Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

Αγορασα υγρα τεστς για ΝH2 και ΝΗ3 ... 0 και τα δυο ... συνεπως δε φταιει το "αζωτο"

Επισης αγορασα τυρφη για να βαλω στο φιλτρο "Τormec Activ" της JBL ... με την ελπιδα να ελαττωθει εστω και λιγο το pH ... isvw apo 7.4 να μπορουσε να παει στο 7 ...

το blackwater effect το οποιο θα εχω μπορει καπως να αποφευχθει ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το black water λόγω τύρφης, δύσκολα θα το αποφυγεις

Σκέψουν ότι κάποιοι πληρώνουν γι αυτό, αγοράζοντας έτοιμα σκευάσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το black water λόγω τύρφης, δύσκολα θα το αποφυγεις

Σκέψουν ότι κάποιοι πληρώνουν γι αυτό, αγοράζοντας έτοιμα σκευάσματα!!

ε καλα κοιτα κι εγω πληρωσα γιαυτο αν το καλοσκεφτεις ... :lolu:

Αποτελεσμα πανω στο pH θα εχει ? εστω και μικρο ... σου θυμιζω το ασβεστολιθικο κ**οχαλικι μου ... :growl:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μετρήσεις θα δεις τι γίνετα με το pH

Κι αναλόγως θα αποφασίσεις πως θα συνεχίσεις, κάθε πότε θα αλλάζεις την τύρφη κλπ

Σκέψου οτι πωλούνται έτοιμα σκευάσματα... πχ http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-blackwater-aquatan.html για σκούρο νερό!

Εγώ πάλι προτιμώ τα alder cones!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα το επιχειρησω ... αυριο εφημερευω οποτε απο Πεμπτη .... υπαρχουν ειδη ψαριων που δε μπορουν να ζησουν σε blackwater ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας σε βιοτοπικό ποταμού Αμαζόνιου, Ν. Αμερικής και ΝΑ Ασίας, τότε είσαι μια χαρά!

Το black water ειναι ιδανικό για tetras, δίσκους, γκουράμι, αγγελόψαρα κ.α. ψάρια που θέλουν μαλακό νερό

Τελικά τι ψάρια αποφάσισες να βάλεις? Θα κρατήσεις τα γκαπάκια ή θα πας σε άλλο είδος?

Αν κρατήσεις τα γκαπις δεν χρειάζεται να χαμηλώσεις το pH

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ασβεστολιθικό βυθό δεν θα σε βοηθήσει η τύρφη. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας σε βιοτοπικό ποταμού Αμαζόνιου, Ν. Αμερικής και ΝΑ Ασίας, τότε είσαι μια χαρά!

Το black water ειναι ιδανικό για tetras, δίσκους, γκουράμι, αγγελόψαρα κ.α. ψάρια που θέλουν μαλακό νερό

Τελικά τι ψάρια αποφάσισες να βάλεις? Θα κρατήσεις τα γκαπάκια ή θα πας σε άλλο είδος?

Αν κρατήσεις τα γκαπις δεν χρειάζεται να χαμηλώσεις το pH

Θα ηθελα να χαμηλωσω το pH γιατι απ' οσο διαβασα μου δινει περισσοτερες επιλογες ..... δεν εχω καταληξει ακομη στην ψαροσυνθεση .... δεν εχω ιδεα ... παντως τα γκαπις πανε καλα οπως επισης οι ξιφοφοροι και τα μολυς .....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ασβεστολιθικό βυθό δεν θα σε βοηθήσει η τύρφη. :)

καθολου? δε θα το κατεβασει ουτε λιγο ?

Link to comment
Share on other sites

 

καθολου? δε θα το κατεβασει ουτε λιγο ?

Και τα σκαμπανεβάσματα που θα έχεις δεν κάνουν καλό στα ψάρια. Δεν μπορείς να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτατο. Αν θέλεις μαλακό νερό πρέπει να αλλάξεις χαλίκι :huh:

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αγορασες υγρα τεστ για νο2 και νο3?Γιατι κατι αλλο γραφεις πιο πανω..Αν αγορασες τεστ για νο2 και νο3 και τα 2 βγαινουν 0,τοτε μαλλον εισαι αστρωτος γιατι κανονικα θα επρεπε να μετρας νο3 πανω απο 0.

