Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Γιατι εκλεισες την chaeto; Δοκιμάζεις κατι καινούργιο; Καλο ειναι να ρήξεις τα νιτρικά σου, μη τα αφήσεις να μεγαλώσουν και αλλο.

Το μαγνήσιο καλα ειναι, σιγα σιγα δώσε του να ανεβεί στα 1350 ίσως και 1400. Δεν εχεις θεμα με το 1275, στα όρια εισαι αλλα βαράει ενα μικρό συναγερμό να το ισιωσεις :)

Την χαετο την κλαδεψα σχεδον την μιση και την εκοψα τα φωτα γιανα βοηθισω το ΑΤΣ που ξεκινησα να επαναλειτουργω.

Φυσικα πολυ ταισμα σε ψαρια και κοραλια ειναι και ενας ακομα παραγοντας για το ατς. Φυσικα σε λιγες μερες μολις δω οτι φευγει η καφε αλγη απο το ατς θα αναβω λιγο λιγο την χαετο να μην λιωσει κιολας.

Το μαγνησιο θα ανεβει σιγα σιγα εχω ειδι ανεβασει την δοσομετρικη.

Η Θερμοκρασια ποσο δεν πρεπει να ξεπερασει

Link to comment
Share on other sites

27

Για καλοκαιρι υπερβολικος δεν εισαι? Ακομη και στους 29 νομιζω δεν εχει κανενα ζωντανο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ ειμαι στην δουλεια και προλαβα να γραψω μονο τον αριθμο...

Εγω εχω ανωτατο τους 27, καποια στιγμη τον προηγουμενο μηνα την αφησα να παει μεχρι 27,5 και να περνει στους 28, σταδιακα εννοειτε και καποια κοραλλια μου την ακουσαν, εχασα και δυο κεφαλια σε μια εφυλια torch και την αλλαξα παλι στους 26,5 με ανωτατο τους 27 οπου περνουν μπρος και τα ανεμιστηρακια...

Μπορει να ετυχε γιατι καθε συστημα εχει τα δικα του ορια, αλλα πλεον εγω προτηνω εκει, θα δουλεψει που θα δουλεψει η ψυξη και η αναπληρωσει, ας κανει υπερωριες για αυτους τους 3-4 μηνες :)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ ειμαι στην δουλεια και προλαβα να γραψω μονο τον αριθμο...

Εγω εχω ανωτατο τους 27, καποια στιγμη τον προηγουμενο μηνα την αφησα να παει μεχρι 27,5 και να περνει στους 28, σταδιακα εννοειτε και καποια κοραλλια μου την ακουσαν, εχασα και δυο κεφαλια σε μια εφυλια torch και την αλλαξα παλι στους 26,5 με ανωτατο τους 27 οπου περνουν μπρος και τα ανεμιστηρακια...

Μπορει να ετυχε γιατι καθε συστημα εχει τα δικα του ορια, αλλα πλεον εγω προτηνω εκει, θα δουλεψει που θα δουλεψει η ψυξη και η αναπληρωσει, ας κανει υπερωριες για αυτους τους 3-4 μηνες :)

Αν έκανες σταδιακή αύξηση και οχι απότομη τότε ναι αυτο θα φταίει για να καταλάβεις χειμώνα ειναι στους 25,5 με 25 η αύξηση θερμοκρασίας εγινε απο τον κοντρολερ με 0,2 αύξηση την εβδομάδα και οχι σε μια η δυο μερες και με τον ίδιο τροπο θα ξαναπάει στους 25

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακα σε βαθος μιας βδομαδας... Η αυξησει εγινε επιτοπου και δεν εγινε απλα ολα ανοιξαν τεντα....

Link to comment
Share on other sites

Την χαετο την κλαδεψα σχεδον την μιση και την εκοψα τα φωτα γιανα βοηθισω το ΑΤΣ που ξεκινησα να επαναλειτουργω.

Φυσικα πολυ ταισμα σε ψαρια και κοραλια ειναι και ενας ακομα παραγοντας για το ατς. Φυσικα σε λιγες μερες μολις δω οτι φευγει η καφε αλγη απο το ατς θα αναβω λιγο λιγο την χαετο να μην λιωσει κιολας.

