Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

το εχω βαλει ακριβως στο κεντρο. εχει καλούτσικια ροη χορις βεβαια να το χτυπάνε απευθειας οι κυκλοφορητες.

προσεχώς θα γινει βελτιωση της κυκλοφοριας!

Μετα απο αρκετο καιρο ειδα τον αστερια. δεν το εχω δει ποτε ουτε αμα τρώει δεν ξερω.

ξερουμε αν ειναι φυτοφαγο η σαρκοφαγω?

Φυτοφάγος ειναι Σάκη,αλλα δυστυχώς ειναι απο τα ζωντανά που δεν ζούνε πολυ στα ενυδρεία μας με μέγιστο τον 1 χρονο αλλα συνήθως πολυ νωρίτερα..

Link to comment
Share on other sites

Φυτοφάγος ειναι Σάκη,αλλα δυστυχώς ειναι απο τα ζωντανά που δεν ζούνε πολυ στα ενυδρεία μας με μέγιστο τον 1 χρονο αλλα συνήθως πολυ νωρίτερα..

Ξερουμε τα αιτια που δεν διατηρητε περισοτερο;

Παιζει να ειναι απο κακη διατροφη-ασιτια;

Link to comment
Share on other sites

Και μιας που θελω παραγγιλω ενα κυκλοφοριτη θελω λιγο να με βοηθησετε ποια η διαφορα στους κυκλοφορητες της jebao; (WP25 FS8000)

Link to comment
Share on other sites

Σάκη αν θυμάμαι καλά η fs8000 είναι ουσιαστικά μια wp-25 ανανεωμένη με κάποιες καινοτομίες όπως η βάση που είναι πιο λεπτή με άλλους συνδέσμους που μειώνουν τον θόρυβο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια σημερα αν οχι αυριο θα κανω παραγγελιά απο fish street ποια απο ολες να παρω αν καποιος φιλος ξέρει διαφορες και αξιοπιστία θα του ημουν ευγνωμων

1

http://www.fish-street.com/jebao_wireless_rw-8_wave_maker

2

http://www.fish-street.com/jebao_fs8000_wave_maker

3

http://www.fish-street.com/jebao_wp-25_8000l_wave_maker

Link to comment
Share on other sites

φίλε μο λόγω και της μικρής διαφοράς στη τιμή εγώ πήγα στη RW8

τη παρήγγειλα το Σάββατο και περιμένω :)

Link to comment
Share on other sites

θα σε ακουσα αλλα επιδι δεν μου αρεση να μενω με σε ενα μεγεθος θα παρω την rw 15 μπας και μολις στοκαρο ολο το παρων ενυδρειο παω σε μεγαλητερο.

απο οτι ειδα μπορει να δουλέψει απο 1200λτ οποτε θα μπορω να την ρυθμίσω για το τωρινό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.fish-street.com/user_invoice_html.php?order_id=55156

Μιας που εχω και υπομονή μπήκα και παραγγειλα την rw 15 :angel::angel::angel:

Κωστα απο κατω το link που σου χρωστάω. σκέφτηκα οτι θα την δουλευω χαμηλά και δεν θα ζορίζεται γιαυτο δεν περιμενα

http://www.fish-street.com/jebao_wireless_rw-15_wave_maker

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη αντλία ειναι απλα φανταστική! Αλλα επειδη τα λιτρα σου ειναι πολυ λίγα για αυτη, θα πρεπει να την εχεις οχι μονο στο μίνιμουμ, αλλα να παίξεις και με αλλο τροφοδοτικο να ρήξεις τα volt. Εχει τέτοιο τροφοδοτικο το fish street εδώ http://www.fish-street.com/product_details.php?item_id=597 .

Αυτη η αντλία μπήκε σε ενυδρειο 200 λιτρα και οταν δυναμώσε κόντεψε να τα κανει πλυντήριο(βασικά το εκανε.. :P ). Ειναι ποιο δυνατή και απο την vortech 40.

Μια αλλη λυση ειναι να βάλεις ενα τροφοδοτικο 12v 2A απο ελλαδα αν ήδη το εχεις αντι για το υπάρχον 24v. Απλα χαμηλά παντα, ετσι και αλλιως τα βυσματα ειναι ιδια ειτε στο fish street ειτε στα τροφοδοτικά απο ελλαδα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχει 8σταδεια για την ροη και ξεκιναει απο. 1200λτ δεν νομιζω να εχω θεμα.

Θα επερνα την RW-8 αλλα η τιμη ηταν ειδια και επιδι θα την δουλευω χαλαρα και οχι τερμα ειπα να την μεγαλη.

Το θεμα ειναι δεν ξερω την αξιοπιστια!

Το ενυδρειο ειναι 310λιτρα μεικτα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχει 8σταδεια για την ροη και ξεκιναει απο. 1200λτ δεν νομιζω να εχω θεμα.

Θα επερνα την RW-8 αλλα η τιμη ηταν ειδια και επιδι θα την δουλευω χαλαρα και οχι τερμα ειπα να την μεγαλη.

