Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Λοιπόν το αποφάσισα !!!!!!!

Ξέστησα αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/94762-panagreco-new-tank/page-5 και θα ήθελα να το κάνω reefaki !!!!

Φυσικά θα το ξεκινήσω μετά τις διακοπές οπότε ακούω προτάσεις.

Δηλώνω άσχετος με το θέμα και την προηγούμενη φορά που το σκεφτόμουνα κάποιες συζητήσεις με τρομάξανε να προχωρήσω.

Σίγουρα θα μου πείτε διάφορες προτάσεις και σας ευχαριστώ προκαταβολικά αλλά δεν έχω την πείρα να τις αξιολογήσω.

Οι απορίες που έχω για αρχή είναι:

  • Το εσωτερικό φίλτρο του record να φύγει ή να παραμείνει με αντιφώσφορο κλπ?
  • Skimmer είναι απαραίτητα σε τόσο λίγα λίτρα έστω και αν κάνω συχνές αλλαγές νερού?
  • Χρειάζεται sump και αν ναι πόσα λίτρα πρέπει να είναι?
  • Ποιος είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός αλλά ταυτόχρονα απαραίτητος για το ξεκίνημα.

Τι έχω τώρα:

Ενυδρείο Record 600 (60 λίτρα)

Την βάση του που ίσως να μπορεί να φιλοξενήσει ένα μικρό sump.

STC controller

Σύστημα αναπλήρωσης

Διάθεση για να γίνει κάτι καλό.

Τι δεν έχω:

Εμπειρία

Χρήματα για πέταμα

Σωστό φωτισμό

και άλλα πολλά

Άντε βοηθήστε να δούμε τι θα βγει :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αποφάσισα !!!!!!!

Ξέστησα αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/94762-panagreco-new-tank/page-5 και θα ήθελα να το κάνω reefaki !!!!

Φυσικά θα το ξεκινήσω μετά τις διακοπές οπότε ακούω προτάσεις.

Δηλώνω άσχετος με το θέμα και την προηγούμενη φορά που το σκεφτόμουνα κάποιες συζητήσεις με τρομάξανε να προχωρήσω.

Σίγουρα θα μου πείτε διάφορες προτάσεις και σας ευχαριστώ προκαταβολικά αλλά δεν έχω την πείρα να τις αξιολογήσω.

Οι απορίες που έχω για αρχή είναι:

  • Το εσωτερικό φίλτρο του record να φύγει ή να παραμείνει με αντιφώσφορο κλπ?
  • Skimmer είναι απαραίτητα σε τόσο λίγα λίτρα έστω και αν κάνω συχνές αλλαγές νερού?
  • Χρειάζεται sump και αν ναι πόσα λίτρα πρέπει να είναι?
  • Ποιος είναι ο ελάχιστος εξοπλισμός αλλά ταυτόχρονα απαραίτητος για το ξεκίνημα.

Τι έχω τώρα:

Ενυδρείο Record 600 (60 λίτρα)

Την βάση του που ίσως να μπορεί να φιλοξενήσει ένα μικρό sump.

STC controller

Σύστημα αναπλήρωσης

Διάθεση για να γίνει κάτι καλό.

Τι δεν έχω:

Εμπειρία

Χρήματα για πέταμα

Σωστό φωτισμό

και άλλα πολλά

Άντε βοηθήστε να δούμε τι θα βγει :) :)

Τι λες τώρα αυτα ειναι....

Θα εχεις οση βοηθεια χρειαστείς αγορινα μου...

Καλως ηρθες και στην Θαλασσινή πλευρα του ΑΖ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλως ήρθες περιμένω τωρα και των θωδορη!!;;;

Λοιπόν να ξερεις σε οοοοτι θες εδω ειμαστε να κανεις ενα ωραίο reefακι για φωτισμό υπάρχουν καλες και οικονομικές λύσεις ( Akrida ακούς;;;) ενα μικρό σκιμερακι θα το θες για το εσωτερικό φίλτρο καλα το σκέφτεσαι θες και ενα κυκλοφοριτη βραχο κατα προτίμηση νεκρό λίγο αραγωνιτη υπομονη διάβασμα ολα θα έρθουν οσο για το σαμπ καλο θα ήταν ενα γύρω στα 30-40 λίτρα θα σου ελεινε τα χέρια πολυ στην πορεία και στη εξέλιξη του ενυδρειου λοιπόν ξεκινά διάβασμα και κανε ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στα θαλασσινά φιλε.

Δεν ξερω αν εΧεις αντιστροφη όσμωση για το νερό αλλα ειναι απαραίτητη. Μπορεις και να ξεκινησεις στην αρχή με νερο βρύσης αλλα στην πορεία σύντομα θελει Α/Ο.

Skimmer : Μπορείς και χωρίς στην αρχή, με συχνες αλλαγές νερού. Οταν ομως ερθει η ωρα με το καλο και γεμισεις κοράλλια θα το χρειαστείς.

