Jump to content

Παρουσίαση καινούριου ενυδρείου ζωοτόκων


Recommended Posts

Βλέπω είναι όλα με γούστο στημένα. Μπροστά είσαι εντάξει πίσω όμως και ιδιαίτερα πίσω από το ξύλο λίπη κάποιο φυτό κανένα πλατύφυλλο π.χ. εχινοντορους. Θα δήξει πιο γεμάτο το ενυδρείο.

Υ.Γ.

Εύχομαι ο πλέκο να μην σου τα χαλάσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Klaz να'σαι καλά για τα καλά σου λόγια!! Καλή επιτυχία με το μαγαζί, για άλλη μια φορά!

Χρήστο, καλησπέρες! Πίσω από το ξύλο ήταν το κερατόφυλλο και σε λίγες μέρες θα φυτευτεί μια Ceratopteris που είναι σε σεβαστό μέγεθος και θα συνεχίσει να μεγαλώνει σε πλάτος μέχρι και τους 50 πόντους. Μπροστά η ντοματιά θα φύγει για άλλο ενυδρ και θα πειραματιστώ με κάποια χαμηλά φυτά , όπως Utricularia graminifolia, Monosolenium tenerum (''Pellia''), περισσότερη Marsilea hirsuta και φυσικά το πανέμορφο Pogostemon helferi.. Ελπίζω σε μερικούς μήνες με μεγάλη προσοχή να πάρει το μπροστινό μέρος μπρος και να θυμίζει τάπητα, που θα διακόπτεται από θαμνάκια hemianthus micranthemoides.

Έχω πλέον μια γενική ιδέα για το πώς θα είναι το ενυδρείο στην τελική του μορφή (ήμουν κάποιες μέρες στο νοσοκομείο για μια επέμβαση, και στο κρεβάτι του πόνου ονειρευόμουν πράσινα λιβάδια και κόκκινες γαριδούλες να βόσκουν μέσα τους. Μπορεί να ήταν παρενέργεια της νάρκωσης όλα αυτά βέβαια και να κυνηγάω ανεμόμυλους. Θα δείξει...)

Τα πλεκάκια είναι σχετικά ήρεμα προς το παρόν και με εξαίρεση κανά δυό τσακωμούς που παρατήρησα την πρώτη εβδομάδα, τώρα έχει ορίσει το καθένα τον χώρο του και συνυπάρχουν αρμονικά με τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείχνετε όλοι σας..

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία που δείχνει καλά την απόχρωση που έχει πάρει το μπροστινό μέρος μετά την προσθήκη της Arcadia Original Tropical.

post-3437-1177971858_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 3 plecostomus common που έβαλες μέσα δεν είναι άκρως υπερβολικά;Πόσα λίτρα θέλει το κάθε ένα μόνο του;

Κάτι εχει παρει το αυτί μου για 200+ το καθένα .Γιαυτό ρωτάω :);):angry2::wootwoot::D

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Το έψαξα αρκετά το θέμα, (κανένα ψάρι ή άλλος οργανισμός δεν μπήκε στο ενυδρείο χωρίς να το σκεφτώ καλά), και το μέγιστο μέγεθος που παίρνουν είναι περίπου 35cm. Σε αυτό το μέγεθος βέβαια φθάνουν σε κάποια χρόνια και όχι άμεσα. Στο ενυδρείο αυτό μπορούν να φιλοξενηθούν χωρίς πρόβλημα μέχρι και το μέγεθος των 20cm max. Σκοπεύω να τους κρατήσω μέχρι και περίπου τα 15cm και μετά να τους δώσω ή να τους φιλοξενήσω σε άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο. Σε καμία περίπτωση δεν θα ταλαιπωρούσα κάποιο ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

και ποιό ειναι το κριτήριο των 20 εκατοστών;

Μην ξεχνάς οτι εκτώς των άλλων εχεις 3 πλεκο και οχι ενα.

Επίσης μεγαλώνουν γρήγορα και λερώνουν πολύ.

Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι αυπνίες..

Λοιπόν, φίλε segusm σε ευχαριστώ για την παρατήρηση όσον αφορά το κριτήριο των 20cm. Δεν έχεις άδικο, φαίνεται αυθαίρετο και ίσως είναι. Δεδομένων των ελάχιστων ψαριών (ίσα ίσα για να διατηρούνται καλά τα φυτά) που υπήρχαν και του μήκους του ενυδρείου, προχώρησα στον χοντρικό υπολογισμό του μέγιστου μεγέθους. Την ανησυχία αυτή στην οποία αναφέρεσαι είχα και εγώ πριν από ένα μήνα περίπου όταν διάβαζα για τους πλέκο. Εκτός από το διάβασμα, ρώτησα και ανθρώπους αρκετά πιο έμπειρους στον χώρο από εμένα. Συγκεκριμένα είχα την ίδια συζήτηση αρκετές φορές, όσον αφορά το τελικό μέγεθος, την ιχθυοφόρτιση και την επιβάρυνση του βυθού από τα περιτώματα. Κατέληξα στο είδος και στον αριθμό των ψαριών, αφού (και αυτό είναι ανοιχτό πάντα προς συζήτηση), ενημερώθηκα επαρκώς. Φυσικά γνωρίζω πως στο πέρας του χρόνου ίσως χρειαστεί να τους αποχωριστώ, αν δεν προχωρήσω σε απόκτηση μεγαλύτερου ενυδρείου.

Όσον αφορά την συντήρηση του ενυδρείου, κάνω αλλαγή του υαλοβάμβακα μία φορά την εβδομάδα, καθώς και 24 ώρες μετά από κάθε φύτευση - μεταφύτευση.

Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 3 μέρες, 35 λίτρα την φορά.

Σκούπισμα βυθού κάθε 3 μέρες, λίγο πριν την αλλαγή νερού.

Καθαρισμός των ακροφυσίων του φίλτρου μία φορά την εβδομάδα.

Σε 15 μέρες περίπου θα μπεί και ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2215, το οποίο σε συνδυασμό με το εσωτερικό της Juwel θα βελτιώσει κατά πολύ την φίλτρανση.

Με όλα αυτά νομίζω πως καταφέρνω να διατηρώ σε καλά επίπεδα την ποιότητα νερού του ενυδρείου, και η όποια επιβάρυνση προέρχεται από τους πλέκο δεν προλαβαίνει να γίνει αισθητή στο σύστημα.

Περιμένω την γνώμη σου, καθώς και αυτή των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα κάποια κλαδέματα τα οποία μόνο υπέροχα μπορούν να χαρακτηριστούν. Πρίν λίγο τελείωσε το φύτεμά τους και τώρα απολαμβάνω την νέα εικόνα του ενυδρείου.

Χρήστο και Μιχάλη ευχαριστώ πολύ!

post-3437-1178049200_thumb.jpg

post-3437-1178049238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο όμορφο φυτό αλλά υψηλών απαιτήσεων.Πρόσεξέ το

Link to comment
Share on other sites

Και λίγες ακόμη..

post-3437-1178049296_thumb.jpg

post-3437-1178049392_thumb.jpg

post-3437-1178049547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο φυτό το αναγνώρισα από τον κατάλογο της Tropica ως Alternanthera reineckii ''roseafolia''. Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως. Από αυτά που διάβασα, είδα πως είναι από τα λίγα "κόκκινα" φυτά που είναι μετρίων απαιτήσεων. Θα περιμένω να δώ πως θα πάει. Ελπίζω να αναπτυχθεί και να παραμείνει υγιές, γιατί είναι από τα πιο όμορφα φυτά που έχω στο ενυδρείο (μαζί με τo Hydrocotyle leucocephala) κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρείο σου φίλε μου Στάυρο...congratulations :);):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σταύρο.

