Jump to content

Θέμα τροφής


Recommended Posts

Πήγα σε ένα Pet shop και κοίταζα τις τροφές των ψαριών να σας ενημερώσω πως μέχρι τώρα στα ψάρια μου έδινα τροφές τύπου "flakes" και μου λέει ο τύπος εκεί να τους δίνω λέει καλύτερα μια άλλη που είναι σε στιλ μπαλίτσες γιατί τα flakes πέφτουν κάτω και σαπίζουν και χαλάνε το νερό ενώ τα άλλα πέφτουν κάτω και μπορούν τα ψάρια να τα φάνε όποτε θέλουν και δεν επιβαρύνουν τόσο το νερό. Είναι αλήθεια αυτό ή προσπαθεί να μου σπρώξει ότι δεν πουλάει;;;

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα Pet shop και κοίταζα τις τροφές των ψαριών να σας ενημερώσω πως μέχρι τώρα στα ψάρια μου έδινα τροφές τύπου "flakes" και μου λέει ο τύπος εκεί να τους δίνω λέει καλύτερα μια άλλη που είναι σε στιλ μπαλίτσες γιατί τα flakes πέφτουν κάτω και σαπίζουν και χαλάνε το νερό ενώ τα άλλα πέφτουν κάτω και μπορούν τα ψάρια να τα φάνε όποτε θέλουν και δεν επιβαρύνουν τόσο το νερό. Είναι αλήθεια αυτό ή προσπαθεί να μου σπρώξει ότι δεν πουλάει;;;

Καλησπέρα και πάλι. Πιστεύω ότι κάθε τροφή είναι ξεχωριστή και απευθύνεται στο κάθε ψάρι ξεχωριστά. Εγώ "πριν καιρό τάιζα με flakes. Τώρα ταΐζω με αυτές τις μικρές μπαλίτσες 'η μικρά "δισκία" που λες. Το συμαντικό στο ότι πιστεύω και εγώ ότι είναι καλύτερες, είναι στο ότι καταναλώνονται ολοκληρωτικά "καταπίνοντας" τις τα ψάρια και δεν μένουν απομεινάρια, άρα και λιγότερη μόλυνση του νερού.

Τα flakes ειδικά όταν κοντεύει το κουτί να τελειώσει, παραμένουν μικρά-μικρά κομματάκια, ακόμα και σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου θα πρέπει να επιλέξεις και τον τύπο τροφής που τους ρίχνεις. Αν έχεις ψάρια βυθού σίγουρα χρειάζονται κάποιες τροφές τύπου ταμπλέτες, αν έχεις μεγάλα ψάρια τότε η τροφή με μορφή granules είναι κι αυτή κατάλληλη, ενώ αν έχει μικρά ψάρια που τρώνε από την επιφάνεια όπως tetra κ.α. τα φυλλαράκια είναι ο σωστότερος τρόπος διατροφής.

Τι ψάρια έχεις???

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα ψάρια που έχεις στο ενυδρείο σου θα πρέπει να επιλέξεις και τον τύπο τροφής που τους ρίχνεις. Αν έχεις ψάρια βυθού σίγουρα χρειάζονται κάποιες τροφές τύπου ταμπλέτες, αν έχεις μεγάλα ψάρια τότε η τροφή με μορφή granules είναι κι αυτή κατάλληλη, ενώ αν έχει μικρά ψάρια που τρώνε από την επιφάνεια όπως tetra κ.α. τα φυλλαράκια είναι ο σωστότερος τρόπος διατροφής.

Τι ψάρια έχεις???

Έχω αγκελόψαρα Pleco clown αυτά και αυτά δλδ αυτήν την στιγμή δεν είναι μέσα γιατί αντιμετοπήσαμε ένα άλυτο πρόβλημα με το νερό και ελπίζω την δευτέρα να τα πάρω πάλι πίσω...(Τα έχω αφήσει στο pet shop μέχρι να φτιάξω το νερό.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...