Jump to content

Πέτρες και ενώσεις μετάλλων


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση πέτρες που δεν είναι από ομογενές υλικό, να περιέχουν τοξικές ενώσεις μετάλλων;;

Διαπίστωσε κανείς κάτι τέτοιο;

Μήπως μέταλλα όπως Fe & Cu που θα περιέχονται στις πέτρες, μπορούν να δηλητηριάσουν το νερό του ενυδρείου;

Ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση πέτρες που δεν είναι από ομογενές υλικό, να περιέχουν τοξικές ενώσεις μετάλλων;;

Διαπίστωσε κανείς κάτι τέτοιο;

Μήπως μέταλλα όπως Fe & Cu που θα περιέχονται στις πέτρες, μπορούν να δηλητηριάσουν το νερό του ενυδρείου;

Ακούω γνώμες...

Αφού ζητάς γνώμες, θα πω ότι η οξύδωση και οι παράγωγες ενώσεις του χαλκού Cu είναι δηλητηριώδη για τα ψάρια. Όμως δεν μας είπες, από πού θα μαζέψεις τις πέτρες σου και σε βασανίζουν τέτοια ερωτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μαζέψω πέτρες.

Έχω μερικές από διάφορες παραλίες και δεν ξέρω τι μπορεί να περιέχουν. :thaman:

Υπάρχει τρόπος να σιγουρευτώ ότι θα είναι οκ για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μαζέψω πέτρες.

Έχω μερικές από διάφορες παραλίες και δεν ξέρω τι μπορεί να περιέχουν. :thaman:

Υπάρχει τρόπος να σιγουρευτώ ότι θα είναι οκ για τα ψάρια;

Μιλάς για βότσαλα, αυτά τα στρογγυλοποιημένα?

Δεν υπάρχει πρόβλημα.΄Αλλωστε συνηθίζεται από χομπίστες να προσθέτουν πέτρες σαν κι αυτές στα ενυδρεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι οποιαδήποτε πέτρα εισάγουμε στο ενυδρείο μας θα πρέπει να έχει ελεγχθεί με το γνωστό τέστ με κάποιο οξύ (συνήθως χρησιμοποιείτε το ξύδι ή το υδροχλωρικό οξύ) για να διαπιστωθει κατα πόσο είναι ασβεστολιθικη ή όχι!

Σε αντίθετη περίπτωση οι σκληρότητες θα ανεβούν και δεν θα γνωρίζουμε τον λόγο!

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Οι ασβεστολιθικές πέτρες, δεν είναι πρόβλημα σε ενυδρείο με κιχλίδες και όντως τις ξεχωρίζουμε εύκολα με το τεστ με το οξύ.

Τι γίνεται όμως αν οι πέτρες περιέχουν ενώσεις χαλκού, σιδήρου ή ό,τι άλλο μπορεί να γίνει τοξικό για το νερό;;;; :thumbup:

Δείτε τώρα μερικές που έχω βρει σε παραλίες. Δείχνουν όμορφες, αλλά φοβάμαι να τις βάλω στο ενυδρείο γιατί από το χρώμα φαίνονται ύποπτες...

Δεν ξέρω πως να ελέγξω αν είναι καθαρές από τοξικά μέταλλα.

post-1961-1175265238_thumb.jpg

Κι εδώ η ίδια υπό άλλη γωνία. Προσέξτε τα σημεία όπου είναι καφετιά... μοιάζει με σκουριά!

post-1961-1175265344_thumb.jpg

Αυτή είναι πράσινη, χωρίς φυσικά να έχει άλγη πάνω!

post-1961-1175265478_thumb.jpg

post-1961-1175265865_thumb.jpg

Κι αυτή η λευκή, μάλλον είναι ασβεστολιθική

post-1961-1175265559_thumb.jpg

Μπορώ από το χρώμα να βγάλω συμπέρασμα για τα μέταλλα που περιέχουν; Ξέρει κανείς από γεωλογία; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι οποιαδήποτε πέτρα εισάγουμε στο ενυδρείο μας θα πρέπει να έχει ελεγχθεί με το γνωστό τέστ με κάποιο οξύ (συνήθως χρησιμοποιείτε το ξύδι ή το υδροχλωρικό οξύ) για να διαπιστωθει κατα πόσο είναι ασβεστολιθικη ή όχι!

Σε αντίθετη περίπτωση οι σκληρότητες θα ανεβούν και δεν θα γνωρίζουμε τον λόγο!

:bowdown:

Συμφωνω απολυτα και καλο βρασιμο πριν την εισαγωγη τους στο ενυδρειο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ βασικό θέμα που πρέπει να προσέχεις όταν μαζεύεις πέτρες από παραλίες, είναι να τις εξετάζεις προσεκτικά για μικρές κηλίδες "πετρελαίου" (πίσσα)... Εάν υπάρχει το παραμικρό, πάνε τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...