Jump to content

Προβλημα με φυσαλιδες στο νερο


ARIMPOU

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα προβλημα...

Έχω ένα μονομάχο σε Ενυδρείο 20lt με θερμοστάτη και φίλτρο

Την προηγούμενη βδομάδα του έκανα μερική αλλαγή νερού (60%)

έπειτα απο 2 μέρες η επιφάνεια σχεδόν γέμισε με φυσαλίδες (δεν είναι σαν αυτές που κάνει ο ίδιος ο μονομάχος για φωλιά)

έκανα και άλλη αλλαγή νερού αλλά και πάλι μετα απο 3 μέρες πάλι τα ίδια

Τι μπορεί να φταίει? ίσως το φίλτρο??

δεν το έχω πολύ καιρο (δύο μήνες με το ψάρι + 1 μήνα στρώσιμο)

Σας βάζω μερικές φώτο για να δείτε τι εννοώ

post-2402-1174657818_thumb.jpg

post-2402-1174658113_thumb.jpg

post-2402-1174658129_thumb.jpg

post-2402-1174658147_thumb.jpg

post-2402-1174658158_thumb.jpg

post-2402-1174658170_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες βάση της περιγραφής σου και απ' ότι μπορώ να δω από τις φωτογραφίες, είναι από το ψάρι σου. Προφανώς δεν έχει τη δυνατότητα έκκρισης ικανοποιητικής ποσότητας (ή ποιότητας) της ανάλογης κολλώδους ουσίας για να έχουν την απαραίτητη συνοχή ή ακόμα μπορεί το φίλτρο σου να έχει τέτοια ροή ώστε να μην τις αφήνει να "δέσουν" (ή και τα δύο που είναι και το πιο πιθανό).

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε δικά μου κάποιες φορές, αλλά σε μένα γίνεται περισσότερο σε κάποιες θηλυκιές που κάνουν "φωλιά" (τελείως υποτυπώδη και πολύ μικρή και αραιή) που εκ των πραγμάτων ξέρουμε ότι δεν είναι όπως οι φωλιές των αρσενικών (πολύ σπάνια θηλυκιά που κάνει "φωλιά" να πιάσει τη ποιότητα των αρσενικών).

Βιταμίνες του βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες βάση της περιγραφής σου και απ' ότι μπορώ να δω από τις φωτογραφίες, είναι από το ψάρι σου. Προφανώς δεν έχει τη δυνατότητα έκκρισης ικανοποιητικής ποσότητας (ή ποιότητας) της ανάλογης κολλώδους ουσίας για να έχουν την απαραίτητη συνοχή ή ακόμα μπορεί το φίλτρο σου να έχει τέτοια ροή ώστε να μην τις αφήνει να "δέσουν" (ή και τα δύο που είναι και το πιο πιθανό).

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε δικά μου κάποιες φορές, αλλά σε μένα γίνεται περισσότερο σε κάποιες θηλυκιές που κάνουν "φωλιά" (τελείως υποτυπώδη και πολύ μικρή και αραιή) που εκ των πραγμάτων ξέρουμε ότι δεν είναι όπως οι φωλιές των αρσενικών (πολύ σπάνια θηλυκιά που κάνει "φωλιά" να πιάσει τη ποιότητα των αρσενικών).

Βιταμίνες του βάζεις?

Ναι του δινω 2 φορες τη βδομαδα (νομιζω atisson beta pro λεγονται)

Η ροη του φιλτρου ειναι πολυ μικρη και συνηθως τη φωλια του την εφτιαχνε λιγο πιο μακρια!

Μεχρι τωρα δεν ειχε αυτο το προβλημα και εφτιαχνε μεγαλες φωλιες (μονο οταν τις εκανε τεραστιες και εφταναν κοντα στο φιλτρο τοτε απλα η ροη εκοβε ενα μικρο μερος της φωλιας αλλα το μεγαλο μερος της εμενε ανεπαφο)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο τώρα οι φυσαλίδες του δεν έχουν τη συνοχή που χρειάζονται. Αυτό είναι όλο και σου ξαναλέω ότι συμβαίνει και με τους δικούς μου Μονομάχους κάποιες φορές. Δεν είναι πρόβλημα και δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα στις δυο πρωτες και δτην εκτη φωτο θα ελεγα οτι εχει κυματακια απο το φιλτρο !!

Μηπως θα ηταν καλυτερο να χαληλωσει λιγο το φιλτρο, με συνδιασμο καλυτερη τρωφη-βιταμηνες?

