Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Γενικά ασχολούμαι χρόνια με τα ενυδρεία με εξαίρεση ένα διάλειμμα των τελευταίων 3ών ετών. Αρχές του Μάη που πέρασε αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο για το σπίτι. Αποφασίζω να πάω σε ένα μεγάλο ενυδρείο 300 λίτρων. Ξεκίνησα λοιπόν το στήσιμο με ειδικό υπόστρωμα (με την προοπτική της εμφύτευσης αληθινών φυτών) και χαλικάκι. Αγόρασα ένα φίλτρο το οποίο καλύπτει ενυδρεία έως 600 λίτρα, εμποτίζω τα σφουγγάρια του με βακτήρια και το ξεκίνησα. Μετά από 15 περίπου ημέρες αφού πρόσθετα καθημερινά βακτήρια κι ελάχιστη τροφούλα για να ξεκινήσει τον κύκλο της αμμωνίας τοποθετώ μέσα ένα μονομάχο προκειμένου να ξεκινήσει σιγα σιγά το οικοσύστημα. Σταδιακά άρχισα να προσθέτω ψάρια κι όλα έδειχναν να πηγαίνουν πολύ καλά. Το νερό κρυστάλλινο, τα φυτά ανθίσανε, τα ψάρια δείχνανε όλα δραστήρια και υγιή.

Το πρόβλημα ξεκινάει περίπου 4-5 μέρες πίσω οποτε και ξεκινάνε οι απώλειες με ένα guppy, την επομένη με ένα μόυ, συνεχίζουν με άλλο ένα μόλυ και το αποκορύφωμα ήταν σήμερα που βρήκα νεκρά ένα μόλυ, δύο νέον κι ένα αρλεκίνο. Συν 2 αρλεκίνους τους οποίους τους βλέπω να έχουν παθολογική συμπεριφορά (ακίνητοι, πτερύγια μαζεμένα κτλ). Όλες αυτές τις ημέρες οι μετρήσεις του νερού που έκανα καθημερινά είναι ιδανικές τουλάχιστον απόσο βλέπω εγώ: pH ανάμεσα στο 7.4-7.8, αμμωνία στο 0, νιτρικά νιτρώδη ελάχιστα έως 0, χλώριο 0

Και το ερώτημα είναι τι μπορεί να φταίει? Όλα δείχνουν να πηγαίνουν τοσο καλά.

Σημερινή θερμοκρασία 26 οC, μετρήσεις νερού ξανά ιδανικές. Οι Λάμπες είναι αναμμένες περίπου 8 ώρες την ημέρα. Δεδομένου ότι λείπω από το σπίτι από τις 6 το πρωί και γυρίζω 5 το απόγευμα και κατά τις 23:00 πέφτω για ύπνο. Αρχικά τις είχα αναμμένες συνέχεια (14 ώρες την ημέρα) πλην της νύκτας, ο προμηθευτής μου όμως μου είπε ότι είναι παρα πολλές ώρες.

Σημειωτέον στο ενυδρείο βρίσκεται μία γενίστρα με περίπου 20-30 νεογέννητα μόλυ 10 ημερών. Είχα κι εκεί απώλειες αλλά τις συγκεκριμένες δε τις αξιολογώ. Το μόνο ψεγάδι που βρίσκω είναι ίσως ο πάτος της γενίστρας που είναι αρκετά βρώμικος δεδομένου των καλών μετρήσεων όμως της αμμωνίας δε με ανησύχησε.

Φίλτρο: jbl crystalprofi e1501 με 4 διαμερίσματα μέσα εκ των οποίων τα 3 πρώτα φέρουν σφουγγάρια και το τελευταίο βιόσφαιρες. Μετά από οδηγία του υπαλλήλου του pet shop πρόσθεσα για μεγαλύτερη διαύγεια ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα, εννοείται ειδικά συσκευασμένα για ενυδρεία. Αυτή η προσθήκη έγινε ακριβώς 2 εβδομάδες πίσω. Αρκετές ημέρες δηλαδή προτού αρχίσουν οι απώλειες. Αλλαγή νερού δεν έχει γίνει ακόμη.

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

Συμπληρωσε την φορμα,για να σε βοηθησουν οι φιλοι.

Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας μπαίνει για να αφαιρέσουμε κάποιο φάρμακο που έχουμε ρίξει μέσα στο ενυδρείο αλλιώς δεν υπάρχει λόγος βγάλτον και βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό, τι αλλαγές νερού κάνεις και κάθε πότε ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το πρόβλημα ξεκινάει περίπου 4-5 μέρες πίσω οποτε και ξεκινάνε οι απώλειες με ένα guppy, την επομένη με ένα μόυ, συνεχίζουν με άλλο ένα μόλυ και το αποκορύφωμα ήταν σήμερα που βρήκα νεκρά ένα μόλυ, δύο νέον κι ένα αρλεκίνο. Συν 2 αρλεκίνους τους οποίους τους βλέπω να έχουν παθολογική συμπεριφορά (ακίνητοι, πτερύγια μαζεμένα κτλ)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 300 lt
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): jbl crystalprofi e1501, κάδος 12 λίτρα, 4 διαμερίσματα, τα πρώτα 3 με σφουγγάρι, το τελευταίο με βιόσφαιρες. Πρόσθεσα εγώ ενεργό άνθρακα και υαλοβάμβακα της Fluval.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1,5 μήνας
- Ψάρια (είδη και αριθμός):
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγή νερού ακόμη δεν έχει γίνει, τάισμα περίπου 3 φορές την ημέρα με φυλλαράκια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,2 - 7,6 απόσο μπορώ να διακρίνω. οι Χρωματικές διαφορές των δεικτών είναι ανεπαίσθητες για να μπορέσω να γίνω πιο συγκεκριμένος.
- KH:
- GH: >7 οD
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0/0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):0-10 mg/ml
- Θερμοκρασία: 26-27 oC
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

μειωμένη κινητικότητα ειδικά στα πάνω στρώματα (μερικά γλείφουν την επιφάνεια του νερού), δεν έχουν ενδείξεις παρασίτων.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
καμια ως τωρα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. http://postimg.org/image/sb1cqnsg1/

2. http://postimg.org/image/u4b07e33j/

3. http://postimg.org/image/f5uy0so8r/

4. http://postimg.org/image/7t6xq5lm7/

5. http://postimg.org/image/4dftuhvvb/

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

O αρλεκίνος της φωτογραφίας 4 είναι ένα από τα ψάρια με παθολογική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού 30 - 40% και καλό είναι να έχεις μια εβδομαδιαία αλλαγή νερού προγραματισμένη.και μετά βάζε τα βακτήριά που βάζεις, το ενυδρείο δεν προλαβαίνει να στρώσει σε τόσες λίγες μέρες θέλει χρόνο, μάλλον έχει αμμωνία το νερό σου γιαυτό πεθαίνουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μπορω να προτεινω εγω τωρα,ειναι να κανεις αλλγη νερου τωρα,50%,με αντιστοιχα βακτηρια και αντιχλωριο.Να βγαλεις ανθρακα,και τα σφουγγαρια(εκτος απο μια θεση),και να το γεμισεις με siporax (βιολογικο υλικο.

Για τα ψαρακια σου,θα στα που οι ειδικοτεροι απο εμενα :)

Υ.Γ αν τα νιτρικα σου ειναι 0,τοτε το ενυδρειο σου ειναι σαστρωτο,οποτε πες μας με τι μετρας(υγρα η στικς)

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι μετρήσεις τις αμμωνίας είναι μηδενικές .... κάνω κάθε μέρα .... 30-40 % αλλαγή? Σε τι δοχείο να προετοιμάσω 100 λίτρα νερού πριν τα ρίξω μέσα.... :geek: . Ο ανθρακας εαν παραμείνει θα δημιουργήσει πρόβλημα? Ο προμηθευτής μου μου είπε ότι φιλτράρει τα μικροσωματίδια που διαφέυγουν από τα σφουγγάρια και κάνει το νερό πιο διαγεύς. Δεν είναι ότι βαριείμαι να τον βγάλω .... δε θέλω να ξαναπειράξω το φίλτρο τόσο γρήγορα ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μπορω να προτεινω εγω τωρα,ειναι να κανεις αλλγη νερου τωρα,50%,με αντιστοιχα βακτηρια και αντιχλωριο.Να βγαλεις ανθρακα,και τα σφουγγαρια(εκτος απο μια θεση),και να το γεμισεις με siporax (βιολογικο υλικο.