Το μαγνησιο θα ανεβει σιγα σιγα εχω ειδι ανεβασει την δοσομετρικη.

Η Θερμοκρασια ποσο δεν πρεπει να ξεπερασει

Την θερμοκρασία σε εμενα την ειχα 25 το χειμώνα και 27,5 με 28 το καλοκαιρι. Παραπανω δεν αισθανόταν άνετα τα ψαρια οσο οξυγωνωμενο και να ηταν το νερο. Απλα προσπάθησε σταδιακά και οχι μπαμ.

Εχω την απορία γιατι εκλεισες την chaeto αν σου δουλευει καλα για να βάλεις (και) το ATS. Εαν η chaeto έκανε τη δουλεια της μια χαρα γιατι ηθελες παραπανω τρόπους να ρήξεις τα θρεπτικά στο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την απορία γιατι εκλεισες την chaeto αν σου δουλευει καλα για να βάλεις (και) το ATS. Εαν η chaeto έκανε τη δουλεια της μια χαρα γιατι ηθελες παραπανω τρόπους να ρήξεις τα θρεπτικά στο νερο;

η χαετο οταν την πηρα σε ογκο ηταν σαν ενα πακετο απο τσιγαρα. βεβαια πολαπλασιαζοταν πολυ γρηγορα και εγινε μεσα σε 5μηνες αμα δεν κανω λαθος σε ογκο περισοτερο απο 40λτ.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202884464766589&set=a.10202582529818404.1073741843.1051391875&type=3&theater

παντα νιτρικα ειχα σχεδον μηδενικά, οπος και φωσφορικά μη μετρήσιμα αλλα δεν μπορουσε να τραβηξει πολυ γρηγορα τα φωσφορικα και παντα ειχα αλγουλες μεσα στο ενυδρειο κατι που με νευριαζει αφανταστα.

ισως ειμαι υπερβολικός σε αυτο το θεμα!

Ειχα σκεφτει να κανω διαφορα π.χ. να μην ταιζω πολυ αλα τα κοραλια δεν ηταν ευχαριστιμενα και δεν ειχε ωραιο αποτελεσμα ή ακομα να βαλω καθε μια εβδομαδα μια δοση απο seachem phosguard κατι που δουλεψε αλλα και παλι ειχε μεγαλο κοστολογιο.

αργοτερα αρχισα να ψαχνομαι και βρηκα αυτο το βιντεο:

και αρχισα να σκεφτομαι πος θα το κανω γιανα μην εχω ουτε μια αλγη στο ενυδρειο.

την χαετο δεν την εβγαλα απλα εκλισα για λιγο τα φωτα και μιρασα αρκετη ποσοτιτα μετα θα δουλεψει ξανα.

η χαετο με βοηθησε παρα πολυ αλλα δεν ειναι τοσο γρηγορη, Στο σαμπ ειχε αρκετη ροη αλλα δεν μπορουσε να ειναι οσο αποτελεσματικη ηθελα. βεβαια ενα ακομα θετικο της χατο ειναι οτι πολαπλασιαζονται πολυ γρηγορα κοπιποδα και αλλοι οργανισμοι και ετσι δεν ξεμενω ποτε στο ενυδρειο μου!!!

παντος η χαετο ειναι πολι καλη λυση και χορις προβληαματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων project αν μη τι αλλο. Θα ηθελα να δω πως θα δουλέψει. Το παλικάρι στο βιντεο ειχε χαλί το ενυδρειο του στην αρχη, και μαλλον το ειχε πρώτοαρχίσει και ειχε κανει λάθη. Δεν δικαιολογείτε να χρησιμοποιη οτι υπαρχει στο εμπόριο για απορρόφηση θρεπτικών απο το νερο και παλι τα ιδια.

