑΖΙ

και έχει λάμπες με πιο πολλα watt

Οπότε εγώ ψηφίζω Anubias

Για τα παραπάνω

Πάντως έχουν κάνει λάθος και στα δύο ενυδρεία

Σε θέμα λίτρων

Εχω το SunSun. Έχει 3 λάμπες T-5 των 39W. Έχουν κάνει λάθος στα χαρακτηριστικά. Το φίλτρο του δε κάνει για τα λίτρα, χρειάζεται εξωτερικό. Είναι πολύ όμορφο στην εμφάνιση αλλά ένα μειονέκτημά του είναι το καπάκι του..... γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη σκέψη θα επέλεγα το Anubias. Άν και συγκριτικά στην τιμή του με το άλλο ενυδρείο είναι πιο ακριβό. Δίνει και τη βάση μαζί όμως όπως αναφέρανε τα παιδιά παραπάνω και το θεωρώ καλύτερο απο θέμα επίπλου. Είμαι της άποψης καλύτερα να πάρεις κάτι πιο ακριβό αλλα να είναι καλό παρά να στηρίζεσαι απλά και μόνο στην τιμή. Να πάρεις κάτι που θα σου αρέσει και θα το ευχαριστηθείς. Η απόφαση δική σου ...

Link to comment
Share on other sites

Αααα αφού το έχεις

Γενικά επειδή είχε τύχει να τα δω από κοντά

Το φίλτρο δεν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ το sun sun τη δινει τη βαση; Πανο στην ειχαν δωσει ή την αγορασες;

Link to comment
Share on other sites

Ξεπερναει την τιμη του ανουμπιας; Αν ναι δεν υπαρχει λογος να μην παρει το ανουμπιας!

Εσυ γενικα εισαι ευχαριστημενος ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

327 € πήγε όλο τον πακέτο. Είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το ενυδρειο. Το φωτιστικό να ηταν πιο εύχρηστο και θα ηταν κορυφή. Αυτές τις κούρμπες που έχει στις μπροστινές γωνίες δε τις αλλάζω με τίποτα. Αν είχαν την ίδια τιμή θα το σκεφτόμουν σοβαρά ποιο θα έπαιρνα τελικά. Το καπάκι ειναι ελαφρύ (αλουμίνιο) και αφαιρείται εύκολα αν και για να κανω εργασίες αρκεί να ανοίξω το μπροστινό άνοιγμα και να σείρω όλο το καπάκι 6 εκατοστα προς τα πίσω για να μεγαλώσω το άνοιγμα και να με βολεύει περισσότερο στις εργασίες που βέβαια σπάνια κανω. Βασικα μονο το φωτιστικό ειναι "κάπως" και μου τη σπάει. Η χωρητικότητα του επίπλου ειναι πολυ μεγαλύτερη απο του Anubias απο οτι βλέπω. Το οτι ειναι Κινεζιά δε με ενοχλεί καθόλου. Είμαι ευχαριστημένος!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απ την αλλην οι κουρμπες δεν μου αρεσουν καθολου!! Χαλανα το οπτικο αποτελεσμα και νομιζω οτι ειμαι σε λουνα παρκ με περιεργους καθρεπτες, δεν καθαριζωνται ευκολα και γενικα μου δινουν μια εσθησει ψευτικου....

Βεβαια ο φροϊντ λεει οτι η κουρμπα δειχνη εναν πιο ευκαμπτο εσωτερικο κοσμο που δεχεται το καθε τι καινουργειο, ενω η ωμη γωνια δειχνη καποιον χαρακτηρα αποτομο με ασημη παιδικη ηλιακια....

Τι να πω γουστα ειναι αυτα.....

Υγ: ειπα να ευθημησουμε λιγο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κουλά έλεγε ο Φρόιντ γιαυτό δε μπορούμε να τον ξεχάσουμε

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως....

Απλα το θεμα ειναι οτι εαν στην τιμη ειναι κοντα και ειναι και τα δυο απο low cost κατασκευαστη τοτε το μονο που μενει για να παρθει η αποφαση ειναι πιο σπυ αρεσει πιο πολυ....

Τα τεχνικα ειναι κοντα μεταξυ τους....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επειδη προσφατα ειδα και τις δυο εταιριες (τα αμεσως μικροτερα μοντελα) anubias δαγκωτω. Πιο καλη και προσεγμενη κατασκευη κατα την γνωμη μου και το ενσωμετωμενο στο καπακι φιλτρο του sun sun μου σπαει τα νευρα και μου χαλαει ολον τον οπτικο μου οριζοντα η εισοδος του που κρεμετε μες τη μεση....

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω και εγω υπερ ανουμπια. Το σαν σαν ειναι καλο για τα λεφτα του σαν ποιοτητα κατασκευης αλλα το καπακι του μπελας με τις λαμπες και τα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το sun sun σε μικροτερες διαστασεις.

Αν θεωρησω οτι το καπακι ειναι το ιδιο θα σου προτεινα να το αποφυγεις.

Θελει κοψιμο σε περιπτωση που βαλεις εξωτερικο φιλτρο, και αν χρειαστεις ανεμιστηρακια θα ειναι μπελας λογω της κλισης που εχει...

Σαν κατασκευη γενικα ομως ειναι πολυ αξιοπιστο,εχει στεγανοποιησεις στο φωτιστικο του που δεν το περιμενα απο κινεζο και ειναι και οι κουρμπες που εμενα προσωπικα μαρεσουν πολυ (και καθαριζουν ευκολοτερα απ την γωνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δες και τις τιμες μαζι με την βαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Δες και τις τιμες μαζι με την βαση.

Το sunsun εχει μαζι με βαση 323 ευρω , ενω το ανουμπιας 392.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι ποσα λιτρα πραγματικα ειναι το ανουμπιας και μεχρι πιο υψος σε εκατοστα γεμιζει. Διοτι εχουν διαφορα 73 λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...