Το κόκκινο φυτό που σου έστειλα είναι Rotala Macrandra http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...amp;spec=Rotala. Δεν είναι μέτριων απαιτήσεων, είναι αρκετά απαιτητικό αλλά θα το δοκιμάσεις και θα δεις πως θα πάει στο ενυδρείο σου. Για τα υπόλοιπα φυτά αν δεν αναγνωρίζεις κάποια πες μου.

Σχετικά με το φύτεμα του glossostigma έχω δοκιμάσει παλαιότερα διάφορους τρόπους και τα αποτελέσματα ποικίλουν. Μπορείς να το φυτέψεις και διαφορετικά για να πυκνώσει πιο γρήγορα. Δες σχετικά εδώ: http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...oregrounds.html. Απλά πριν ξεκινήσεις κατέβασε τη στάθμη του νερού χαμηλότερα και οπλίσου με υπομονή (ένα ηρεμιστικό θα βοηθούσε :) ). Η διαφορά στην ανάπτυξη και στην κάλυψη του βυθού είναι μεγάλη αν το φυτέψεις κομματάκι κομματάκι. Το γρασιδάκι που λες είναι 'cuba'; Είναι σε τάπητα ή έχεις πάρει αρκετά γλαστράκια και τα φύτεψες μαζί;

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

μπραβο και απο μενα..πολυ καλη δουλεια,και πιστευω ακομα καλυτερη η συνεχεια!! :)

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Χαίρομαι πολύ που μόνο καλά λόγια έχετε να πείτε για το ενυδρείο :)

Μιχάλη το κόκκινο φυτό το αναγνώρισα τελικά κατά τις 2 χθες το βράδυ, και είδα ότι η Tropica το χαρακτηρίζει πολύ δύσκολο φυτό...Δεν πτοούμαι όμως ακόμη. Γίνονται και θαύματα καμιά φορά!

Το γρασιδάκι είναι cuba και το πήρα σαν τάπητα. Αύριο περιμένω και ένα ματσάκι urticularia graminifolia καθώς και ένα ματσάκι pogostemon helferi. Όπως καταλαβαίνεις, είπα να πειραματιστώ με πολλά είδη γρασιδιού και σε λίγους μήνες αν κάποιο πάει καλύτερα από τα άλλα θα γίνει αλλαγή στο aquascape και θα κυριαρχήσει μόνο αυτό για λόγους ομοιομορφίας. Υπομονή έχω αρκετή, καθώς και όρεξη. Μία όμορφη εικόνα είχα σήμερα το πρωί όταν είδα 3 από τα guppies να κοιμούνται πάνω στην cuba. Μέχρι να προλάβω να πάρω την μηχανή είχαν εξαφανιστεί προς την επιφάνεια καθώς περιμέναν φαγητό!

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί πρόσθεσα μια σεβαστή ποσότητα Hemianthus callitrichoides "cuba" δίπλα στην ήδη υπάρχουσα, καθώς και το ρόζ φυτό που φαίνεται δεξιά πίσω από την Rotala Macrandra, το οποίο έχω την εντύπωση πως είναι κάποια Ludwigia και πιο συγκεκριμένα η Ludwigia repens ''Rubin''. Παρεπιπτόντως το hemianthus micranthemoides που φαίνεται δίπλα δεξιά από την Rotala Macrandra προσαρμόστηκε εξαιρετικά γρήγορα και από Δευτέρα θα κλαδευτεί. Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως η αλλαγή στις λάμπες είνα που έκανε την διαφορά.. :)

Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα ακόμη για τα Urticularia graminifolia και Pogostemon helferi. ;)

post-3437-1178226115_thumb.jpg

post-3437-1178226170_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα μετά από αρκετό καιρό και ταλαιπωρίες, με νέες φωτογραφίες.

Έχουν γίνει οι εξής αλλαγές στον εξοπλισμό:

1) Αντικαταστάθηκαν οι λάμπες με μία Arcadia freshwater 30W και μία Arcadia Original Tropical 30W.