Τυρφη και ασβεστολυθικος βυθος δεν πανε,δεν θα καταφερεις τιποτα,ισα ισα που θα κανεις κακο στα ψαρια σου απο τα σκαπανευασματα.Ασε που το καλυτερο με την τυρφη ειναι η επεξεργασια σε βαρελι εκτος ενυδρειου.

Αποφασισε με τι ψαρια θα ασχοληθεις και βγαλε τα ασχετα απο μεσα.Αν θες μαλακου νερου,στα λιτρα σου η τυρφη δεν κανει,θες α/ο και αλλαγη βυθου εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασες υγρα τεστ για νο2 και νο3?Γιατι κατι αλλο γραφεις πιο πανω..Αν αγορασες τεστ για νο2 και νο3 και τα 2 βγαινουν 0,τοτε μαλλον εισαι αστρωτος γιατι κανονικα θα επρεπε να μετρας νο3 πανω απο 0.

Τυρφη και ασβεστολυθικος βυθος δεν πανε,δεν θα καταφερεις τιποτα,ισα ισα που θα κανεις κακο στα ψαρια σου απο τα σκαπανευασματα.Ασε που το καλυτερο με την τυρφη ειναι η επεξεργασια σε βαρελι εκτος ενυδρειου.

Αποφασισε με τι ψαρια θα ασχοληθεις και βγαλε τα ασχετα απο μεσα.Αν θες μαλακου νερου,στα λιτρα σου η τυρφη δεν κανει,θες α/ο και αλλαγη βυθου εννοειτε.

ναι αγορασα ... το ΝΟ3 ηταν γυρω στο 1 mg/lt ... στη ζωνη οκ παντως γιαυτο ειπα 0...

το χαλικι τωρα δε βγαινει ... το ενυδρειο ειναι φυτεμμενο και μαρεσει πολυ οπως δειχνει το aquascaping (που λεν και στο χωριο μου). Συνεπως θα αφησω το ενδυρειο κανα διμηνο να στρωσει με οσα ψαρια ειναι τωρα μεσα και μετα θα αποφασισω σε νεα βαση ...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε με τι ψαρια θα ασχοληθεις και βγαλε τα ασχετα απο μεσα.

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε η συσκευη αντιστροφης οσμωσης θα προσφερει κατι ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις ασβεστολυθικο χαλικι οτι και αν κανεις το ph θα ανεβαινει παλι.Οπωτε καλυτερα να κρατησεις τα ψαρια που θελουν νερο βρυσης και να δωσεις ολα τα υπολοιπα.

Νο2 ποσο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις ασβεστολυθικο χαλικι οτι και αν κανεις το ph θα ανεβαινει παλι.Οπωτε καλυτερα να κρατησεις τα ψαρια που θελουν νερο βρυσης και να δωσεις ολα τα υπολοιπα.

Νο2 ποσο εχεις?

Αυτο ειναι απολυτο 0

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα σου.. θέλω να δω που θα καταλήξεις!

Θα ήθελα να σου πω πως το να βγάλεις το χαλίκι δεν είναι κ τόσο τραγικό.. είναι σαν μία μεγάλη αλλαγή νερού!

Το έχω κάνει γιατί πέρασα κ εγώ από το στάδιο που είσαι τώρα (της "ψαρόσουπας" με τα πάντα ασβεστολιθικά μέσα)!

Έκανα την αλλαγή που ήθελα κ τώρα καμαρώνω!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα σου.. θέλω να δω που θα καταλήξεις!

Θα ήθελα να σου πω πως το να βγάλεις το χαλίκι δεν είναι κ τόσο τραγικό.. είναι σαν μία μεγάλη αλλαγή νερού!

Το έχω κάνει γιατί πέρασα κ εγώ από το στάδιο που είσαι τώρα (της "ψαρόσουπας" με τα πάντα ασβεστολιθικά μέσα)!