Για τα ψαρακια σου,θα στα που οι ειδικοτεροι απο εμενα :)

Υ.Γ αν τα νιτρικα σου ειναι 0,τοτε το ενυδρειο σου ειναι σαστρωτο,οποτε πες μας με τι μετρας(υγρα η στικς)

Νόμιζα ότι τα νιτρικά ως προιόντα αποδόμησης της αμμωνίας είναι επίσης επιβλαβή και θα πρεπε να ειναι κι αυτα μηδέν ...

την αμμωνία τη μετράω με υγρό test JBL NH4, το PH με υγρο test JBL pH test και τα υπολοιπα με sticks JBL easy test 6 in 1

Παντως και το KIT επανω ως επιθυμητες - φυσιολογικες τιμες εχει τις μηδενικες......

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Αυτό που θα σου προτείνω και εγώ σε πρώτη φάση , είναι να βγάλεις από το φίλτρο τον άνθρακα, τις βιομπάλες, να αφήσεις ένα σφουγγάρι και να πάρεις siporax.

Οι βιομπάλες είναι καλές για άλλου τύπου φίλτρα. Ενίσχυσε την βιολογία σου με βακτήρια και άσε το σύστημα να ισορροπήσει.

Είναι πολύ πιθανό να μην έχει αναπτυχθεί ικανή βιολογία που να είναι ικανή να σηκώσει το "φορτίο".

Ας σταθεροποιηθεί το σύστημά σου και θα φτιάξουμε και την ψαροσύθενη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια : Είδη & αριθμός????

Πρέπει να γράψεις αναλυτικά τι έχεις & πόσα απ το κάθε είδος

Με αμμωνία & νιτρώδη στο μηδέν και νιτρικά έως 10, εμένα το φιλτρο μου φαίνεται στρωμένο...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που μπορω να προτεινω εγω τωρα,ειναι να κανεις αλλγη νερου τωρα,50%,με αντιστοιχα βακτηρια και αντιχλωριο.Να βγαλεις ανθρακα,και τα σφουγγαρια(εκτος απο μια θεση),και να το γεμισεις με siporax (βιολογικο υλικο.

Για τα ψαρακια σου,θα στα που οι ειδικοτεροι απο εμενα :)

Υ.Γ αν τα νιτρικα σου ειναι 0,τοτε το ενυδρειο σου ειναι σαστρωτο,οποτε πες μας με τι μετρας(υγρα η στικς)

Γράφαμε σχεδόν μαζί. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα. Αυτό που θα σου προτείνω και εγώ σε πρώτη φάση , είναι να βγάλεις από το φίλτρο τον άνθρακα, τις βιομπάλες, να αφήσεις ένα σφουγγάρι και να πάρεις siporax.

Οι βιομπάλες είναι καλές για άλλου τύπου φίλτρα. Ενίσχυσε την βιολογία σου με βακτήρια και άσε το σύστημα να ισορροπήσει.

Είναι πολύ πιθανό να μην έχει αναπτυχθεί ικανή βιολογία που να είναι ικανή να σηκώσει το "φορτίο".

Ας σταθεροποιηθεί το σύστημά σου και θα φτιάξουμε και την ψαροσύθενη. :)

Το θεμα ειναι οτι σημερα που συνειδητοποιησα το προβλημα ειχα ηδη αγορασει μια 20αρια ψαρακια γυρνωτας απο τη δουλεια τα οποια αναγκαστικα μολις τα εριξα μεσα ... το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει 60 ψαρια μεσα .... ειναι αδυνατον να κανω τοσο ριζικη κι αποτομη αλλαγη στο φιλτρο ... αυτο το siporax το εχουν τα pet city ? Μονο αυτα εχς κοντα μου

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω τα ψαρια συγνωμη ....\

2 μονοαχοι (αρσενικος θηλυκος)

12 γλυφτες Gyrinocheilus aymonieri

15-16 της οικογενειας Molly - platy δε θυμαμαι τι ακριβως ειναι

15 αρλεκινους περιπου

30 guppy

8 γαριδουλες

20 νεον

καπου εκει ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελώ να μου εξηγησετε ειναι γιατι πρεπει να βγαλω τον ανθρακα ... ειναι τοξικος η απλα δε προσφερει κατι στην παρουσα φαση ?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι σημερα που συνειδητοποιησα το προβλημα ειχα ηδη αγορασει μια 20αρια ψαρακια γυρνωτας απο τη δουλεια τα οποια αναγκαστικα μολις τα εριξα μεσα ... το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει 60 ψαρια μεσα .... ειναι αδυνατον να κανω τοσο ριζικη κι αποτομη αλλαγη στο φιλτρο ... αυτο το siporax το εχουν τα pet city ? Μονο αυτα εχς κοντα μου

