Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα εδω και καμια 20αρια μερες αμα δεν κανω λαθος τρεχει το δευτερο ενυδρειο ρεεφ!

Το ενυδρειο ειναι διαστασης 95*65*55υψος.

Eχει αρκετα κιλα σε ενυδρειο και σαμπ ζωντανο βραχο. Μαυρο αραγωνητη της sceachem.

Παραμετρη νερου:

ph 8.2

Kh 9.1

Ca 400

Mg 1350

No3 <5

Po4 0

θερμοκρασια 27-27,3

η θερμοκρασια μεταβαλετε αναλογος την εποχη,πετιχανετε με εναν τιτανιου schego 300w

και 4 cooler koniq 8"

Ψαρια: δυο κλοουν ocelaris ενα καρδιναλ ενα μανταρινο και ενα zebrasoma desjardini.

Κοραλια: acanthastria ,eumphilies zoanthus, greenstarpolyps,magrove,xenia,buble bluble coral,caulastria,trachiphilia,coniopora..

Φιλτρανση: sump 150lt με chaeto,βραχο σκιμμερ και προσφατα μπηκε και συστημα ατς!!!

Για το ταισμα των ψαριων υπαρχει αυτοματη ταιστρα της eheim με καθημερινα ταισματα 2 φορες απο καθε τροφη oceannutrition formoyla 1 και 2.\

Δοσομετρικη αντλια τριπλη με καθημερινες δοσης Kh Ca MG

Ρουτινα:

1 φορα την εβδομαφα μια δοση seachem andvance strontium.

2φορες την εβδομαδα απο μια δοση Seachem reef plus

2φορες την εβδομαδα απο μια δοση seachem phytoplakton

2φορες την εβδομαδα απο μια δοση seachem zoolplakon.

1 φορα την εβδομαδα ταισμα κοραλιων με γαριδα και τροφη για κοραλια lps crow.

ολη σχεδον η κατασκευη ειναι απο εμενα εκτος απο το ενυδρειο που ειναι απο τον NIdal.

Για φωτογραφιες εδω: https://www.facebook.com/sakis.papadopoylos/media_set?set=a.10202582529818404.1073741843.1051391875&type=3

Έγινε επεξεργασία - Sakisdraminos
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος και μπραβο σου ανεβασε και εδω τις φωτογραφιες δεν εχουν ολοι fb για αρχη και κατα την δικη μου αποψη θα εριχνα σταδιακα το kh στο 8 το στισιμο ειναι πολυ καλο οσο μεγαλωνουν τα κοραλια θα δειχνει και ποιο καλο!! επειδη ειμαι με κινητο θα σου στειλω και ποιο μετα!!!!!

απο κυκλοφορια τι εχεις? φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Οντως ανεβασε και εδω φωτος...

Επισης πια δοσομετρικη εχεις;; Αναπληρωση;

Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια εχω 3 1800λτ μια κοραλια 2300λτ και μια αντλια eheim 3000lt! Στο μελλον θα μπει μια jebao wp 25 με εναν κυκλοφοριτη ακομα.

Απο φωτισμο εχω 4*39 με 2λαμπες coral plus και δυο blue plus!

Link to comment
Share on other sites

Θα προτηνα να βαλεις δυο jebao wp 25 με τον twin controller, ειναι σε καλα λεφτα και δεν αξιζει να παρεις μονο εναν....

Φωτοπεριοδο;;

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δεν ξερω να ανεβαζω λιγο βοηθεια:-(

Δοσομετρικη απο fish_street μια με 120ευρω δεν θυμαμε πος λεγετε.

Αναπληρωση εχω απο waterwaves με διπλο φλοτερ!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σακη, ωραιος :thumbsu:

Και ωραιες διαστασεις....

