Jump to content

Κιτρινισμα Νερου


Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω το παρακατω ενυδρείο στην φωτογραφία και έχω ενα θεμα. Ενω του αλλαζω νερο καθε εβδομαδα παρατηρω οτι εχει ενα κίτρινο χρωμα. Το εχω 1,5 με χαλίκι 3mm και φυτα. Να φταιει το χαλικι???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το παρακατω ενυδρείο στην φωτογραφία και έχω ενα θεμα. Ενω του αλλαζω νερο καθε εβδομαδα παρατηρω οτι εχει ενα κίτρινο χρωμα. Το εχω 1,5 με χαλίκι 3mm και φυτα. Να φταιει το χαλικι???

post-58104-0-11221100-1404068439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανά ξύλο μέσα;

Οκ τωρα είδα τη φωτογραφία. Μάλλον ειναι απο τις τανίνες του ξύλου. Δεν ειναι τίποτα. Μετα απο λίγο καιρο και με τις αλλαγές νερου θα καθαρίσει. Τελείως ακίνδυνος για τα ψάρια. Ειναι σα τσάι το χρωμα έτσι;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καμια εντονη κιτρινιλα φιλε. Αν θελεις πες μας καποια στοιχεια για το ενυδρειο σου; Διαστασεις, χρονος λειτουργιας, φιλτρο, ψαρια, φωτα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι σαν τσαι οπως λες. Μετρησεις που εχω κανει, αμωνια 0 και νιτρικα 5mgr. Δεν ειναι κατι ιδιαίτερο, 20 λιτρα ειναι. Το ξυλο το πηρα για να βαλω την nana anubia επανω. Δουλευει 1,5 με 2 μηνες κοντα και τωρα προσφατα εβαλα Ψαρακια 4 guppies. Φιλτρο ενα dolphin για 60 lt με κεραμικά. Φως 11w

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το κιτρίνισμα λογικά οφείλεται στο ξύλο

Ο θερμαντήρας καλύτερα να μπει πιο ψηλα - αν ακουμπάει κάτω, ενδεχομένως να σπάσει

Επίσης το φίλτρο είναι καλύτερα να μην ακουμπαει στον πυθμένα

Το spray bar (στην άκρη της εξόδου του φίλτρου) θα βοηθούσε στην καλύτερη οξυγόνωση του νερού

Το χρωματιστό χαλίκι και η "ακροπολη" δεν προσφέρουν κατι στα ψάρια που έχεις - αν μπορείς : αλλάζεις το χαλίκι και βγάζεις κάθετι ψεύτικο

Οταν τα γκαπάκια αρχίσουν να γεννάνε, είναι καλό να έχεις βρει κάπου να χαρίζεις τα μικρά

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Το κιτρίνισμα λογικά οφείλεται στο ξύλο

Ο θερμαντήρας καλύτερα να μπει πιο ψηλα - αν ακουμπάει κάτω, ενδεχομένως να σπάσει

Επίσης το φίλτρο είναι καλύτερα να μην ακουμπαει στον πυθμένα

Το spray bar (στην άκρη της εξόδου του φίλτρου) θα βοηθούσε στην καλύτερη οξυγόνωση του νερού

Το χρωματιστό χαλίκι και η "ακροπολη" δεν προσφέρουν κατι στα ψάρια που έχεις - αν μπορείς : αλλάζεις το χαλίκι και βγάζεις κάθετι ψεύτικο

Οταν τα γκαπάκια αρχίσουν να γεννάνε, είναι καλό να έχεις βρει κάπου να χαρίζεις τα μικρά

Εχουν γίνει καποιες αλλαγες ως προς το φιλτρο και θεραντηρα. Κανένα δεν ακουμπαει κατω και υποτίθεται ότι τα guppies ειναι αρσενικά. Το χρωματιστό χαλικι να το αλλάξω με αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γίνει καποιες αλλαγες ως προς το φιλτρο και θεραντηρα. Κανένα δεν ακουμπαει κατω και υποτίθεται ότι τα guppies ειναι αρσενικά. Το χρωματιστό χαλικι να το αλλάξω με αμμο?

