Jump to content

Πρόβλημα Με Valisneria Gigantea


Recommended Posts

καλησπερα, εχω ενα θεματακι και θα ηθελα να μου πειτε μηπως και μπορεσω και φτιαξω σώσω τις vallisneria

εχω ενα δισκοενυδρειο 300λιτρα σε θερμοκρασια 28.5 βαθμους τα φυτα μου πανε τελεια οσον αφορα απο θεμα θερμοκρασιας,

και η μοναδικη συντηρηση που κανω ειναι αλλαγη νερου με προσθηκη trace και αντιχλωριου και flourish γενικό λίπασμα

νιτρικα εχω 15-25ppm ,gh 6, kh 3 και υπαρχει αεραντλια στο φουλ, ph δεν μετραω αλλα υπολογιζω γυρο στο 6,5, γιατ κανω αλλαγες νερου 50%ΑΟ και 50% βρυσης

Πριν 6 ημέρες πρόσθεσα κάποιες ρίζες valisneria gigantea, τα φυτά ήταν τέλεια αλλά έχω δει ότι έχουν αρχίσει και χαλάνε τα φύλλα τους, σαν να λιώνουν, όλο το φύλλο το ίδιο από τη ρίζα μέχρι πάνω και σε κάποια λιώνουν στις άκρες μέχρι που κόβεται...

Τι λέτε να φταίει? Μήπως η μεταφυτευση? Ταμπλέτες δεν έχω βάλει και για υπόστρωμα έχω άσπρη χαλαζιακη άμμο λεπτοκοκη και το ενυδρείο τρέχει από τον Μάρτιο

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως η ταμπλέτες επιρρασουν τους δίσκους μου και κάψουν τα φυτα μου...

Link to comment
Share on other sites

Τους δισκους πως να τους επιρρεασουν?Και πως να καψουν τα φυτα σου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ευαίσθητο ψάρι οι δίσκοι γιαυτό ρωτάω....

Όσο για το κάψιμο, έχω ακούσει ότι αν βάλεις μετά την ταμπλέτα μπορεί να το καψει, από ότι έχω διαβάσει, δεν ξέρω αν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχουν τα ψαρια με τις ταμπλετες δεν μπορω να καταλαβω γι αυτο σε ρωταω..

Αν βαλεις την ταμπλετα κατω ακριβως απο τις ριζες του φυτου θα το καψει,οι ταμπλετες μπαινουν 1-2εκ πιο διπλα απο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά καλή μάρκα για ταμπλέτες που να κάνουν σοβαρή δουλειά και να μην βρωμιζουν την άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω την florenette, την χρησιμοποιουσα μαλλον, ηταν αποτελεσματικη με τις γιγαντεες, γινονταν κοντα στα 2 μετρα. Απλα στην περιπτωση σου θα χρειαστει λιγος χρονος να βγουν καινουρια φυλλα.

Έγινε επεξεργασία - maniac
Link to comment
Share on other sites

Δωσε τους χρονο να προσαρμοστουν. Δεν ειναι κακηβιδεα καμια ταμπλετουλα. Εγω χρησιμοποιησα τις seachem tabs και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...