Jump to content

Biopellet Απορίες Και Αποτελεσματα


lykourgos

Recommended Posts

Μανο μου εβγαλα τελειως τα πλαστικα και τις σιτες που ειχε μεσα στο θαλαμο και εbαλα στο στομιο μονο ενα σωληνα pvc,περιπου 1-2 δαχτυλα αποσταση απο τον πατο του reactor.

Απλα στο τελειωμα του εβαλα και ενα δυχτακι για να μη μου τα "ξερναει" οταν σταματαγε η λειτουργια του.

Δουλευε πολυ πολυ καλυτερα σε σχεση με το δικο του σωληνα.

Εβαλα και μια αντλια 1300λ/ω sta 13 w και ηταν μια χαρα(δεν θυμαμαι τωρα εταιρια,αν το χρειαζεσαι πες μου να παω να δω το κουτι).

Η αναδευση ηταν πολυ καλυτερη επισης.

Το κακο ηταν οτι βουλωνε το δυχτακι και πανω στη προσπαθεια να βρω κατι καλυτερο να βαλω στην εξοδο του reactor βαρεθηκα και το αφησα.

Αν ειναι θα βαλω και μερικες φωτο πιο μετα :thumbsu:

Εχεις και εσυ τον ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε Μιχάλη και επειδή δεν δουλεύει καλά με 1000 αρα αντλία και για να μην αναγκαστώ να πάρω αυτό

AFM Marine BP-1.0 Fluidised Reactor

που κάνει 150 ευρώ , το ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου 5 λεπτα να βγαλω φωτο μανο μου και ν'ανοιξω pc

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Μανο εβγαλα μερικες φωτο αλλα ξερεις ποσο τραγικος ειμαι με αυτες,οποτε δεν ξερω αν βοηθησουν πολυ. :hot:

Ο σωληνας pvc ειναι φ20 και κουμπωνει απο την εξω πλευρα του στομιου πανω στο καπακι.Εμενα σφηνωνε πολυ καλα και δεν εβαζα τεφλον.

Η αντλια ηταν της wave 1300λ/ω στα 13w και την αγορασα καπου στα 35-40 ευρω,αν θυμαμαι καλα.

Παντως και με μια 1000αρα που ειχα στα 5,5w εκανα πολυ καλα τη δουλεια μου αλλα μου μπουκωνε το δυχτακι συντομα :cigar:

Δοκιμασα διαφορα υλικα στην ακρη του σωληνα,αλλα περναγαν απο μεσα τα "καραμελακια" :usd:

Παντως μεχρι τα 250 ml ηταν πολυ ανετη η ροη.Ισως στο μηνα να μπουκωνε απο τον αερα αλλα μια φορα το μηνα παντα τον ανοιγα για συντηρηση.

Alphapiomicron2985_zpsd15411c0.jpg

Alphapiomicron2986_zps316c2abb.jpg

Εγω να σου πω την αληθεια ελεγα μηπως καναμε με το λυκο κανενα diy με πολυ μικρο σωληνα(σαν ακτινα) οπου ειναι και το μυστικο για την ευκολη ροη,αλλα ειδα αυτον που εβαλα παραπανω και θελω να το ψαξω λιγο πρωτα γιατι μου αρεσει.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι έχεις κάνει και σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το προσπαθήσω και εγώ , αλλά ρε Μιχάλη μου έχουν πει ότι για να δουλέψει ΄΄δυνατά' ' είναι να πετύχεις ομοιομορφη ανάδευση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αυτο μανο μου!

Σιγουρα δουλευουν καλυτερα με δυνατη ροη γιατι περναει το νερο απ'ολο το υλικο αλλα αυτο που την κανει απαραιτητη,ειναι το οτι ετσι δεν ευννοειται το clamping.

Αυτο συμβαινει οταν δεν υπαρχει καλη ροη και τα pellet ενωνονται μεταξυ τους κατι το οποιο ειναι επικυνδινο.

Δεν πρεπει να υπαρχει στασιμο σημειο μεσα στο reactor.

Μην ευχαριστεις για τις πληροφοριες φιλε,εχω παρει αλλες τοσες απο εσενα :thumbsu:

Ελπιζω να σου δουλεψει και να γλυτωσεις τα εξοδα!

Παντως αν καταφερεις να βρεις κατι καλυτερο στην εξοδο του pvc,το οποιο δεν θα μπουκωνει τοσο ευκολα οσο το δυχτακι που ειχα εγω,τοτε θα δουλεψει και με σχετικα μικρη ανλτια μανο.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στο τελείωμα του σωλήνα αυτό

Biopellet Mixing Nozzle

nozzle_md.png

οι Αμερικάνοι λένε ότι κάνει δουλειά , τι λες να το παραγγείλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ποντικό pellet τα σπάει! Ποιο θεριό την σκέφτηκε μπράβο του. Μιχάλη οταν λες για diy να αναφέρεις και μένα, ήδη εχω κατι στα σκαριά. :)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στο τελείωμα του σωλήνα αυτό

Biopellet Mixing Nozzle

nozzle_md.png

οι Αμερικάνοι λένε ότι κάνει δουλειά , τι λες να το παραγγείλω;;;

Πολυ καλο μανο :thumbsu:

Ειχα προσπαθησει να κανω διαφορες παρομοιες πατεντες αλλα αντα η δεν θα μπορουσα να το στηριξω καλα στο σωληνα η' περναγαν τα pellet :cigar:

Αυτο μπαινει στην ακρη του pvc η' ειναι ολοκληρος σωληνας και τον κοβεις?

