Jump to content

Tr 20 Teco


Subaruga

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω το τρ20 και σαν αντλία το έχω σύνδεσει με 1 φχ5 απο φλουβαλ ειναι πολλά τα λύτρα που περνάει από το μηχάνημα? 400 λτ το ενυδρείο. Το μηχάνημα είναι στο μπαλκόνι για να μην έχει θέμα με ζέστη αλλά καθυστερεί να πέσει η θερμοκρασία. Καμια ιδέα κανείς? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες πόσα λίτρα/ώρα προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

To μηχάνημα για να αποδίδει καλύτερα πρέπει να είναι σε δροσερό μέρος εάν βρίσκεται τώρα με τις ζέστες σε 39 C και θα ζεσταθεί και άλλο όταν δουλεύει λογικά δεν θα μπορεί να αποδόσει το καλύτερο, εγώ το chiller το έχω δίπλα στο ενυδρείο μέσα στο σπίτι σε δροσερό μέρος και δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την απόδοσή του.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είναι για 500λτ/ώρα αλλά ειναι μεγάλη η απόσταση απο ενυδρείο έως το μηχάνημα δεν ξέρω. Και νομίζω πως το φχ5 ειναι πολύ περισσότερο σε λτ/ωρα και μάλλον γιαυτό αργεί.

Link to comment
Share on other sites

Η προτιμώμενη ροή είναι 700l/h-2300l/h. https://www.tecous.com/chillers/seachill-tr20/

Σε 400 λίτρα ενυδρείο θα έπρεπε να κατεβάζει γρήγορα την θερμοκρασία.

Αν το έχεις μακριά από το ενυδρείο πρέπει να φροντίσεις να μονώσεις τους σωλήνες για να μην έχεις απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ειναι η μόνωση θα το δοκιμάσω .Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως είναι για 500λτ/ώρα αλλά ειναι μεγάλη η απόσταση απο ενυδρείο έως το μηχάνημα δεν ξέρω. Και νομίζω πως το φχ5 ειναι πολύ περισσότερο σε λτ/ωρα και μάλλον γιαυτό αργεί.

Δεν νομίζω. Η ανταλλαγή ενέργειας ειναι ιδια είτε παει γρήγορα το νερο είτε ποιο αργά. Δηλαδή μην παρεξηγηθώ, είτε εχεις ροη 1000 λιτρα είτε 500 λιτρα την ωρα, η θερμοκρασία θα πέσει στον ίδιο χρονο στο ενυδρειο σου. Ετσι και αλλιως το νερο ειναι πολυ καλός αγωγός ενέργειας οποτε δεν θα εχεις θεμα σε αυτο το τομέα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...