Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

και η πλακα ξερεις ποια ειναι ? οτι εκανα μετρησεις και στο νερο του pet shop ... ειναι ακριβως ιδιο με το δικο μου . τα ψαρια αυτα πως ζουν στα ενυδρεια του?

Εκανες μετρησεις στο νερο της σακουλας απο το πετ σοπ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανες μετρησεις στο νερο της σακουλας απο το πετ σοπ?

ναι ... απο περιεργεια ... ηθελα να δω τις συνθηκες σε σχεση με το δικο μου ... κι ηταν πανομοιοτυπες .. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πως τα εκανες προσαρμογη οταν τα πηρες πριν τα βαλεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια πως τα εκανες προσαρμογη οταν τα πηρες πριν τα βαλεις στο ενυδρειο?

Πριν την προσαρμογη εκανα τις μετρησεις. ... μετα τα αφησα μια περιπου ωρα να προσαρμοσουν θερμοκρασια ... μετα εριξα 2 ποτηρακια απο το δικο μου νερο μεσα στις σακουλες, μετα απο μιση ωρα τα εβαλα στο ενυδρειο ... με κλειστα φωτα ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι εκανες λαθος την προσαρμογη,το νερο της σακουλας τι το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι εκανες λαθος την προσαρμογη,το νερο της σακουλας τι το εκανες?

το πεταξα ....

στην προσαρμογη τι εγινε λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνεις ψαρια βαζεις τη σακουλα μεσα στο ενυδρειο και ριχνεις ενα ποτιρι νερο ανα 1 τεταρτο και η ολη διαδηκασια κραταει 1 ωρα.Δεν χρειαζεται να την αφησεις μια ωρα για να παρει θερμοκρασια,οταν τα παιρνεις ξεκινας αμεσως διαδηκασια προσαρμογης.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παιρνεις ψαρια βαζεις τη σακουλα μεσα στο ενυδρειο και ριχνεις ενα ποτιρι νερο ανα 1 τεταρτο και η ολη διαδηκασια κραταει 1 ωρα.Δεν χρειαζεται να την αφησεις μια ωρα για να παρει θερμοκρασια,οταν τα παιρνεις ξεκινας αμεσως διαδηκασια προσαρμογης.

οκ ...

τι μου προτεινεις να κανω αυτη τη στιγμη για να βγω απο το αδιεξοδο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειδα οτι δεν κανεις αλλαγες νερου..κακο αυτο!

Αλλαγες πρεπει να γινονται καθε εβδομαδα το 30% με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν σε βαρελι με αντιχλωριο και το χειμωνα και με θερμοστατη για να εχει ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

οκ ...

τι μου προτεινεις να κανω αυτη τη στιγμη για να βγω απο το αδιεξοδο?

Τι σου προτεινω/

1)Αγοραζεις υγρα τεστ νο2 και νο3 και μετρας.

2)Βγαζεις τα ψαρια που δεν κανουν για το νερο που εχεις.

3)Ξεκινας εβδομαδιαιες αλλαγες νερου οπως σου ειπα πιο πανω.

4)παιρνεις μπολι και μπολιαζεις το φιλτρο σου για να δυναμωσεις την βιολογια σου.

5)Ταιζεις λιγοτερο για λιγο καιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι σου προτεινω/

1)Αγοραζεις υγρα τεστ νο2 και νο3 και μετρας.

2)Βγαζεις τα ψαρια που δεν κανουν για το νερο που εχεις.

3)Ξεκινας εβδομαδιαιες αλλαγες νερου οπως σου ειπα πιο πανω.

4)παιρνεις μπολι και μπολιαζεις το φιλτρο σου για να δυναμωσεις την βιολογια σου.

5)Ταιζεις λιγοτερο για λιγο καιρο.

1. τα υγρα τεστ νο2 και νο3 ειναι για νιτρωδη και νιτρικα ?

2. ποια ειναι τα ψαρια που δε κανουν ? Και τι να τα κανω ? δεν εχω που να τα δωσω !

3. Οσον αφορα τις αλλαγες νερου: το καινουριο νερο το προετοιμαζω πρωτα η γεμιζω το ενυδρειο απο τη βρυση και μετα βαζω μεσα αντιχλωρια και βακτηρια ?

