Jump to content

Genna gapy


Pitbull

Recommended Posts

Paidia exw neogenita gapy peripou merikon vdomadon kai mou exou paithani kamia 3 - 4 , einai kati pou prepi na prosexo? i need help...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Paidia exw neogenita gapy peripou merikon vdomadon kai mou exou paithani kamia 3 - 4 , einai kati pou prepi na prosexo? i need help...

4285[/snapback]

Περιέγραψε λίγο το ενυδρείο σου. Μέγεθος, φίλτρο, θερμοκρασία και πόσο καιρό λειτουργεί. Έχεις κάνει καθόλου μετρήσεις για αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3;

Link to comment
Share on other sites

Tα έχεις σε πλαστική γενννήστρα ή είναι ελεύθερα; Αλλαγές καθε ποτε κανεις και πως; κανε και μετρησεις και τα ξαναλεμε. Πάντως καποιες φορες έχουμε απώλειες, αν και όχι τόσο στα γκαπις όσο σε μολλυς. Πόσο και πόσα ήταν τα μωρά σου;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις φταίει η ποιότητα του νερού. Μην ξεχνάς ότι τα μικρά τις πρώτες ημέρες της ζωής τους είναι πάρα πολύ ευαίσθητα σε αλλαγές του νερού. Αν τα έχεις σε γεννήστρα με το τάισμα αναιβαίνουν τα νιτρικά σε πολύ υψηλά επίπεδα και πιθανόν και η αμμωνία. Μέτρησε και πες μας και που έχεις και τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ανεφερε ο Γιαννης (JDP) πες μας επισης αν τα ταιζεις (τι και ποσο).

Link to comment
Share on other sites

paidia 2 thilikies genisan, e tha einai peripou 60, den ta exw sto enidrio! ta exw ksexorista! twra re paidia den kserw posa litra einai alla exei ipsos 25cm einai 8 goniko! (san kiklos) kai to paxos tou einai 30cm kai apo aristera kai apo deksia, loipon vgazo nero ligo apo to miso, kai gemizo se mpoukalia nerou nero kai aquaSafe, kai meta ta vazo sto enidrio, den exw thermostati mesa giati to domatio mou einai poli zesto, kai apo ekei pou eperna ta psaria mou eipe an exei krio ekei pou einai ta psaria xriazete thermostati alla an to domatio exei mia thermokrasia tote ok, e egw exw mia thermokrasia, ta tahzo sesa microgran ( vazo poli oste gia na min mini kanena nistiko :blush: ) kai exw ena mikro filtraki! perimenw kai alli genna twra... kai den mou pethanan amesos 4, siga siga mou pethanan! vazo poli faei pou gemizi kai to pato :hysterical:! exei kai fos dipla kai exei prasinisi mesa! ta tahzo 3 fores tin imera! vazo antixlorio pou k pou kai xoris na alazo to nero kai otan to alazo! eimai neos se gennes :blush: exei perasi 2-3 vdomades pou exw ta neogenita!

Link to comment
Share on other sites

PLEASEeeeeeeeeee γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. ταϊζεις παρα παρα πολύ έχεις σίγουρα νιτρικά αμμωνίες κλπ. Θα πάρεις ένα κουταλάκι που θα έχεις μόνο γι αυτή τη δουλειά και θα βάζεις στην μύτη και λίγο παραπάνω 3-4 φορές την ημέρα. Μην φοβάσαι δεν μένουν νυστικά τρώνε.

2. Αλλαγες αλλαγες αλλαγες. Μην το αμελείς καθόλου θα κάνεις ένα 30% νερού καθε 3 -4 μέρες. Θα πάρεις ένα λεκανάκι, θα το έχεις μόνο για αυτή την δουλειά να μην έχει μπει ποτέ απορυπαντικό, και θα βάζεις νεράκι και πάντα αντιχλώριο. Πριν το βάλεις να μην είναι παγωμένο φρόντισε να έχει την ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου και το ρίχνεις σιγά - σιγά.

3. Κανε πολύ καλό συφώνισμα του βυθού να φύγει όλη η τροφή που είχε μείνει.

4. Τα μωρά δεν αντέχουν το κρύο είναι ψαράκια τροπικά θέλουν ζέστη. Ο τύπος στο είπε αυτό για να πουλήσει. Βάλε θερμοστάτη και κράτατα στου 26 Βαθμούς. Οσο ζεστό και αν είναι το δωμάτιο το βράδυ πέφτει η θερμοκρασία. Θα έχεις πρόβλημα τώρα που αρχίζουν τα κρύα. Αν μου έλεγες για το καλοκαίρι θα σου έλεγα να μην βάλεις γιατί ουτως ή αλλως η θερμοκρασία είναι ανεβασμένη.

