Jump to content

Malawi Habitat Tank 450 Lt By Petros_Africanos


Recommended Posts

Πληροφορίες

Διαστάσεις:1,51 x 0,51 x 0,66 ( Μ x Π x Υ )
Όγκος: 450 lt
Κατηγορία:HABITAT MALAWI
Φυτά:2 anubias nana & 2 anubias barteri var barteri
Ψάρια / Άλλα είδη:3 Labidochromis caeruleus (1m+2f), 4 Nimbochromis venustus (1m+2f+1very young), 2 Pseudotropheus socolofi albino (1m+1f), 2 Sciaenochromis fryeri (1m+1f), 2 Copadichromis borleyi (1m+1f) & 2 Aulonocara nyassae (1m+1f).
Διακοσμητικά υλικά:Χαλίκι ουδέτερο στις παραμέτρους του νερού (που θα αντικατασταθεί όμως σε κανένα μήνα με χαλαζιακή άμμο γιατί δημιουργεί στρώμα που κατακρατεί ακαθαρσίες και τροφές που δεν καταναλώθηκαν και η συντήρηση του είναι δύσκολη).Επίσης έχει πολλές ασβεστολιθικές πέτρες σίγουρα στημένες.
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:2 x 36W
Διάρκεια φωτισμού:Λόγω της θέσης του ενυδρείου δίπλα σε παράθυρο φωτίζεται τεχνητά από 19:00-23:00
Φιλτράρισμα:Εξωτερικό JBL CristalProfi e 1500 & εσωτερικό JUWEL Ecco filter 1000 lt/h
Θερμοστάτης:2 x 200W
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7,7
Γενική σκληρότητα (GH):16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):~15
Αλλαγές νερού:τουλάχιστον 30% του νερού 1 φορά εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία:25,5
Άλλες πληροφορίες:Ο φωτισμός του ενυδρείου λειτουργεί με χρονοδιακόπτη και η ψύξη του γίνεται με ανεμιστήρα κατόπιν παρακολούθησης μου μέχρι να παραλάβω τον κοντρόλερ STC-1000 που έχω παραγγείλει.
Φωτογραφία:
IMG_4025_1_zpsc79a9e23.jpg
IMG_4018_1_zps6b78687b.jpg
Η μπροστινή κιχλίδα είναι η θηλυκιά aulonocara nyassae ενώ η πίσω που έχει 3 μαύρες βούλες κατά μήκος του σώματος της στην πλευρά της είναι η θηλυκιά copadichromis borleyi.


Ξέρω ότι θέλετε κι άλλες φωτογραφίες γι' αυτό θα σας παραπέμψω σε κάποιο σύνδεσμο που οι πρώτες 15 φωτογραφίες ανήκουν στο εν λόγω ενυδρείο ενώ στον δεύτερο σύνδεσμο θα έχει βίντεο.

http://s768.photobucket.com/user/PET...tml?sort=3&o=0

http://youtu.be/qq-pgCMNGRY
Link to comment
Share on other sites

Πετρο τουμπανο οπως και τα υπολοιπα :thumbsu:

Να το χαιρεσαι φιλαρακι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο φίλε μου!

Έχω μερικές ενστάσεις βέβαια και με όλη την καλή διάθεση..

Τo socolofi είναι χορτοφάγο και σίγουρα δεν τρέφεται σωστά με τα haps, επίσης ο φωτισμός από τον ήλιο μπορεί να δημιουργήσει σκαμπανευάσματα της θερμοκρασίας και άλγες. Και κάτι τελευταίο, είναι τα χαρέμια που δεν είναι σωστά, αλλά αν θες να φτιάξεις σωστά χαρέμια σίγουρα θα πρέπει να λιγοστέψεις τα είδη.

Αυτό όμως μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις καλύτερα βλέποντας συμπεριφορές. :)

Αυτά από εμένα και πάντα καλοπροαίρετα.. ;)

Να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

οταν βαλεις την αμμο σε λιγοτερη ποσοτητα και βγαλεις και καμμια πετρα που λεγαμε θα γινει ομορφοτερο!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι φιλε!Δεν μου αρεσε το στησιμο των πετρων.Μου μοιαζει λιγο αφυσικο,Πιστευω επισης οτι δεν χρειαζεται να εχεις τοσο πολυ υποστρωμα.Θα μπορουσες να κερδισεις λιτρα νερου αν αφαιρεσεις λιγο.Για την ψαροσυνθεση σιγουρα το σωστο ειναι αυτο που λεει ο Σταθης (adlib) πιο πανω αλλα δεν βλεπω καποιο απ τα ψαρακια σου να δειχνει καταπιεσμενο/ταλαιπωρημενο με μονη εξαιρεση την αρσενικη αυλονακαρα που τα χει βρει λιγο σκουρα με τον μπορλει (μοιαζουν παρα πολυ χρωματικα) αλλα και παλι οχι υπερβολικα.Σου ευχομαι να το ευχαριστειθεις κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...