Το θεμα ειναι δεν ξερω την αξιοπιστια!

Το ενυδρειο ειναι 310λιτρα μεικτα!

Link to comment
Share on other sites

Τα μικτά δεν μετράνε, τα καθαρα μετράνε στο κύριο ενυδρειο. Ναι οντως μπερδεύτηκα με τα λιτρα σου αλλα και παλι το 95 μήκος θα σε δυσκολέψει λιγο, αλλα δε νομίζω να χρειαστείς αλλο τροφοδοτικο, λογικά θα εισαι καλα με το να την εχεις χαμηλά.

Ειναι ωραιο τερατάκι αυτη η αντλία, θα σου αρεσει :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μικτά δεν μετράνε, τα καθαρα μετράνε στο κύριο ενυδρειο. Ναι οντως μπερδεύτηκα με τα λιτρα σου αλλα και παλι το 95 μήκος θα σε δυσκολέψει λιγο, αλλα δε νομίζω να χρειαστείς αλλο τροφοδοτικο, λογικά θα εισαι καλα με το να την εχεις χαμηλά.

Ειναι ωραιο τερατάκι αυτη η αντλία, θα σου αρεσει :)

Το ξερω οτι δεν μετρανε τα μεικτα αλλα και παλι πρεπει να εχω πανω απο 250.

Τωρα για την κυκλοφορια θα προσπαθησω να τον εχω σκετο. Αμα δεν μπορεσω θα βαλω ακομα ενα κυκλοφοριτη tunze 6015.

Ξερω οτι οι wp ειναι τερατα προφανος και αυτο δεν θα πηγαινει πισω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δεν μετρανε τα μεικτα αλλα και παλι πρεπει να εχω πανω απο 250.

Τωρα για την κυκλοφορια θα προσπαθησω να τον εχω σκετο. Αμα δεν μπορεσω θα βαλω ακομα ενα κυκλοφοριτη tunze 6015.

Ξερω οτι οι wp ειναι τερατα προφανος και αυτο δεν θα πηγαινει πισω.

Παντα ειναι χρήσιμες και αλλες αντλιες για ποιο καλη ποικιλία και ομοιόμορφη ροη. Για εμενα οι rw ειναι ποιο ωραίες σε ροη απο τις wp. Ειναι και κούκλες :P
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος

αλλα αυτα τα καβουρακια

μεταφερονται συχνα μαζι με sps κοραλια (πχ acropora)

πολλες φορες το κοραλι νεκρωνει στην βαση του

λογο της παρουσιας του

Αν κανω λαθος ας μς διοσθωσει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Λεγε μου τετοια και μολις εβαλα 10φραγκ sps!

Εχει κανενας ιδεα απο ups ;

Θελω να βαλω ενα για της διακοπες.

Δεν εχω ιδεα για το πιο ειναι αξιοπιστο και ποση ωρα μπορει να αντεξει σε περιπτοση διακοπης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το ποση ωρα θα αντεξει ειναι σχετικο αναλογα τι μπαταριες εχει μεσα και τι φορτιο του εχεις δοσει.

Εγω εχω της MGE το eclipse 1500 τo οποιo ειναι εξερετικo.

Eχει δυο μπαταριες (δεν θυμαμαι ΑΗ) και εχω επανω δυο τουνζε 6045, τον stc-1000 και τα ανεμηστιρακια.

Μου κραταει περιπου 5 ωρες.

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/quer-kom0555-ups-micropower-2000-2000va-1200w-p-PER.664242

Εχω σκεφτει γιαυτο γιατι θελω να βαλω πανω ανλτια επιστροφης φωτα και κυκλοφοριτες!

ολα μαζει ειναι 330βατ λες να κραταει κανενα 2ωρο?

Link to comment
Share on other sites

330βαττ ειναι η καταναλωση σου;

Ειναι παρα πολυ για ups, αν σου βγαλει πανω απο μισαωρο εισαι τυχερος.

Εχεις υπολογισει και το φωτισμο; αν ναι βγαλτον, δεν υπαρχει λογος σε περιπτωση διακοπης να εχεις φως.

Ακομα ριακτορες, εκτος, σκιμερ εκτος.

Αν δεν θες να δοσεις κανα 500ευρω για ups το μονο που χρειαζετε να ειναι επανω ειναι η κυκλοφορια.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις τις μπαταριες αυτο πχ εχει δυο μπαταριες 12V 9Ah αρα εχεις 24V με 9Ah τωρα στα 230V που ειναι η εξοδος σου εχεις 0,9Ah μειων περιπου 20% λογο εσωτερικης καταναλωσης, λογο πτωσης των μπαταριων, λογο οτι ποτε

δεν σου δινουν το 100% απο αυτο που λενε κτλ εχεις 0,7Ah.

Τωρα τα 330βαττ ειναι στα 230V 1,4Α.

Αφου η μπαταριες σου κρατανε με 0,7 μια ωρα με 1,4 θα κρατησουν το μισο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...