4. Το μπολι τι ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

και το υπερτατο ερωτημα ... απο που προμηθευεσαι ψαρια ? Δεν ηθελα pet city και τετοια ... αλλα δεν μπορεσα να βρω ενα μαγαζι αμιγως για ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι,αυτα ειναι.

2)Νεον,αρλεκινοι,Gyrinocheilus aymonieri ,μονομαχοι.Βαλε μια αγγελια και χαρησε τα/πουλησε τα αν δεν εχεις καπου να τα δωσεις.

3)Γεμιζεις βαρελι,ριχνεις αντιχλωριο,περιμενεις καμια ωρα και κανεις αλλαγη νερου.

4)Το μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο φιλτρο συνχομπιστα που το ενυδρειο του τρεχει πολυ καιρο και χωρις ασθενειες.Παιρνεις το μπολι και το βαζεις στο δικο σου φιλτρο,μπολιαζεις δηλαδη το φιλτρο σου με βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

και το υπερτατο ερωτημα ... απο που προμηθευεσαι ψαρια ? Δεν ηθελα pet city και τετοια ... αλλα δεν μπορεσα να βρω ενα μαγαζι αμιγως για ενυδρεια

Δεν εχω στανταρ μαγαζι,οπου βρω αυτο που ψαχνω και ειναι σε καλη κατασταση το παιρνω.Ομως δεν παω αδιαβαστος,πρωτα ψαχνω,ρωτω,μαθαινω και αν μετα παω για αγορα χωρις να ακουσω τι θα μου πει ο υπαλληλος εκει.Παιρνω αυτο που θελω και φευγω.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθεσουμε λοιπον οτι βγαινουν τα ψαρια που μου ειπες ... τι ψαρια ζουν στο νερο που σου περιεγραψα?

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα που εχεις.

guppies μολλυ πλατυ ξιφοφοροι δλδ ... και για καθαριστη τι βαζω?? Τι αλλα θα μπορουσαν να μπουν μεσα? Μαρεσει η ποικιλια στο ενυδρειο. Δε μαρεσουν τα ενυδρεια με ενα η δυο ειδη ψαριων...

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που εχεις ιβριδιζουν μεταξυ τους και πρεπει να φυγουν.

Καθαριστη εχεις τα χερια σου και τους μαγνητες,δεν παιρνουμε ζωντανο για να μας καθαριζει το ενυδρειο.

Αλλα δεν μπορουν να μπουν δυστυχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιδή το έχω ζήσει κ εγώ το έργο κ άνοιξα το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/93525-uiu-oeunea-unsso-aaioeaith-ociaaeea/

κ μάλιστα με ψάρια πολύ συμβατά μεταξύ τους..

το δικό μου συμπέρασμα είναι πως ο χειρότερος εχθρός για τα ψάρια είναι το στρες!!!

Μήπως υπάρχουν μικρά παιδιά στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Καποια απο αυτα που εχεις ιβριδιζουν μεταξυ τους και πρεπει να φυγουν.

Καθαριστη εχεις τα χερια σου και τους μαγνητες,δεν παιρνουμε ζωντανο για να μας καθαριζει το ενυδρειο.

Αλλα δεν μπορουν να μπουν δυστυχος.

μα δεν ειναι μονο τα τζαμια ... τα οποια ειναι και ψιλοαπροσπελαστα στο πισω μερος λογω θεσης ... ειναι κι ο βυθος στον οποιο δε μπορω να βαλω σκουπα λογω φυτων.....

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτεμενα ενυδρεια δεν κανουμε σκουπα.

Δεν χρειαζεσαι κανενα ζωντανο για να καθαριζει το ενυδρειο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης το χαλικι που εχω μεσα αφριζει με aquaforte συνεπως αυτο και μονο ειναι λόγος αυξησης του pH ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι,οτι και να κανεις τωρα το ph δεν θα πεφτει.

Ουτε με επεξεργασια με τυρφη που ελεγες πιο πανω? οχι οτι κοπτομαι να πεσει ... θα βρω ψαρια για το συγκεκριμενο pH . απλα ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα καταφερεις κατι.

Δωσε τα ψαρια που σου ειπα και κρατα μονο τα ζωοτοκα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...