Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο :)


el_mac

Recommended Posts

Η αμμος πετρωνει οταν ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα και υπαρχει μεγαλο παχος βυθου.

Τα φυτα και ειδικα τα ευκολα πανε μια χαρα και σε αμμο,προσωπικα εχω αμμο στο ενα ενυδρειο και τα φυτα πανε μια χαρα,απλα αν θες να βαλεις δυσκολοτερα φυτα,πρεπει να περιμενεις παραπανω για να δημιουργηθει φυσικο υποστρωμα στην αμμο,μιας και δεν μπαινει το κλασικο υποστρωμα με αμμο.Διαβασε και εδω

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος πετρωνει οταν ειναι πολυ ψιλη σαν πουδρα και υπαρχει μεγαλο παχος βυθου.

Τα φυτα και ειδικα τα ευκολα πανε μια χαρα και σε αμμο,προσωπικα εχω αμμο στο ενα ενυδρειο και τα φυτα πανε μια χαρα,απλα αν θες να βαλεις δυσκολοτερα φυτα,πρεπει να περιμενεις παραπανω για να δημιουργηθει φυσικο υποστρωμα στην αμμο,μιας και δεν μπαινει το κλασικο υποστρωμα με αμμο.Διαβασε και εδω

Έχεις δει κανένα high tech ενυδρειο με άμμο;

Barr,Amano,Findley ,έχουν στήσει χιλιάδες και ούτε ενα φυτό δεν βάζουν σε άμμο.

Το μονο που θα βάζα σε άμμο ειναι valisneria .άντε και κανά εχινοδορο

Βάλε μια φωτό να δούμε το Φυτεμένο με την άμμο.

Έγινε επεξεργασία - Johnbettapk
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει κανένα high tech ενυδρειο με άμμο;

Barr,Amano,Findley ,έχουν στήσει χιλιάδες και ούτε ενα φυτό δεν βάζουν σε άμμο.

Το μονο που θα βάζα σε άμμο ειναι valisneria .άντε και κανά εχινοδορο

Βάλε μια φωτό να δούμε το Φυτεμένο με την άμμο.

Βλεπεις εσυ κανενα high tech ενυδρειο εδω? Μια χαρα ενυδρειο στηνεις και με αμμο και να μην εισαι υπερβολικος!Ψαξε εδω στο φορουν να δεις ποσα ενυδρεια φυτεμενα υπαρχουν με αμμο!

Εσυ αν θες βαλε valisneria μονο,ομως η αμμο ουτε πετρωνει ουτε χαλαει τις ριζες αν ειναι σωστη!

Προσεχουμε λιγο τι γραφουμε,σου εβαλα και λινκ πιο πανω αλλα ουτε στον κοπο να το διαβασεις δεν μπηκες..

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις εσυ κανενα high tech ενυδρειο εδω? Μια χαρα ενυδρειο στηνεις και με αμμο και να μην εισαι υπερβολικος!Ψαξε εδω στο φορουν να δεις ποσα ενυδρεια φυτεμενα υπαρχουν με αμμο!

Εσυ αν θες βαλε valisneria μονο,ομως η αμμο ουτε πετρωνει ουτε χαλαει τις ριζες αν ειναι σωστη!

Προσεχουμε λιγο τι γραφουμε,σου εβαλα και λινκ πιο πανω αλλα ουτε στον κοπο να το διαβασεις δεν μπηκες..

Βάλε μια φωτό με ενα Φυτεμένο με άμμο να δω κι εγω.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει κανένα high tech ενυδρειο με άμμο;

Barr,Amano,Findley ,έχουν στήσει χιλιάδες και ούτε ενα φυτό δεν βάζουν σε άμμο.

Το μονο που θα βάζα σε άμμο ειναι valisneria .άντε και κανά εχινοδορο

Βάλε μια φωτό να δούμε το Φυτεμένο με την άμμο.

Φιλε οντως εισαι υπερβολικος!

Τα ατομα που αναφερεις κανουν την δουλεια τους και γιαυτο χρησιμοποιουν υποστρωματα τα οποια και διαφημιζουν!

Μια χαρα παει το ενυδρειο και με αμμο! Αλλα ειναι που θελουν προσοχη οπως φωτισμος, co2, θερμοκρασια κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οντως εισαι υπερβολικος!