Απο κοστος?

Η ποντικό pellet τα σπάει! Ποιο θεριό την σκέφτηκε μπράβο του. Μιχάλη οταν λες για diy να αναφέρεις και μένα, ήδη εχω κατι στα σκαριά. :)

Τρομερη ιδεα οντως μαριε!Απιστευτη κυκλοφορια μεσα στα pellet και πολυ ευκολα.

Και γενικοτερα εχει αλλαξει η θεωρια για τα pellet και την αναδευση τους.Αρκετοι πλεον υποστηριζουν οτι θελουν δυνατη ροη :hot:

Για το diy τι να πω...τα λεγαμε εχθες :usd:

Παμε για diy "ποντικο-pellet-παγιδα" :dj::dj:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο μανο :thumbsu:


Ειχα προσπαθησει να κανω διαφορες παρομοιες πατεντες αλλα αντα η δεν θα μπορουσα να το στηριξω καλα στο σωληνα η' περναγαν τα pellet :cigar:


Αυτο μπαινει στην ακρη του pvc η' ειναι ολοκληρος σωληνας και τον κοβεις?


Απο κοστος?



Μιχάλη , ο κατασκευαστής λέει ότι το βάζεις στο τελείωμα του σωλήνα , για να βγαίνει το νερό κυκλικά και όχι στενόμακρα.


Στοιχίζει 15 $


Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα 15$ μανο :jig:

Αν μπεις στο κοπο να το παραγγειλεις,ενημερωσε με μηπως μπω και εγω στη παραγγελια,σε περιπτωση που στραβωσει κατι με την "ποντικο-pellet-diy-α " :usd::usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Το diffuser αυτο φαινετε απλο και πολυ ωραιο για τη συγκεκριμένη χρήση. Αν γινει παραγγελία θα με ενδιέφερε ενα να υπαρχει στην αποθήκη μου, καπου θα χρειαστεί σίγουρα.

Τωρα ο ποντικο-reactor φαινετε λιγο tricky αλλα οπως ξαναείδα ο τύπος που το σκέφτηκε ειναι πολυ μυαλο. Θα πιάνει λιγο χωρο παραπανω αλλα αν δουλευει οπως πρεπει το αξιζει.

Παντως απο οτι ειδα εως τωρα στο θεμα και οτι εχω διαβάσει σε άρθρα και ξένα φορα, η ομοιόμορφη δυνατή ροη ειναι must, ενω πρεπει να εχουμε μεριμνήσει για τυχόν διακοπή ρεύματος.

Η απορία που εχω ειναι με τα φωσφωρικα. Τελικά τι υσχυει;

Link to comment
Share on other sites

Οντως μαριε ηταν πολυ καλη η εμπνευση και φαινεται και στο video ποσο ευκολη γινεται η κυκλοφορια με μια πολυ μικρη αντλια.

Και στους κανονικους reactors τωρα προτιμουνται αυτοι που εχουν πιο μικρη ακτινα και ειναι και εκει πιο ευκολη η αναδευση με αντλιες λιγων w(αφου κακα τα ψεματα,ολοι τα κοιταμε πλεον :cigar: )

Για τα pellets και τα φωσφορικα εχω ακουσει και διαβασει διαφορες αποψεις

-Οτι δεν τα μειωνουν

-Οτι τα μειωνουν αλλα σε πολυ μικροτερη αναλογια σε σχεση με τα νιτρικα(αυτη ειναι και η πιο διαδεδομενη)

-Μερικοι λενε βεβαια οτι εξαρταται και απο την εταιρια και τα pellets.Aυτο προσωπικα το βρισκω λιγο ατοπο αφου καθε εταρια χρησιμοποιει το ιδιο υλικο.Ισως να κανω και λαθος βεβαια.

Δυστυχως δεν μπορω να σου αναφερω προσωπικη εμπειρια οσον αφορα στα φωσφορικα,αφου και πριν να βαλω πανω τα bp ειχα μηδενικα.

Τωρα με το καλο οταν τελειωσει το θεμα με την επιλογη/κατασκευη reactor σκεφτομαι να ανεβασω εσκεμμενα τα φωσφορικα μεχρι ενα μικρο βαθμο,ωστε να δουμε αν θα τα κατεβασει.

Αντιφωσφορο δεν χρησιμοποιω γενικα οποτε και τ'αποτελεσματα θα οφειλονται καθαρα στα bp

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη ισχύει αυτο που λες σχεδόν σε όλες της περιπτώσεις ανεξαιρέτως μάρκας.