(Η διαφορά στην ένταση και την ποιότητα του φωτός σε σχέση με πριν είναι τεράστια)

Περιμένω σχόλια και πάνω από όλα κριτική για να βελτιωθεί..

Ελπίζω να έκανες προσαρμογή στον φωτισμό μετά την αλλαγή και των 2 πηγών φωτός.

Οι Άλγες παραμονεύουν :);):angry2::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μείωσα κατά μία ώρα την φωτοπερίοδο και θα την αυξήσω σταδιακά κατά 15min ανά 2 μέρες μέχρι να φθάσει στις 12 ώρες. Μέχρι στιγμής πάντως άλγες δεν έχουν εμφανιστεί. Παραδόξως, και δεδομένου ότι το θέμα άλγη με είχε ανησυχήσει αρκετά όταν ξεκινούσα το στήσιμο του ενυδρείου, μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Εξαίρεση αποτέλεσε η παρουσία ενός κομματιού τριχοειδούς άλγης (2x2cm περίπου) πριν ένα μήνα περίπου, το οποίο όμως το αφαίρεσα με το χέρι και από τότε δεν ξαναεμφανίστηκε.

Μην λέω μεγάλα λόγια όμως, η φύση πάντα βρίσκει τρόπους να μας εκπλήσει ευχάριστα ή δυσάρεστα. Νομίζω πως κάθε ενυδρειόφιλος από τον πιο άπειρο μέχρι τον πιο έμπειρο κάποια στιγμή αντιμετωπίζει προβλήματα άλγης..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σήμερα το πρωί μπήκε και ο φωτισμός moonlight. Έγινε με μια λάμπα cold cathode 30cm χρώματος μπλε (και τον αντίστοιχο μετασχηματιστή). Όταν μπορέσω θα βρω τις σωστές ρυθμίσεις για να τραβήξω μια πιο καλή φωτογραφία. Προς το παρόν η ακόλουθη φωτογραφία αδικεί πολύ το πραγματικό εφέ.

post-3437-1178562394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο να αποδώσει κάποιος φωτογραφικά πιστά, την εικόνα που βλέπει με κάποιον τέτοιο φωτισμό (ίσως χρειαστεί επέμβαση με το photoshop στο τελικό αποτέλεσμα). Πάντως, επειδή το ξέρω το ενυδρείο, καταλαβαίνω ότι μάλλον θα πρέπει να δείχνει πολύ ωραίο έτσι..! ;)

Υ.Σ.: Ετοίμασε καφέ για αύριο ή μεθαύριο, να περάσω να το δω και από κοντά. :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί πρόσθεσα μια σεβαστή ποσότητα Hemianthus callitrichoides "cuba" δίπλα στην ήδη υπάρχουσα, καθώς και το ρόζ φυτό που φαίνεται δεξιά πίσω από την Rotala Macrandra, το οποίο έχω την εντύπωση πως είναι κάποια Ludwigia και πιο συγκεκριμένα η Ludwigia repens ''Rubin''. Παρεπιπτόντως το hemianthus micranthemoides που φαίνεται δίπλα δεξιά από την Rotala Macrandra προσαρμόστηκε εξαιρετικά γρήγορα και από Δευτέρα θα κλαδευτεί. Και αναρωτιέμαι τώρα μήπως η αλλαγή στις λάμπες είνα που έκανε την διαφορά.. :)

Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω μια εβδομάδα ακόμη για τα Urticularia graminifolia και Pogostemon helferi. ;)