Sump : Αν μπορεις να κανεις, καν'το θα βοηθήσει οσο δεν φαντάζεσαι.Βαζεις εκει ολο τον εξοπλισμό και στο ενυδρείο φαίνονται μονο οι κυκλοφορητές. Κανεις και ενα διαμέρισμα του refugium και εισαι κομπλε. 30-40 λιτρα εισαι καλα.

Φωτισμός : Η θα πας με 2χ24 Τ5 ή σε LED ( ενα diy θα σου βγει πολυ οικονομικά.)

Κυκλοφορητές: Θελεις εναν ή δυο στα 2000/ωρα συνολο. Τωρα αυτο θα το δεις γιατι εξαρτάται και απο το σχημα του ενυδρείου σου.

Βράχο ( ζωντανό ή νεκρο) , αραγωνίτη, τεστάκια για θαλασσινό.

Διάβασε και στο nano-reef θεμα να δεις πως ξεκινήσαμε όλοι.

Για κοστος τωρα, το θαλλασινό κοστίζει αλλα μπορεις να ψάξεις στις αγγελίες και να πεσει πολυ το κοστος.

Αυτα προς το παρόν, και οτι άλλο θελεις εδω ειμαστε :)

ααα..ξεχασα το σημαντικότερο...ΥΠΟΜΟΝΗ :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε καλως ήρθες περιμένω τωρα και των θωδορη!!;;;

Λοιπόν να ξερεις σε οοοοτι θες εδω ειμαστε να κανεις ενα ωραίο reefακι για φωτισμό υπάρχουν καλες και οικονομικές λύσεις ( Akrida ακούς;; ;) ενα μικρό σκιμερακι θα το θες για το εσωτερικό φίλτρο καλα το σκέφτεσαι θες και ενα κυκλοφοριτη βραχο κατα προτίμηση νεκρό λίγο αραγωνιτη υπομονη διάβασμα ολα θα έρθουν οσο για το σαμπ καλο θα ήταν ενα γύρω στα 30-40 λίτρα θα σου ελεινε τα χέρια πολυ στην πορεία και στη εξέλιξη του ενυδρειου λοιπόν ξεκινά διάβασμα και κανε ερωτήσεις

Χεχεχε καραδοκεις ε;

Εχω εγω ακομη! Προς το παρον θα στησουμε του Παναγιωτη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή σχετικά έρευνα αγοράς βρήκα τα παρακάτω:

  • Ζωντανός αραγωνίτης : 9 κιλά στα 30 Ευρώ
  • Ζωντανός βράχος : 5 κιλά στα 55 Ευρώ
  • Nano Wave maker : 100l/h στα 30 Ευρώ έκαστο
  • Αλάτι : 30 λίτρα στα 11 Ευρώ
  • Density meter: στα 21 Ευρώ
  • Nano skimmer: 1000 litra στα 55 Ευρώ
  • Φωτιστικό : αυτό στα 75 Ευρώ αν και θα προτιμούσα να βρω τρόπο να αναβαθμίσω τον φωτισμό στο υπάρχον καπάκι γιατί η γυναίκα μου δεν θέλει ανοικτό ενυδρείο :(

Η έρευνα συνεχίζεται.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως να βάζω υψηλούς στόχους αλλά σαν τελικό αποτέλεσμα θα ήθελα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα :) .

Ο τελικός στόχος ειναι ωραίος, αλλα να ξέρεις οτι εχεις αρκετό δρόμο και πολλα να μάθεις. Με υπομονη και μελέτη θα μάθεις τι ειναι και πως δουλευει το αλμυρο νερο και οσο το μελέτης στο τελος θα σε ανταμείψει.

Link to comment
Share on other sites

Παμε λοιπον!!!!

Φωτισμος λεντ, ειτε diy ειτε κατι σε ετοιμο;; Πιανουν τα χερια σου βασικα στα ηλεκτρολογικα ή θα τιναξει το σπιτι(τραβαω καζανακι αναβη ο βραστηρας)....

Αλατι στα 30 κιλα με 11€ που το βρηκες;;

100λ/ω ο κυκλοφοριτης ειναι μικρος...

Σκιμμερ για 1000λ απλα δεν παιζει...

Μαλλον εννοεις salinity meter(ρεφρακτομετρο στα Ελληνικα)...

Προτασεις δικες μου...

Βραχο νεκρο απο πετ σιτι: 7κιλα στα 11€

Βραχο ζωντανο: μου φερνεις δυο κιλα βραχο και σου δινω 2 κιλα ζωντανο εγω....

Κυκλοφοριτες: 2 aquasucro(η κατι τετοιο) 600λ/ω απο petsupermarket 11€ εκαστος, υπαρχει και πιο καλη αλλα λιιιγο ακριβοτερη λυση, αμα θες μου λες...

