Jump to content

Biopellet Απορίες Και Αποτελεσματα


lykourgos

Recommended Posts

με αφορμή που σε δυο μήνες ξεκινάω ενα καινούργιο ενυδρειο και σκέφτομαι απο την αρχη να ξεκινήσω bp μέσα απο αυτο το θέμα θέλω να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και τι αποτελεσματα που εχει φέρει αυτη η μέθοδος στα ενυδρεια μας.

επισης να αναφέρουμε και τι ριακτορες δουλεύουμε και τι μάρκα bp

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το θεμα,με το καλο να στηθει το καινουργιο,χωρις κανενα θεμα και να παει σφαιρα σαν το προηγουμενο.Τι διαστασεις θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το θεμα,με το καλο να στηθει το καινουργιο,χωρις κανενα θεμα και να παει σφαιρα σαν το προηγουμενο.Τι διαστασεις θα εχει?

Νίκο θα κάνω αναφορά στο θέμα μου σύντομα ας αφήσουμε αυτο καθαρό για τις απορίες-εμπειρίες-αποτελεσματα τις μεθόδου bp

υγ.ευχαριστω πολυ για τα καλα λόγια

Link to comment
Share on other sites

και ξεκινάω τα εχω δουλέψει στο ενυδρειο μου 4 μήνες και με βοήθησαν πολυ να μειώσω τότε τα νιτρικά που ειχα τα δούλεψα σε εναν ριακτορα two litle fish με μια αντλία 1100 λίτρα αλλα η ανάδευση τους ποτε δεν ήταν αυτο που ήθελα έψαξα γι αλλο ριακτορα τελικα δεν βρήκα και τα σταμάτησα χωρις να δω σε βάθος χρόνου αν είχαν αποτέλεσμα και σε αλλα θεματα παρα μόνο με τα νιτρικά. επισης δούλεψα τις vertex το υλικό

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω δύο μέρες τώρα τον ριάκτορα miniX από το fish-street και η ανάδευση που έχω στα NP είναι πολύ πολύ καλή! Τώρα για αποτελέσματα θα χρειαστώ τουλάχιστον κανένα δίμηνο! Ο ριάκτορας είναι μακράν ο πιο φθηνός της αγοράς και χωράει άνετα μέχρι και 300ml σε πλήρη ανάδευση!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Τα biopellets για να δουλέψουν θέλουν συνεχή και καλή ροή συνέχεια.

Θέλει προσοχή,ανάλογα τον ριακτορα φυσικά,να μην μπουκώσουν και πέσει η ροή τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα biopellets για να δουλέψουν θέλουν συνεχή και καλή ροή συνέχεια.

Θέλει προσοχή,ανάλογα τον ριακτορα φυσικά,να μην μπουκώσουν και πέσει η ροή τους.

φίλε μου τα δουλεύεις; αν ναι ποσο καιρό και τι αποτελεσματα σου εχει φέρει;

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα δουλεύεις; αν ναι ποσο καιρό και τι αποτελεσματα σου εχει φέρει;

Δουλεύω τα biopellet πάνω από ένα εξάμηνο,μπορεί και κοντά στο χρόνο.

Τα πρώτα τα είχα στον phosban 150.Είχα προβλήματα με την ροή καθώς μπούκωναν πολύ εύκολα.

Τώρα τα έχω στον ριακτορα της reef octopus τον 90int.

Δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Τώρα όσο αφορά στα αποτελέσματα.

Θέλει πολύ καλό σκιμμαρισμα και δυνατό.

Αυτήν την στιγμή δεν ανεβαίνω πάνω από 5 νιτρικά.Ίσως θέλω λίγο ακόμα συμπλήρωμα στο υλικό.

Και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω τα biopellet πάνω από ένα εξάμηνο,μπορεί και κοντά στο χρόνο.

Τα πρώτα τα είχα στον phosban 150.Είχα προβλήματα με την ροή καθώς μπούκωναν πολύ εύκολα.