Με τέτοιο φορτίο από ψάρια εγώ θα έκανα αλλαγές νερού κάθε 3 ημέρες τουλάχιστον για 1 -2 μήνες και συνέχεια βακτήρια, μέχρι να δυναμώσει πολύ η βιολογία του φίλτρου σου, έχουν τα Pet city Siporax

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις αλλαγές σιγά σιγά. Βγάλε 2 σφουγγάρια και άνθρακα για αρχή και βάλε siporax. Ναι τα petcity έχουν το συγκεκριμένο.

Μην βάλεις άλλα ψαράκια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Πάρε και prime και ρίξε 2πλή δόση για να σου δεσμεύσει την αμμωνία.

Επίσης , καλό είναι να είσαι φειδωλός με το τάισμα από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιο φορτίο από ψάρια εγώ θα έκανα αλλαγές νερού κάθε 3 ημέρες τουλάχιστον για 1 -2 μήνες και συνέχεια βακτήρια, μέχρι να δυναμώσει πολύ η βιολογία του φίλτρου σου, έχουν τα Pet city Siporax

καθε 3 ημέρες πόσο νερό ? Το καινουριο νερο δεν υποτιθεται οτι πρεπει να το προετοιμασω σε ενα δοχειο με αντιχλωριο και βακτηρια πριν το βαλω στο ενυδρειο ? το δοχειο ειναι 300 λιτρα το 30-40% που μου λετε ειναι 100 λιτρα ... που να το προετοιμασω τοσο νερο

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα καρότα και το σέλινο έμειναν!

Αστειεύομαι, αλλά είναι στην κυριολεξία ψαρόσουπα

Προσωπική άποψη - Κράτα τα τους αρλεκίνους και τα νεον, επέστρεψε ΟΛΑ τα άλλα και ξεκίνα διαβάζοντας τις βασικές ενότητες του φόρουμ

Ασε τον πετσοπα να λέει τα δικά του.

Ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζουμε ζωντανά χωρίς να ξέρουμε τις απαιτήσεις τους και ποτέ μα ποτέ δεν τα βάζουμε απευθείας στο ενυδρείο

Ακόμη κι αν το φίλτρο σου ειναι στρωμένο, έχει τόσα διαφορετικά είδη, που θα φέρουν το ενυδρείο τούμπα (αν δεν το έχουν ήδη φέρει)...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω τα ψαρια συγνωμη ....\

2 μονοαχοι (αρσενικος θηλυκος)

12 γλυφτες Gyrinocheilus aymonieri

15-16 της οικογενειας Molly - platy δε θυμαμαι τι ακριβως ειναι

15 αρλεκινους περιπου

30 guppy

8 γαριδουλες

20 νεον

καπου εκει ειναι

Ψαροσουπίτσα. :) Φιλικά πάντα ! Μπορείς να βγάλεις κάποια και να τα δώσεις είτε πίσω στο petshop είτε σε κάποιον χομπίστα ; Θα ελαφρύνεις το ενυδρείο , πράγμα που στην κατάσταση που βρίσκεται κρίνεται επιβεβλημένο.

Αυτο που θελώ να μου εξηγησετε ειναι γιατι πρεπει να βγαλω τον ανθρακα ... ειναι τοξικος η απλα δε προσφερει κατι στην παρουσα φαση ?

Στην παρούσα φάση δεν προφέρει απολύτως τίποτα. Πιάνει μόνο χώρο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελώ να μου εξηγησετε ειναι γιατι πρεπει να βγαλω τον ανθρακα ... ειναι τοξικος η απλα δε προσφερει κατι στην παρουσα φαση ?

Ανθρακα βαζουμε μονο στην αρχη του ενυδρειου(οταν το στηνουμε),η μετα απο χρηση φαρμακων,για θερπεια ψαριων.Κρατα τα τοξικα αποβλητα.Επισης πραγματι για να εχουμε διαυγεια στο νερο του ενυδρειου μας.