Τωρα το θεμα ειναι οτι οι αλγες τραβάνε θρεπτικά "άμεσα" σε καποιες περιπου αναλογίες. Αν θυμαμε καλα ειναι νιτρικά - φωσφωρικα 16:1 χοντρικα. Συνήθως τα ενυδρεια μας βγάζουν ενα τσικ παραπανω φωσφωρικα και για αυτο η χρήση ενως μέσου αφαίρεσης φωσφωρικων χρειαζετε. Και εγω στο δικο μου ενυδρειο ειχα αντί φώσφορο αλλα με την χρήση της άλγης αντί να τελειώσει στον μηνα μου έβγαζε τρεις, οποτε δεν με έμοιαζε ιδιαίτερα αφου ειχα το κεφάλι μου ήσυχο και η τσέπη μου ηταν χαρούμενη :) . Αλλα παιδια προσθέτουν νιτρικά με νιτρικά άλατα, δεν το εχω δοκιμάσει γιατι δεν αισθανόμουν άνετα να προσθέτω αλλο ενα χημικό αλλα γενικα υπαρχει και αυτός ο τρόπος.

Δεν ξερω αν η άλγη που βγαίνει στο algae scrubber μπορει να εχει αλλες αναλογίες σε σχεση με τις μακροαλγες. Να δουμε αν το πείραμα σου θα μπορέσει να κανει την διαφορα στα φωσφωρικα γιατι απο οτι κατάλαβα αυτο ειναι το θεμα που θέλεις που θες να αντιμετωπίσεις. Περιμένω τα αποτέλεσματα με ανυπομονησία! :)

Link to comment
Share on other sites

Αυριο αμα προλαβω θα βγαλω φωτο απο το ATS και το σαμπ με τα υπολοιπα εργαλια μου!

Μετα απο ποσο καιρο που εκανα την αλλαγη ενυδρειου μπορω να βαλω κοραλια SPS?

Link to comment
Share on other sites

Σακη μου,οπως ηδη θα ξερεις,τα sps ειναι πιο δυσκολα απο τα υπολοιπα κοραλια.

Για μενα πρεπει πρωτα να εισαι ετοιμος απο εξοπλισμο ωστε να εχεις μια σταθεροτητα στο ενυδρειο σου.

Δηλαδη να εχεις οπωσδηποτε μια δοσομετρικη,να εχεις το καταληλο φως κτλ κτλ.

Αν τα εχεις ηδη ολα τα παραπανω τοτε βασικοτατοτο ρολο παιζουν οι τιμες του νερου σου.

Δηλαδη οι τιμες του ca,kh,no3 κτλ κτλ να ειναι στα επιθυμητα πλαισια ωστε να μην εχεις απωλειες και απογοητευτεις.

Παντως απο τη μικρη μου εμπειρια με τα sps και κατα την ταπεινη μου γνωμη,θεωρω καταλληλο χρονικο σημειο να μπουν sps σε ενα ενυδρειο το 5μηνο-6μηνο.

Εσυ οσον αφορα στα παραπανω που βρισκεσαι?

Περιμενουμε και τις φωτο και σε ευχαριστουμε που τις μοιραζεσαι μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σακη μου,οπως ηδη θα ξερεις,τα sps ειναι πιο δυσκολα απο τα υπολοιπα κοραλια.

Για μενα πρεπει πρωτα να εισαι ετοιμος απο εξοπλισμο ωστε να εχεις μια σταθεροτητα στο ενυδρειο σου.

Δηλαδη να εχεις οπωσδηποτε μια δοσομετρικη,να εχεις το καταληλο φως κτλ κτλ.

Αν τα εχεις ηδη ολα τα παραπανω τοτε βασικοτατοτο ρολο παιζουν οι τιμες του νερου σου.

Δηλαδη οι τιμες του ca,kh,no3 κτλ κτλ να ειναι στα επιθυμητα πλαισια ωστε να μην εχεις απωλειες και απογοητευτεις.

Παντως απο τη μικρη μου εμπειρια με τα sps και κατα την ταπεινη μου γνωμη,θεωρω καταλληλο χρονικο σημειο να μπουν sps σε ενα ενυδρειο το 5μηνο-6μηνο.

Εσυ οσον αφορα στα παραπανω που βρισκεσαι?

Περιμενουμε και τις φωτο και σε ευχαριστουμε που τις μοιραζεσαι μαζι μας :thumbsu:

Σε ευχαριστω φιλος!!!