Link to comment
Share on other sites

Ενας πολύ μικρός και αργός κυματισμός πρέπει να υπάρχει, για να μην δημιουργείται λιπαρό ή άλλο "φιλμ" στην επιφάνεια. Η σωστή διατροφή και η παροχή βιταμινών σίγουρα παίζει ρόλο, όπως και οι σωστές συνθήκες του ενυδρείου (λίτρα, τιμές μετρήσεων, περιβάλλον κλπ). Ομως ξαναλέω ότι είναι κάτι που συμβαίνει κατά καιρούς και εάν έχουν ελεγχθεί όλα τα παραπάνω και είναι ok, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Ενας πολύ μικρός και αργός κυματισμός πρέπει να υπάρχει, για να μην δημιουργείται λιπαρό ή άλλο "φιλμ" στην επιφάνεια. Η σωστή διατροφή και η παροχή βιταμινών σίγουρα παίζει ρόλο, όπως και οι σωστές συνθήκες του ενυδρείου (λίτρα, τιμές μετρήσεων, περιβάλλον κλπ). Ομως ξαναλέω ότι είναι κάτι που συμβαίνει κατά καιρούς και εάν έχουν ελεγχθεί όλα τα παραπάνω και είναι ok, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

:thaman:

ερωτηση!

δεν θα ηταν καλυτερα να εχουμε τα φιλτρα αναποδα< το πανω κατω>, δηλαδη απο το πανω μερος να ρουφανε νερο ,<σκιμαρωντας το > και να το στελνουν απο κατω στα χαμηλοτερα μερη?

Link to comment
Share on other sites

Για να κερδίσεις τι?

Εάν έχεις σωστή βιολογία μέσα και σωστή ένταση ροής σε σχέση με τα ψάρια, είναι ok, με την προϋπόθεση ότι έχεις και την απαραίτητη ανακύκλωση νερού ανά ώρα. Αυτά είναι αρκετά. Ασε που δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ένα φίλτρο είναι καλό μακροχρόνια να είναι ανάποδα... Μπορεί και να μην πειράζει, αλλά δεν υπάρχει κανείς λόγος νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Με καθυσυχαζεις αρκετα με αυτα που μου λες φιλε μου φιλοξενε!!!!

Η αληθεια ειναι οτι εδω και 2 μερες δεν εχει βγαλει καθολου φυσαλιδες στο νερο

αλλα απο την αλλη δεν εχει κανει και καθολου φωλια ο μικρος μου!!!

Ειναι βεβαια μεσα στη τρελη χαρα και με ορεξη και με τα παιχνιδια του και με ολα οποτε αυτο μου δινει και λιγο θαρος!!!

Θα τον παρακολουθησω λιγο καιρο ακομα και θα σας κραταω ενημερους για την πορεια!!!

Σας ευχαριστω παντως για ολα

Link to comment
Share on other sites

Και για να σου φύγουν και οι τελευταίες αμφιβολίες, τράβηξα μόλις τώρα μια φωτογραφία από τον δικό μου τον Κινέζο (λόγω χρώματος το όνομα) την ώρα του φαγητού, που φαίνεται η "τεράστια" και "πυκνή" φωλιά του... :thaman:

Και να σκεφτείς ότι αυτός έκανε φωλιά που έμπαινα κι εγώ από κάτω...! :thaman:

Αλλά τώρα κανα μήνα μου κάνει τέτοια σκέρτσα... :wootwoot: Πάνω που θέλω να τον ξεκινήσω για ζευγαρώματα...

(Με το βέλος σου δείχνω το μεγαλύτερο και πιο πυκνό κομμάτι της φωλιάς του - ο Θεός να την κάνει φωλιά δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΨΑΡΗΣ!!!!!!!!!

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ με φανταστικο χρωμα!!!!!!!!!!!!

Ειναι ακριβως ιδια η κατασταση με τις φυσαλιδες!!!!

Εχεις βρει τι χρειαζεται για να ξαναρθει στις φυσιολογικες λειτουργιες του ο ψαρακας???

Ο δικος μου εχει φτιαξει μια πολυ μικρη φωλια στο ιδιο σημειο που την εφτιαχνε παντα (μιλαμε βεβαια για μια και μονο γραμμη φυσαλιδων,ο Θεος να την κανει φωλια!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα, έχω παρατηρήσει να συμβαίνει κατά περιόδους αυτό σε κάποια από τα δικά μου, όπου όμως επανέρχονται μόνα τους μετά από λίγο καιρό, σε κανονικής πυκνότητας φυσαλίδες. Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο. Εάν φροντίζεις να έχεις συνεχώς τις συνθήκες σωστές όπως τις χρειάζονται, να μην ανησυχείς γιατί θα ξαναδείς τη "πλούσια" φωλιά σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα, έχω παρατηρήσει να συμβαίνει κατά περιόδους αυτό σε κάποια από τα δικά μου, όπου όμως επανέρχονται μόνα τους μετά από λίγο καιρό, σε κανονικής πυκνότητας φυσαλίδες. Δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο. Εάν φροντίζεις να έχεις συνεχώς τις συνθήκες σωστές όπως τις χρειάζονται, να μην ανησυχείς γιατί θα ξαναδείς τη "πλούσια" φωλιά σύντομα...

THANKS θα τον ελεγχω και θα περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...