Δεν βαζουμε ποτε,οταν εχουμε ζωντανα φυτα.Στην παρουσα φαση,το ενυδρειο σου αυτο που θελει,με τοσα πολλα ψαρια,ειναι ισχυρη βιολογια στο φιλτρο σου.Και αυτο μπορει να το κανει,μονο το siporax που εχει το pet city.αλλα πρεπει να σκευτεις πολυ σοβαρα την ψαροσυνθεση σου.για παραπολλους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις αλλαγές σιγά σιγά. Βγάλε 2 σφουγγάρια και άνθρακα για αρχή και βάλε siporax. Ναι τα petcity έχουν το συγκεκριμένο.

Μην βάλεις άλλα ψαράκια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Πάρε και prime και ρίξε 2πλή δόση για να σου δεσμεύσει την αμμωνία.

Επίσης , καλό είναι να είσαι φειδωλός με το τάισμα από εδώ και πέρα.

μα ΔΕΝ εχω αμμωνία :mom:... οχι αποσο δειχνουν οι μετρησεις τουλαχιστον... καταλαβαινω τι εννοεις παντως .... στελνω τωρα την κοπελα μου να παρει το siporax. prime εχω ... αυτο εβαζα εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα καρότα και το σέλινο έμειναν!

Αστειεύομαι, αλλά είναι στην κυριολεξία ψαρόσουπα

Προσωπική άποψη - Κράτα τα τους αρλεκίνους και τα νεον, επέστρεψε ΟΛΑ τα άλλα και ξεκίνα διαβάζοντας τις βασικές ενότητες του φόρουμ

Ασε τον πετσοπα να λέει τα δικά του.

Ποτέ μα ποτέ δεν αγοράζουμε ζωντανά χωρίς να ξέρουμε τις απαιτήσεις τους και ποτέ μα ποτέ δεν τα βάζουμε απευθείας στο ενυδρείο

Ακόμη κι αν το φίλτρο σου ειναι στρωμένο, έχει τόσα διαφορετικά είδη, που θα φέρουν το ενυδρείο τούμπα (αν δεν το έχουν ήδη φέρει)...

αυτο με τα καροτα και το σελινο μ' αρεσε παρα πολυ :bow:

Και δυστυχως τα ψαρια δεν επιστρεφονται.

Τι εννοεις δε τα βαζουμε κατευθειαν στο ενυδρειο ? που τα βαζεις πριν τα τοποθετησεις στο ενυδρειο σου ?

Link to comment
Share on other sites

Ψαροσουπίτσα. :) Φιλικά πάντα ! Μπορείς να βγάλεις κάποια και να τα δώσεις είτε πίσω στο petshop είτε σε κάποιον χομπίστα ; Θα ελαφρύνεις το ενυδρείο , πράγμα που στην κατάσταση που βρίσκεται κρίνεται επιβεβλημένο.

Στην παρούσα φάση δεν προφέρει απολύτως τίποτα. Πιάνει μόνο χώρο .

το pet shop de ta παιρνει πισω.... τον ειχα ρωτησει οταν γεννησανε τα ψαρια αν ηθελε να του δωσω μερικα μικρα οταν κι αν θα μεγαλωνανε.

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα βαζουμε μονο στην αρχη του ενυδρειου(οταν το στηνουμε),η μετα απο χρηση φαρμακων,για θερπεια ψαριων.Κρατα τα τοξικα αποβλητα.Επισης πραγματι για να εχουμε διαυγεια στο νερο του ενυδρειου μας.

Δεν βαζουμε ποτε,οταν εχουμε ζωντανα φυτα.Στην παρουσα φαση,το ενυδρειο σου αυτο που θελει,με τοσα πολλα ψαρια,ειναι ισχυρη βιολογια στο φιλτρο σου.Και αυτο μπορει να το κανει,μονο το siporax που εχει το pet city.αλλα πρεπει να σκευτεις πολυ σοβαρα την ψαροσυνθεση σου.για παραπολλους λογους.

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση, ηθελα ημερα ψαρια και μικρα σε μεγεθος. Δεν ηθελα μεγαλα κι επιθετικα. Δυο διαφορετικα pet shops μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με αυτα.... που βρισκεται το προβλημα στην ψαροσυνθεση κατα την αποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Τελς παντων η κοπελα μου ειναι καθ΄ οδον για να παρει siporax ... αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα υπολοιπα ψαρια δειχνοιυν μια χαρα ......... υπερκινητικα, κανονικα χρωματα και τρωνε....

Θα προσθεση σημερα το siporax ...

μεγαλες ποσοτητες αλλαγης νερου πως μπορω να κανω ? πως προετοιμαζεις τετοιο ογκο νερου ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...