Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Θα δεις τις μπαταριες αυτο πχ εχει δυο μπαταριες 12V 9Ah αρα εχεις 24V με 9Ah τωρα στα 230V που ειναι η εξοδος σου εχεις 0,9Ah μειων περιπου 20% λογο εσωτερικης καταναλωσης, λογο πτωσης των μπαταριων, λογο οτι ποτε

δεν σου δινουν το 100% απο αυτο που λενε κτλ εχεις 0,7Ah.

Τωρα τα 330βαττ ειναι στα 230V 1,4Α.

Αφου η μπαταριες σου κρατανε με 0,7 μια ωρα με 1,4 θα κρατησουν το μισο.

Ωραια και περιεκτικη απαντηση. Παντα τα νούμερα ειναι μικρότερα οπως λεει και εδω απο τις εσωτερικές απώλειες.

Ξέχασε το φωτιστικό σε ups. Ειναι εντελως περιττό και πολυέξοδος. Καλυτερα επένδυσε σε ενα καλο πολυμπριζο με προστασία υπέρτασης σε συνδυασμό με το ups και βάλε μια δυο αντλιες.

Αλλιως αν πας σε πολυ παροχή μονο σε αντλιες πρεπει να αγοράζεις ενα battery back-up που ειναι ποια ευκολα διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι παραλιγο ομος να μην βρω το κουτι γιατι οι μαλακες βαλαν τα μισα στοιχεια!!!!

μολις την εβαλα σε λειτουργια πολι δυναμη!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιγο πιο κοσμια, ολοι μεγαλωσαμε σε σπιτι με "γαλλικα" και πιανο, αλλα δεν το κανουμε θεμα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδω και μερικες μερες εχουν μπει μερικα sps frag απο οσο μπορω να καταλαβω ολα εκτος απο μια hustrix ειναι κομπλε.

Με την hustrix δεν ξερω τι παιζει το μονο καλο ειναι οτι δεν αλλαξε το σκουρο καφε που ειχε απο οταν ηρθε.... τι μπορω να κανω.

τα κοραλια για καλητερη προσαρμογη της πρωτες 24ωρες μηναν χαμηλα στο ενυδρειο και αμεσως μετα μπηκαν στην τελικη τους θεση!

post-56939-0-25890000-1410084300_thumb.jpg

post-56939-0-23841100-1410084306_thumb.jpg

post-56939-0-13193600-1410084316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η hystrix ειναι στην δευτερη φωτο αριστερα πισω καφε χρωμα!!!1

δεν εχει αλλαξει καθολου κατασταση και ανησυχώ.

πιστευω οτι θα στρωσει αλλα ειμαι λιγο αγχωμένος!

Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφοριτης ειναι φοβερος ακομα και σε μικρη ροη λογο του κοιματισμου δεν μενουν πολλα υπολείμματα στο βυθό..........

Link to comment
Share on other sites

και πος το δουλεύουμε αυτο το κτηνος???

Αργα και σταθερα, με γειες :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο κυκλοφοριτης ειναι φοβερος ακομα και σε μικρη ροη λογο του κοιματισμου δεν μενουν πολλα υπολείμματα στο βυθό..........

Σάκη για πες εντυπώσεις για την αντλία..

Επειδη έχουμε σχεδόν ίδιο ενυδρείο θα με βοηθούσε αρκετά η γνώμη σου.

Να πάρω τις 8άρες ή τις 15άρες με τον κοντρολλερ?

Link to comment
Share on other sites

Σάκη για πες εντυπώσεις για την αντλία..

Επειδη έχουμε σχεδόν ίδιο ενυδρείο θα με βοηθούσε αρκετά η γνώμη σου.

Να πάρω τις 8άρες ή τις 15άρες με τον κοντρολλερ?

Κοιτα απο 1ης αποψης ειναι πολυ καλη και ευκολο ρυθμηστη.

Θετικα με αλλες αντλιες ειναι πολυ δυνατη και σε ενυδρειο πανω απο 125εκ θα δουλευε καλυτερα.

Μπορεις να την ρυθμισεις με πολλους τροπους και να πετυχεις αυτο που θελεις.

Αρνητικο το μεγεθος που ειναι αναλογο της δυνατης ροης και οτι μπροστα απο τον κυκλοφοριτη δεν περναει ψαρι!

Τωρα εγω θα σου προτηνα 2 RW8 γιανα μοιρασεις την κυκλοφορια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου απο ποια χώρα σου ήρθε η αντλία και σε πόσες μέρες?

sorry αλλα περιμένω απο 23 Αυγούστου με με χει πιάσει η ανυπομονησία μου :)

Link to comment
Share on other sites

ακου επιδι το εψαξα λιγο πριν παραγγειλω η RW15 ευγενε πιο φθηνα απο την RW8 απο αγγλια μεσω royal mail (DHL)και χορις φορους

με 79 νομιζω ηταν σε μια εβδομαδα στα χερια μου. δλδ οσο εχει μια απλη jebao wp25..............

Link to comment
Share on other sites

και γω απο αγγλια την έκανα παραγγελεία και έλεγε 7-14 μέρες... έχουν περάσει ήδη 10 εργάσιμες :(

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο 1ης αποψης ειναι πολυ καλη και ευκολο ρυθμηστη.

Θετικα με αλλες αντλιες ειναι πολυ δυνατη και σε ενυδρειο πανω απο 125εκ θα δουλευε καλυτερα.

Μπορεις να την ρυθμισεις με πολλους τροπους και να πετυχεις αυτο που θελεις.

Αρνητικο το μεγεθος που ειναι αναλογο της δυνατης ροης και οτι μπροστα απο τον κυκλοφοριτη δεν περναει ψαρι!

Τωρα εγω θα σου προτηνα 2 RW8 γιανα μοιρασεις την κυκλοφορια.

Και εγώ για 2 8αρες με τον κοντρολλερ κοίταζα...πιστεύω ότι με τις 15αρες θα γίνεται πανικός στο ενυδρείο χαχα

Όπως και να χει σε ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια Σάκη ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει ενα κυκλοφοριτη πισω δεξια κατω για στελνει ποσοτητα νερου πισω απο τον βραχο.

Παντος πιστευω οτι σαν της πολλες μικρες δεν εχει! Δεν ξερω αλλα κατι δεν μου καθεται!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όταν έχεις μια πηγή που στέλνει μέχρι και 15.000 λίτρα την ώρα από ένα σημείο του ενυδρείου και σε αυτές τις διαστάσεις είναι λογικό να στα κάνει όλα @%#&€+

Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι Αμερικάνοι στο reef central έχουν στις 3 από τις 4 πλευρές αρκετούς κυκλοφορητες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η RW-15 ειναι μια πολυ δυνατή αντλία. Ακομα και στο χαμηλό παλι εχεις πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...