Αλατι: πανε στα συγουρα, το αλατι ειναι το νουμερο ενα που δεν κοιταμε ποσο θα κανει, καλητερη λυση να ξεκινησεις με tropic marin απλο και να πας μετα σε tropic marin pro reef μετα και οταν βαλεις κοραλια, περιπου 30-40€ το 10κιλο(κουβας)...

Ρεφρακτομετρο: εαν θελεις καλο πας σε vertex κοντα στο 50ρικο εκτος εαν ισχυει ακομα η προσφορα του aquariumshop.gr που το ειχε στα 34€, αλλιως φθηνο απο ebay στα 20€(με ATC)...

Αραγωνιτη θα σου δωσω εγω που εχω και καθετε....

Σκιμμερ: ας δουμε ενα θα κανεις σαμπ πρωτα...

Εφοσον λοιπον θα αργισεις να στησεις κανε ενα σαμπακι κοντα στα 30 λιτρα με μια εξωτερικη υπερχειλησει απο pvc, θα ανεβει το κοστος περιπου 50€ + γυαλα 30λιτρα, αλλα θα βαλεις ολον τον εξοπλισμο σου εκει και δεν θα φενεται τιποτα επανω....

Εαν κανει σαμπ πας στο tunze 9002, αναλογα τις διαστασης του σαμπ, αλλιως βλεπουμε, κανει 105€ απο aquariumshop.gr...

Μετα θελεις Α/Ο, 65€ απο water waves με το flush kit(καθαριζει την μεβρανη) και εξοδα αποστολης με αντικαταβολη στο σπιτι σου σε μια με δυο εργασιμες...

Εαν ξεχναω κατι, μολις το θυμηθω!!!

Και με το καλο :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία . καλά πάμε.

Ας πούμε πρώτα όμως για το εσωτερικό φίλτρο του Record.

Να το βγάλω ή θα μου χρειαστεί ?

Αν πάω σε λύση sump φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να βγει. Αν όχι το κρατάμε? Αν το κρατήσω πέρα από τον χώρο που καταλαμβάνει υπάρχει άλλο μειονέκτημα.

Γενικά ποια είναι τα υπέρ και τα κατά?

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι που βρήκες με 11 ευρω;;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία . καλά πάμε.

Ας πούμε πρώτα όμως για το εσωτερικό φίλτρο του Record.

Να το βγάλω ή θα μου χρειαστεί ?

Αν πάω σε λύση sump φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να βγει. Αν όχι το κρατάμε? Αν το κρατήσω πέρα από τον χώρο που καταλαμβάνει υπάρχει άλλο μειονέκτημα.

Γενικά ποια είναι τα υπέρ και τα κατά?

Μαζεύει πολυ βρώμα, ειναι απιστευτα δύσκολο να καθαριστεί, πιάνει πολυ χωρο που προσωπικά με ενοχλεί. Αυτα τα λίγα :) Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Αλάτι που βρήκες με 11 ευρω;;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

12 Ευρω 4 κιλα tropic marine cosmozoo πειραια

Link to comment
Share on other sites

12 Ευρω 4 κιλα tropic marine cosmozoo πειραια

o φιλος ειπε 30λιτρα 11ευρω....

Link to comment
Share on other sites

o φιλος ειπε 30λιτρα 11ευρω....

Θα το τσεκάρω πάλι και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκάρω πάλι και θα επανέλθω.

Ναι έκανα λάθος.

Η τιμή είναι για 2 κιλά στα 9 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναιιιιιιιιι :jig:

Καλως ηρθες και στη θαλασσινη μας παρεα πανο :thumbsu:

Καλη αρχη φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Αρα και παλι ο κουβας της tropic marin στα 10κιλα συμφερη...

Εαν κανεις σαμπ το εσωτερικο θα το βγαλει, θα πιανει πολυτιμο χωρο και την δουλεια μπορεις να την κανεις με ενα εσωτερικο φιλτρακι της πλακας...

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στη Θαλασσα :thumbsu:

Αλατι για κοιτα κι αυτο

http://aquario.gr/frontida/saltwater-supl/ati-aquaristik/ati-coral-ocean-salt-2034.html#.U8_CxrHZnIU

Link to comment
Share on other sites

Δυο ακόμα ερωτήσεις παιδιά.

Έχω πολύ καλή ψιλόκκοκη άμμο απο παραλία. Κάνει για αυτό που θέλω να φτιάξω;

Με την κοραλίνη τι παίζεται? βλέπω θαλασσινά ενυδρεία με κρύσταλλο νερό και τζιάμια και άλλα που είναι τίγκα στην κοραλίνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βαλεις ψιλή αμμο απο θάλασσα θα πάρεις αραγωνιτη την κοράλινη την θέλεις και θα την εχεις στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βαλεις ψιλή αμμο απο θάλασσα θα πάρεις αραγωνιτη την κοράλινη την θέλεις και θα την εχεις στην πορεία!

Ευχαριστώ αρχηγέ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγες ημέρες ακόμα διακοπών και αρχίζει το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...