Jump to content

ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ


Recommended Posts

ΣΤΟ 60ΛΤ ΕΧΩ 12 ΤΙΓΡΑΚΙΑ, 1 ΠΛΕΚΟ, 2 LABEO ΜΕ ΛΙΓΑ ΦΥΤΑ.

ΣΤΟ 120 ΛΤ ΕΧΩ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΑΛΜΠΙΝΟ ΚΟΜΕΤ, 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ RYUNKIN KAI 4 KOI, KAI 1 ΠΛΕΚΟ

(ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΛΜΠΙΝΟ , ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΚΟ)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ

ΣΤΟ 220 ΛΤ ΕΧΩ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ, 4 ΓΚΟΥΡΑΜΙ, 2 ΓΚΡΙΠΕΝΣΙΣ, 1 ΡΟΥΜΠΥ ΚΛΟΟΥΝ, 2 ΡΑΜΙΡΕΖΙ, 2 SILVER SHARK, 2 ΑΛΜΠΙΝΟ SHARK, 2 ROSY BARB, 2 ΜΟΝΟΔΑΚΤΥΛΟΥΣ , 2 ΕΛΕΦΑΝΤΟΨΑΡΑ, 1 ΓΛΥΦΤΗ, 2 LABEO

ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΑΡΚΕΤΑ.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΑ AKRYFLAWINA KAI EKTOZON (Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΩ ΑΠΟ ΜΥΚΗΤΕΣ ?? Η ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ??

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΟΥ 60ΛΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ICK ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΑΣΑ 1 ΨΑΡΙ ΑΠΟ ΜΥΚΗΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να ξεσκονίσεις λιγο τις σημειώσεις σου και τα εκατοντάδες πόστ - άρθρα που υπάρχουν τόσο εδώ μέσα αλλά και στο παγκόσμιο διαδίκτυο σχετικά με τα ενυδρεία.

Και αυτό το λεώ διότι ειδικά στο 220λιτρο η σύνθεση των ψαριών σου είναι εντελώς λανθασμένη και ακατάλληλη.

Έχεις ανακατέψει αμερικάνικες κιχλίδες με λαβυρινθόψαρα και ασιατικές κιχλίδες.

Έχεις ανακατέψει ψάρια που θέλουν μαλακά και όξινα νερά με ψάρια που θέλουν υφάλμηρα και αλκαλικά νερά.

Για τον πλυθησμό ανα λίτρο δεν θα αναφερθώ.

Έχω την εντύπωση λοιπόν οτι αγνόεις βασικούς κανόνες.

Επομένως είναι λογικό να χάνεις τα ψάρια σου απο ασθένειες απο στρες και πάει λέγοντας.

Φιλικά

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΑ AKRYFLAWINA KAI EKTOZON (Ή ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ) ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΩ ΑΠΟ ΜΥΚΗΤΕΣ ?? Η ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ??

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΟΥ 60ΛΤ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΑΠΟ ICK ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΑΣΑ 1 ΨΑΡΙ ΑΠΟ ΜΥΚΗΤΕΣ

Πρόσεξε λίγο αυτό που σου λέει ο SW1IXC γιατί τα ψαράκια σου βασανίζονται και είναι κρίμα να πεθαίνουν έτσι κάνε κάτι και σύντομα μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν με προσοχή να μελετίσεις ξανά την όλη σύνθεση που έχεις κάνει (ως προς την επιλογή ψαριών και τις συνθήκες που αυτά απαίτούν)!

Πιστεύω ότι η σωστή αρχή είναι πολύ σημαντική για ένα ενυδρείο!

:thaman:

Οπότε μπορείς ακόμα να βελτιώσεις και να διορθώσεις πολλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

"ΣΤΟ 120 ΛΤ ΕΧΩ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΑΛΜΠΙΝΟ ΚΟΜΕΤ, 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ RYUNKIN KAI 4 KOI, KAI 1 ΠΛΕΚΟ

(ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΛΜΠΙΝΟ , ΤΟ ΕΝΑ ΚΟΙ ΚΑΙ Ο ΠΛΕΚΟ)"

Θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες και θα ήθελα να προσθέσω ότι μπορεί χρυσόψαρα και κοι να είναι μαζί αλλά μόνο σε λίμνη. Δεν έχει σημασία πόσο μεγαλόσωμα ή μικρόσωμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να ξεσκονίσεις λιγο τις σημειώσεις σου και τα εκατοντάδες πόστ - άρθρα που υπάρχουν τόσο εδώ μέσα αλλά και στο παγκόσμιο διαδίκτυο σχετικά με τα ενυδρεία.

Και αυτό το λεώ διότι ειδικά στο 220λιτρο η σύνθεση των ψαριών σου είναι εντελώς λανθασμένη και ακατάλληλη.

Έχεις ανακατέψει αμερικάνικες κιχλίδες με λαβυρινθόψαρα και ασιατικές κιχλίδες.

Έχεις ανακατέψει ψάρια που θέλουν μαλακά και όξινα νερά με ψάρια που θέλουν υφάλμηρα και αλκαλικά νερά.

Για τον πλυθησμό ανα λίτρο δεν θα αναφερθώ.

Έχω την εντύπωση λοιπόν οτι αγνόεις βασικούς κανόνες.

Επομένως είναι λογικό να χάνεις τα ψάρια σου απο ασθένειες απο στρες και πάει λέγοντας.

Φιλικά

Βαγγέλης

Τα περισσότερα ψάρια μου είναι ασιατικής προέλευσης (καρχαριοειδή και λαβυρινθόψαρα). Αυτά που έχω απο αφρική είναι τα κριμπένσις και τα ελεφαντόψαρα που θέλουν υψηλότερο ph του 6.8 που έχω αυτή την στιγμή, τα σκαλάρια και τα ραμιρέζι που είναι αμερικής αυτά χρειάζονται μαλακότερο νερό ενω έχω πιο σκληρό νερό 300 (17) που μου τα πούλησαν για κοινωνικό ενυδρείο και μου είχαν πει ότι ταιριάζουν. Για τους μονοδάκτυλους δεν ήξερα ότι ζουν ένα χρόνο στο γλυκό και μετά θέλουν υφάλμυρο νερό γιατί σίγουρα δεν θα τους έπαιρνα ας είναι τόσο όμορφοι κάποια στιγμή θα τους αποχωριστώ πριν να ενηλικιωθούν. Σχετικά με τα εκατοστά ο παλαιότερος κανόνας έλεγε 1λτ νερο σε 1 εκ ψαριού (σε πολλά site) και στο σύνολο τα εκατοστά μου είναι 120 περίπου στα 220λτ νερού τώρα ο νεότερος το αναιρεί αφού λέει 2λτ. Σίγουρα έχετε δίκιο αλλιώς μένει κανείς σε ένα δυάρι και αλλιώς σε ένα τεσσάρι σπίτι.Επίσης δεν έχω χάσει κανένα ψάρι στο 220λτ ούτε στο 120λτ εδώ και ένα χρόνο μόνο στο 60λτ γιατί αγόρασα ένα που είχε ick και δεν πρόλαβα να κάνω έγκαιρα θεραπεία.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...