Τώρα τα έχω στον ριακτορα της reef octopus τον 90int.

Δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

Τώρα όσο αφορά στα αποτελέσματα.

Θέλει πολύ καλό σκιμμαρισμα και δυνατό.

Αυτήν την στιγμή δεν ανεβαίνω πάνω από 5 νιτρικά.Ίσως θέλω λίγο ακόμα συμπλήρωμα στο υλικό.

Και αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα.

Συμπληρώνω και φώτο από τον ριακτορα.

Φαίνεται και η ανάδευση που σε αυτόν είναι με κυκλική ροή.

IMG_1588_zps21cafe74.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο θα προσπαθήσω να ανεβάσω αύριο.

Περίπου 100 ml.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα λυκο και δεν ειχαμε κατι οσον αφορα στα bio pellets :thumbsu:

Προσωπικα τα δουλευω 6-7 μηνες και τους τελευταιους 3 σε ενα tlf reactor.

Φυσικα και μπουκωνε,αλλα με καποιες πατεντες και με μια πιο δυνατη αντλια το προβλημα λυθηκε σχετικα.

Νομιζω πως ειναι ενας πολυ καλος τροπος να κραταμε χαμηλα τα νιτρικα και ισως τα φωσφορικα αλλα δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια.

Δηλαδη αν εχουμε ηδη ενα καθαρο ενυδρειο(οσον αφορα στις τιμες) ισως να κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Γενικοτερα σαν μεθοδος μου αρεσει πολυ.

ΠΡΕΠΕΙ ομως να ειμαστε πολυ προσεκτκοι στην αναδευση του υλικου να ειναι διαρκης και πολυ καλη/ομοιομορφη οπως και να ξεκιναμε ΠΑΝΤΑ με σχεδον το 1/3 απο τον προτεινομενη δοση του κατασκευαστη.

Καλυτερα να αντιμετωπιζουμε τα bio pellet οπως τη vodka και να διαμορφωνουμε τη ποσοτητα/δοσολογια τους αναλογα με το αποτελεσμα.

Με τη vodka κανουμε μετρησεις και μετα ρυθμιζουμε τα ml που θα ριχνουμε.Ετσι και με αυτα θα πρεπει να δουμε(βαση τιμων) ποια ποσοτητα ειναι αποτελεσματικη και μετα να ρυθμισουμε τα ml.

Mετα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Επισης θελει πολυ προσοχη σε διακοπη ρευματος.

Αν μεινει το νερο στασιμο μεσα στο reactor για πολλες ωρες τοτε αυτο που θα επιστρεψει μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα.

Η' το βαζουμε σε ups η' προσωπικα εχω πιο ψηλα την επιστροφη του και οταν βγαινει απο το ρευμα βγαινει μαζι και ολο το νερο απο το δοχειο.

Μακη μου εσενα σου κατεβαζει και τα φωσφορικα?

Link to comment
Share on other sites

Maik γιατί αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα;

Κάνω μια αλλαγή κάθε βδομάδα γιατί δεν είναι και μεγάλη.Ένα 10%.

Ωραιο θεμα λυκο και δεν ειχαμε κατι οσον αφορα στα bio pellets :thumbsu:

Προσωπικα τα δουλευω 6-7 μηνες και τους τελευταιους 3 σε ενα tlf reactor.

Φυσικα και μπουκωνε,αλλα με καποιες πατεντες και με μια πιο δυνατη αντλια το προβλημα λυθηκε σχετικα.

Νομιζω πως ειναι ενας πολυ καλος τροπος να κραταμε χαμηλα τα νιτρικα και ισως τα φωσφορικα αλλα δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια.

Δηλαδη αν εχουμε ηδη ενα καθαρο ενυδρειο(οσον αφορα στις τιμες) ισως να κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Γενικοτερα σαν μεθοδος μου αρεσει πολυ.

