Jump to content

iliasandro

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό κάνω κάποιες δραστικές αλλαγές στο ενυρείο μου των 60 λίτρων. Αντικατέστησα το καπάκι με overtank 2x24 watt (θα προσθέσω μια επιπλέον 24αρα, εαν χρειαστεί), στρώνω 2 eheim liberty 130 που θα αντικαταστήσουν το εσωτερικό φίλτρο, εγκατέστησα CO2 και παρήγγειλα όσμωση. Στόχος είναι να πάω σε ψάρια μαλακού νερού (sterbai, CPD, γαρίδες) και χαμηλού ph σε full φυτεμένο ενυδρείο. Η τελική μου σκέψη είναι για το υπόστρωμα. Έχω 2μιση χρόνια 2εκ. υπόστρωμα sera floredepot (το οποίο πλέον είναι ανενεργό) και από πάνω 4-5 εκ carat 6 και είναι όλα οκ (εκτός από το διαρκές καθάρισμα). Προσανατολίζομαι σε μαύρο βυθό. Υπάρχει κάτι στις προδιαγραφές που θέλω ή να κάτσω στα αυγά μου;

ΥΓ εννοείται οτι από τις προτάσεις σας θα ξεκινήσω για τη σωστή επιλογή των κατοίκων :)

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Corries σε 60 λίτρα δεν θα έβαζα. Θα ήθελα να είχαν λίγο περισσότερο εμβαδόν βυθού. :) Για τα υπόλοιπα όλα σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Corries σε 60 λίτρα δεν θα έβαζα. Θα ήθελα να είχαν λίγο περισσότερο εμβαδόν βυθού. :) Για τα υπόλοιπα όλα σούπερ.

Να μείνω στην carat; Για μαύρο βυθό έχεις κάτι στο μυαλό σου;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενοχλεί το διαρκές καθάρισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δε με χαλάει το καθάρισμα ούτως ή άλλως θα μπει γρασίδι. Η αλλαγή σε μαύρο βυθό συμφέρει στην πράξη;

(τα οικονομικά και το γούστο τα αφήνουμε στην άκρη).

Link to comment
Share on other sites

Τι μαυρο θα βαλεις; Χαλαζιακη αμμο η χαλικι; Δεν πιζτευω οτι κοστιζουν πολυ οποιο και αν διαλεξεις.... μαλλον ειναι θεμα γουστου και διαθεσης δικης σου.

Link to comment
Share on other sites

Να εχεις στο νου σου,οτι γρασιδια χωρις υποστρωμα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα σου πανε.Αμμο με υποστρωμα δεν παει ομως..Εγω θα εβαζα ψιλοκκοκο χαλικακι (μη ασβεστολυθικο) και απο κατω υποστρωμα για φυτα η καποιο χαλικι που λειτουργει και σαν υποστρωμα πχ seachem flourite.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν αυτο το χαλικι (δεν ξερω αν ειναι χαλαζιακο ομως)

http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=277&virtuemart_category_id=12

Με υποστρωμα seachem flourite black

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν αυτο το χαλικι (δεν ξερω αν ειναι χαλαζιακο ομως)

http://www.aquamasters.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=277&virtuemart_category_id=12

Με υποστρωμα seachem flourite black

Ειναι ασβεστολυθικο αυτο,το γραφει ετσι και αλλιως,αραγωνιτης.

Βαλε μονο του το flourite black.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει κάπου για αραγωνίτη. Έχει χαλαζιακή άμμο και χαλίκι που δεν διευκρινίζει. Αν επιλέξεις χρώμα από το αριστερό μενου βλέπεις τι υπάρχει. Υποψιάζομαι πάντως οτι το flourite θα μου σκληραίνει το νερό...

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο,κατι λαθος θα ειδα.
Και αν ειναι ασβεστολυθικο αυτο τι θα κανεις μετα?

Το flourite δεν νομιζω οτι θα σου ανεβασει κατι,το εχω σε δικο μου ενυδρειο και δεν εχω δει κατι τετοιο..Αν το παρεις βαλτο σκετο.

Edit: Το γραφει και στο site οτι δεν επιρεαζει το ph http://www.seachem.com/Products/product_pages/Flourite.html

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Για το gh/kh με ενδιαφέρει. Αν δεν επηρεάζει το flourite σκέτο είναι καλή επιλογή. Άμμο ή χαλίκι;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Το kh παρασυρει το ph και ανεβαινει,ειναι αλυλενδετα αυτα τα 2,και αφου λεει η εταιρια οτι δεν επιρεαζει το ph ,το ιδιο ισχυει και για το kh,gh.

Σκετο θα το βαλεις,χωρις χαλικι.Ετσι και αλλιως αμμος δεν μπαινει.

Αν θες να το αναμειξεις με χαλικι μπορεις αλλα μονο του δουλευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το flourite black και το flourite black sand. Αυτό εννοούσα :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το υπόστρωμα αυτό μπορεί να βάλει λίγο σε ένα ποτήρι με νερό όσμωσης και να κάνει σε 2-3 μέρες μέτρηση gh. Κάποιος που το έκανε στο εξωτερικό βρήκε gh 8...

Παραταύτα αφού είναι δοκιμασμένο θα το βάλω κι εγω...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα διαβάσει

http://www.ukaps.org/forum/threads/flourite-black-sand-dumping-gh-and-kh.9857/

Αλλά αφού το έχεις δοκιμάσει και δεν έιχες θέμα για μενα είναι οκ

Ποιο προτίνεις; το flourite black ή το flourite black sand; http://www.aquavivere.gr/shop-categories/psaria-chwmata-upostrwmata-seachem

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε,εγω προσωπικα εχω δοκιμασει μονο το κλασικο seachem flourite,τα αλλα δεν τα εχω δοκιμασει.Τωρα αν τα αλλα ανεβαζουν κατι,δεν το ξερω να στο πω.Αλλα αν το λεει μια σοβαρη εταιρια οπως η seachem,δεν νομιζω να το λεει ετσι.