Τα ατομα που αναφερεις κανουν την δουλεια τους και γιαυτο χρησιμοποιουν υποστρωματα τα οποια και διαφημιζουν!

Μια χαρα παει το ενυδρειο και με αμμο! Αλλα ειναι που θελουν προσοχη οπως φωτισμος, co2, θερμοκρασια κτλ!

Δειχτε μου ενα Φυτεμένο με άμμο ρε παιδιά ,να δούμε τι εννοείται Φυτεμένο :)
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτό με ενα Φυτεμένο με άμμο να δω κι εγω.

Ψαξε στο φορουμ,θα βρεις πολλα!

Σταματηστε επιτελους να ειστε υπερβολικοι!

Εδω δεν παμενα συγκριθουμε με τον Αμανο και τους αλλους οι οποιοι χρησιμοποιουν τα δικα τους προιοντα.

Φυτεμενο μπορεις να φτιαξεις ανετα και με αμμο!Δεν ειναι αναγκη να βαλεις δυσκολα φυτα!

Το λινκ το εβαλα για να διαβασεις,αν εσυ θες να γινεις Αμανο καλα κανεις και βαζεις χαλικι και υποστρωμα,ομως μην επιμενεις και λες οτι φυτεμενο δεν γινετε με αμμο!

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα εγω οτι δεν γίνεται Φυτεμένο με άμμο;

Έγραψα οτι η αμμος δεν ειναι οτι καλύτερο για φυτεμένα.

Η αμμος άμα ειναι ψιλή δεν περνάει ο αέρας και σαπίζουν οι ρίζες.

Άμα η αμμος ηταν κατάλληλη για φυτα ,θα πήγαινε ο Αμανο και οι άλλοι θα την συσκευαζαν και θα την πουλαγανε

Αλλα δεν.

Δεν πάω να γίνω Αμανο ούτε τίποτα ,απλα φτιάχνω ενυδρεία με υγιή φυτα αυτός ειναι ο στόχος μου

Βλέπω το ενυδρειο του φίλου και πιστεύω οτι του φταίει η αμμος

Link to comment
Share on other sites

Και τοτε γιατι ρε φιλε μου εχουν φτιαξει το seachem black sand αν η αμμος δεν κανει? Μαλλον δεν ξερουν αυτοι...μονο ο Αμανο ξερει..

Και επιδη μαλλον βαριεσαι να ψαξεις λιγο στο φορουμ..οριστε μερικα φυτεμενα μελων με αμμο..εκτος αν δεν τα θεωρεις φυτεμενα εσυ αυτα..

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91865-eieiuieeu-oeooaaiyii-450lt/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89291-dhanioossaoc-juwel-240-eieiuieeu-oeooaaiyii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94980-200-essona-eieiuieeu-oeooaaiyii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93767-120-eeona-iaeaeio/

Και επιδη χαλαμε το θεμα του φιλου,το σταματαω εδω,σου εβαλα λινκ να διαβασεις πιο πανω,σου εβαλα λινκ με μερικα φυτεμενα που εχουν αμμο,δεν εχω κατι αλλο να σου παρα μονο να μην εισαι υπερβολικος!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Και τοτε γιατι ρε φιλε μου εχουν φτιαξει το seachem black sand αν η αμμος δεν κανει? Μαλλον δεν ξερουν αυτοι...μονο ο Αμανο ξερει..

Και επιδη μαλλον βαριεσαι να ψαξεις λιγο στο φορουμ..οριστε μερικα φυτεμενα μελων με αμμο..εκτος αν δεν τα θεωρεις φυτεμενα εσυ αυτα..

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91865-eieiuieeu-oeooaaiyii-450lt/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89291-dhanioossaoc-juwel-240-eieiuieeu-oeooaaiyii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/94980-200-essona-eieiuieeu-oeooaaiyii/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93767-120-eeona-iaeaeio/

Και επιδη χαλαμε το θεμα του φιλου,το σταματαω εδω,σου εβαλα λινκ να διαβασεις πιο πανω,σου εβαλα λινκ με μερικα φυτεμενα που εχουν αμμο,δεν εχω κατι αλλο να σου παρα μονο να μην εισαι υπερβολικος!

Λοιπόν το seachem black sand δεν ειναι αμμος

Απο τα ενυδρεία που μου έβαλες μονο το πρώτο ειναι Φυτεμένο με μέτρια και δύσκολα φυτα και στην Τρίτη σελίδα του θέματος το παλικάρι έχει βγάλει την άμμο και έβαλε χαλικακι.