ΠΡΕΠΕΙ ομως να ειμαστε πολυ προσεκτκοι στην αναδευση του υλικου να ειναι διαρκης και πολυ καλη/ομοιομορφη οπως και να ξεκιναμε ΠΑΝΤΑ με σχεδον το 1/3 απο τον προτεινομενη δοση του κατασκευαστη.

Καλυτερα να αντιμετωπιζουμε τα bio pellet οπως τη vodka και να διαμορφωνουμε τη ποσοτητα/δοσολογια τους αναλογα με το αποτελεσμα.

Με τη vodka κανουμε μετρησεις και μετα ρυθμιζουμε τα ml που θα ριχνουμε.Ετσι και με αυτα θα πρεπει να δουμε(βαση τιμων) ποια ποσοτητα ειναι αποτελεσματικη και μετα να ρυθμισουμε τα ml.

Mετα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Επισης θελει πολυ προσοχη σε διακοπη ρευματος.

Αν μεινει το νερο στασιμο μεσα στο reactor για πολλες ωρες τοτε αυτο που θα επιστρεψει μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα.

Η' το βαζουμε σε ups η' προσωπικα εχω πιο ψηλα την επιστροφη του και οταν βγαινει απο το ρευμα βγαινει μαζι και ολο το νερο απο το δοχειο.

Μακη μου εσενα σου κατεβαζει και τα φωσφορικα?

Πολύ σωστά αυτά που γράφεις για την ροή.

Επίσης αν πέσει η ροή τους από τυχόν μπούκωμα έχουν και την θεσπέσια μυρωδιά των νεκρών βακτηρίων.

Από αναφορές σε ξένα site το βασικό πρόβλημα που είχαν όλοι ήταν η σωστή ροή.

Έχουν ένα μειονέκτημα στα φωσφορικά.Μπορεί να μην τα κατεβάσουν όσο τα νιτρικά.

Σε αυτό μπορούμε να τα βοηθήσουμε με κάποιο αντιφωσφορο αλουμινίου για να πετύχουμε την τιμή που θέλουμε.

Μην ξεχνάμε και την σωστή αναλογία των φωσφορικών-νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα λυκο και δεν ειχαμε κατι οσον αφορα στα bio pellets :thumbsu:

Προσωπικα τα δουλευω 6-7 μηνες και τους τελευταιους 3 σε ενα tlf reactor.

Φυσικα και μπουκωνε,αλλα με καποιες πατεντες και με μια πιο δυνατη αντλια το προβλημα λυθηκε σχετικα.

Νομιζω πως ειναι ενας πολυ καλος τροπος να κραταμε χαμηλα τα νιτρικα και ισως τα φωσφορικα αλλα δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια.

Δηλαδη αν εχουμε ηδη ενα καθαρο ενυδρειο(οσον αφορα στις τιμες) ισως να κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Γενικοτερα σαν μεθοδος μου αρεσει πολυ.

ΠΡΕΠΕΙ ομως να ειμαστε πολυ προσεκτκοι στην αναδευση του υλικου να ειναι διαρκης και πολυ καλη/ομοιομορφη οπως και να ξεκιναμε ΠΑΝΤΑ με σχεδον το 1/3 απο τον προτεινομενη δοση του κατασκευαστη.

Καλυτερα να αντιμετωπιζουμε τα bio pellet οπως τη vodka και να διαμορφωνουμε τη ποσοτητα/δοσολογια τους αναλογα με το αποτελεσμα.

Με τη vodka κανουμε μετρησεις και μετα ρυθμιζουμε τα ml που θα ριχνουμε.Ετσι και με αυτα θα πρεπει να δουμε(βαση τιμων) ποια ποσοτητα ειναι αποτελεσματικη και μετα να ρυθμισουμε τα ml.

Mετα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Επισης θελει πολυ προσοχη σε διακοπη ρευματος.

Αν μεινει το νερο στασιμο μεσα στο reactor για πολλες ωρες τοτε αυτο που θα επιστρεψει μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα.