Επισης να εχεις υποψιν σου οτι θα χρειαστεις 2 τσουβαλακια των 7 κιλων για το ενυδρειο σου,εγω εβαλα 1 των 7 κιλων σε 40αρι ενυδρειο και μου εφτασε ισα ισα για να κανω κατι ανηφορες που ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Χρειάζομαι 12 κιλά για 6cm βάθος.

To γρασίδι που θα μπεί σε κάποια σημεια φαντάζομαι οτι στα 3cm θα είναι καλά ώστε να κάνω κι εγω κάποια υψώματα. Είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά σε αυτό και να μου εξηγήσει κι εμένα ποιο είναι καλύτερο για αυτό που χρειάζομαι...

Ο πίνακας μας λεει ποια συστατικά θα πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ώστε να τα προσθέσουμε με λιπάσματα ή καμία σχέση;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Χρειάζομαι 12 κιλά για 6cm βάθος.

To γρασίδι που θα μπεί σε κάποια σημεια φαντάζομαι οτι στα 3cm θα είναι καλά ώστε να κάνω κι εγω κάποια υψώματα. Είναι έτσι;

Με 3cm διαφορα απο τα υψωματα δεν θα φαινεται καμια διαφορα.Να φανταστεις οτι εγω εχω στην μπροστα πλευρα 5 και στην πισω 15cm..http://www.aquazone.gr/forums/topic/81208-dry-start-method-project/?p=856826

3cm για να φυτεψεις γρασιδι η οποιοδηποτε φυτο ειναι λιγα,πρεπει να εχεις τουλαχιστον 5cm.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά. Καπου σου γράφουν οτι θε έπρεπε να έχεις πάρει flourite black. Τελικά εσύ έμεινες ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ε;

Κατι σαν το δικό σου σκεφτόμουν κι εγώ αλλά με ξύλα. Έχω αυτά τα δύο της photo. Σκεφτόμουν το δεξιά να το βάλω κέντρο μπροστά να βάλω χαλίκι που να φτάνει στο ύψος της πλάτης του και απο πάνω το άλλο ξύλο (το οποίο ίσως να βγαίνει και εκτός νερου) με έναν μικρό διάδρομο ανάμεσά τους. Δεν ξέρω όμως αν θα μου φτάσει το πλάτος...

post-49694-0-45244000-1347562484_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου γραφουν οτι επρεπε να παρω το black sand,ομως και δεν το βρηκα εδω στην Αθηνα αλλα και δεν μπορουσα να περιμενω να μου το φερουν.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος με το υποστρωμα,απλα ειναι λιγο δυσκολο στο φυτεμα αν εχεις γεμισει νερο το ενυδρειο.Να και το πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.http://www.aquazone.gr/forums/topic/96456-rastas-iwagumi-40lt/

Βασικα,τα ξυλα μοπανι,σαν αυτα που εχεις εσυ,δεν μου αρεσουν γιατι ειναι πολυ χοντροκομμενα για τα γουστα και σε περιοριζουν λιγο.Προτειμω να χρησιμοποιω red moor,αυτα με τις διακλαδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου γραφουν οτι επρεπε να παρω το black sand,ομως και δεν το βρηκα εδω στην Αθηνα αλλα και δεν μπορουσα να περιμενω να μου το φερουν.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος με το υποστρωμα,απλα ειναι λιγο δυσκολο στο φυτεμα αν εχεις γεμισει νερο το ενυδρειο.Να και το πως ειναι τωρα το ενυδρειο μου.http://www.aquazone.gr/forums/topic/96456-rastas-iwagumi-40lt/

Βασικα,τα ξυλα μοπανι,σαν αυτα που εχεις εσυ,δεν μου αρεσουν γιατι ειναι πολυ χοντροκομμενα για τα γουστα και σε περιοριζουν λιγο.Προτειμω να χρησιμοποιω red moor,αυτα με τις διακλαδωσεις.

Κωστα και o απλός φλουριτης καλυπτει τα φυτα και τα γρασίδια....

Η διαφορα οπως θα εχεις καταλάβεις και εσυ ειναι με τα μικροκαμωμένα φυτα οπως ή cuba και τα αλλα μικροσωμα γρασιδάκια.

Στο απλο φλουριτη δεν κανει μεγάλες ριζες, δεν πιανεται καλά στο υποστρωμα και πολλές φορες φευγει στην επιφανεια, αντιθετως υποστρωματα οπως το black sand ,εχουν το καλό για τα μικροσωμα φυτα οτι γαντζωνονται πολυ καλυτερα, και δεν φευγουν τοσο ευκολα στην επιφανεια, ακόμη αν δειτε χαλι cuba ειναι ακομη πιο πυκνη σε λεπτο υπόστρωμα.

Δεν το εχω δοκιμάσει το black sand , ειχε τυχει να μου στειλει χομπιστας cuba και ειχε γινει ενα με το υπόστρωμα.

Και το αλλο που βλέπω εγω ειναι η ανατπυξη cubas σε απλή αμμο και σε χαλικάκι θα δειτε οτι εχει τεράστια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Rasta συμφωνώ μαζί σου. Ως αρχάριος αγόρασα οτι είχα μπροστά μου και τώρα τα έχω παντρευτεί...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...