Αυτα κανε και βλεπουμαι

Link to comment
Share on other sites

ok Thnx alot! kai sorry , den grafo sta ellinika grafo etsi grigora :blush: sorry kai thnx alot gia tis plirofories! kai afto pou eipes pos ta vradia pefti i thermokrasia, oxi to idio einai, exw to aircodition kai einai idia thermokrasia! spania na exei ligo krio...

Link to comment
Share on other sites

ok Thnx alot! kai sorry , den grafo sta ellinika grafo etsi grigora :blush: sorry kai thnx alot gia tis plirofories! kai afto pou eipes pos ta vradia pefti i thermokrasia, oxi to idio einai, exw to aircodition kai einai idia thermokrasia! spania na exei ligo krio...

4360[/snapback]

Η θερμοκρασία είναι κάτι πολύ σημαντικό, ειδικά όταν μιλάμε για νεαρά γκαπάκια. Αν το ενυδρείο που τα έχεις δεν είναι μεγάλο, μια αλλαγή της θερμοκρασίας στο χώρο της τάξης των 3-4 βαθμών κελσίου θα κατεβάσει αρκετά γρήγορα και τη θερμοκρασία στο νερό. Ειδικά όταν είναι μικρά τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητα σε απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό να τους έχεις μια σταθερή θερμοκρασία χωρίς αποκλίσεις (όχι πάνω απο 0,5 C κατά προτίμηση). Το βρίσκω λίγο δύσκολο να έχει το δωμάτιό σου γύρω στους 26 βαθμούς, που είναι μια καλή θερμοκρασία για τα μικρά γκαπάκια, οπότε ίσως πρέπει να ελέγξεις καλύτερα αυτό το σημείο. Εξάλλου, το κόστος για ένα θερμοστάτη και ένα θερμόμετρο δεν υπερβαίνει τα 25 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

To kserw poso kostizi, apla epidi etsi mou eipan etsi kanw, kai omws anavo stous 31c :blush: oxi 24c.

GIN eipes na mazevo to faei apo kato, an menoune polli ti ginete? pirazi ta psarakia?

Link to comment
Share on other sites

Αν μένει το φαί κάτω τότε αυτό αποσυντίθεται (κοινώς σαπίζει), με αποτέλεσμα την αύξηση των νιτρικών οξέων στο ενυδρείο σου. Άσε που δεν είναι και ωραίο θέαμα :blush:

Link to comment
Share on other sites

To kserw poso kostizi, apla epidi etsi mou eipan etsi kanw, kai omws anavo stous 31c :hysterical: oxi 24c.

GIN eipes na mazevo to faei apo kato, an menoune polli ti ginete? pirazi ta psarakia?

4371[/snapback]

Οπως σου ειπαν και τα παιδια ναι, τα πειραζει τα ψαρακια γιατι σαπιζει και μολυνεται το νερο! Επισης καλο ειναι να βρεις ποσα ακριβως λιτρα ειναι το ενυδρειο. Κατ' αρχας χωρις να ξερεις λιτρα πως εισαι σιγουρος οτι η αποχλωριωση ειναι σωστη? Για πες μας ακριβεις διαστασεις να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε :blush: .

Link to comment
Share on other sites

ipsos 25cm einai 8 goniko! (san kiklos einai) kai to paxos tou einai 30cm kai apo aristera kai apo deksia

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τους παίρνεις ένα θερμοστάτη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Το φαγητό αν μένει σαπίζει και σου κανει το νερό χαλια, αν το αφήσεις θα έχεις και άλλες απώλειες. Αν κανεις μετρήσεις θα το δεις και μόνος σου πως είναι ανεβασμένες. Πάρε ένα apple snail, το κίτρινο το σαλιγκαράκι και βάλε μέσα να τρώει τα υπολείμματα, αλλά το ξαναλέω αρχίσε να καθαρίζεις τον πάτο του ενυδρείου μερα παρα μερα για να βγάλεις ότι έχει μείνει και ελλάτωσε το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

kai to paxos tou einai 30cm kai apo aristera kai apo deksia

4426[/snapback]

Αυτο δεν καταλαβαινω. Εννοεις οτι το μηκος της καθε πλευρας του οχταγωνου ειναι 30 εκατοστα η οτι το πλατος του ενυδρειου (απο το ενα τζαμι στο απεναντι) ειναι 30 εκατοστα? Μετρησε το μηκος της καθε πλευρας και το μηκος απο τη μια πλευρα στην ακριβως απεναντι.

Link to comment
Share on other sites

ok Thnx alot! kai sorry , den grafo sta ellinika grafo etsi grigora :blush: sorry kai thnx alot gia tis plirofories! kai afto pou eipes pos ta vradia pefti i thermokrasia, oxi to idio einai, exw to aircodition kai einai idia thermokrasia! spania na exei ligo krio...