Το φυτό που λες μοιάζει με 'Rubin'. Όταν συνέλθει από τη μεταφορά/μεταφύτευση θα σιγουρευτείς. Θα πρότεινα να του αλλάξεις θέση και να το βάλεις λίγο πιο μακριά από τη Macrandra για να να μην έχεις τόσο πολύ κόκκινο χρώμα συγκεντρωμένο. Βέβαια εξαρτάται από το τι αποτέλεσμα θέλεις να έχεις μέσο-μακροπρόθεσμα. Όσο για θέμα της προσαρμογής του Η.micranthemoides συμβαίνει σε όλα σχεδόν τα φυτά που προέρχονται από κλαδέματα σε σχέση με όσα αγοράζουμε από τα μαγαζιά. Τα φυτά από κλαδέματα είναι στρωμένα submersed, ταισμένα σωστά και μόνο όταν υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στις συνθήκες αδρανούν και δεν αναπτύσσονται αμέσως. Έχω την εντύπωση η αλλαγή στις λάμπες είναι μάλλον τυχαία καθώς συνήθως χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής και σε αυτό.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μάλλον έχεις δίκιο όσον αφορά τις λάμπες. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση όμως, είναι η ceratopteris, η οποία από τότε που μπήκε στο ενυδρείο είχε μείνει στάσιμη για πολύ καιρό. Με το που μπήκαν οι νέες λάμπες βγάζει συνεχώς φυσσαλίδες και τα νέα της φύλλα είναι πιο παχιά και πράσινα από τα παλιά. Επίσης διαφορά μεγάλη είδα και στην lymnophila, η οποία μεγάλωνε μεν αλλά με μεγάλα μεσογονάτια διαστήματα. Εδώ και μία εβδομάδα έχει πετάξει πολλούς καινούριους δρομείς και το πάνω μέρος του φυτού πήρε απόχρωση του κόκκινου. Προφανώς οι αλλαγές αυτές σχετίζονται με πλήθος παραγόντων, αλλά πιστεύω πως το φως έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες λάμπες σίγουρα βοηθούν. Δεν διαφωνούμε, το αντίθετο μάλιστα συμφωνούμε απόλυτα! Η διαφορά στην ανάπτυξη που είδες είναι σημαντική και δείχνει ότι ήταν επιτυχημένη επιλογή. Παλιότερα και πριν αλλάξω σε φωτισμό Τ5 είχα χρησιμοποιήσει το συνδυασμό freshwater και original και μπορώ να πω ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την ανάπτυξη και το χρώμα, γι αυτό και τώρα προτίμησα και πάλι arcadia για τους ίδιους λόγους. Πιθανόν κάποιες χρωστικές των φυτών να είχαν ανάγκη την ποικιλία του φάσματος και πλέον τους το παρέχεις και βλέπεις τα αποτελέσματα στην ανάπτυξη. Λάβε βέβαια υπόψιν σου, ότι τώρα αρχίζει να στρώνει σιγά σιγά ο βυθός σου, να ωριμάζει βακτηριακά και να αναπτύσσεται το ριζικό σύστημα των φυτών για να τροφοδοτούνται τα φύλλα. Αυτό σημαίνει ότι οι όποιες αλλαγές και οι διαφορές στην ανάπτυξη πλέον θα επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από την κατάσταση και τις ζυμώσεις που εξελίσσονται στο βυθό.

Από μετρήσεις και πρόσθετα τι γίνεται;

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου πλέον είναι σταθερές. Δεν ξέρω αν είχες δει ένα θέμα που άνοιξε ο Ντίνος, σχετικά με την υψηλή γενική σκληρότητα και την χαμηλή ανθρακική. Πλέον οι τιμές μου έχουν ως εξής:

pH : 7

GH : 10

KH : 4.5 - 5

NO2 : 0

NO3 : 0 - 5

ΝΗ3 : 0

Το NO3 δεν μπορώ να το ανεβάσω, και προτιμώ να μην χρησιμοποιήσω ακόμη Nitragen. Από τότε που εφυγε το κερατόφυλλο, λίγο πριν την αλλαγή νερού ανεβαίνει στο 5 αλλά μετά την αλλαγή μηδενίζεται και πάλι. Ίσως στην πορεία να χρειαστεί συμπλήρωμα, ειδικά τώρα που από Πέμπτη θα φύγουν οι πλέκο και θα μπούν λίγα guppies ακόμη.

Για κάλιο και σίδηρο (από την στιγμή που το υπόστρωμα θα εξασθενήσει) τι σκεύασμα θα πρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...