Jump to content

Ζωύφιο Μέσα Στο Ενυδρείο Μου.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

χτες εκεί που χάζευα το εωυδρείο μου ξαφνικά είδα έντρομος το ζωύφιο που βλέπετε στις φωτο...

Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι? Πως εμφανίστηκε? και τι μπορώ να κάνω για να απαλλαγώ από αυτό και τι να κάνω για να μην εμφανιστεί κάτι παρόμοιο???

Βοήθεια please έχω την εντύπωση ότι τρώει τις ουρές από τα guppy μου...

Το ενυδρείο λειτουργεί 4 μήνες, οι μετρησεις είναι όλες κομπλέ και έχω μέσα guppies και γαρίδες...

Ευχαριστώ..

post-58735-0-82732000-1404808128_thumb.jpg

post-58735-0-08185100-1404808146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και μεγαλο το ατιμο :hot: Κατσε να δουμε τι θα μας πουν οι μαμουνολογοι :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ασε αδερφέ σου λέω με έπιασε πανικός...είμαι που είμαι και λίγο σιχασιάρης με τα έντομα...το δα και ξενέρωσα...τεράστιο είναι όχι απλά μεγάλο :)

Link to comment
Share on other sites

Για προνύμφη λιβελλούλας μου μοιάζει. Προσπάθησε να την απομακρύνεις με μια αποχη γιατί σίγουρα θα σου φάει αυγά και γόνο αν υπάρξουν..

Link to comment
Share on other sites

έχει ηδη αρχίσει και τρώει...2 γόνους και 2-3 ουρές από τα αλλα...

Πως δημιουργηθηκε αυτό το πραγμα ρε φιλε???Μπορώ να το αποφυγω καπως να μην εμφανιστει και αλλο??

Link to comment
Share on other sites

ο Δυτίσκος είναι το ίδιο πραγμα με την προνύμφη λιβελλούλας???

Γιατί είδα κάτι βιντεο και κάτι φωτο και του μοιάζει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να υπήρχε κάποιο αυγό ή μικρή προνύμφη πάνω σε φυτό ή το υπόστρωμα και να εκκολάφθηκε. Δεν αποκλείεται να πέρασε και κάποιο έντομο και να γέννησε αν και πιο δύσκολο..

Εμένα ένα τέτοιο μου κατέστρεψε όλη τη γέννα από τους μονομάχους μου. Πριν το ζευγάρωμα τους τάιζα προνύμφες κουνουπιών για να δυναμώσουν και φαίνεται μαζί με τα κουνούπια πέρασε και ένα τέτοιο στο ενυδρείο.. Έβλεπα τα ψαράκια να εξαφανίζονται και στο τέλος που έψαξα εξονυχιστικά μήπως κρύφτηκε κάποιο κάπου, είδα αυτό :-)

Όχι, ο δυτίσκος είναι τελείως διαφορετικό έντομο, η προνύμφη του όμως είναι επίσης πολύ επικίνδυνη για το ενυδρείο. Έχει εντελώς διαφορετική μορφή όμως από αυτή της λιβελούλας. Ψάξε στις εικόνες του google για dragonfly larvae να δεις...

Έγινε επεξεργασία - japetus
Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον έχεις δίκιο...πιο πολύ με προνύμφη λιβελλούλας μοιάζει...

Το κακό είναι ότι το έιδα μια φορά και δεν μπορώ να το ξαναβρώ...λες να υπάρχουν και άλλα??? :-(

Και να σου πω...αν δεν το βρω να το βγάλω σε λίγο θα γίνει λιβελλούλα και θα αρχίσει να πετάει στο κενο ανάμεσα από την επιφάνεια του νερού και την λάμπα??

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες ζουν αρκετό διάστημα (3-4 χρόνια) σαν προνύμφες και άρα θα σου κάνει μεγάλη ζημιά. Αν πάντως μεταμορφωθεί σε ενήλικο θα δεις κάποια στιγμή τον άδειο εξωσκελετό του κολλημένο κάπου στο ενυδρείο σου και τη λιβελούλα κάπου εκει γύρω..

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε και καταλληλο θεμα γιαυτο αλλα δεν το βρισκω πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε και καταλληλο θεμα γιαυτο αλλα δεν το βρισκω πουθενα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/35830-oynaoa-eae-aaiuatheiie-ooi-aaioaenaassi-iio/?hl=%E5%EE%F9%E3%DE%E9%ED%EF%E9

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ναι! Κι ενα αλλο που ειχε ανεβασει ο Σταθης με απιθανες στιγμες απο τα ενυδρεια μας για την καταγραφη!

Link to comment
Share on other sites

Ωρε φιλε!!! Τσιμπιδα μακρια και πιασιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...