Αν θες βάλε φωτογραφίες για τα γκαπάκια και θα βρεθει το φύλο τους

Για πυθμένα μπορείς να κοιτάξεις είτε σε ενυδρειακά μαγαζιά είτε σε καταστήματα με είδη κήπου (δες για χαλαζιακή άμμο μικρής κοκκομετρίας - να υπολογίζεις περιπου 5 ευρώ τα 10 κιλά)

Σορρυ για τα προηγούμενα σχόλια (για θερμαντήρα & φίλτρο), αλλα τα εγραψα βάσει της φωτο που πόσταρες :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε φωτογραφίες για τα γκαπάκια και θα βρεθει το φύλο τους

Για πυθμένα μπορείς να κοιτάξεις είτε σε ενυδρειακά μαγαζιά είτε σε καταστήματα με είδη κήπου (δες για χαλαζιακή άμμο μικρής κοκκομετρίας - να υπολογίζεις περιπου 5 ευρώ τα 10 κιλά)

Σορρυ για τα προηγούμενα σχόλια (για θερμαντήρα & φίλτρο), αλλα τα εγραψα βάσει της φωτο που πόσταρες :thumbsu:

Δεν εχω αλλες φωτος τωρα. Ειναι ενυδρείο που εχω φτιαξει στον πατέρα μου :-P

Και δεν παρεξηγώ, μια χαρα τα είπες ;-)

Link to comment
Share on other sites

Να το αλλάξω με λεπτό χαλικι ή άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλες φωτος τωρα. Ειναι ενυδρείο που εχω φτιαξει στον πατέρα μου :-P

Και δεν παρεξηγώ, μια χαρα τα είπες ;-)

Ελπίζω κι ο δικός μου γιος (τωρα είναι 6 χρονών) κάποια στιγμή να μου φτιάξει ένα 2μετρο Malawi!!!!

Καλή συνέχεια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα!

Το καλυτερο θα ηταν,εαν μας εβαζες μια προσφατη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Να το αλλάξω με λεπτό χαλικι ή άμμο?

Μια χαρά ειναι το χαλίκι για τα γκαπάκια...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε φωτογραφίες για τα γκαπάκια και θα βρεθει το φύλο τους

Για πυθμένα μπορείς να κοιτάξεις είτε σε ενυδρειακά μαγαζιά είτε σε καταστήματα με είδη κήπου (δες για χαλαζιακή άμμο μικρής κοκκομετρίας - να υπολογίζεις περιπου 5 ευρώ τα 10 κιλά)

Σορρυ για τα προηγούμενα σχόλια (για θερμαντήρα & φίλτρο), αλλα τα εγραψα βάσει της φωτο που πόσταρες :thumbsu:

Κατι τετοιο?http://www.baufox.com/%cf%87%ce%b1%ce%bb%ce%b1%ce%b6%ce%b9%ce%b1%ce%ba%ce%ae-%ce%ac%ce%bc%ce%bc%ce%bf%cf%82-sibelco-m32-01-04mm-25kg%cf%83%ce%b1%ce%ba%ce%af

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επέλεγα κάτι τέτοιο (δοκιμασμένο υλικό, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση. Απλά θέλει αρκετά καλό πλύσιμο)

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php/%CF%87%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php (δες εκεί που λέει :Μαύρη άμμος -Ασπρη χαλαζιακή άμμος -Ιδανική για ενυδρεία -5€ / 10κιλά)

http://xomatexniki.gr/%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CE%BF%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%B1.php/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%87%CF%89%CE%BC%CE%B1.php

Περίμενε κι άλλες γνώμες για μη ενυδρειακά μαγαζιά...εγώ από το συγκεκριμένο είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...