4360[/snapback]

Φίλε μου αν μπορείς -σε παρακαλώ- γράφε Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

Αν θέλεις να ζήσουν τα ψαράκια σου, και να μην είσαι εσυ η αιτία ταλαιπωρίας τους, κάνε αυτά που σου είπαν τα παιδιά. Και καλό διάβασμα...

Έγινε επεξεργασία - basilis
Link to comment
Share on other sites

Μην μου στεναχωριέσαι Βασίλη μου του έχω δώσει κατευθύνσεις και τώρα πρέπει τα μωρούλια του να έχουν μεγαλώσει αρκετά :blush:

Αλήθεια Τάσο δεν μου είπες πως πατε έχω μέρες να μάθω νέα των μωρών σου. Αν θες πες μας τις εξελίξεις :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μην μου στεναχωριέσαι Βασίλη μου του έχω δώσει κατευθύνσεις και τώρα πρέπει τα μωρούλια του να έχουν μεγαλώσει αρκετά  :blush:

Αλήθεια Τάσο δεν μου είπες πως πατε έχω μέρες να μάθω νέα των μωρών σου. Αν θες πες μας τις εξελίξεις  :hysterical:

5031[/snapback]

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΕΙΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΓΕΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.Α!ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΖΩΟΤΟΚΑ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑΣ ΕΙΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΟ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΓΕΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Αυτό που γράφεις μπορείς να μου το αιτιολογήσεις σε παρακαλώ πολύ; Δηλαδή πόσα λίτρα χρειάζονται; Τι άλλο χρειάζετε;

Α!ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΖΩΟΤΟΚΑ

Για έναν έμπειρο κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πολύ απλό. Για άλλους όμως είναι μπορεί να είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Α!ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΖΩΟΤΟΚΑ

5921[/snapback]

Φίλε rivulatus, η χαρά που μπορεί να πάρει κάποιος αρχάριος από μία γέννα από ζωοτόκα είναι απερίγραπτη και γι αυτόν σίγουρα είναι κατόρθωμα. Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι τουλάχιστον έτσι ξεκίνησαν στο χόμπυ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

είναι απερίγραπτη η χαρά το να σου γεννήσουν τα ψάρια σου!!!

εγώ έχω πάρει ένα gapy απο το Σάββατο όπου ήταν εγγύο στις μέρες του από ότι μου είπαν στο μαγαζί όπου και το πήρα!από τότε είμαι από πάνω του σε ένα 10lt ενειδρύο που έχω για τις γένες!τώρα είμαι με την κάμερα σε ένα τρίποδο έτοιμη ώστε να την αποθανατίσω την στοιγμή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

" του σε ένα 10lt ενειδρύο που έχω για τις γένες!τώρα είμαι με την κάμερα σε ένα τρίποδο έτοιμη ώστε να την αποθανατίσω την στοιγμή! "

Μόνο που σε 10lt θα έχεις πρόβλημα αν μπορείς βάλτα σε ένα μεγαλύτερο σκέψου τι θα γίνει μόλις γεννηθούν και είναι καμιά 40αρια εκεί μέσα !!!! με το που τρώνε τα κάνουν και εκτινάσουν την αμωνία και τα νιτρικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αν μπορεοσ βαλτο σε μεγαλυτερο.............

κοιτα μην χασεισ την γεννα :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγαλύτερο ενυδρείο θα είσαι καλύτερα εκτός και αν την αφήσεις να σου γεννήσει τώρα και σε καμιά βδομάδα πάρεις ένα μεγαλύτερο για να σου μεγαλώσουν γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Αυτή την στιγμή επειδή δεν έχεις λίτρα ΠΡΟΣΕΧΕ την ποσότητα του φαγητού επειδή θα πρέπει να ταϊζεις 3-4 φορές την ημέρα ρίχνε όσο γίνεται λιγότερη ποσότητα να μην σου ανέβουν οι τιμές και θα χρειαστείς αλλαγές νερού καθε 3 μερες το αργότερο, να προσέξεις την θερμοκρασία στις αλλαγές σου.

Link to comment
Share on other sites

4. Τα μωρά δεν αντέχουν το κρύο είναι ψαράκια τροπικά θέλουν ζέστη.

Εγώ τα μικρα μου τα έχω 2 εβδομάδες σε μια γυάλα και κάθε μέρα αλλάζω

το μισό νερό και το γεμίζω με ζεστό.Παρόλα αυτά κρυώνει γρήγορα το νερό

αλλά τα μικρά είναι μια χαρά και μεγαλώνουν κανονικά.

:busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - mister x
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...