Jump to content

Νεροχελώνες Και Ψάρια


Recommended Posts

Μπορούν να ζήσουν μαζί με τις νεροχελώνες ορισμένα ψάρια? (χωρίς προφανώς να φαγωθούν από αυτές?

Αν γνωρίζετε περί του θέματος απαντήστε

Ευχαριστώ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι..... Αργά ή γρήγορα θα φαγωθούν τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι..... Αργά ή γρήγορα θα φαγωθούν τα ψάρια...

Το μεγεθος η η ρατσα του ψαριου δεν εχει καμια σημασια? :rolleyes: Ενα οσκαρ πχ μεγαλο,θα το φαει και αυτο?αν ειναι μεγαλη και αυτη? :)

Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος η η ρατσα του ψαριου δεν εχει καμια σημασια? :rolleyes: Ενα οσκαρ πχ μεγαλο,θα το φαει και αυτο?αν ειναι μεγαλη και αυτη? :)

Δεν παιζει ρολο ως ενα σημειο βεβαια ετσι... Οτι ψαρι και να ειναι μπορει να μην το κανει μια χαψια αλλα θα το κυνηγαει ολη μερα και θα το δαγκωνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο ως ενα σημειο βεβαια ετσι... Οτι ψαρι και να ειναι μπορει να μην το κανει μια χαψια αλλα θα το κυνηγαει ολη μερα και θα το δαγκωνει.

Ευχαριστω πολυ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. :bowdown:

Φαντάσου ότι κάποιο παλαιό μέλος από εδώ είχε επιχειρήσει να βάλει με 5ποντη χελώνα, ένα Haplochromis venustus 10 cm...... Σε 5 μέρες το έφαγε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. :bowdown:

Τιποτα να εισαι καλα! Εγω ειχα επιχειρησει με αφρικανες και απλα τις εβλεπε σαν κινουμενα παστελια. Και ηταν και πολλα τα λιτρα. Δυστυχως συμβιωση δε παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα να εισαι καλα! Εγω ειχα επιχειρησει με αφρικανες και απλα τις εβλεπε σαν κινουμενα παστελια. Και ηταν και πολλα τα λιτρα. Δυστυχως συμβιωση δε παιζει.

Μου αρεσε η παρομοιωση :hysterical::hysterical:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

διατηρώ εδώ και 2+ χρόνια zebra danio στο ενυδρείο, χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα συμβίωσης μεταξύ χελώνας και ψαριών.

από οτι κατάλαβα στην πορεία, παίζουν λόγο τα λίτρα και η ηλικία της χελώνας, εμένα που κοντεύει τα 20 χρόνια, άπλα δεν ασχολειτε με τα ψάρια καθόλου...

έχουν μια αρμονική σχέση μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Σάκη, επίσεις το "θήραμα" είναι πολύ μικρό για να κινήσει το ενδιαφέρων του θηρευτή, στην δικιά σου περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως λίγο πολυ όλα παίζουν το ρόλο τους... Πάντως απο την εμπειρία μου θα πω οτι σε ποιο μικρή ηλικία θα ήταν σχεδόν αδύνατο να συνηρπαξουν χελώνες με ψάρια, παρά μόνο σε παρά πολλά λίτρα όπου ειναι δύσκολο να στριμώξει και να φάει τα ψάρια, εμένα να φανταστείτε μαζί τρώνε και τα ψάρια συνηθησαν εδώ και καιρό και δεν την φοβούνται καθόλου... Κάνουν παρέα!!!

Φίλε κιχλιδατε, ναι 20 χρόνια την έχω στην κατοχή μου, την είχα πάρει απο πανηγύρι, 11 χρόνων...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι αξιος φιλε μου μπραβο σου και να την χαιρεσαι,ουτε την γυναικα μας δεν την αντεχουμε 20 χρονια :D

Link to comment
Share on other sites

πολλα παιζουν ρόλο

απο το set up του ενυδρειου μεχρι και τον χαρακτηρα

διατηρω 2 χρυσοψαρα με τις χελωνες κοντα 2 χρονια

αλλα δεν θα το συνιστουσα σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια λοιπον παιδια ευχαριστω! Δεν θα επιχειρησω σ αυτη τη φαση να βαλω ψαρια μαζι με τα χελωνια μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία μέρα μόνο δεν έχεις την χελώνα, είπες, στο άλλο θέμα; :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...