Link to comment
Share on other sites

Φωτοπεριοδο εχω απο 10μεχρι 22:00 οι μισες και απο 1200 μεχρι 2100 οι αλλες δυο. Οι λαμπες σινδιασμενες αναβουν.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει περιπου 120€ με μεταφορικα αν δεν κανω λαθος ;)

Ασε γιατι τα ζαχαρωνω και εγω καιρο και δεν βγαινω λεμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

You will be official pimp!!( θα εισαι επισημα καβατζωμενος) :P:D

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θελω βοηθεια στα επομενα ψαρια που θα βαλω.

Σκεφτομαι να βαλω ενα καρντιναλ ακομα,ενα magnifica αμα το λεω καλα γιατι ειμαι απο κηνητο,

Επισις αμα εχετε να προτηνετε κατι εσεις!:-D

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ειναι οι καρτιναλ... Καποια στιγμη μπορει να βαλω και εγω... Κατσε να βρω δευτερο μαυρο κλοουν...

Το μαγκνιφικα τωρα δεν το θυμαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δεν ξερω να ανεβαζω λιγο βοηθεια:-(

Δοσομετρικη απο fish_street μια με 120ευρω δεν θυμαμε πος λεγετε.

Αναπληρωση εχω απο waterwaves με διπλο φλοτερ!

για φωτογραφιες ειναι ευκολο οταν πας να ποσταρεις πατα εκει που λεει εξελιγμενη επεξεργασια

και κατω αριστερα σου λεει επιλογη αρχειου εκει σε οδηγει στα αρχεια απο το pc σου επιλεγεις μια φωτογραφια την φορα και αφου ανεβει πατα επισυναψη αρχειου και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω disc!! Οντως ειναι πανεμορφα ψαρακια και ηθελα να βαλω και απο αυτα δυο... Αλλα το εριξα στα κοραλλια :P

Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο γιανα παρετε λιγο ιδεα και εσεις που δεν εχετε facebook............

έτσι θα θαυμάζουμε και απο εδω! Πολυ ωραια κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο στησιμο!!

Βαλε δυο jebao γιατι με τοσους κυκλοφοριτες τωρα χαλαει λιγο το οπτικο...

Για τα ψαρακια ειμαι σε διλημα γιατι και τα δυο μου αρεσουν πολυ, εγω εαν μπορουσα θα εβαζα και τα δυο και θα εκλεινα απο ψαρακια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι θα θαυμάζουμε και απο εδω! Πολυ ωραια κατασκευη!

η κατασκευη δεν ειναι τελειωμένη αλλα και μολις θα εχει τελειώσει θα μηνούν καποιες ατέλειες.

Δεν με πειραζει γιατι το το ολο σκηνικό το εκανα μαζι με φιλους και ηταν πολυ ευχαριστη φαση!!! Την επομενη καλυτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο στησιμο!!

Βαλε δυο jebao γιατι με τοσους κυκλοφοριτες τωρα χαλαει λιγο το οπτικο...

Για τα ψαρακια ειμαι σε διλημα γιατι και τα δυο μου αρεσουν πολυ, εγω εαν μπορουσα θα εβαζα και τα δυο και θα εκλεινα απο ψαρακια...

τετοια λες, αφηνω ανοιχτο το φορουμ μπαινει η κοπελα μου και θα διαβαζζει τα σχολια και βλεπω να εχουμε θεματα.......

αλλα δεν ανχονομαι μαζι με τους κυκλοφοριτες θα παρω και ενα φορεματακι και ειμαι κομπλε! :thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια τσαντα για την κοπελα βρε τσιγκουνη :P

Ολο και κατι θα βγει, να εισαι καλημενος ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μπραβο και απο μενα σακη!:-)

Πανεμορφο aquascape και μου αρεσει πολυ ο χωρος που εχεις τοποθετησει το ενυδρειο γενικοτερα!

Αν καποια στιγμη "επενδυσεις"(χρονο πιο πολυ) στα sps και τα τοποθετησεις στο βραχο και τα lps στον πολυ ωραιο χωρο που εχεις αφησει μπροστα στην αμμμο,θα γινει ακομα πιο ομορφο.

Ειναι ηδη ομως διαμαντι και οσο περναει ο καιρος θα γινεται ακομα καλυτερο!

Φτου φτου φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...