Jump to content

Άλγη Και Σαλιγκάρια


Recommended Posts

Στο σαλιγκαροτροφείο μου (ε καλά έχω και μερικά ψαράκια μέσα) έχει αναπτυχθεί αυτή η άλγη (εάν λέγεται έτσι, γιατί πιο πολύ για χόρτα/φύκια μου μοιάζει). Τα σαλιγκάρια δεν την τρώνε. Ξέρει κάνεις τι είναι και εάν θα πρέπει να την ξεφορτωθώ ή εάν είναι άκακη. Αισθητικά πάντως να σημειώσω ότι δεν με πειράζει. Επίσης στην δεύτερη φωτογραφία έχω αυτή την πράσινη άλγη στο τζάμι που δεν την τρώνε επίσης τα σαλιγκάρια και βγαίνει πολύ πιο δύσκολα από την καφέ άλγη (τουλάχιστον με την βούρτσα που χρησιμοποιώ εγώ). Ξέρεις κάνεις πως μπορώ να την ξεφορτωθώ εύκολα;

post-58598-0-56407300-1402660241_thumb.jpg

post-58598-0-55923500-1402660249_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η άλγη που φαίνεται στην 1η φωτο ειναι Green ή Black Beard (μοιάζει με μούσι γι αυτο ονομαζεται ετσι)

Αν υπάρχουν ολοκληρα φυλλα που εχουν καλυφθει από τη συγκεκριμένη άλγη, ειναι καλό να τα κόψεις

Οφείλεται κυρίως σε χαμηλά επίπεδα CO2

Θα σου προτεινα να χρησιμοποιήσεις excel ή να αυξήσεις τα επίπεδα του CO2

Στη 2η φωτο, μου μοιάζει με Green Spot στο ξεκίνημα της

Οφείλεται στο έντονο φως και στα χαμηλά επίπεδα CO2

Ομοίως με παραπάνω

Γενικά για τις άλγες ειναι καλό να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα στη ρίζα του, γιατί συνήθως επανεμφανίζονται

Αν χτυπάει απευθείας ο ηλιος στο τζάμι, πρέπει να βρεις λύση

Να δεις τι γίνεται με τον φωτισμό σου (watt & φωτοπερίοδος)

Να αυξήσεις τα επίπεδα του CO2

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Την BBA την έξυσα και βγήκε. Έχω ξεκινήσει ήδη να ψάχνω για καινούργιο φωτιστικό (αυτό που έχω είναι 10000Κ από θαλάσσιο) με καπάκι και ήξερα ότι θέλει αλλαγή απλά το ανέβαλα. Πάντως το μόνο πράγμα που σίγουρα συνδέω με την εμφάνιση της είναι η κυκλοφορία νερού. Έχει εμφανιστεί ΜΟΝΟ εκεί οπού σκάει το νερό από τον κυκλοφορητή. Δηλαδή το μόνο κλαδί που είναι εκεί μπροστά και τα μόνα φύλλα της ανούπιας που φτάνουν μέχρι εκεί επάνω.

Για την green spot έχετε δίκαιο. Πρωτοεμφανίστηκε όταν άφησα τις κουρτίνες ανοιχτές ένα ΣΚ και έφυγα από το σπίτι. Τώρα δεν βγαίνει με το βουρτσάκι που καθαρίζω τα τζάμια αλλά ούτε και έχει εξαπλωθεί πολύ. Με τηλεκάρτα ή ξυράφι δεν δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Την BBA ελπίζω να μην την έξυσες μέσα στο ενυδρείο γιατί την σκόρπισες . . .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω παλεψα ενα διαζτημα με την ΒΒΑ. Ηταν οντως παλη γιατι δν εφευγε με τιποτα....τι οξυζενε, τριψιμο για απομακρυνση.....τιποτα....υπερδοσολογια εξελ.....ετσι και ετσι....

Η ιαση ηρθε με αυξηση του διοξιδειου και σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο γενικοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rastafari κατέβασα την στάθμη του νερού μέχρι να εξέχουν τα κλαδιά και την έβγαλα...βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

30% κάθε εβδομάδα. Προετοιμασμένο νερό σ' ένα βαρελάκι με αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, εάν θες να εξαφανίσεις τα σαλιγκάρια (είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν ξεκίνησα τα ζωντανά φυτά) μπορείς να αγοράσεις 1-2 zebra loach και σε μια δυο μέρες τα σαλιγκάρια θα είναι παρελθόν. Όσο για την άλγη θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (μεγάλη προσοχή στον φωτισμό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, εάν θες να εξαφανίσεις τα σαλιγκάρια (είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν ξεκίνησα τα ζωντανά φυτά) μπορείς να αγοράσεις 1-2 zebra loach και σε μια δυο μέρες τα σαλιγκάρια θα είναι παρελθόν. Όσο για την άλγη θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (μεγάλη προσοχή στον φωτισμό).

Καλησπέρα

Τα zebra loach θέλουν κοπάδι, ενυδρείο με αρκετό μήκος και χαμηλό σχετικά pH

Η καλύτερη λύση για λαθρεπιβάτες είναι 2-3 helena..., τα οποία όμως θα πρέπει να ταίζεις κανονικά όταν δεν θα υπάρχουν πλέον λαθρεπιβάτες

Επίσης ειναι ένα είδος σαλιγκαριού που αναπαράγεται σχετικά εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο zebra loach και τα έχω 2 χρόνια, χαίρουν άκρα υγείας, φυσικά μετά τον αφανισμό των σαλιγκαριών τρέφονται από τα φυλλαράκια που δίνω και στα άλλα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ούτε και εγώ συμφωνώ να βάλω ψάρια σε ακατάλληλες συνθήκες γι'αυτά.

Για τα Helena έχω ακούσει άλλα πάλι δεν νιώθω καλά να το κάνω. Και η αλήθεια είναι ότι ούτε θα ήθελα να τα σκοτώσω με κάποιον άλλο τρόπο. Το ξέρω ότι ίσως να χρειαστεί εάν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Τα Helena μπαίνουν σε ζευγάρι (εάν μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις - κάνω λάθος; ) ενώ οι λαθρεπιβάτες είναι ερμαφρόδιτοι γι'αυτό και πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα.

Έχω ήδη παραγγείλει καινούργιο καπάκι με φώτα οπότε θα δούμε και εάν τελικά το πρόβλημα ήταν το φωτιστικό.

Έγινε επεξεργασία - jajo
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο zebra loach και τα έχω 2 χρόνια, χαίρουν άκρα υγείας, φυσικά μετά τον αφανισμό των σαλιγκαριών τρέφονται από τα φυλλαράκια που δίνω και στα άλλα ψαράκια.

Εγώ ανέφερα τις σωστές συνθήκες που πρέπει να κρατιούνται τα συγκεκριμένα ψάρια

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του

Το σημαντικό θέμα ειναι να δεις τη συμπεριφορά ενός είδους όταν θα του προσφέρεις σωστές συνθήκες (κοπάδιασμα, σωστό νερο...κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...