Πιστευω οτι απο εξοπλισμο ειμαι κομπλε.

Δλδ εχω δοσομετρικη και αναπληρωση . Για της παραμετρους απλα εχει ξεκινηση η σταθεροτητα σιγα σιγα στα νορμαλ πλαισια. Απο φωτα πρεπει να ειμαι κομπλε .

Θερμοκρασια εχει στρωση μετα την αλλαγη στα ανεμιστηρακια γιανα μην υπαρχουν διακιμανσης.

Το ενυδρειο δουλευε 7μηνες αμα δεν κανω λαθος. Το θεμα ειναι τωρα που αλλαξα αραγονιτη και λιγο βραχο πρειπει να περιμενω παλι;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το σπυ δειχνουν οι μετρησεις σου και αμα μπορεις και κρατας τις παραμετρους σε mg-ca-kh σταθερα...

Απο εκει και περα, με την μικρη εμπειρια που εχω, νομιζω μπορεις να προσπαθεισης με κατι ευκολο στα sps, πχ καμια σεριατοπορα, εγω κραταω τετοια απο απ τον 3μηνα του ενυδρειου, ειναι ευκολος και συνχωρουν λαθοι...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στην 1η φωτο ο εργατης επιασε δουλεια!

2-3 φωτο η σιτα με την καφε αλγη να φεύγει και την πρασινη να εμφανιζεται!

post-56939-0-89231100-1405012197_thumb.jpg

post-56939-0-13515100-1405012234_thumb.jpg

post-56939-0-25798500-1405012254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιο !!

ευχαριστω τον χειμωνα που θα υπαρχει χρονος θα προσπαθησω να το κανωω καλητερο.

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτιζεις το ats και ποσες ωρες?οι ριακτορες εχουν ανθρακα και αντιφωσφωρο?

Link to comment
Share on other sites

Με τη φωτιζεις το ats και ποσες ωρες?οι ριακτορες εχουν ανθρακα και αντιφωσφωρο?

ΜΕ δυο λαμπες τ8 15βατ η μια ειναι 6500κ και ή αλλη ειναι αναπτυψης φυτων!

και στα δυο εχω ανθρακα δεν χρειαζομαι αντιφοσφορο μιας που εχω και χαετο και ξεκινησα το ατς!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ δυο λαμπες τ8 15βατ η μια ειναι 6500κ και ή αλλη ειναι αναπτυψης φυτων!

και στα δυο εχω ανθρακα δεν χρειαζομαι αντιφοσφορο μιας που εχω και χαετο και ξεκινησα το ατς!

θεωρω οτι με τον ενα ριακτορα με ανθρακα εισαι υπερ κσλυμενος και μην ξεχνας οτι ο ανθρακας αφαιρει και στοιχεια που χρειαζομαστε στην στηλη του νερου μας και φυσικα μιλαω τα χρειαζονται τα κοραλια. Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι με τον ενα ριακτορα με ανθρακα εισαι υπερ κσλυμενος και μην ξεχνας οτι ο ανθρακας αφαιρει και στοιχεια που χρειαζομαστε στην στηλη του νερου μας και φυσικα μιλαω τα χρειαζονται τα κοραλια.

μπορει να εχεις δικαιο φιλε αλλα σκεψου οτι ειναι απο τους χιμα και δεν τους αλλαζω και τους δυο μαζι.

κανω αλλαγι καθε 15 μερες σε εναν απο τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις δικαιο φιλε αλλα σκεψου οτι ειναι απο τους χιμα και δεν τους αλλαζω και τους δυο μαζι.

κανω αλλαγι καθε 15 μερες σε εναν απο τους δυο.

πολυ σωστη η σκεψη σου (δεν ειναι κακοι η χυμα)εαν εχεις μοιρασει ας πουμε τα 200 γραμμαρια 50 50 στους δυο ριακτορες.
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη η σκεψη σου (δεν ειναι κακοι η χυμα)εαν εχεις μοιρασει ας πουμε τα 200 γραμμαρια 50 50 στους δυο ριακτορες.

καπου τοσο εχει μεσα φιλος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...