Βασικά εγω σταματάω να μπαίνω και στο σάιτ γενικότερα οπότε χαλάρωσε,

Αν μπορείς σβήσε και το ακαουντ μου

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω γιατι το εχετε παρει προσωπικα εσεις οι δυο :) εχω βαλει ενα υπεροχο κοπαδακι black neon μεσα και βλεπω ωραιες συμπεριφορες. Θελω πολυ να ανεβασω φωτογραφιες και βιντεο αλλα κοντεψα να χασω ολα τα φυτακια μου και δεν ειναι και πολυ ωραιο προς το παρον. Τωρα παλι παιρνουν τα πανω τους και αρχισα να βλεπω νεα φυλλα. Θα ανεβω λιγο σε βατ φωτισμου να φτασω λιγο πανω απο τα 0.5 και μαλλον θα κανω biy co2 γιατι δεν εχω αλλη λυση με μπουκαλα. Θα χρειαστω και κανενα λιπασμα λετε ρε παιδια ? Δε θελω να φτασω εως εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το seachem black sand δεν ειναι αμμος

Απο τα ενυδρεία που μου έβαλες μονο το πρώτο ειναι Φυτεμένο με μέτρια και δύσκολα φυτα και στην Τρίτη σελίδα του θέματος το παλικάρι έχει βγάλει την άμμο και έβαλε χαλικακι.

Βασικά εγω σταματάω να μπαίνω και στο σάιτ γενικότερα οπότε χαλάρωσε,

Αν μπορείς σβήσε και το ακαουντ μου

Ευχαριστώ.

Αααα το black sand ειναι χαλικι ε?Μαλλον το sand το εχουν βαλει για πλακα η κατα λαθος...

Το πρωτο ενυδρειο στην τριτη σελιδα που λες αν δεις,το μισο ειναι με αμμο και το μισο με χαλικι...την πρωτη σελιδα δεν την ειδες μαλλον..

Και τα αλλα φυτεμενα ειναι αλλα μαλλον εσυ φυτεμενο ενυδρειο θεωρεις μονο αυτο που εχει γρασιδι και μονο δυσκολα φυτα..τα αλλα δεν πιανονται..

Εγω χαλαρος ειμαι,εσυ εισαι υπερβολικος και επιμενεις.Το αν θα μπαινεις η οχι ειναι δικο σου θεμα,οχι δικο μου και αλλοι ειπαν το ιδιο αλλα παλι εδω ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω γιατι το εχετε παρει προσωπικα εσεις οι δυο :) εχω βαλει ενα υπεροχο κοπαδακι black neon μεσα και βλεπω ωραιες συμπεριφορες. Θελω πολυ να ανεβασω φωτογραφιες και βιντεο αλλα κοντεψα να χασω ολα τα φυτακια μου και δεν ειναι και πολυ ωραιο προς το παρον. Τωρα παλι παιρνουν τα πανω τους και αρχισα να βλεπω νεα φυλλα. Θα ανεβω λιγο σε βατ φωτισμου να φτασω λιγο πανω απο τα 0.5 και μαλλον θα κανω biy co2 γιατι δεν εχω αλλη λυση με μπουκαλα. Θα χρειαστω και κανενα λιπασμα λετε ρε παιδια ? Δε θελω να φτασω εως εκει.

Εγω δεν το εχω παρει προσωπικα με κανεναν,αλλα δεν μπορει να γραφει οτι φυτεμενο δεν γινετε με αμμο! Τοσα ενυδρεια εβαλα που εχουν αμμο,τωρα αν δεν θεωρει φυτεμενο ενα ενυδρειο που δεν εχει γρασιδι τοτε σορρυ..δεν ξερω τι να πω!

Για μενα,το κυριο προβλημα σου ειναι το φως.Εκει που εχεις φυτεψει καποια φυτα δεν φτανει ο φωτισμος και γι αυτο τα χανεις.Εχω και εγω το ιδιο προβλημα σε καποια φυτα μου που δεν φτανει το φως καλα και χανουν τα κατω φυλλα τους.