Έκανα την αλλαγή που ήθελα κ τώρα καμαρώνω!!! :)

Τι μεγαλη αλλαγη νερου ... εχεις δει το ενυδρειο ??? :usd: το εμβαδο κατω ειναι 1.20 χ 50, εχει μεσα 15 κιλα χαλικι κι απο κατω υποστρωμα για φυτα (= με την παραμικρη ανακινηση βουρκος), υπαρχουν πανω απο 30 φυτεμενα φυτα 3 ξυλα, 3 πετρες λαβας ... αυτο δεν ειναι σα μια μεγαλη αλαγη νερου ... αυτο ειναι εκτος απο εξοδο (τι θα γινουν ολα τα φυτα και τα ψαρια?) και μια ιδιαιτερα κοπιαστικη εργασια ... ουτε να το φανταστω δε τολμαω ... :death:

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Aν υποθεσουμε οτι το ξηλωνω, η βιολογια που εχει δημιουργηθει στο φιλτρο παει χαμενη? Η θα αντεξει εαν η ολη διαδικασια διαρκεσει μια μερουλα ?

Link to comment
Share on other sites

Αφου μεινεις μονο με τα ψαρακια που θα αποφασισεις οτι θα κρατησεις τα βαζεις σε μια λεκανη με το φιλτρο σου και νερο,αδειαζεις ολο το νερο,ξεφυτευεις προσεκτικα και αφαιρεις το μεγαλυτερο μερος του χαλικιου που μπορεις.Το υποστρωμα δεν το πειραζεις.Βαζεις το νεο χαλικι που το εχεις ηδη ετοιμο πλυμμενο στηνεις ξανα και μλπουμ τα ψαρακια.

Σε 1-2 μηνες που σκεφτεσαι να το κανεις θα εχεις περισσοτερα προβληματα και θα γυρισεις και ολα τα φυτα σου πισω στο μηδεν.

Για το δικο σου καλο συζηταμε να κανεις την αλλαγη και τωνζωντανων σου φυσικα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως σου είπε ο rastafari..!

Προσπάθησα να σου χρυσώσω λίγο το χάπι.. αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα!

Όπως σου είπανε δεν θα πετάξεις τίποτα από φυτά.. ίσα ίσα που την δεύτερη φορά θα τα βάλεις πιο όμορφα! Αυτό είναι στάνταρ!!!

Ακριβώς επιδή έχει φοβερές προδιαγραφές το ενυδρείο σου.. γι΄αυτό θέλουμε να γίνει κόσμημα!

Link to comment
Share on other sites

Αφου μεινεις μονο με τα ψαρακια που θα αποφασισεις οτι θα κρατησεις τα βαζεις σε μια λεκανη με το φιλτρο σου και νερο,αδειαζεις ολο το νερο,ξεφυτευεις προσεκτικα και αφαιρεις το μεγαλυτερο μερος του χαλικιου που μπορεις.Το υποστρωμα δεν το πειραζεις.Βαζεις το νεο χαλικι που το εχεις ηδη ετοιμο πλυμμενο στηνεις ξανα και μλπουμ τα ψαρακια.

Σε 1-2 μηνες που σκεφτεσαι να το κανεις θα εχεις περισσοτερα προβληματα και θα γυρισεις και ολα τα φυτα σου πισω στο μηδεν.

Για το δικο σου καλο συζηταμε να κανεις την αλλαγη και τωνζωντανων σου φυσικα. :)

+1000!

Νομίζω ειπώθηκαν όλα σε 5 γραμμές!

Τπτ δεν είναι τραγικό. Μελέτησε τις κινήσεις σου, και μην σκορπας άλλα χρήματα

Και γενικά ρώτα πάντα, πριν αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδευεσαι,δεν βγαζεις χαλικι 'η οτι αλλο εχεις ασβεστολιθικο,κρατας τα ψαρια που ζουν σε νερο βρυσης και

δινεις-πουλας τα υπολοιπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Σταυρο απο πανω!

Το να βγαλεις το χαλικι που απο κατω εχει υποστρωμα,ειναι δυσκολοτερο απο το αν ειχες σκετο χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...