Η' το βαζουμε σε ups η' προσωπικα εχω πιο ψηλα την επιστροφη του και οταν βγαινει απο το ρευμα βγαινει μαζι και ολο το νερο απο το δοχειο.

Μακη μου εσενα σου κατεβαζει και τα φωσφορικα?

Κάνω μια αλλαγή κάθε βδομάδα γιατί δεν είναι και μεγάλη.Ένα 10%.

Πολύ σωστά αυτά που γράφεις για την ροή.

Επίσης αν πέσει η ροή τους από τυχόν μπούκωμα έχουν και την θεσπέσια μυρωδιά των νεκρών βακτηρίων.

Από αναφορές σε ξένα site το βασικό πρόβλημα που είχαν όλοι ήταν η σωστή ροή.

Έχουν ένα μειονέκτημα στα φωσφορικά.Μπορεί να μην τα κατεβάσουν όσο τα νιτρικά.

Σε αυτό μπορούμε να τα βοηθήσουμε με κάποιο αντιφωσφορο αλουμινίου για να πετύχουμε την τιμή που θέλουμε.

Μην ξεχνάμε και την σωστή αναλογία των φωσφορικών-νιτρικών.

πολυ σημαντικη η βοηθεια σας τι ριακτορες προτεινεται? πιστευω οτι κατα 99% θα ξεκινησω το νεο με bp

Link to comment
Share on other sites

επισης μια ερωτηση στην χρηση bp και αντιφωσφορο μαζι ανθρακα βαζουμε η δεν χρειαζεται?

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν γραφτεί είναι αλήθεια και πρέπει να εστιάσουμε με ιδιαίτερη προσοχή στην ποσότητα τον ριακτορα που θα βάλουμε και την κυκλοφορία......

Τρέχω με bio pellet το σύστημα μου από το 2011 και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο Ενυδρειο μου είτε αυτό που τρέχει τώρα η κάποιο μελλοντικό χωρίς αυτά....

Πολλές φορές στο net έχουν ανοιχτεί θέματα με ατέρμονους διαλόγους από κατόχους που είτε πίνουν νερό στο όνομα τους είτε άλλους που είναι αρκετά επιφιλαχτικοι .Υπαρχει και μια κατηγορία χομπιστων που χωρίς

να έχουν επαφή ποτέ με το θέμα bio pellet η στην καλύτερη μια πολύ μικρή και δυσάρεστη εμπειρία από αυτά

έχουν κωλησει στην άνευ όρων δαιμονοποίηση τους....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν γραφτεί είναι αλήθεια και πρέπει να εστιάσουμε με ιδιαίτερη προσοχή στην ποσότητα τον ριακτορα που θα βάλουμε και την κυκλοφορία......

Τρέχω με bio pellet το σύστημα μου από το 2011 και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο Ενυδρειο μου είτε αυτό που τρέχει τώρα η κάποιο μελλοντικό χωρίς αυτά....

Πολλές φορές στο net έχουν ανοιχτεί θέματα με ατέρμονους διαλόγους από κατόχους που είτε πίνουν νερό στο όνομα τους είτε άλλους που είναι αρκετά επιφιλαχτικοι .Υπαρχει και μια κατηγορία χομπιστων που χωρίς

να έχουν επαφή ποτέ με το θέμα bio pellet η στην καλύτερη μια πολύ μικρή και δυσάρεστη εμπειρία από αυτά

έχουν κωλησει στην άνευ όρων δαιμονοποίηση τους....

πολυ σημαντικά αυτα που λες αλλα βρες χρονο και κανε μια παρουσίαση του χρονικού με τα bp τις δυσκολίες που βρηκες αν κατάλαβες πως παει να στραβώσει και τι έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχουν γραφτεί είναι αλήθεια και πρέπει να εστιάσουμε με ιδιαίτερη προσοχή στην ποσότητα τον ριακτορα που θα βάλουμε και την κυκλοφορία......

Τρέχω με bio pellet το σύστημα μου από το 2011 και δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο Ενυδρειο μου είτε αυτό που τρέχει τώρα η κάποιο μελλοντικό χωρίς αυτά....