Αν ανεβεις σε φωτισμο,βαλεις και co2,εστω και diy,θα χρειαστεις και λιπασμα,ενα γενικο,ενα καλιο και λιγο σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ανεβασω το φωτισμο δηλαδη σε πρωτη φαση, μετα να να βαλω co2 και μετα και λιπασμα ? Δεν εχω ιδεα απο λιπανση. Ποιο θα προτεινες και σε τι ποσοτητα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ανεβασε πρωτα φωτισμο και μετα co2 και ξεκινα σιγα σιγα τα λιπασματα.

Εγω χρησιμοποιω την σειρα της seachem αλλα υπαρχουν και αλλες μαρκες.

Οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενο ενυδρειο,οπωτε εσυ ξεκινας με την μιση δοση.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι βοηθεια παιδια. Αποφασισα να φτιαξω ενα diy εξωτερικο φιλτρο και ξεκιναω τη συλλογη του απαραιτητου εξοπλισμου. Επειδη θελω να δειχνει ωραιο θελω να χρησιμοποιησω αυτους τους δυο γυαλινους διαχυτηρες

http://www.ebay.com/itm/Glass-Lily-pipe-inflow-outflow-13mm-12-16-ADA-like-for-planted-Aquarium-/400381391279?pt=Fish_Filters&hash=item5d389731af

Λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης. Διαβαζω στη περιγραφη οτι εχει στομιο στα 13mm. Εγω θελω να χρησιμοποιησω διαφανες αλφαδολαστιχο για να το συνδεσω.

Τι διαμετρο πρεπει να εχει το αλφαδολαστιχο μου ? Η εσωτερικη να ειναι και αυτη στα 13mm ?

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι βοηθεια παιδια. Αποφασισα να φτιαξω ενα diy εξωτερικο φιλτρο και ξεκιναω τη συλλογη του απαραιτητου εξοπλισμου. Επειδη θελω να δειχνει ωραιο θελω να χρησιμοποιησω αυτους τους δυο γυαλινους διαχυτηρες

http://www.ebay.com/itm/Glass-Lily-pipe-inflow-outflow-13mm-12-16-ADA-like-for-planted-Aquarium-/400381391279?pt=Fish_Filters&hash=item5d389731af

Λοιπον η ερωτηση μου ειναι η εξης. Διαβαζω στη περιγραφη οτι εχει στομιο στα 13mm. Εγω θελω να χρησιμοποιησω διαφανες αλφαδολαστιχο για να το συνδεσω.

Τι διαμετρο πρεπει να εχει το αλφαδολαστιχο μου ? Η εσωτερικη να ειναι και αυτη στα 13mm ?

Τι ακριβως θελεις να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θελεις να φτιαξεις?

Ειδα ενα ωραιο θεματακι στο forum αλλα δε μπορω να το βρω. Μηπως το ειχες φτιαξει εσυ ? ενα φιλτρο τυπου εξωτερικου σε βαρελακι με τα υλικα, μια αντλια να γυρναει το νερο και διαφορες βανες για αλλαγες νερου κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ενα ωραιο θεματακι στο forum αλλα δε μπορω να το βρω. Μηπως το ειχες φτιαξει εσυ ? ενα φιλτρο τυπου εξωτερικου σε βαρελακι με τα υλικα, μια αντλια να γυρναει το νερο και διαφορες βανες για αλλαγες νερου κλπ. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87727-diy-oeeeoni-adhi-aanaaee-30-eeonui/

Οτι χρειαστεις ρωτας!

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

1 ΟΙ σωληνωσεις πρεπει να εχουν ιδια διαμετρο με βανες διαχυτηρες κλπ ? δεν εχω ιδεα πως πανε αυτα...

2 Χρειαζομαι αντλια που να εχει στομιο εισαγωγης και εξαγωγης ?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον, για τη ογκο φιλτρο μιλας ( λιτρα ).

Σε αυτη τη βαση θα βρουμε τα υπολοιπα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Για βαρελακι 10 λιτρων ισως και λιγοτερο. Για 60 λιτρα νομιζω ειναι υπεραρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε συμφερει να κανεις ολη αυτη τη κατασκευη, απο το να παρεις ενα ετοιμο εξωτερικο η ενα εσωτερικο σαν αυτο.

http://www.ebay.co.uk/itm/Aquael-Turbo-Filter-500-Internal-Aquarium-Filter-150-litre-/231301060759?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item35da9e1897

Θα πρεπει να παιξεις με εσωτερικο κυκλοφοριτη και να αποφυγεις τις διαρροες απο τις καλωδιωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...