Εξάλλου η πρώτη ύλη είναι η ίδια το μόνο που αλλάζει είναι το μέγεθος και αυτο εχει να κανει πάλι με τον reactor την αντλία και την ανάδευση τους..

Τα νιτρικά πέφτουν ραγδαία αλλά με τα φωσφορικά δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα και κατα την γνώμη μου αν έχουμε να κάνουμε με καλά στρωμένη Ενυδρειο καλητερα......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα συμφωνήσω!

Εδώ και ένα μήνα μετράω 2 νιτρικά και 0,15 φωσφορικά.

Σήμερα έκανα τις καθιερωμένες εβδομαδιαίες μετρήσεις μου.

Νιτρικά 0,4 και φωσφορικά σταθερά 0,15.

Link to comment
Share on other sites

Οι διακοπες μου έδωσαν το χρονο να μελετησω τα bio pellets σε βαθος οπως ηθελα, και τελικα ολη η ουσια τους ειναι, οτι παρέχουν το συστατικό που γενικα ειναι καπως μειωμένο απο τα ενυδρεια για το συγκεκριμενο στυλ φιλτρανσης, τον άνθρακα.

Μιλάμε για ποιο βαθιά χημεία στο ενυδρειο και σίγουρα δεν ειναι για τον πρωτάρη..

Στα κανονικά στημένα ενυδρεια δεν χρειαζετε κατι τέτοιο. Οταν ομως παίξεις με απόρριψη θρεπτικών απο το νερο σου σε στυλ προσθεσης οργανικών οπως π.χ. Βότκα, ξύδι...bio pellets... :) μεσω σκιμμερ τοτε ειναι μια φιλοσοφία που εχει πολυ ψωμί και εχει αποδείξει την αξία της σε βαθος χρονου.

Σε παρόμοια αρχη στηρίζονται αρκετα αλλα συστηματα οπως π.χ. το περίφημο Zeovit. Δεν ειναι μια μέθοδος που μπορει να την χρησιμοποίηση ο καθε ενας γιατι θελει προσοχη, παρατήρηση, μετρησεις αλλα και να ξέρεις τι κανεις και τι ζητας.

Η βαση όλου του συστήματος ειναι εδω.

Redfield Ratio

C:N:P 106:16:1

Άνθρακας 106 : Νιτρικα 16 : φωσφωρικα 1

Τα biopellets σου παρέχουν τον απαραίτητο άνθρακα για τα βακτήρια/πλαγκτόν κτλ να τραβήξουν θρεπτικά με την συγκεκριμενη αναλογια που χρειάζονται. Αποτέλεσμα; Τα νιτρικα πιάνουν πάτο ευκολα, τα φωσφωρικα λογο μικρότερης αναλογίας απορρόφησης σχεδον παντα θα περισσεύουν. Αν οχι αμεσα γιατι ο βράχος/αραγωνιτης απορροφάει καλη ποσότητα αργα αλλα σταθερα μεχρι να μπουκώσει, αλλα σε βαθος χρονου.

Υπαρχουν και άλλοι τρόποι που μπορει να συνδιαστουν αλλα παμε σε πολυ βαθιά νερά. Για αυτο μεγαλη ποσότητα biopellets σου στεγνώνουν το ενυδρειο για πλακα. Για αυτο αρκετός κοσμος με λαθος χρήση εχει χάσει ενυδρεια.

Μικρα βήματα λοιπον και υπομονη, εδω χρειαζετε χωρις εξαιρέσεις

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ψαχνωντας χθες με το λυκουργο για πατεντες και bio pellet reactor επεσα σε αυτον εδω

073.jpg

Bιντεο

Και γενικοτερα πληροφοριες

http://www.jns.idv.tw/2007html/products/view.php?lang=eng&CatId=20&Model=OMEGA-2

Δεν ειναι κακος :jig:

Και λογο σχεδιασμου απ'οσους ειδα ολοι δουλευουν με πολυ μικρες αντλιες(κοιτα να δεις η παλιο ΔΕΗ τι μας εχει βαλει και κοιταμε :bling: )

Ψάχνωντας περαιτερω για το σχεδιασμό αυτο, κατάφερα (με βοηθεια) και βρηκα ποια αντλια ειναι. Τελικα δεν ειναι ακριβώς λιγα τα watt, αλλα δεν τα λες και πολλα. Τα λιτρα ειναι περιπου 700 λιτρα ανα ωρα και λογικα πρεπει ειναι η Sicce Syncra 0,5 που ειναι η μικρότερη της σειράς.

http://www.marinedepot.com/Sicce_Syncra_Silent_Multifunction_Aquarium_Pump_Up_to_500_Gallons_Per_Hour_Submersible_Aquarium_Pumps-Sicce_USA-XJ1131-FIWPSBUF-vi.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω σε τι PH κυμαίνεστε με την χρήση των biopellets.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...