Πολλές φορές στο net έχουν ανοιχτεί θέματα με ατέρμονους διαλόγους από κατόχους που είτε πίνουν νερό στο όνομα τους είτε άλλους που είναι αρκετά επιφιλαχτικοι .Υπαρχει και μια κατηγορία χομπιστων που χωρίς

να έχουν επαφή ποτέ με το θέμα bio pellet η στην καλύτερη μια πολύ μικρή και δυσάρεστη εμπειρία από αυτά

έχουν κωλησει στην άνευ όρων δαιμονοποίηση τους....

Οτι ακριβως συμβαινει με τις Τ5 και τα λεντ

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω Στρατο οτι τετοια θεματα υπαρχουν παντου στο χομπυ μας, bp- t5/led- chaeto/ats/skimmer- βακτυριδια....

Θαναση θα ηθελα και εγω να δω το χρονικο σου με τα bp γιατι φαινετε ενδιαφερων το ολο θεμα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνωντας χθες με το λυκουργο για πατεντες και bio pellet reactor επεσα σε αυτον εδω

073.jpg

Bιντεο

Και γενικοτερα πληροφοριες

http://www.jns.idv.tw/2007html/products/view.php?lang=eng&CatId=20&Model=OMEGA-2

Δεν ειναι κακος :jig:

Και λογο σχεδιασμου απ'οσους ειδα ολοι δουλευουν με πολυ μικρες αντλιες(κοιτα να δεις η παλιο ΔΕΗ τι μας εχει βαλει και κοιταμε :bling: )

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα λυκο και δεν ειχαμε κατι οσον αφορα στα bio pellets :thumbsu:

Προσωπικα τα δουλευω 6-7 μηνες και τους τελευταιους 3 σε ενα tlf reactor.

Φυσικα και μπουκωνε,αλλα με καποιες πατεντες και με μια πιο δυνατη αντλια το προβλημα λυθηκε σχετικα.

Νομιζω πως ειναι ενας πολυ καλος τροπος να κραταμε χαμηλα τα νιτρικα και ισως τα φωσφορικα αλλα δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια.

Δηλαδη αν εχουμε ηδη ενα καθαρο ενυδρειο(οσον αφορα στις τιμες) ισως να κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

Γενικοτερα σαν μεθοδος μου αρεσει πολυ.

ΠΡΕΠΕΙ ομως να ειμαστε πολυ προσεκτκοι στην αναδευση του υλικου να ειναι διαρκης και πολυ καλη/ομοιομορφη οπως και να ξεκιναμε ΠΑΝΤΑ με σχεδον το 1/3 απο τον προτεινομενη δοση του κατασκευαστη.

Καλυτερα να αντιμετωπιζουμε τα bio pellet οπως τη vodka και να διαμορφωνουμε τη ποσοτητα/δοσολογια τους αναλογα με το αποτελεσμα.

Με τη vodka κανουμε μετρησεις και μετα ρυθμιζουμε τα ml που θα ριχνουμε.Ετσι και με αυτα θα πρεπει να δουμε(βαση τιμων) ποια ποσοτητα ειναι αποτελεσματικη και μετα να ρυθμισουμε τα ml.

Mετα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.

Επισης θελει πολυ προσοχη σε διακοπη ρευματος.

Αν μεινει το νερο στασιμο μεσα στο reactor για πολλες ωρες τοτε αυτο που θα επιστρεψει μπορει να προκαλεσει πολλα προβληματα.

Η' το βαζουμε σε ups η' προσωπικα εχω πιο ψηλα την επιστροφη του και οταν βγαινει απο το ρευμα βγαινει μαζι και ολο το νερο απο το δοχειο.

Μακη μου εσενα σου κατεβαζει και τα φωσφορικα?

Μιχάλη τι πατέντες έκανες;

Τι αντλία χρησιμοποιείς ;

Είσαι ικανοποιημένος με την ανάδευση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...